Kradzież dokumentów to nie tylko sytuacja, gdy ktoś bezprawnie wchodzi w posiadanie twojego dowodu osobistego czy paszportu. Zagrożenie pojawia się również wtedy, gdy zginie teczka z ważnymi kwestionariuszami lub klucz do archiwum z różnymi danymi. Sprawdź, czym to może grozić i co robić w takiej sytuacji.
Kradzież dowodu osobistego czy paszportu to zjawisko, przed którym często przestrzega policja. Dochodzi do niej najczęściej wtedy, gdy ktoś ukradnie twój portfel. Sfałszowanie tożsamości jest możliwe także w sytuacji, kiedy przestępca znajdzie niedokładnie zniszczone kwestionariusze z poufnymi danymi lub skany dowodu tożsamości. Dlatego różnego rodzaju dokumenty papierowe także stają się przedmiotem kradzieży. Oto możliwe scenariusze kradzieży papierowych dokumentów:
Jeśli nieuczciwa osoba wejdzie w posiadanie skanu twojego dowodu osobistego lub szczegółowego kwestionariusza z kompletem twoich danych, może dojść do sfałszowania tożsamości. W praktyce oznacza to najczęściej, że przestępca będzie podszywał się pod ciebie, aby np. wyłudzić kredyt lub zawrzeć umowę telekomunikacyjną lub dokonywać innych transakcji na twoje nazwisko. Poszkodowane osoby najczęściej dowiadują się o takich wykroczeniach dopiero wtedy, gdy do ich drzwi puka komornik i informuje o niespłaconym długu.
Dowiedz się, co należy zrobić w przypadku kradzieży lub zagubienia dowodu tożsamości: https://chronpesel.pl/ochrona-danych-osobowych/co-zrobic-w-przypadku-utraty-dowodu-osobistego.
Jeśli zorientujesz się, że zginęła ci teczka z ważnymi dokumentami, nie wpadaj w panikę, ale podejmij odpowiednie kroki, aby uniknąć przykrych konsekwencji tego zdarzenia. Przede wszystkim trzymaj rękę na pulsie i sprawdzaj, czy nikt nie wyszukiwał informacji na twój temat w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – robią to m.in. banki lub inne instytucje finansowe, które rozpatrują wniosek o kredyt. Skorzystaj z pakietu Chroń PESEL, aby na bieżąco otrzymywać powiadomienia o tym, co dzieje się z twoimi danymi.
Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
75630Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
32742Wiemy, co dalej z KWK Rydułtowy. PGG podjęła decyzję
31894Akcja nad Zalewem Rybnickim. Topił się mężczyzna
28436Tragedia w Stodołach. Z rzeki wyłowiono zwłoki
20976Mnóstwo radiowozów na Rudzkiej w Rybniku. Pościg rodem z Hollywood. Mamy komunikat policji
+208 / -26"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki (wideo)
+124 / -24PGE i PSE wydłużyły działanie konwencjonalnej Elektrowni Rybnik!
+108 / -24Mają seryjnego podpalacza z Nowin! Może posiedzieć w więzieniu nawet ponad 7 lat (zdjęcia, wideo)
+80 / -0Idea Dobrego Ducha szczytna, ale klientów mało. „Nie ma sensu wydawać fortuny na nowe rzeczy” (wideo, zdjęcia)
+81 / -1Posypały się pouczenia, są mandaty w parku kulturowym. Radna: to bulwersuje przedsiębiorców
76Skończyła się cierpliwość związkowców. O odpowiedzi rządu mówią: „żart”. Będzie demonstracja w Warszawie ws. Elektrowni Rybnik
52PGE i PSE wydłużyły działanie konwencjonalnej Elektrowni Rybnik!
48Coraz mniej chodzi nas do kościoła, na religię. Katolicki instytut przedstawił najnowsze dane. Jak wypada Śląsk?
35Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. On oskarża poprzedni rząd za prowadzoną opresję. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
33Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert