zamknij

Wiadomości

Lokator RSM: blok na Dworcowej może być śmiertelną pułapką

Bartłomiej Furmanowicz 2023-11-17, Autor: 

Czytelnik z ul. Dworcowej alarmuje – ponad 100 mieszkańców 10-piętowego budynku w każdej chwili może znaleźć się w śmiertelnej pułapce. Zwraca uwagę na zablokowane wyjście/wejście główne i utrudnione przejście korytarzami. Prosi Rybnik.com.pl o pomoc. Interweniowaliśmy zatem w Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Reklama

Blok stał się śmiertelną pułapką?

Dzisiaj przed południem skontaktował się z nami Grzegorz Jakubczyk (zgodził się na publikację swoich danych), mieszkaniec bloku przy Dworcowej 5 w Rybniku. Zwrócił się do redakcji z prośbą o nagłośnienie problemu.

Ponad 100 mieszkańców 10-piętrowego budynku w każdej chwili może znaleźć się w śmiertelnej pułapce ze względu na niemożność przeprowadzenia szybkiej ewakuacji w razie zaistnienia zagrożenia pożarowego lub innego – napisał na wstępie rybniczanin.

Wyjaśnia następnie, że problem pojawił się w ostatnich dniach, a „dotychczasowe zgłoszenia płynące od mieszkańców do RSM są bagatelizowane”.

Od kilku dni nieczynne jest główne wejście do budynku. Co gorsza, dostęp do drzwi z wewnątrz został… zablokowany z użyciem płyty. W razie wystąpienia nagłego zdarzenia pożarowego, przy silnym zadymieniu, usunięciu przeszkody z głównych drzwi może być czasochłonne lub nawet niemożliwe – zaznaczył nasz Czytelnik.

Drzwi główne są zatem zablokowane. Mieszkańcy muszą kierować się innym korytarzem, by skorzystać z tymczasowego wyjścia/wejścia. Pan Grzegorz wskazał, że tu też jest problem.

Niestety, przejście to jest niedrożne, gdy większość pierwszego odcinka jest … zablokowana przy użyciu wielu worków, pozostawionych przez ekipę remontową. Szerokość miejsca, przez które da się przejść, zajmuje mniej niż 30 centymetrów. Nie wspominając już o tym, że liczne worki z nieznaną substancją mogą okazać się łatwopalne w razie zaistnienia pożaru na parterze, co całkowicie może uniemożliwić ewakuację mieszkańców z bloku. Kierując się dalej przejściem do wyjścia tymczasowego, drugi odcinek jest już bardziej drożny, ale ciągle można spotkać liczne worki z nieznaną substancją, które mogę stanowić przeszkodę nie do pokonania w razie pojawienia się pożaru na parterze – dokładnie opisał.

Problem jest z samym wyjściem/wejściem tymczasowym. Czytelnik zauważył, że przejście jest wąskie.

W niektórych miejscach ma niewiele ponad 30 centymetrów szerokości. Trudno wyobrazić sobie sprawną ewakuację spanikowanych mieszkańców w razie zaistnienia nagłego zdarzenia. Tym bardziej że z jednej strony mieszkańcy będą potrzebowali pilnie opuścić budynek, a w drugą konieczne może być pilne wejście strażaków i innych służb ratunkowych do bloku. Różne przeszkody można spotkać również na poszczególnych piętrach budynku, zwłaszcza ciężkie drzwi z windy, które zostały pozostawione przez ekipę remontową na korytarzach prowadzących do schodów. Nie trudno wyobrazić sobie, że ewentualne przewrócenie drzwi przez uciekający tłum w razie wysokiego zadymienia, może stanowić przeszkodę nie do przejścia dla pozostałych mieszkańców – wyjaśnił.

Lokator: nie wszyscy stosują się do przepisów

Dla Grzegorza Jakubczyka sytuacja jest niezrozumiała.

Od wielu miesięcy Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje mieszkańców bloku, że konieczne jest usunięcie z dróg ewakuacyjnych, klatki schodowej wszelkich przedmiotów, które zastawiają drogi ewakuacyjne i zagrażają bezpieczeństwu pożarowemu. Jak wyraźnie wskazano w komunikacie, osoby odpowiedzialne za zastawianie dróg ewakuacyjnych podlegają zapisom z kodeksu wykroczeń i nie tylko. Dlaczego te samy zasady nie są stosowane wobec ekip remontowej, która zwłaszcza na parterze bardzo mocno ograniczyła drożność drogi ewakuacyjnej, zastawiając ją wieloma workami z nieznaną zawartością? - zapytał mieszkaniec Rybnika.

Dodał, że wg obowiązujących przepisów szerokość korytarzy powinna wynosić co najmniej 140 cm. Tymczasem na parterze bloku realnie wynosi ona około 30 cm.

Niezrozumiałe jest, dlaczego RSM oraz ekipa remontowa dopuszczają się tak wyraźnych naruszeń przepisów przeciwpożarowych, a rygorystyczne zapisy są egzekwowane jedynie wobec mieszkańców bloku. Liczę na to, że redakcja Rybnik.com.pl nagłośni problem i dzięki temu Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa natychmiast podejmie skuteczne działania, pozwalające mieszkańcom bloku przy ulicy Dworcowej 5 w Rybniku na sprawne opuszczenie budynku w razie zaistnienie zagrożenia pożarowego lub innego, wymagającego przeprowadzenia szybkiej i bezpiecznej ewakuacji – zaznaczył na końcu swojego listu do redakcji.

RSM: jeżeli jest problem – naprawimy to

Skontaktowaliśmy się z Markiem Newe, prezesem Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i nakreśliliśmy problem. Przyznał, że spotkał się z nim na ul. Dworcowej po raz pierwszy.

Prowadzone są tam prace termomodernizacyjne, które obejmują również wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych oraz wykonanie rampy do wyjścia głównego. Na czas tych prac drzwi wejściowe/wyjściowe znajdują się po drugiej stronie budynku. To rutynowa operacja, która ma miejsce przy każdym budynku docieplanym na tym osiedlu, a jest to już trzeci budynek. Poprzednie miały taką samą organizację ruchu i nie słyszałem wcześniej, by były jakieś niedogodności z tego tytułu – zaznaczył Marek Newe.

Niemniej obiecał zaangażować się w sprawę.

Jeżeli jest problem, to zlecę, by to sprawdzono i poszerzono przejścia. Być może opinia mieszkańca o 30 centymetrach szerokości w przejściu jest przesadzona, ale jeżeli polega na prawdzie – to doprowadzę sprawę do ładu. Mieszkańcy muszą jednak liczyć się z pewnymi niedogodnościami. One występują, ale to w ich interesie i w postaci ocieplonego budynku – usłyszeliśmy.

Za niedługo problemy zresztą same się rozwiążą. Jak dodał Marek Newe, prace przy Dworcowej 5 mają potrwać do 8 grudnia.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2023-11-17
  15:56:27

  17 26

  Dyletanci i leniwi partacze z ekipy remontowej, za których odpowiada właściciel remontowanego mieszkania, który nie umie ich dopilnować i któremu szkoda kasy na big naga do usunięcia gruzu na bieżąco. Jak to mówią Niemcy - Polnische Wirtschaft.
  Powinna od razu wkraczać Straż Miejska i egzekwować stosowne przepisy i mandaty.

 • ~dawiddawid 2023-11-17
  15:56:33

  4 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~dawiddawid 2023-11-17
  16:17:43

  45 30

  To ja powtórzę. Na ponad stu normalnych mieszkańców pojawił się jeden "odmienny" któremu przeszkadza remont budynku. W workach znajdował się gruz który powstał z montażu nowych drzwi do windy na każdym pietrze. właściwe były przygotowywane, znoszone z każdego piętra na bieżąco i wynoszone. Drzwi wyjściowe są zabezpieczone ponieważ jest remont wyjścia głównego. Są skute schody i podjazd wystają druty zbrojeniowe, zrobione jest to po to abyś dziś po przegranej z Czechami w "amoku"podczas biegu do żabki przypadkiem nie nabił się na te druty...

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-17
  16:54:05

  35 8

  Dawid - jestem mieszkanka tego bloku. Na te zablokowane drzwi wiele osob sie wkurzylo. Tak jak kiedys w Chinach kiedy zaspawano ludziom drzwi z bloku, aby chronic innych przed covidem. Te drzwi powinni zabezpieczyc tasma albo czyms innym lekkim, co by utrudnialo wyjscie z nich, ale zawsze mozna byloby skorzystac, gdyby ludzie musieli uciekac. A do tej deski dodano zawiasy i wszystko przybito do sciany, drzwi nie do ruszenia. Chore. A te worki z gruzem czy czymkolwiek powinny byly byc od razu wynoszone na zewnatrz, a nie ukladane na wielkie kupy, przez co utrudnialy przejscie. Nie powinny lezec tam przez kilka godzin. Jakby wybuchl pozar w tym czasie, czy wybuchl by gaz, to ciezko byloby uciec wszystkim, zwlaszcza starszym ludziom. W gestym dymie naprawde nic nie widac, nikomu tego nie zycze . A te wyjscie tymczasowe to masakra, czlowiek na wozku inwalidzkim by sie tam nie zmiescil, strasznie ciasno. Dobrze ze naglosniono problem, nie moze byc samowolki robotnikow.

 • ~nutytyty 2023-11-17
  17:01:09

  25 7

  I bardzo dobrze ze ludzie o tym mowia i sa jeszcze media normalne bo tylko w ten sposob mozna cos zdzialac

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-17
  17:25:36

  23 4

  nutytyty - pewnie trzeba o tym mowic. O te drzwi obite deska nawet dzwonilam do spoldzielni. I co? Nic. Moze ten artykul pomoze. O ten stos workow na korytarzu mocno sie dzis burzono. W moim bloku mieszka duzo osob starszych samotnych po 80tce, niektorzy nawet po 90tce. Niektorzy maja problem z poruszaniem sie. Nie wiem jakby oni uciekli przez ten tor przeszkod gdyby wybuchl pozar, bo windy nie monza wtedy uzywac. Chyba inni by ich staranowali. Strach nawet pomyslec. A to wejscie z boku, tak ciasno ze ja sie w nim ledwo mieszcze kiedy ide, choc jestem szczupla. A co dopiero gdyby ludzie musieli uciekac, chore.

 • ~rzyt 2023-11-17
  18:01:24

  26 9

  Co się dziwicie jak to Wy/lokatorzy jesteście oszukiwani podczas walnych zgromadzeń, by ... było tak jak było. Teraz po "demokratycznych" wyborach do Rady Nadzorczej pozostało Wam tylko klaskać Zarządowi i prezesom.

 • ~Franek Dolas 2023-11-17
  21:04:43

  20 6

  Od lat Zarząd RSM lekcewazy mieszkańców w podobnych sprawach, od przez lata zablokowanych przejść pomiędzy 10 piętrami na Nowinach starymi gratami, klatki schodowe na 10 piętrach byly tez przez lata miejscem pobytu osob bezdomnych, po blokowanie przejść podczas remontów, gdzie naprawdę kilka duzych big bagów na zewnątrz załatwiloby sprawę, aż po w końcu pozamykane przejścia, które bezwzględnie powinny być pootwierane. I nikt jak do tej pory skutecznie (jedynie w trakcie ociepleń, udrożniono przejścia pomiędzy 10 piętrami na Nowinach), nie potrafił wyegzekwować bezpiecznych ciągów komunikacyjnych w RSM. A stałe pozamykanie przejść nawet w sytuacjach remontowych jest narażeniem mieszkańców na utratę zdrowia i życia.
  Dramat!

 • ~1floyd 2023-11-17
  21:21:31

  25 1

  Z reguły podczas remontów, zawsze powstają jakieś niedogodności. Szczególnie w budynkach wielorodzinnych. Na pewno ekipy, remontowe powinny dbać o to, by prace przez nie wykonywane, nie stwarzały zagrożenia bezpieczeństwa dla lokatorów. To jedno. Ze zdjęć przedstawionych w artykule, widzę że nastąpiła tu kumulacja prac. Bo robione jest ocieplenie budynku, wymiana wind, oraz budowane podjazdy dla osób niepełnosprawnych. To ostatnie, na pewno wyklucza możliwość korzystania z wejścia głównego. W tym wypadku, budynek ma wyjście dodatkowe, co znacznie wykonanie prac przy podjeździe. Tyle że, powinno ono być drożne w 100% . Żadne worki z gruzem, czy inne przedmioty, nie mają prawa tam stać, i ekipie remontowej należy się opr.
  Co dróg ewakuacyjnych blokach, to temat rzeka. Prawie w każdym, są one czymś zakłócone. Wózki dziecięce, rowery, jakieś stare szafki itp. Większości mieszkańców ma w nosie, że stwarza to problem podczas ewakuacji. Mieszkańcom tego bloku, życzę by prace zostały szybko ukończone, i cieszyli z bezawaryjnej pracy wind.

 • ~MArudzia 2023-11-18
  05:30:18

  28 8

  Panie Newe, jak to jest że walne zebrania organizowane są na drugim końcu Rybnika, a Mikołaj dla dzieci można jednak zrobić na sali gimnastycznej w szkole na Orzepoickiej???
  Eh wy kombinatorzy :-(

 • ~darjuszek 2023-11-18
  10:57:43

  22 5

  Brawa dla Pana Bartłomieja i Pana Grzegorza. Bardzo dobra robota, w końcu ktoś nagłośnił patologię która od lat stosuje RSM. Lokatorow tak naprawdę mają ... głeboko gdzieś. Tłumaczenia Pana Newe są żałosne. Podam przykład. W czwartek wieczorem w tym bloku mocno zestresowana staruszka na wózku inwalidzkim nie miała jak wydostać się z bloku. Na wózku nie miesciła się w tym ciasnym wyjściu. Ja i dwóch innych panów na szczęscie jej pomogliśmy. Dwóch ja przeniosło na rekach, a trzeci zlożył wózek i wyniósł go na zewnątrz. Ale chyba nie tak to powinno wyglądać? Czy Pan Newe i RSM interesuje się losem takich ludzi którym odcina się możliwość samodzielnego wyjścia z bloku? Osobiście nie krytykuje robotników, choć te zabite dechami drzwi i masa worów na parterze, to nie było zbyt mądre z ich strony. Ale to nie robotnicy, a RSM odpowiada za bezpieczenstwo lokatorów. Niech pilnują tego co sie dzieje. A dzwonienie do nich to tylko strata czasu, bo zawsze znajdą wymówkę i sprawę oleją. Dobrze że na tym portalu zajęto się tą sprawą, może cosik ruszy do przodu. Problem nie dotyczy tylko bloku przy Dworcowej ale całego Rybnika. RSM do stosowania podwyzek pod byle pretekstem jest pierwszy do działania ale aby zająć się problemami lokatorów, to po dobroci doprosić się niczego nie można. Niech Pan Newe i jego spółka wezma się porządnie do roboty, zobaczymy czy jak we wtorek wrócę do Rybnika to czy ta głupia blokada z głównych drzwi będzie już zdjęta czy nie. A jak nie, to od razu zgłaszam sprawę do PSP, niech zrobią kontrolę przeciwpożarową, najwyżej wlepią karę RSM. Polskie prawo mowi wyraznie, w takim wielkim bloku musza byc co najmniej dwa wyjscia, w tym co najmniej jedno awaryjne łatwo dostępne, ktore mozna wykorzystac do ewakuacji. We Francji takie coś jest nie do pomyślenia, na takie coś jak zablokowanie drzwi są paragrafy. Lata temu we Francji zdarzył się pożar bloku, gdzie wiele ludzi udusiło się dymem, bo główne drzwi były zabite dechami na czas remomtu na zewnątrz, a przez jedno wyjscie nie wszyscy zdazyli uciec. Od tego czasu zaczęto porządnie walczyć z taką patologią. Mam nadzieje ze Pan Newe zrobi z tym wyjsciem porządek i nie będzie dłużej zgrywać głupa.

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-18
  12:48:18

  16 2

  Darjuszek - dobry pomysl podsunales mi z ta straza pozarna. Dodzwonilam sie do nich przed chwila i powiedzieli mi ze jesli wplynie zgloszenie do nich to zrobia kontrole przeciwpozarowa w bloku. Powiedzieli mi ze zablokowanie drzwi przy uzyciu desek, zawiasow i srob jest kategorycznie niedopuszczalne. Owszem podczas prac remontowych przy wyjsciu glownym, ono moze byc wylaczone z biezacego uzytkowania, ale tylko z biezacego - nie moze byc ono zablokowane. Jak trzeba bedzie sie ewakuowac, to musi byc mozliwosc latwego otworzenia drzwi glownych. A zabicie ich deskami nie pozwoli na to. Ludzie musza miec mozliwosc szybkiej ucieczki z budynku na zewnatrz. Jak blok ma wbudowane dwa wyjscia, to bez wzgledu na wszystko na czas ewakuacji zawsze oba musza byc dostepne. Jesli dojdzie do pozaru, wybuchu gazu, to jesli nie uda sie szybko przeprowadzic ewakuacji z powodu zablokowanych drzwi, to wowczas administrator budynku poniesie odpowiedzialnosc karna; jako przyklad odpowiedzialnosci wynikajacej z tragedii i naruszenia przepisow przeciwpozarowych podano mi slynny pozar w escapie roomie w Koszalinie. Nasza spoldzielnia musi jak najszybciej usunac blokade z glownych drzwi. Jesli ta blokada bedzie widoczna przy kontroli przeciwpozarowej, to straz pozarna wyda natychmiastowy nakaz usuniecia blokady, a sprawa wobec administracji bloku zostanie skierowana dalej, wowczas na pewno posypia sie kary. Wiec Panie Newe, nie ma na co czekac - do roboty!

 • ~Dintojra 2023-11-18
  16:01:20

  16 0

  Po przeczytaniu artykułu nasuwa się pytanie: czy pan prezes panuje nad podległymi sobie pracownikami ?
  Przecież każda spółdzielnia zatrudnia inspektorów nadzoru z uprawnieniami budowlanymi, projekty są uzgadniane z SM, wykonawca jest zobowiązany do sporządzenia tzw. planu organizacji robót... więc co robi nadzór z ramienia SM ? tylko kawka w biurze i "papierkologia" ?
  Pytanie co komu po tej całej okazałej dokumentacji jak tworzy się ją na sztukę ? byleby papiery się zgadzały i du..a jest chroniona.
  Przecież inspektor nadzoru czy kierownik robót powinni sprawdzać stan budowy przed rozpoczęciem prac i po ich zakończeniu pod kątem bezpieczeństwa pracowników i osób postronnych. (np. czy drogi ewakuacji są drożne) .. no ale to Polska, tutaj tak się nie działa :(
  Natomiast po przeczytaniu komentarzy mam kilka spostrzeżeń.
  @dawiddawid - na stu mieszkańców tylko jeden ma instynkt przetrwania i zauważa zagrożenia, reszta ma to w d...e i dopiero gdy stanie się nieszczęście zadaje idiotyczne pytania "gdzie były służby ?"
  Ten pan nigdzie nie powiedział, że nie pasuje mu remont, lecz że nie odpowiada mu sposób prowadzenia remontu i szastanie czyimś zdrowiem i życiem.
  @kasiaczek.rybnik - nie bądź naiwna, że "zablokowanie" drzwi taśmą lub czymś lekkim przeszkodziłoby kilku mądrym inaczej w normalnym korzystaniu z wejścia... jak w/w napisałem to jest Polska, tutaj wielu wie wszystko lepiej, a że tak nie jest możemy przeczytać w necie czy gazetach.
  Moim skromnym zdaniem należałoby wymienić wkładkę drzwi (na czas remontu) i klucz włożyć do kasetki z szybką (i alarmem odstarszającym leniwych i dowcipnisiów) zamocowaną na ścianie przy drzwiach, tak że w razie niebezpieczeństwa wystarczy zbić szybkę i wyjąć klucz nie przejmując się wyjącym alarmem.

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-18
  17:03:57

  19 1

  Dintojra - no widzisz. Ty podalaś ciekawy i madry pomysl na rozwiazanie problemu z drzwiami i nikt Tobie za to nie placi. A Panowie i Panie ze spoldzielni, ktorzy zgarniaja niemala kase to gdzie podziali myslenie i rozsadek? Osobiscie uwazam, ze to nie robotnicy zawalili, tylko spoldzielnia - to oni dbaja o nasze bezpieczenstwo, a robotnicy po prostu robia swoje (czasem moze bezmyslnie sie zachowuja, ale od tego sa ludzie ze spoldzielni, aby ich nieodpowiedzialnosc eliminowac).

 • ~MArudzia 2023-11-18
  18:01:16

  20 2

  Hop,hop jest tu radny/nieporadny Knesz Radosław???, zawsze tryska wiadomościami- że powstał jakiś deptak, że termoizolacja, że plac zabaw, że MDK - a teraz jak trzeba coś zadziałać -to go nima :-( A w końcu jest w radzie nadzorczej RSM mieszkając w domku

 • ~kurier 2023-11-18
  21:28:36

  5 22

  Towarzyszko MArudzia. Radny Knesz ma się czym chwalić w przeciwieństwie do posłów i radnych PIS. A co do remontów to każdy jest uciążliwy i każdy w końcu się kończy. Trzeba sie trochę poświęcić.

 • ~vqyzsl 2023-11-19
  13:50:30

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~MArudzia 2023-11-19
  13:54:38

  8 2

  Towarzyszu ~kurier
  Nie zachowuj się jak chłopczyk w piaskownicy " pse pani a ona pisze o naszym że taki zły, a ich jest bardziej zły"
  Tu bardziej chodzi o to - skoro tak bardzo lubi się chwalić sukcesami (często nieswoimi, ), to niech reaguje jak przystało na radnego, członka RN - w końcu jest na utrzymaniu NAS MIESZKAŃCÓW

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-19
  16:00:17

  11 2

  A glowne drzwi jak byly szczelnie zablokowane, tak dalej sa. Niemozliwe do otwarcia, gdyby nagle trzeba bylo uciekac z bloku. Poki co Pan Newe tylko obiecal ze cos z tym zrobi, ale widocznie obiecanki-cacanki. Jesli w poniedzialek z tymi drzwiami nie zostanie zrobiony porzadek, ja i kilku innych mieszkancow zglosimy problem strazy pozarnej z wnioskiem o pilne przeprowadzenie kontroli przeciwpozarowej w budynku. Jesli Pan Newe nie chce sie wziac do roboty, to niech Pana stanowisko zajmie ktos bardziej kompetentny. Poki co Pan jest tylko profesjonalista w dzwiganiu oplat w tym ... za kazda zarowke w piwnicy, nawet w punktach gdzie ... nie ma wlozonej zarowki (spoldzielnia nowej zarowki nie da, ale mimo tego bedzie kasowac co miesiac ... 3 zl za pobor energii przez nieistniejaca zarowke). Dla mnie absurd.

 • ~tuiteraz 2023-11-20
  08:17:27

  11 2

  Na Dworcowej 3A na 5 piętrze mieszka se chłop który w ostatni czasie -pażdziernik tego roku dwa razy zapomniał zabrać garnek z pieca i mało nie doszło do pożaru- oczywiście staż pożarna ,policja ,pogotowie na miejscu - mieszkania a wiadomo co za tym idzie ,zgłoszone do RSM i co ? z tego co widać na dziś nic.

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-20
  10:28:19

  13 2

  tuiteraz - z tym chlopem z 3a na 5 pietrze faktycznie sa niezle cyrki. I faktycznie spoldzielnia nic z tym nie robi. Przez wiekszosc wakacji chlop na parapecie trzymal ... twardy materac, ktorego spora czesc wystawala na zewnatrz. I to tylko po to, aby okno otwarte na osciez mu sie nie zamykalo. Ponizej jego okna parkuja samochody, wiec tez tam bywaja ludzie. Gdyby ten twardy materac z 5 pietra spadl to na pewno by zniszczyl samochod, przednia szyba raczej by nie przetrwala, a nie daj Boze w srodku byliby ludzie, masakra. Byly zgloszenia do spoldzielni i ... zero reakcji. Cala nasza rybnicka spodzielnia, chore.

 • ~krycha12 2023-11-20
  10:37:39

  4 15

  Można uciekać przez okna z parteru. Znów odezwał się jakiś przewrażliwiony !

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-20
  11:02:27

  15 4

  Krycha12 = nie ma okien na korytarzu na parterze. Sa tylko w mieszkaniach. A ewakuacja nie polega na tym, aby szukac sposobu aby wlamac sie do czyjegos mieszkania, by moc uciec z bloku. Przy ewakuacji liczy sie czesto kazda sekunda. Jesli ty nie rozumiesz tak oczywistych rzeczy, to pozostaje tobie wspolczuc ograniczonej swiadomosci. Przynajmniej gosciu ktory naglosnil temat pokazal ze ma jaja - w przeciwienstwie do ciebie. A jak sie cos stanie zlego, to potem nikt nie poczuwa sie do winy.

 • ~tuiteraz 2023-11-20
  11:25:57

  10 4

  ~kasiaczek.rybnik ,sprawa jest prosta i oczywista RSM nie reaguje na sygnały z terenu, zresztą nie tylko oni Straż Miejska również zajmuje się sprawami dla nich wygodnymi , ale jak się cos stanie to każdy między innymi dziennikarze, zadaje jedno ostatnio modne pytanie- CO MOŻNA BYŁO ZROBIC ŻEBY TEJ TRAGEDII ZAPOBIEC, ale wtedy już jest za późno i przysłowiowe mleko wylane i nikt sie nie przyznaje ,że sygnały były ale zostały zlekceważone.

 • ~dawiddawid 2023-11-20
  12:18:57

  4 14

  Toż to kolejna nagonka na RSM która na celu ma oczernienie i wywołanie skandalu. Tak to już jest. Gościu który poleciał do gazety cały dzień siedzi w domu to mu się nudzi. I się czepia. Pisze o bezpieczeństwie a sam podczas największej burzy w tym roku z dziećmi na balkonie film nagrywal i wysyłał do Rybnik.com.pl ...Pani Kasia też niech sobie jakieś zajęcie znajdzie i chłopa który jej głupie pomysły z głowy wybije. Płyta która stoi oparta o drzwi idealnie zabezpiecza te wyjście, w sobotę jedną ręką ja odchylilem. Jakbys się tam nabiła na te druty to byś się czepiała że źle zabezpieczone było. Wydaje się Wam że tylko wy mieszkacie w tym bloku. Czekam tylko jak będziecie remonty robić. Oj czekam...

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-20
  12:22:54

  12 5

  tuiteraz - bo jest tak jak piszesz. Totalna znieczulica i bezmyslnosc - w spoldzielni, strazy miejskiej czy nawet wsrod samych sasiadow. Widza co sie zlego dzieje, a reagowac tak jak nalezy im sie nie chce. A jeszcze niektorzy sa na tyle bezczelni, ze czlowieka, ktoremu chcialo sie glosno zainterweniowac, probuja ochrzcic mianem konfidenta, okropnosc. Grzegorz - super robota i nie przejmuj sie komentarzami leserow, ktorzy maja nierowno pod sufitem. Zreszta, z tego co wiem, wiekszosc naszych sasiadow jest bardzo zadowolona z tego co zrobiles i mozesz u nich liczyc na wielki szacun. Co do dziennikarzy, na szczescie nie wszyscy interesujaca sie waznymi tematami dopiero wtedy, kiedy jest juz za pozno. Akurat Pan Bartlomiej z tego portalu zachowal sie wzorowo, nie zlekcewazyl zgloszonego problemu przy Dworcowej. Tak trzymac.

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-20
  12:31:16

  9 4

  Dawid - nawet na tych zdjeciach widac ze plyta jest zabezpieczona zawiasami z obu stron, ktore sa przymocowane srobami do sciany. Tak bylo na pewno w czwartek i piatek. Moze sie cos zmienilo, nie patrzylam. Ale wtedy na pewno to bylo nie tak zrobione jak trzeba, nawet dzwonilam do spoldzielni, ale wiadomo - wielka olewka.

 • ~dawiddawid 2023-11-20
  12:34:28

  5 13

  Pani Kasiu nie rozróżnia Pani zawiasu od kątownika, na zdjęciu widać że śruba nie jest wkręcona wystarczyło ja wykręcić palcami. Poważnie robicie z igły widły. A pojęcia nie macie. Pozdrawiam.

 • ~kasiaczek.rybnik 2023-11-20
  14:01:33

  11 1

  Presja przyniosla sens. Plyta przy drzwiach zostala totalnie poluzowana, zadne sroby i inne badziewia jej juz nie blokuja. Jak sie nie daj Boze cos stanie, to w gestym dymie nie trzeba bedzie szukac tej sroby, wystarczy zlapac plyte i otworzyc drzwi glowne. A kazda sekunda moze miec znaczenie.

  Panie Dawid - mea culpa, mea maxima culpa (jako starszy Pan ma Pan prawo wiedziec wiecej niz ja).

 • ~dawiddawid 2023-11-20
  14:10:06

  3 10

  Pani Kasiu, tak pięknie posługuje się Pani pisanym językiem hiszpańskim a Śruba pisze Pani przez "o"... Od początku nie było żadnego problemu...

 • ~Ja_2 2023-11-20
  21:43:34

  4 0

  Panie Dawidzie...toż to ...łacina;)

 • ~dawiddawid 2023-11-21
  11:11:38

  0 0

  Hahaha, to przez te emocje... Oczywiście, że masz rację.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648