zamknij

Wiadomości

Kawiarnia w Rybniku myślała o otwarciu. Dzisiaj miała „nalot”

2021-01-15, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Cztery dni temu kawiarnia Sweet Home Silesia w Rybniku zaczęła się głośno zastanawiać nad pełnym wznowieniem działalności. Dzisiaj przed południem miała pod swoimi drzwiami panie z rybnickiego sanepidu i policjantów. Przypadek? Pracownicy kawiarni w to nie wierzą.

Reklama

Nie tak dawno pisaliśmy o buncie przedsiębiorców, jaki rodzi się w Rybniku. Mają dość ciągłych i niesprawiedliwych ich zdaniem obostrzeń. Punktem zapalnym stał się wyrok WSA w Opolu, który stwierdził wprost, że rządowe rozporządzenia o ograniczeniach nijak się mają z prawem. Ruszyła lawina, która najbardziej widoczna jest w miejscowościach górskich. W Rybniku również jednak pojawił się ten akcent.

W miniony poniedziałek informowaliśmy o kawiarni Sweet Home Silesia przy deptaku, która zaczęła się głośno zastanawiać nad pełnym wznowieniem działalności, uwzględniając rygory sanitarne >>Kawiarnia na deptaku ma dość obostrzeń. Będzie otwierać lokal?<<

Okazuje się, że informacja zadziałała jak płachta na byka – przynajmniej dla sanepidu, który pojawił się dzisiaj we wspomnianej kawiarni.

- No cóż, długo nie trzeba było czekać na reakcję „władzy” na nasze domniemane przez nich otwarcie „na miejscu”. Panie z Sanepidu przeprowadziły z samego rana baaardzo skrupulatną kontrolę pod obstawą Panów Policjantów. Szukały, szukały i znalazły, ale jak to zostało ujęte 'sami się prosiliśmy' takimi plakatami i postami. Czy to przypadek, że z wszystkich lokali w naszym mieście to akurat u nas dziś była kontrola? - czytamy w dzisiejszym poście Sweet Home Silesia.

Jak dowiadujemy się od osoby z personelu kawiarni, kontrola rozpoczęła się przed godziną 10.00.

- Panie bardzo długo szukały i w końcu znalazły uchybienia. Przekopywały wszystko od A do Z. Mają do nas jeszcze wrócić. Zasugerowano nam, że jakbyśmy nie krakali, to uniknęlibyśmy tego wszystkiego. Panie jako urzędniczki były w porządku, ale dostały odgórny nakaz by przyjść, musiały to zrobić. To samo trzeba powiedzieć o panach policjantach – słyszymy.

Podkom. Ryszard Czepczor z KMP w Rybniku potwierdza, że mundurowi brali udział w dzisiejszej interwencji w lokalu na deptaku.

- Nie ujawniliśmy żadnych nieprawidłowości związanych z naruszeniem obostrzeń – zaznacza nasz rozmówca.

Kilkusetzłotowy mandat wystawiły za to przedstawicielki sanepidu.

- My nikomu krzywdy nie robimy. Klienci dzwonią od tygodnia do nas i pytają, kiedy się otworzymy lokal. Wszyscy mają tego dość, nie było nikogo, kto by się niepochlebnie wypowiadał o otwarciu lokalu. Zapytaliśmy się pań z sanepidu, czy gdybyśmy byli dzisiaj otwarci, to czy kontrola wyglądałaby inaczej? Usłyszeliśmy, że od razu dostalibyśmy karę administracyjną do 30 tys. zł. To byłby dla nas gwóźdź do trumny – słyszymy od pracownika Sweet Home Silesia.

Mimo to kawiarnia nie rezygnuje z pomysłu wznowienia pełnej działalności.

- Zaczynam myśleć, że żyjemy w kraju, gdzie prawo nie jest tak naprawdę prawem – słyszymy.

Co było powodem, że przedstawiciele Sanepidu w Rybniku odwiedzili akurat tę powyższą kawiarnię? Czy inne lokale w naszym mieście, które zadeklarowały otwarcie, również muszą się spodziewać kontroli? Czekamy na odpowiedź tej instytucji.

Oceń publikację: + 1 + 111 - 1 - 226

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~rzyt 2021-01-15
  17:18:44

  Teraz zamiast kary dostaniesz podatek od działalności gospodarczej, której nie możesz prowadzić; zapłacisz za śmieci, których nie będzie; PIP przypilnuje byś płacił regularnie pensje itd.

  Biznesowi to teraz życzyć można tylko nadziei...

 • ~Tomek 2021-01-15
  17:45:56

  Biorąc pod uwagę że przedsiębiorcy to ludzie jednak ambitni, a tacy najcześciej nie zaliczają się do elektoratu obecnie panującej parti, tego typu kontrole będą prowadzone non-stop. 24h/7. Politycznie ich na to stać, a ofiarą ludzi przedsiębiorczych zbudują "sukces" w walce z pandemią. Nie łudziłbym się że tutaj cokolwiek się zmieni, tym bardziej że tzw. najliczniejszą grupą ryzyka zgonu na wiadomo-co-dziewiętnaście jest ich własny elektorat. Nie mogą sobie pozwolić na wymarcie swojego sukcesu wyborczego.

 • ~Salieri87 2021-01-15
  17:48:24

  Jakby nie krakali to by uniknęli.., Faktycznie nikt by nie zauważył jedynej działającej kawiarni w mieście. Panie były w porządku i dostały odgórny nakaz ALE znalazły uchybienia. Jakby były takie w porządku to by nie znalazły jakiś uchybień, a tak człowiek człowiekowi wilkiem. No ale premia za uchybienia musi być i mandat, i kolejny gwóźdź dla kawiarni. brawo pisiory. Możecie cieszyć mordy za tak sprawne wytresowanie narodu. Najsmutniejsze jest to że nic się nie zmieni w tym p*ierdolonym "narodzie"

 • ~Arteks 2021-01-15
  17:50:19

  Smutne jest to, że nasze państwo ciągnie finansowo ile może z biznesów w tym gastronomicznych - a kiedy się sytuacja się odwraca i gastronomia jest na skraju zapaści, to zamiast jej pomóc straszy się właścicieli policją i Sanepidem... W takich Niemczech czy Francji nie ma takiego problemu i biznesmeni mogą ten okres traktować jak... urlop lub L4 bo dostają od państwa realne odszkodowania za zamknięte biznesy. Te obostrzenia w obecnej sytuacji kiedy covid okazał się jednak zwykłą grypą - są zupełnie nie na miejscu.

 • ~ufo23 2021-01-15
  18:03:50

  Czyli nie jest tak najgorzej w tym naszym sanepidzie. Słyszałem, że nie da się tam dodzwonić, ponieważ toną w papierach, a tu mają czas na kontrolę.
  Z drugiej strony, gdyby kierownik sanepidu miał trochę oleju w głowie, odmówił by swojemu zwierzchnikowi z nowogrodzkiej pod pretekstem właśnie nawału pracy. Teraz już wiemy jakiej jest opcji.
  Z mojego własnego doświadczenia: Syn uczęszcza do przedszkola, gdzie ujawnił się covid. Dostaliśmy tak zwany dozór na 3 dni, ale uwaga! Dopiero po 7 dniach od pojawienia się przypadku, czyli co? Sanepid tak długo mielił dokumenty.
  Mam ich głęboko gdzieś. To nie jest po ludzku

 • ~artefaks 2021-01-15
  18:04:14

  @~Salieri87. Dostali nakaz i polecenie znalezienia uchybień. Gdyby nie znaleźli to (?).
  To się nadaje do komisji śledczej. Nieuprawniony nacisk na niezależny organ państwowy.

 • ~ 2021-01-15
  18:05:37

  51 45

  Rozumiem jeszcze cwaniactwo: "kto nie kradnie ten nie ma", ale niespełnienie norm w procesie przygotowania żywności jako atut, to coś nowego.

 • ~ 2021-01-15
  18:08:19

  Chol.rne urzędasy. Odpi.przcie się od przedsiębiorców. To że wam się nic nie chce robić nie jest równoznaczne z tym że macie się czepiać ambitnych i zaradnych ludzi. Siedzicie na państwowym ciepłym stołku i szukacie dziury w całym. To dzięki nim macie pracę!. A jak któraś/yś z was ma odrobinę honoru i współczucia a działacie bo macie taki przykaz to chociaż róbcie kontrolę tak by nie znaleźć uchybień. Tfu!

 • ~spirit-of-the-town 2021-01-15
  18:15:19

  A może niech kawiarnia umieści przy drzwiach krzyż z informacją iż to miejsce kultu. Z tego co wiem w kościołach czegoś na kształt konsumpcji dokonuje się i nikt się nie czepia. A przecież picie kawy w której nikt nie mieszał paluchem jest conajmniej bezpieczniejsze niż dotykanie ustami obslinionej ręki księdza.

 • ~artefaks 2021-01-15
  18:18:27

  65 27

  ,,niespełnienie norm w procesie przygotowania żywności "
  Kontrola stwierdziła brak klientów. Czyli odbiorcy końcowego.
  Kontrola na zasadzie domniemania wykazała że przygotowane produkty zostaną sprzedane albo sprzedane klientowi( do czego będzie niezbędne wpuszczenie do środka klientów). Albo sprzedaż nieświeżych produktów klientowi po okresie utracenia przydatności do spożycia ( po lockdawnie). Pewno właściciel otrzymał mandat z możliwością zaznaczenia krzyżykiem właściwej pozycji .

 • ~Sztyracz 2021-01-15
  18:20:19

  W tym przypadku sanepid znalazł czas i pracowników do kontroli, a jak trzeba było badać próbki wymazów to brakowało personelu, sprzętu i badania nie były tak skrupulatne. Okazywało się że ludzie zdrowi byli kwalifikowani jako zrażeni a zarażeni jako zdrowi hehe Kraj absurdów, na szczęście nie tylko nasz.

 • ~Abisall 2021-01-15
  18:23:49

  93 13

  Polskie przepisy sa tak skonstruowane aby zawsze coś na kontrolowanego się znalazło - nie ważne że często są wymagania wykluczające się, archaiczne. Jak te słynne kafelki w rzeźni
  ze wzgledu na higienę mają być "z połyskiem" a ze względu na BHP mają być antypoślizgowe ( tak wiem że to anegdota)

 • ~ 2021-01-15
  19:03:37

  A ja mam odmienne zdanie od większości . Panie z sanepidu uchroniły kawiarnię od kary 30 tyś zł. gdyby stwierdzono otwarcie , to się nazywa prewencja . cyt"Interwencja policji i sanepidu przyniosła efekt – kawiarnia rezygnuje z pomysłu wznowienia pełnej działalności "
  wiem , że będę minusowany , ale prawo jest prawem , mimo ,że nawet niektórzy posłowie i członkowie PISu nie stosują się do niego , tych też należy karać.

 • ~#Indyvidualny 2021-01-15
  19:21:37

  "Zasugerowano nam, że jakbyśmy nie krakali, to uniknęlibyśmy tego wszystkiego."
  A żyć z czego?
  Pracowników opłacic z czego?
  Zus sobie i pracowników zapłacic za co?
  Nic dodać nic ująć, kraj z dykty o badyli!

 • ~Marek Twardowski 2021-01-15
  19:40:23

  Och ,jaki wspaniały sanepid. Jak do kontroli to ruszają z kopyta. A jak trzeba się było sprężyć na początku tzw. pandemii i pilnować terminów kwarantanny to jakoś im, qrwa, nie szło. Ludzie siedzieli po miesiącu ,po dwa na kwarantannie bo sanepid rybnicki się nie wyrabiał.

 • ~Noname1212 2021-01-15
  19:55:50

  78 20

  Wychodzi na to i szkoda, że właściciele spękali, bo za tymi karami nic nie stoi.

  A co do tych z sanepidu i policji... Przypomina mi to sytuację węża zjadającego siebie od ogona, oni żyją z pieniędzy takich właśnie przedsiębiorców.

  morawiecki dał im premie ze nękanie przedsiębiorców z dodrukowanych pieniędzy, ale za jakiś czas będzie im mógł obiecać nawet 100.000mln premii, ale nic za to nie kupią, bo pieniądz będzie bezwartościowy.

 • ~ 2021-01-15
  20:01:07

  37 69

  Indyvidualny a żyć z czego?
  jak byś zadał sobie minimum trudu znalazł byś bez problemu mnóstwo ofert pracy tymczasowej np przy odśnieżaniu lub jako halanger w budowlance nierobie,wiem że za mniej niż 6 000 pracuje idiota albo złodziej ale za 10 zł na godzinę będziesz miał co do michy włożyć przynajmniej

 • ~ 2021-01-15
  20:06:32

  Właśnie przeczytałem , ze Tusk do Polskiej polityki wraca !!! ufff...zaraz lepiej , od jutra zacznie się poprawiać nasz los :) skończą się problemy z sanepidami ,kawiarniami , stokami .Podobno na białym koniu ( ale chyba nie na Giertychu :)i ma przywieść szczepionek ile uniesie ten koń.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2021-01-15
  20:09:37

  2 11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~artefaks 2021-01-15
  20:31:35

  61 21

  @zak. Widzę że jesteś kontraktarianinem , ale nie do końca bo nawołujesz do przestrzegania głupiego prawa które nie jest prawem. A wystarczało zrobić tak niewiele aby nawet to głupie prawo było respektowane . Wystarczyło przestrzegać konstytucji i uchwalić któryś ze stanów nadzwyczajnych. ale czego się spodziewać po nieudacznikach? Ludzie nie są głupcami i przechodzą na stronę Keynesowskiej wizji ,makroekonomicznej.

 • ~artefaks 2021-01-15
  20:44:40

  34 21

  @zak. Nieuzasadniony atak personalny podszyty ( nienawiścią ?). Dlatego przyzwoitość wymaga ode mnie postawienia ( - + !).
  Po co ci to było ? Stałeś się przez to odrobinę lepszy ? takie wyciągnąłeś wnioski z przeczytania ,, Brata Naszego Boga" ?
  Może byś wrócił i przeczytał z większą uwagą ?

 • ~jeden1 2021-01-15
  20:49:36

  36 7

  a doprosić sie u nich o jede z najważniejszych dokumentów,
  ,orzeczenie lekarskie ??
  itp itd,,no zapomnij ...ni ma szansy ..(...)

 • ~pprywatne 2021-01-15
  20:59:17

  67 19

  Jestem za, aby to wszystko rozk....ć. Dlaczego pozwalamy aby ciągle nas ktoś karał i podatkował z każdej strony. Trzeba upie...ć koryta w nierządzie itd....

 • ~artefaks 2021-01-15
  21:01:53

  15 13

  @~jeden1. To chyba jednak nie ta instytucja wydaje orzeczenia lekarskie. Sanepid to raczej w teorii zarządzenia sanitarne i orzeczenia o kwarantannie. Tyle teoria

 • ~jeden1 2021-01-15
  21:19:33

  14 7

  dziękuje Panu Polonisto Artefaks za jakże mądrą uwagę

 • ~#Indyvidualny 2021-01-15
  21:22:01

  55 15

  @zenek321, widzę że daleko masz do rozumu więc łatwo ci się gada.Ja mając swój biznes zarabiam nim na życie i daję pracę innym jarzysz czy nie bardzo?co mam swoim pracownikom powiedziec gdy mam biznes zamknięty i nie zarabiam przez obostrzenia?z czego ja mam żyć i oni?no z czego bo pomocy od państwa żadnej nie ma?

 • ~corona 2021-01-15
  21:40:54

  12 16

  Oooooo, kto to się odezwał. Myślałem że z rowerka spadł

 • ~Fidzi 2021-01-15
  21:44:04

  38 5

  -Artefaks,
  Ja, wiosną tego roku, otrzymałam z Sanepidu dokument o stanie zdrowia ( wynik wymazu na obecność wirusa SARS-Cov-2 ). Otrzymałam go dopiero po interwencji u GIS, Rzecznika Praw Pacjenta i Min.Zdrowia.
  Fakt: dokumentacja medyczna w postaci wyniku badań, to nie to samo co orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia, ale jedynce 1 chyba właśnie chodziło o taki wynik z badań.

 • ~Franek7 2021-01-15
  22:14:20

  51 18

  Zak: „wiem , że będę minusowany , ale prawo jest prawem , mimo ,że nawet niektórzy posłowie i członkowie PISu nie stosują się do niego , tych też należy karać.”

  Problem w tym, że to nie jest prawo tylko bezprawie co już na masowa skale potwierdzają sądy. Rząd i Policja ignorują ten fakt. To są wschodnie standardy. Stosowana jest siła aparatu państwa pomimo przepisów niezgodnych z prawem. I to jest sedno sprawy. Państwo ma postępować na postawie prawa i dla dobra obywatela a tu ani pierwszego a i drugiego nie widać.

 • ~rzyt 2021-01-15
  22:56:55

  41 10

  Czytając wpisy jasno widać, że lepiej być urzędnikiem niż przedsiębiorcą. Widzę także, że wielu komentujących nie ma wiedzy o strukturze podatków i kosztów w firmach. W dobie lockdownu największe koszty to pensje pracowników i podatki miejskie. Podatku dochodowego i VAT nie ma, gdy nie ma przychodów.
  Dlatego widać desperację przedsiębiorców, bo nie mają z czego płacić swoim pracownikom, a z podatków miejskich od działalności gospodarczej (której nie można prowadzić) trzeba płacić daninę, z której prezydent miasta nie zrezygnuje.
  Do tej pory pieniądze z Tarczy pozwalały zaspokajać te koszty ale zaczyna ich brakować. Pomoc przedsiębiorcom z tarczy to realna pomoc miastom, które "zjadły" część tej kasy. Reszta to pensję dla pracowników.
  W Rybniku powoli zacznie brakować pieniędzy na działalność gospodarczą, która nomen omen nie może działać. Jesteśmy przed wielkim resetem w statystykach upadających firm, dochodów budżetowych miast, stopy bezrobocia i ... rozwoju urzędów próbujących ściągać długi.

  Człowiek w obecnej sytuacji nie jest traktowany podmiotowo....

 • ~ 2021-01-15
  23:17:19

  14 20

  ~Fidzi 2021-01-15 21:44:04


  Ja, wiosną tego roku, otrzymałam z Sanepidu ...
  Gdzie Ty zyjesz ze juz mialas wiosne?? U nas w Rybniku dopiero zima jest.

 • ~terrorist 2021-01-16
  00:52:48

  39 21

  To nie obostrzenia. To represje!!!
  Ile jeszcze trzeba, aby ludzie wyszli na ulice?!

 • ~Franek7 2021-01-16
  07:31:15

  28 17

  rzyt 2021-01-15 22:56:55
  Czytając wpisy jasno widać, że lepiej być urzędnikiem niż przedsiębiorcą.„

  To jest kolejny przykład na to, że PiS tworzy model państwa socjalistycznego na wzór PRLu. Wtedy tez tak było.

 • ~Franek7 2021-01-16
  07:32:32

  27 19

  Jeszcze tylko kartki wprowadzą i niczym się to juz nie będzie różnic...

 • ~rzyt 2021-01-16
  09:08:08

  28 11

  @Franek, masz rację ale, co mnie dziwi, nie tylko rząd PIS-u uległ pod "naciskiem covid-u". Z drugiej strony np. Prezydent Macron, którego nie podejrzewam o podobne myślenie co naszych, też zamyka Francję jeszcze bardziej.
  Mam rodzinę we Włoszech, która prowadzi bistro tak samo jak w Polsce czyli zamknięte. Na kwartał dostaje tarczy 2500euro, co w realiach cenowych Italii jest niczym.
  Niemcy, zawsze przewidywalni, także pozamykali wszystko, nawet bardziej skrupulatnie niż w Polsce...

  Powoli zaczynam wierzyć w pogłoski, że nie mówią nam wszystkiego możni tego świata.
  Tego straszenia w mediach już sam zaczynam się obawiać, bo "kłamstwo powtórzone 100 razy staje się prawdą".

  Pozdrawiam wszystkich optymistów łącznie ze zdecydowanymi się szczepić.

 • ~TAKI JA 2021-01-16
  09:37:00

  22 3

  "Kawiarnia w Rybniku myślała o otwarciu.''

  Homo Sapiens w zagrożeniu.
  Strach pomyśleć co się będzie działo gdy URZĄD MIASTA RYBNIK zacznie myśleć.

 • ~Pawel Krys 2021-01-16
  09:44:17

  20 19

  No cóż standarty Białoruskie nasza władza wprowadza.
  Najgorsze jest to że wielu się to podoba.
  Ciekawe czy restauracja Sejmowa działa?

 • ~1floyd 2021-01-16
  09:55:39

  30 4

  Obecne ograniczenia, dają popalić mocno małemu i średniemu biznesowi gastronomicznemu. Ale po części pokazują też drugie dno tego interesu. Pisowska tarcza, pokrywa utratę wpływów, ale tych wykazywanych w podatkach. A te w większości, znacząco różnią się od wpływów w tej branży. Obsługa zatrudniania na części etatów, w rzeczywistości pracująca 10 godz i więcej, podczas imprez. Ilu z nas organizujących wesela, komunie, urodziny, itp. w lokalach otrzymało faktury za imprezę? Jedynie jak jakieś firmy, robią imprezy, to chcą faktury bo to koszt. A tak to zeszyt z wyliczeniami, kasa do ręki, i uścisk dłoni. Dj, zespół, fotograf, tak samo. A teraz płacz. W górach nad morzem to samo. Właściciele kwater, pensjonatów, wyciągów też mijali się z prawdą co do prawdziwych obrotów. Kreatywna księgowość = kreatywna tarcza.

 • ~1floyd 2021-01-16
  09:56:42

  21 5

  Obecne ograniczenia, dają popalić mocno małemu i średniemu biznesowi gastronomicznemu. Ale po części pokazują też drugie dno tego interesu. Pisowska tarcza, pokrywa utratę wpływów, ale tych wykazywanych w podatkach. A te w większości, znacząco różnią się od wpływów w tej branży. Obsługa zatrudniania na części etatów, w rzeczywistości pracująca 10 godz i więcej, podczas imprez. Ilu z nas organizujących wesela, komunie, urodziny, itp. w lokalach otrzymało faktury za imprezę? Jedynie jak jakieś firmy, robią imprezy, to chcą faktury bo to koszt. A tak to zeszyt z wyliczeniami, kasa do ręki, i uścisk dłoni. Dj, zespół, fotograf, tak samo. A teraz płacz. W górach nad morzem to samo. Właściciele kwater, pensjonatów, wyciągów też mijali się z prawdą co do prawdziwych obrotów. Kreatywna księgowość = kreatywna tarcza.

 • ~eurobarter 2021-01-16
  11:01:43

  3 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2021-01-16
  14:37:11

  11 17

  ~Arteks przedsiebiorcy od panstwa nic nie chca tylko ten i tamten rzad ciagle cos chce od przedsiebiorcow i zwyklych ludzija mam gdzies l4 czy urlop ja chce pracowac i nie byc okradanym!***** rzad kazdy ktory szkodzi!!! i tak na marginesie pandemii NIE MA!!!

 • ~ 2021-01-16
  16:23:29

  15 8

  TOMTOMTOM - odnosząc się do twoich słów cyt. "i tak na marginesie pandemii NIE MA" - takie idiotyzmy może napisać tylko ktoś kto jej nie doświadczył na sobie lub na bliskich, ja na początku w lutym i marcu też tak sobie myślałem, dopóki się z nią nie zetknąłem wówczas uwierzyłem! Wirus jest bardziej podstępny niż myślisz, gdy zaczniesz mieć objawy ale takie naprawdę dokuczliwe to oczy ci się otworzą, oby nie było za późno.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 899