Wezwanie do zapłaty to jedno z podstawowych narzędzi, które ma skłonić dłużnika do uregulowania należności. Stosuje się je wtedy, kiedy wierzyciel chce wezwać drugą stronę do możliwie szybkiego uregulowania zobowiązania finansowego. Pismo to także można traktować jako sygnał ostrzegawczy informujący o procesie sądowym w przypadku nieuregulowania należności.
Kiedy można napisać wezwanie do zapłaty?
Kiedy rozpocząć działania windykacyjne?
Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty może mieć bardzo różną postać:
Przede wszystkim wezwanie do zapłaty służy ma odzyskaniu przez wierzyciela należnych środków. Jest to narzędzie, po które wierzyciele sięgają zanim oddadzą sprawę firmie windykacyjnej lub zdecydują się na skierowanie sprawy do sądu. Dzisiaj dokument ten wysyła się zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.
Warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze wezwanie do zapłaty ma tę samą moc. Na początku, czyli po upłynięciu terminu zapłaty wynikającego z umowy lub wystawionej faktury, wystawia się pierwsze wezwanie do zapłaty, które często ma charakter informacyjny i w wielu przypadkach prowadzi do uregulowania należności przez dłużnika. Jeśli ta forma nie przyniesie żadnego efektu, sięga się po przedsądowe wezwanie do zapłaty, które wyraźnie sygnalizuje determinację wierzyciela do odzyskania należności i wskazuje dalsze konsekwencje nieuregulowania długu. Jeśli i ten dokument nie skłoni dłużnika do zapłaty, wysyła się ostateczne wezwanie do zapłaty. Po nim zostaje już tylko droga sądowa. Po uprawomocnieniu się wyroku do dłużnika trafi sądowe wezwanie do zapłaty.
Pierwsze wezwanie do zapłaty to przede wszystkim pismo o charakterze informacyjnym, które ma przypomnieć o zadłużeniu i jednocześnie poinformować o potencjalnych skutkach nieuregulowania długu (np. wypowiedzenie najmu, umowy kredytowej). Jednocześnie jest to wezwanie do uiszczenia płatności w określonym terminie. Procedura windykacyjna może zostać rozszerzone o wiadomości mailowe, telefony czy SMS-y informujące o zaległości. Większość wierzycieli nie wysyła przypomnienia o zapłacie dzień po upływie terminu, raczej dzieje się to po 2-4 tygodniach.
Wielu dłużników nie reaguje jednak na pierwsze przypomnienia o zapłacie. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie przedsądowego wezwania do zapłaty, które informuje, że wierzyciel rozważa skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Jest to sygnał dla dłużnika, że w przypadku braku uiszczenia należności, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. W przypadku całkiem sporej grupy dłużników to zawiadomienie okazuje się skuteczne. Jeśli jednak i ono nie przyniesie efektu, trzeba sięgnąć po ostateczne wezwanie do zapłaty. W tym dokumencie wyraźnie trzeba określić termin uiszczenia należności i zaznaczyć, że w w którym w razie braku kontaktu lub wpłaty zaległej kwoty nie będzie już dalszej korespondencji, a sprawa zostanie skierowana do sądu.
Niezależnie czy mowa o pierwszym czy o ostatecznym wezwaniu do zapłaty, pismo musi być przygotowane bardzo dokładnie. Jest co najmniej kilka podstawowych danych, które w takim piśmie muszą się pojawić:
Tagi: wezwanie do zapłaty
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
49504Policja i pogotowie na rynku. Były dwie interwencje
25998Tragiczny pożar niedaleko Rybnika. W pszowskim hostelu znaleziono ciała 5 osób
25919Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23330Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
21612Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+360 / -63Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+240 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+151 / -5"Polska może być krajem bogatym i wolnym". Sławomir Mentzen w Rybniku zgromadził tłumy (zdjęcia)
+309 / -165Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13Tak ma wyglądać nowy stadion miejski przy Gliwickiej. Poznaliśmy werdykt konkursu (zdjęcia)
34Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Kolejny krok ku biogazowni. Miasto chce wnieść grunty do spółki komunalnej
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert