Kradzież dokumentów to nie tylko sytuacja, gdy ktoś bezprawnie wchodzi w posiadanie twojego dowodu osobistego czy paszportu. Zagrożenie pojawia się również wtedy, gdy zginie teczka z ważnymi kwestionariuszami lub klucz do archiwum z różnymi danymi. Sprawdź, czym to może grozić i co robić w takiej sytuacji.
Kradzież dowodu osobistego czy paszportu to zjawisko, przed którym często przestrzega policja. Dochodzi do niej najczęściej wtedy, gdy ktoś ukradnie twój portfel. Sfałszowanie tożsamości jest możliwe także w sytuacji, kiedy przestępca znajdzie niedokładnie zniszczone kwestionariusze z poufnymi danymi lub skany dowodu tożsamości. Dlatego różnego rodzaju dokumenty papierowe także stają się przedmiotem kradzieży. Oto możliwe scenariusze kradzieży papierowych dokumentów:
Jeśli nieuczciwa osoba wejdzie w posiadanie skanu twojego dowodu osobistego lub szczegółowego kwestionariusza z kompletem twoich danych, może dojść do sfałszowania tożsamości. W praktyce oznacza to najczęściej, że przestępca będzie podszywał się pod ciebie, aby np. wyłudzić kredyt lub zawrzeć umowę telekomunikacyjną lub dokonywać innych transakcji na twoje nazwisko. Poszkodowane osoby najczęściej dowiadują się o takich wykroczeniach dopiero wtedy, gdy do ich drzwi puka komornik i informuje o niespłaconym długu.
Dowiedz się, co należy zrobić w przypadku kradzieży lub zagubienia dowodu tożsamości: https://chronpesel.pl/ochrona-danych-osobowych/co-zrobic-w-przypadku-utraty-dowodu-osobistego.
Jeśli zorientujesz się, że zginęła ci teczka z ważnymi dokumentami, nie wpadaj w panikę, ale podejmij odpowiednie kroki, aby uniknąć przykrych konsekwencji tego zdarzenia. Przede wszystkim trzymaj rękę na pulsie i sprawdzaj, czy nikt nie wyszukiwał informacji na twój temat w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) – robią to m.in. banki lub inne instytucje finansowe, które rozpatrują wniosek o kredyt. Skorzystaj z pakietu Chroń PESEL, aby na bieżąco otrzymywać powiadomienia o tym, co dzieje się z twoimi danymi.
Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29619W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
21911Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
21348Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
20171Jarmark bożonarodzeniowy w Rybniku: wiemy, jakie są ceny produktów i usług
17338„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+209 / -33Miasto zabiera głos po artykule o najmie stoisk pod jarmark. Przedsiębiorcy ripostują
+167 / -37Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+124 / -29Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Bili i poniżali kobiety. Śląscy patostreamerzy w rękach policji. Jeden z nich pochodzi z Żor (wideo)
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1543