zamknij

Wiadomości

Karny Kopciuch poruszył internautów. W tydzień 120 zgłoszeń trucicieli

2019-12-06, Autor: red

Mija tydzień od uruchomienia akcji społecznej Karny Kopciuch. W ciągu 7 dni przez stronę karnykopciuch.pl wysłanych zostało 120 zgłoszeń trucicieli. Akcja budzi kontrowersje i skrajne reakcje społeczne.

Reklama

Przypomnijmy, akcja Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

120 zgłoszeń z całej Polski

W ciągu pierwszego tygodnia trwania akcji przez stronę www.karnykopciuch.pl przesłanych zostało 120 zgłoszeń trucicieli z całej Polski. Listy z wezwaniem do zaprzestania zatruwania sąsiadów zostały już wysłane między innymi do Rybnika, Katowic, Mysłowic, Opola, Torunia, Bydgoszczy, Wrocławia czy Suwałk.

W wysyłanych do trucicieli listach:

 • wzywamy do zaprzestania zatruwania powietrza
 • wyjaśniamy dlaczego smog jest śmiertelnie niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dzieci
 • wskazujemy możliwości dofinansowania wymiany źródła ciepła.

Karny Kopciuch budzi kontrowersje

Akcja odbiła się w Polsce szerokim echem. Wzbudziła też wiele kontrowersji i skrajnych opinii. Z jednej strony wiele osób aktywnie wspiera akcję, z drugiej jest spora grupa tych, którzy bronią „kopciuchów” jak niepodległości.

- Nie ma obecnie w Rybniku, na Śląsku i w wielu innych miejscach w Polsce ważniejszej sprawy niż walka o czyste powietrze. Każdy dzień wdychania smogu to skracanie życia i narażanie zdrowia, zwłaszcza dzieci. Dlatego postanowiliśmy stanąć po stronie tych, którzy to rozumieją, podjęli wysiłek, wzięli kredyty i zainwestowali w ekologiczne źródła ciepła. Sytuacja, że ci ludzie są zatruwani przez swoich sąsiadów, którzy za nic mają ekologię, jest po prostu nie fair – mówi o akcji redaktor naczelny grupy medialnej tuPolska Wacław Wrana, która zainicjowała akcję „Karny Kopciuch”.

Przebieg akcji możecie śledzić oraz komentować również na stronie Karny Kopciuch na Facebooku.

Na czym polega metoda trzech kroków?

Przypomnijmy, w ramach akcji każde zgłoszenie truciciela rozpatrywane jest w trzech krokach:

1. krok: EDUKUJEMY
- przesyłamy materiały o wpływie smogu na życie i zdrowie
- zachęcamy do wymiany źródła ciepła
- przedstawiamy możliwości dofinansowania źródła ciepła

jeśli działania podjęte w 1. kroku nie przyniosą efektów...

2. krok: KONTROLUJEMY
- informujemy o uciążliwej działalności obywatela organy upoważnione do kontroli (urząd gminy, straż miejska)
- weryfikujemy efekty przeprowadzonej kontroli

jeśli działania podjęte w 3. kroku nie przyniosą efektów...

3. krok: PIĘTNUJEMY
- adres posesji umieszczamy na mapie kopciuchów
- wszczynamy procedurę administracyjną przymuszającą obywatela do wymiany źródła ciepła.

Naklejki „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”

W ramach akcji organizatorzy wydrukowali kilka tysięcy naklejek „Karny kopciuch za trucie sąsiadów”. Zatruwany obywatel może nakleić sąsiadowi naklejkę w widocznym miejscu i w ten sposób dać sygnał, że nie toleruje jego nieekologicznego zachowania.

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres kontakt@karnykopciuch.pl

Oceń publikację: + 1 + 173 - 1 - 250

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (140):
 • ~ 2019-12-06
  15:10:42

  Witam,

  120 zgłoszeń w tydzień to nie wiele biorąc pod uwagę teoretycznie ogólnopolski zasięg akcji, ale na początek jest dobrze.

  Z mojej strony zachęcam wszystkich do udziału w akcji, dość bierności wobec "zimowych terrorystów". Nie jest to żądne donosicielstwo jak próbują nam wmówić "Obrońcy Dymu i Smrodu", to próba osiągnięcia normalności polegającej na tym, że w zimowe bezwietrzne dni można bez uszczerbku zdrowia wyjść z domu. Spróbujmy wspólnymi siłami przekonać kopcących do zaniechania tego procederu w pierwszej kolejności, a docelowo do zmiany źródła ciepła w budynku.

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~Czesław Łyczko 2019-12-06
  15:42:06

  A może by tak ograniczyć samowole budowlaną i bardziej się przyjrzeć jak zabudowywane są tzw. korytarze powietrzne których już praktycznie nie ma bo najważniejsze wydać jak najwięcej pozwoleń na budowę i likwidować jak najbardziej wsie których już praktycznie na Śląsku nie ma.

 • ~frbro 2019-12-06
  15:48:50

  Wymiernych efektów nie będzie, ale dzielenie ludzi działa doskonale - komentarzy pod postami ogrom, to i zyski z reklam ładnie pójdą do góry. Sprytne!

 • ~Mariusz Kotula 2019-12-06
  15:48:50

  Skoro już tak zajmujemy się ekologią na poważnie to zróbmy następny krok...- nakażmy ludziom zmienić swoje samochody na nowe ekologiczne, np. hybrydy czy elektryki co wy na to? Trzeba to na poważnie poruszyć, a jak nie stać to na rowerek.

 • ~ 2019-12-06
  16:02:55

  ~Czesław Łyczko:

  To artykuł o jakości powietrza a nie samowoli budowlanej. Jeżeli wie Pan gdzie stoją budynki bez pozwolenia proszę to zgłosić do odpowiedniej jednostki a zapewne zakończy się to nakazem rozbiórki.

  ~frbro:

  Nie ma obowiązku komentowania ani wchodzenia na te artykuły ani tym bardziej klikania w reklamy.

  ~Mariusz Kotula:

  Tak, samochody także są źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce, ale w sezonie grzewczym przeważa zanieczyszczenie generowane przez ciepłownictwo, w szczególności zabudowę jednorodzinną. Zajmijmy się wpierw najbardziej palącym problemem czyli kulturą w obsłudze aktualnych urządzeń grzewczych powodujących katastrofalną jakość powietrza w zimie. Na wymianę samochodów na elektryczne jeszcze przyjdzie pora. Co do jazdy rowerem to samo zdrowie, o ile nie jeździmy w smogu, bo wtedy można sobie mocno zaszkodzić.

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~hromqwe 2019-12-06
  16:14:13

  Z dniem jak ruszył program "Karny Kopciuch " dokładam do pieca jak mogę ,spaliłem już 1,5 tony "śmieci ,bo tak blokowianie nazywają węgiel kamienny"i kurde nic ,Żona ryczy ,że za ciepło ,(na piecu 80 stopni).Mówię poczekaj ktoś Nas zgłosi to "TATA "na tym zarobi na opał na następne 5 lat .Ale nic cicho ,nikt nic nie zgłasza ,a szkoda przydało by się kilka tysi na święta.Przepalone prawie 2 tony śmieci i nic .Wniosek nasuwa się jeden, mieszkam w normalnej śląskiej dzielnicy Rybnika .Każdy "prawie każdy" ogrzewa dom śmieciami (mówię o węglu kamiennym ,który w wikipedi jest opisywany jako źródło energii ),ale Gorole mówią na to śmieci.Mam zaszczyt nie mieszkać wśród Goroli. Niestety nie stać mnie na kontynuowanie tego typu prowokacji.

 • ~Mariusz Kotula 2019-12-06
  16:20:45

  78 32

  Piotr.kowalski.
  Jeśli chodzi o kulturę w obsłudze to się troszkę mylisz, bo nie tak dawno wywaliłem piec taurus u rodziców w którym nie było możliwości palenia od góry, a paliwo przez nas kupowane było najwyższej jakości po 1000zł za tonę a produkował smog ... miał taką konstrukcję i tyle. Co do samochodów to obiecaj mi że za parę lat będziesz aktywował postulat o całkowitym zakazie jazdy samochodami spalinowymi, obiecaj mi to w imię życia Rybniczan, proszę!
  (oczywiście ludzi odeślij do salonów tak na marginesie)

 • ~hromqwe 2019-12-06
  16:22:36

  ~Mariusz Kotula Popieram Pana pomysł ,dlaczego miasto nie dotuje założenia instalacji gazowej w samochodach ,było by ekologicznie i oczywiście taniej .Tu nie o eko się rozchodzi ,a o obniżenie popytu na węgiel ,Bo pewna blondynka z Niemiec tak sobie wymyśliła "Janusz Korwin Mikke"

 • ~Mariusz Kotula 2019-12-06
  16:52:07

  27 65

  piotr.kowalski.
  A ciekaw jestem jaki pan posiada samochód i ile produkuje co2 na km. ,bo proszę pana to już przestanie być niedługo prywatna sprawa. Ja w przyszłym roku przechodzę na hybrid będę eko a pan?

 • ~ 2019-12-06
  16:57:09

  ~hromqwe:

  Akcja o ile się nie mylę ruszyła 28.11.2019 , czyli około tydzień temu. To oznacza, że dziennie palił Pan pomiędzy 215 a 285 kg opału, trudno mi w to uwierzyć, ale jeżeli to prawda to cieszę się, że akcja Pana zainteresowała i jestem pełen podziwu, że był Pan w stanie poświęcić tyle czasu i pieniędzy na jej promocję. Co do samochodów to jest to również problem jak chodzi o zanieczyszczenie powietrza, ale w Rybniku nie jest to główny problem. Głównym problemem jest ogrzewanie domów jednorodzinnych.

  ~Mariusz Kotula:

  Zgadza się, są takie przypadki, że kotły są wadliwej konstrukcji i bez ich przeróbki jest niemożliwe spalanie bezdymne węgla kamiennego, ale na tyle na ile mi się udało zaobserwować i rozmawiać z ludźmi w 100% błąd był w obsłudze kotła tzw. zasypać na żąr pod drzwiczki, dmuchawa na max a potem zamknąć dopływ powietrza żeby oszczędzać. Trudno mi się odnieść do Twojego konkretnego kotła bo nie znam jego budowy, jeżeli był to tzw. górno-dolny to rzeczywiście bez ingerencji spawacza trudno je ucywilizować. Tylko kluczowe pytanie jest takie, czyja to wina, czy jest to wina sąsiadów, że czyjś kocioł jest wadliwie wykonany i zatruwa okolicę, czy jest to wina posiadacza?

  Jak chodzi o pojazdy elektryczne, to jak tylko pojawią się baterie o 2-3 krotnie większej gęstości energii niż obecne, a nastąpi to na pewno to tylko kwestia czasu, to każdy z miłą chęcią przesiądzie się na auta elektryczne, bo one w końcu staną się dostępne, a wygoda ich użytkowania będzie znacznie większa niż dotychczasowych.

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-06
  17:19:39

  38 88

  ~Mariusz Kotula:

  Posiadam 3 samochody na 5 osób w rodzinie, z których 3 są pełnoletnie i posiadają prawo jazdy. Wszystkie pojazdy są zasilane benzyną, dwa spełniają normę euro 5 jeden euro 6. Dobrze trafiłeś z pytaniem, gdyż w przyszłym roku jeden z euro 5 zostanie wymieniony zapewne na hybrydę.

 • ~Mariusz Kotula 2019-12-06
  17:20:49

  Piotr.kowalski.
  Teraz po przejściu domków na gaz to wy mieszkańcy blokowisk będziecie na cenzurowanym, jako truciciele środowiska bo to wam jest dostarczana "zła" energia np. z Elektrociepłowni Chwałowice (kotły z 1944,1945,1946,1947 roku), co potem..., bo my mieszkańcy domków będziemy się domagać modernizacji tych obiektów na kotły gazowe i to wy powinniście za to zapłacić grube tysiące, tak jak każdy mieszkaniec domku zapłacił grube tysiące za wymianę kotła węglowego na gazowy. Pozdro

 • ~Mariusz Kotula 2019-12-06
  17:29:04

  45 10

  piotr.kowalski.
  Nawet gorzka prawda jest lepsza od kłamstwa.
  Trzymam cię za słowo . Pozdrawiam

 • ~ 2019-12-06
  17:36:44

  84 13

  Za wadliwe wykonanie kotla odpowiada jego producent a nie użytkownik. To producent powinien mieć legalizację na niego i zapewniac dotrzymanie norm oraz standardów. Chyba że to samoróbka to odpowiada w pełni użytkownik.

  A co do samochodow elektrycznych: są eko? Buahahaha. Co najwyżej nie emituja spalin. A jeśli są eko to co najwyżej lokalnie gdzie są używane. Globalnie patrzac jako proces skumulowany to ani hybrydy ani elektryczne ekologiczne nie są. No ale żeby to zrozumieć to trzeba wiedzieć czym jest proces skumulowany i skumulowane zużycie energii oraz skumulowana emisja... Ale obawiam się że "znawcy" ekologii nie mają pojęcia co to jest...

  A ja się dalej nie dowiedzialem od organizatorow jakie są kryteria kwalifikacji czy dom dymi nadmiernie czy nie? Jaki kolor dymu organizatorzy uważają za szkodliwy a jaki nie? Co jest dymem a co nie jest? Tak trudno jest organizatorom na takie banalne pytania odpowiedzieć? Ale lepiej pisać ze ci którzy zadają pytania są przeciwnikami akcji i obrońcami smogu...
  Chociaż takie zadawanie pytań organizatorom przypomina rozmowę z politykiem - odpowiadaja na wybrane sobie ignorując resztę ;-)

 • ~ 2019-12-06
  17:41:55

  @Mariusz Kotula
  Przecież ci co korzystają z PECa są eko bo mają ciepło z rury a rura nie dymi. Tak jak ci co uważają że korzystając z prądu są eko bo prąd jest z gniazdka.
  A za modernizację ciepłowni nie będą chcieli placic bo patrz jak wyżej - mają ciepło z rury, co ich obchodzi skąd rura ma ciepło :-) przecież to logiczne.

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-06
  17:50:09

  27 16

  ~piotr.kowalski Pana już znam ,i porównując Piece jako wielka szkodliwość ,do samochodów ,mała szkodliwość .Wytłumacz Pan to posiadaczom sklepów ,Ukradnie coś raz za miesiąc za 1000 zł jest pociągnięty do odpowiedzialnościi karnej ,ten co kradnie po 5x dziennie czekoladę za 10 zł jest dla Was drobnym złodziejaszkiem ,ale ten drobny złodziejaszek kradnie więcej w skali roku niż ten co po 1000 na miesiąc lub 2

 • ~Majster Awes 2019-12-06
  17:54:03

  choć ta akcja mnie nie dotknie bo nie kopce to przytuliłbym takie "piętnowanie" a w podzięce spotkał się w ciepełku sali sądowej z panami pomysłodawcami akcji :)

 • ~Mariusz Kotula 2019-12-06
  17:59:13

  66 10

  owen.
  Dobrze, każdy wie o co chodzi , ale jak już komuś się wspomni o jego wygodnym życiu (np. z rury czy słupa) to wielkie oburzenie i wmówią że to nieprawda. Oczywiście żyjemy na księżycu i prąd płynie odwrotnie ,tak jak woda pod górę

 • ~2018 2019-12-06
  17:59:20

  Sympatycy czarnego złota w kotłowni znowu "minusują".
  Dramat .

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-06
  17:59:49

  ~Mariusz Kotula Ma Pan bezprecedensową rację "nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka"Moim marzeniem jest ,aby zmusić blokowian do odnawialnych źródeł energii ,i obciążyć ich 30.000 zł za panel ,który jest żywotny 5 lat .I sukcesywnie wymagać 66 zł za śmieci za 1 osobnika w mieszkaniu (za 1 miesiąc)

 • ~robins 2019-12-06
  18:18:35

  95 23

  Podobają mi się strony, na których na temacie na czasie idzie zarobić. Piękny suwak z wpłatami (na naklejki chyba, fundacje też zbierają na dzieci a ile dla nich faktycznie trafia?). Nie jestem do końca przekonany czy można komuś na prywatnym płocie coś nakleić-czy nie ma jakiegoś paragrafu na to. Dwa lata temu piękny pogodny wrzesień 25 C, nikt nie pali w piecach a w Rybniku smog, przekroczone normy-pytanie samo się nasuwa?Może problem jest gdzieś indziej? Kiedyś zalecano 1 jajko na tydzień (cholesterol), a dzisiaj co najmniej 2 z rana.Czy nie jest komuś na rękę nakręcić falę hejtu i poparcia dla jakiegoś biznesu? Faktem jest ,że ten smog występuje...czy się pali czy nie....

 • ~ 2019-12-06
  18:19:43

  115 5

  Dziuby pełne frazesów a jak człowiek chce zamienić kopciucha na ogrzewanie gazowe to półtora roku całuję klamki i nie jest w stanie tego załatwić.P.Prezydencie czas zacząć coś robić a nie tylko gadać !!!

 • ~Jacek Kałusek 2019-12-06
  18:22:46

  Gupi chyba jestem, bo nie rozumiem nic z tego. Postępuję tak jak mi kazali - palę tylko węglem i to nie najtańszym i sezonowanym drewnem, rozpalam od góry, piec wymienię za rok bo po prostu nie mam teraz na to środków. Żadnych przepisów nie łamię. I teraz ktoś ma prawo (na jakiej podstawie, pytam) piętnować mnie za to i umieścić moją posesję, a tym samym i mnie, na jakiejś czarnej liście??!! Może krokiem poprzedzającym te szykanujące działania byłaby kontrola odpowiednich służb?? To chyba jedyny przykład piętnowania osób postępujących zgodnie z prawem.

 • ~Arteks 2019-12-06
  18:24:11

  Widać, że ta akcja to strzał w dziesiątkę! @SebastianRyszka @owen - jeśli ktoś mieszka w mieście to jest zobowiązany do pewnych standardów życia. Nie każdy u nas jest górnikiem i nie każdy akceptuje przestarzałe formy ogrzewania, uciążliwe dla nosa. Puszczanie bąków na urodzinach lub mówienie do kogoś z pełnymi ustami to też nie są zachowania stosowne dla kulturalnych ludzi. @hromqwe - powiedziałbyś to jakiemuś Ślązakowi który wyjechał do Reichu, że masz piec węglowy to powiedziałby ci, że jesteś węglowym dziadem. To już nawet nie chodzi o ekologię ale to niepojęte dla większości Europejczyków, komu chciałoby się jeszcze w swoim domu pylić, brudzić i obsługiwać węglowy piec w XXI wieku... To trochę tak jakby ktoś w sklepie nie chciał używać kasy elektronicznej bo woli ręczne liczydło. Opamiętajcie się i przestańcie przynosić temu regionowi gańbę. Właściciele kopiuchów psują dobrą opinię Śląskowi.

 • ~Mariusz Kotula 2019-12-06
  18:31:38

  68 18

  Arteks.
  No widać że to strzał w dziesiątkę. Jesteś zadowolony, to czuć

 • ~akukuruku 2019-12-06
  18:32:51

  Panie@Arteks-żeby być eko to zapytaj się Pan w Spóldzielni Rybnickiej DLACZEGO NIE MOŻE Pan odciąć swoich kaloryferów i ogrzewać np.elektrycznie???

 • ~ 2019-12-06
  18:32:55

  80 8

  ciekawe, że ten sam artykuł pojawił się na bliźniaczych portalach żorskim, wodzisławskim i jastrzębskim, i... zero hejtu i obrzucania g...em, widać nie ma tam nawiedzonych, potrzebujących samospełnienia, dla których ciepło bierze się ekologicznie i samoistnie z rury czy słupa

 • ~ 2019-12-06
  18:36:10

  55 63

  Przepraszam, ale sam dałem się wciągnąć w rozmowę nie na temat.

  Cała akcja dotyczy osób wściekle kopcących i uprzykrzających życie zwłaszcza sąsiadom z innych domów jednorodzinnych. Obrońcy tego jak jest za wszelką cenę starają się zrównać wszystko z walką z globalnym ociepleniem, autami hybrydowymi i wszelkimi klęskami na świecie a to nie jest celem akcji.

  Zadbany kocioł podajnikowy od 3 klasy w górę nie ma prawa kopcić tak jak te na zdjęciach, a w roku 2019 nie jest wyczynem posiadanie kotła klasy 3 lub wyższej (podobnie jak auta euro 4 i więcej). Osoby posiadające tego typu kotły o ile nie wrzucają tam zfrezowanego asfaltu z dróg nie są celem akcji, bo dymu z kotła 3 i wyższej klasy nie ma prawa być widać (w ostateczności poza rozpalaniem, które powinno się odbywać raz na sezon a nie codziennie).

  Ta akcja dotyczy absolutnego minimum przyzwoitości, które nawet na wschód od Polski powinno być standardem a okazuje się, że w centrum Europy należy się o to dopominać wkładając w to nie małą pracę.

  Biorąc pod uwagę, że mamy 2019 rok (przypomnę, to już druga dekada XXI wieku) należy sobie uświadomić, że węgiel nie jest źródłem ciepła, z którego należy korzystać w aglomeracjach i wymiana jakiegokolwiek kotła węglowego na również kocioł węglowy tylko wysokiej klasy i mający eco design nie jest rozwiązaniem a doprowadzi jedynie do wysokich kosztów, bo prędzej czy później nie będzie możliwe ogrzewanie domów węglem, stąd zakup takiego kotła nie zdąży się zamortyzować.

  Niestety jak widać mało kto jest na tyle trzeźwo myśleć aby zauważać powyższy fakt, dlatego jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza na której to powinno nam wszystkim jak najbardziej zależeć.

 • ~ 2019-12-06
  18:43:19

  38 58

  ~robins:

  Mylisz się, prawie równo pół roku powietrze w Rybniku spełnia normy i nie tylko polskie i teraz zagadka, która to część roku:

  - sezon grzewczy
  - pora późno wiosenna, letnia i ciepły początek jesieni

  Minusiki głosują na sezon grzewczy, plusiki na drugą opcję.

  Osoby zainteresowane odsyłam do stron WIOŚ, tam są dane z ostatnich lat. Niestety po wielu latach systematycznych wolnych popraw jakości powietrza, teraz mamy odwrócenie trendu, co oznacza, że należy wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć coś robić, nawet jakby miały to być te śmieszne naklejki.

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~Arteks 2019-12-06
  18:50:01

  42 90

  @ursus - ciekawe spostrzeżenie. Możliwe, że u nas sporo obrońców syfu to mieszkańcy wsi z powiatu rybnickiego którzy na fora Żor czy Jastrzębia nie wchodzą. Może mają żal do rybniczan, że to u nas pojawiły się różego rodzaju akcje uświadamiające problem, że to nasz prezydent Fudali rzucił jako pierwszy hasło o zakazie mułu? Któż ich tam wie. Poza tym w Jastrzębiu, Żorach, Wodzisławiu większość mieszkańców mieszka w blokach. Kamienic tam jest tyle co kot napłakał (lub w ogóle jak np. w Jastrzębiu), osiedli familoków też nie ma jak u nas w postindustrialnych dzielnicach. A problemy ze smogiem mają głównie w dzielnicach chałupowych gdzie jest takie samo piekło jak u nas - przykładowo każdy kto jedzie do autostrady A1 to widzi wieczorami w Rowniu takie same kłębowiska dymu jak w naszych Gotartowicach. Wszystkie dyskusje byłyby zbędne gdyby zacofani miłośnicy kotłów nie bronili technologii - których obronić się nie da. Politycy to wiedzą i dlatego pomału, małymi kroczkami wprowadzają wszystkie postulaty ekologów. Bo politycy też mają nosy, widzą jak zmienia się Europa i doskonale wiedzą, że ktoś kto ma dom/mieszkanie - powinien też mieć na jego utrzymanie.

 • ~Arteks 2019-12-06
  18:59:48

  36 81

  @akukuryku - w mojej spółdzielni inwestuje się miliony w termomodernizację obiektów. Systematycznie poprawia się estetyka osiedli, a ocieplone budynki zużywają dużo mniej ciepła, a więc jest wymiar EKOLOGICZNY. Lokatorzy dzięki temu oszczędzają. Jestem otwarty na każdą formę ogrzewania ale przez jakąś sympatię do górnictwa nie przeszkadza mi produkcja ciepła z węgla. Oczywiście w cywilizowany sposób przez wykwalifikowaną kadrę która umie to robić, ma odpowiednią wiedzę, pracuje zgodnie z zasadami bhp, zakład nie spala śmieci i są tam zamontowane odpowiednie filtry. Niedawno rozmawiałem ze starym znajomym który nie bronił smrodu ale uważał, że to wina tych którzy nie umieją obsługiwać pieców. To ja się w takim razie pytam - dlaczego państwo nie wprowadziło obowiązkowych kursów obsługi pieców bez ukończenia których nie wolno by ich eksploatować?

 • ~akukuruku 2019-12-06
  19:02:12

  84 30

  Panie@Arteks-NIE lej Pan wody ale ODPOWIEDZ,
  czy mieszkając w bloku może Pan ODŁĄCZYĆ się od CO i ogrzewać mieszkanie wg.Pana ekologicznie tzn.elektrycznie???Czy Pan wie jak ODCIĄŻYŁBY Pan ciepłownię Chwałowice?
  CZEMU Pan TRUJE Chwałowice i okoliczne dzielnice korzystając z ciepłociągu a nie z gniazdka elektrycznego???
  Pozdrawiam choć i tak odPOwiedzi się NIE doczekam.

 • ~ 2019-12-06
  19:03:29

  30 10

  Chiny kupiły Niemiecką technologie - słoneczny reaktor - Co Rybniczanin będzie miał zamiast węgla, rachunki :)

 • ~akukuruku 2019-12-06
  19:07:11

  62 31

  Ojojoj Panie Arteks ja NIE o to pytałem ile milionow i w co się inwestuje!
  Po prostu zadałem CHYBA PROSTE pytanie DLACZEGO mieszkając w bloku NIE MOŻE BYĆ Pan eko i ogrzewać elektrycznie swojego M???
  Proste pytanie wymaga prostej odPOwiedzi!

 • ~Arteks 2019-12-06
  19:16:33

  44 91

  @akukuryku - dlaczego miałbym to robić? Mam to z czego korzystam, a wygoda jest nieprawdopodobna. Przekręca się gałkę i mniej więcej do 2 minut kaloryfer jest ciepły lub gorący - można sobie ustawić taką opcję jaką się chce. Po termomodernizacji nawet na początku listopada nie trzeba było włączać kaloryferów - bo same rurki które przechodzą przez piony dają ciepło. Wszystkie miasta w Polsce są ogrzewane przez ciepłownie. Ale tylko tam gdzie jest przesadzona gęsta zabudowa chałupowa lub jest dużo postindustrialnych dzielnic jest problem ze smrodem. Ciepłownie nie są problemem tylko niska emisja z anachronicznych pieców śmieciuchów. Ty polski patriota i bronisz dziadostwa? Wstydź się. Poza Polską, Czechami (myśle, że do 2 lat zniknie z tej listy), Słowacją (wsie), Serbią i Albanią - w żadnych innych krajach Europy nie używa się już węgla w gospodarstwach domowych. Głównym powodem jest to, że ludzie cenią tam sobie KOMFORT życia, a u nas niestety jeszcze niektórzy nie zdają sobie sprawy, że można żyć lepiej i godniej bez pieca. Poza tym ktoś kto ceni swój kraj, region lub miasto - powinien dbać o jego dobre imię także w dziedzinie ekologii.

 • ~minowa 2019-12-06
  19:17:58

  Kto dał prawo i na jakiej podstawie jakiemuś "KarnemuKopciuchowi" do bezpodstawnego, bez analiz, badań, oceny biegłych, itd. nazywania kogokolwiek trucicielem, oskarżania o trucie sąsiada - czyli przestępcą ? Jeśli masz certyfikowany opał, dopuszczone do użytku źródło ciepła NIKT NIE MA PRAWA oskarżać cię o trucie sąsiada czy trucicielstwo. To są zabronione prawem pomówienia a zaproszenia do "wymierzania sprawiedliwości" to podżeganie do przestępstwa. Takie działania to przestępstwo wobec art. 18 KK w związku z art. 212 KK. Po weekendzie mam zamiar zgłosić tę całą akcję i jej organizatorów do prokuratury jako wniosek o powzięciu informacji o możliwości popełnienia przestępstwa. Żarty się skończyły a bezpodstawna samowola powinna zostać przykładnie ukarana.

 • ~ 2019-12-06
  19:20:23

  38 15

  @Arteks,
  A dlaczego piszesz do mnie odnośnie jakichś norm w mieście? Które to ja normy podważam i gdzie są one zapisane?
  Pytam tylko czym jest dym i jaki jest akceptowalny. Co jest trudnego w tym pytaniu żeby na nie odpowiedzieć?

  @piotr.kowalski,
  Ile wynosi polska normą stężenia PM2.5 i PM10? I pokaż mi kiedy to pół roku jest ona nie przekroczona? Bo ja mam zupełnie inne dane. I od razu mówię dane ze stacji WIOS na Borki nie są wiarygodne dla mnie.

 • ~akukuruku 2019-12-06
  19:31:20

  63 23

  Panie @Arteks MUSZĘ Pana zacytować;"akukuryku - dlaczego miałbym to robić? Mam to z czego korzystam, a wygoda jest nieprawdopodobna."

  Panie Arteks a zadał Pan sobie pytanie o ile mniejszy smog byłby w Chwałowicach gdyby Panu POzwolono ODCIĄĆ się od tego ciepłociągu i nie zatruwać POwietrza w Rybniku ogrzewając swoje M prosto z gniazdka elektr.???
  Tyle Pan pisze o eko cośtam coś tam ale tak PROSTEJ koicydencji nie POtrafi Pan POłączyć!
  Miałvy Pan wyedy PEŁNĄ kontrolę nad wydatkami na ogrzewanie swojego M.
  Dyć to jest tak proste że aż BOLI!!!DLACZEGO w RSM NIE MOŻNA BYĆ EKO???Czyżby gdzieś było jakiejś drugie dno???
  Pozdrawiam.

 • ~rzyt 2019-12-06
  19:42:00

  32 8

  @Arteks, w Polsce tylko politycy nie potrzebują żadnych kwalifikacji. Palacz powinien mieć kurs...;))

 • ~ 2019-12-06
  19:57:52

  50 13

  to jest prawdziwa ekologia " ja jestem czysty, a że ciepło dostarczane do mojego "apartamentu" nie jest czyste, to nie mój problem", dlatego nie traktuję poważnie internetowych hipokrytów

 • ~Piotrek Barszczewski 2019-12-06
  20:00:25

  54 11

  Mimo ze jestem za porządną walką ze smogiem, to takie akcje uważam za głupotę co to da? Już widzę jak ktoś przejmuje się jakąś naklejką.

  Jeśli ktoś naprawdę pali śmieciami i ktoś mu naklei/ podrzuci tą naklejkę to ona też pójdzie do tego pieca :)

  Edukacja- to że smog wpływa bardzo źle na zdrowie to chyba każdy wie,
  Ustawa antysmogwa przewiduję wymianę kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat trzeba wymienić do końca 2021 roku,
  Jeśli właściciel domu nie wymieni takiego pieca do konca 2021 będzie dostawał kary,.
  Tymczasem w zasobach miasta jest jeszcze ponad 1000 piecy węglowych ( kozy, piece kaflowe) - w 2019r zostało ztermomoderniozwanych 13 budynków (likwidacja 204 pieców w mieszkaniach) Zostaje około 800 piecy - Na 100% nie wyrobią się z wymianą wszystkich do końca 2021 r i za to już nikt nie zapłaci kary, ale własciciel domu już tak.. Ot ciekawostka.

  Miasto promuje akcje dużo gada a w zasobach miasta wygląda to nadal źle.. 204 kopciuchy w rok? Super wynik jak na jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast

 • ~robins 2019-12-06
  20:10:41

  67 24

  W Krakowie nie ma palenia w piecach a syf dalej jest...

 • ~Piotrek Barszczewski 2019-12-06
  20:13:18

  27 25

  @robins W krakowie jest zakaz palenia węglem w centrum ( nadal jest tam około 400 pieców na węgiel - ludzie którzy nie zdążyli z różnych przyczyn) a smog w centrum jest bo spływa z okolicznych wiosek, wystarczy cofać godziny na airly.eu i zobaczyć jak smog wdziera się do centrum

 • ~Jacek Kałusek 2019-12-06
  20:42:24

  54 18

  Mimo poparcia dla wszystkich akcji związanych z czystością powietrza popieram jednak ich oparcie w prawie. Ta akcja, wg mnie powinna być zgłoszona do Rzecznika Praw Obywatelskich. To coś jakbym ja na podstawie subiektywnych odczuć stwierdził, że sąsiad jest piratem drogowym, mimo, że jeździ zgodnie z przepisami, i żądał umieszczenia nr rejestracyjnego jego samochodu w ogólnodostępnej bazie "piratów drogowych" i jeszcze z uśmiechem na ustach mógł mu nakleić na samochód stosowną naklejkę. Nie tędy droga. A nad opisaniem akcji do RPO jeszcze się zastanowię.

 • ~tf2 2019-12-06
  21:48:26

  20 11

  Panie Piotrze Parczewski, co wg ciebie kryje się pod określeniem "centrum"? "w krakowie jest zakaz palenia węglem w centrum"
  Znalazłem tylko informację, że w Krakowie od 1.09.2019 Krakowie obowiązuje uchwała antysmogowa przewidująca całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.
  Możesz mi podać link do informacji o centrum?

  Panie Jacku, pisanie do RPO bym sobie darował do czasu gdy stanowisko obejmie ktoś normalny i poważny, kto nie myli urzędu z reprezentowaniem interesów fundacji Georga Sorosa.

 • ~akukuruku 2019-12-06
  22:51:45

  26 13

  PanieArteks i co ZATKALO CACAO???

 • ~ 2019-12-06
  23:29:35

  22 43

  Rybnickie Grono Zacofanych Obroncow Smrodu i Trucia nadal liczne i waleczne

 • ~ 2019-12-07
  00:06:58

  34 23

  Poniższy komentarz jest dla zainteresowanych, Owen proszę zignoruj, to nie dla Ciebie bo Twoim zdaniem to teoria spiskowa.

  Na oficjalnej stronie GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Polsce), jest tabelka, z której wynika, że normy dla pyłu zawieszonego wynoszą :

  dla PM10:
  - 50ug norma dobowa (24h) dodatkowo wartość ta nie może być przekraczana więcej niż 35razy rocznie - zakładane osiągnięcie do 2005
  - 40ug średnia roczna - zakładane osiągnięcie do 2005

  dla PM2.5:
  - 25ug średnia roczna - zakładane osiągnięcie do 2015
  - 20ug średnia roczna - zakładane osiągnięcie do 2015

  Poniżej aby uprościć napiszę tylko ile razy norma dobowa dla PM10 była przekraczana w tym roku w danym miesiącu. Pomiary zostały dokonane w państwowej stacji monitoringu powietrza dla miasta Rybnika należącej do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

  - Styczeń: 14 razy (5 razy ponad 4 krotnie)
  - Luty: 13 razy
  - Marzec: 11 razy (jeszcze przed końcem 3 miesiąca danego roku wykorzystany limit 35 przekroczeń)
  - Kwiecień: 7 razy
  - Maj: 1 raz ( słownie dla sceptyków JEDEN RAZ)
  - Czerwiec: 0 razy (słownie dla sceptyków ZERO RAZY co oznacza, że norma dobowa nie była ani razu przekroczona)
  - Lipiec: 0 razy (słownie dla sceptyków ZERO RAZY co oznacza, że norma dobowa nie była ani razu przekroczona)
  - Sierpień: 0 razy (słownie dla sceptyków ZERO RAZY co oznacza, że norma dobowa nie była ani razu przekroczona)
  - Wrzesień: 5 razy
  - Październik: 19 razy
  - Listopad: 13 razy
  - Grudzień: 3 razy (stan na 06.12.2019)

  Biorąc pod uwagę dopuszczalne przekroczenie normy dla PM10 35 razy w roku, mamy spokojnie trochę ponad 6 miesięcy powietrza zgodnego z polskimi normami.

  Pytanie do "Obrońców Dymu i Smrodu", co może powodować rażące przekroczenia polskich norm dziennych w miesiącach jesienno zimowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że dzienny wykres godzinowy zanieczyszczenia utrzymuje jako taki poziom zazwyczaj do 17:00, po czym wystrzela w górę i tak się utrzymuje do ok 1:00:

  - sieci 5G i promieniowanie kosmiczne
  - glifosat w żywności
  - thuje ogrodowe
  - chemitrails i samoloty, statki dalekomorskie, samochody
  - George Soros
  - fabryki produkujące baterie do samochodów hybrydowych
  - cholesterol i dioksyny w jajkach
  - cacao
  - zderzacz hadronów
  - tysiące domowych palenisk rozpalanych po powrocie z pracy do domu tak aby nagrzać dom i wodę na kąpiel

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-07
  00:08:56

  23 17

  Przepraszam, pomyliłem się,poniższa norma dla PM2.5 ma być osiągnięta w 2020:

  dla PM2.5:
  - 20ug średnia roczna - zakładane osiągnięcie do 2020 a nie jak napisałem do 2015

  Przepraszam.

 • ~akukuruku 2019-12-07
  00:15:55

  22 17

  Panie Piotrze Kowalski taka dawke"drogow" na noc przyjmowac to bardzo nie zdrowo,no chyba ze Pan se to swinstwo wciska dozylnie!
  Prosze o chwile cierpliwosci zaraz Panu POsle dane POwietrza w zatoce Perskiej.Ale prosze sie chycic gelyndra,ok?

 • ~ 2019-12-07
  00:26:34

  36 47

  Pozwólcie, że podsumuję drodzy "Obrońcy Dymu i Smrodu", Waszym zdaniem macie święte i niezaprzeczalne prawo do:

  - zasmradzania okolicy w której mieszkacie w imię wolności i walki z gorolami
  - grożenia wszystkim, którzy mają odwagę zwrócenia Wam uwagi na fakt, że może jednak robicie coś źle
  - nie odpowiadania za stan techniczny urządzeń, które wykorzystujecie teoretycznie do ogrzania budynku a w praktyce do degradowania zdrowia wszystkich żyjących w promieniu paru kilometrów
  - nie odpowiadania za opał, który zakupiliście, bo w końcu za jego jakość odpowiada sprzedawca
  - nie odpowiadania za jakość urządzeń grzewczych, które wykorzystujecie
  - nie odpowiadania za nie umiejętność korzystania z urządzeń grzewczych zamontowanych w Waszych budynkach
  - pretensji pod adresem miasta, że robi za mało mimo że co roku zasoby miasta są modernizowane, podczas, gdy sami nie robicie nic
  - pretensji pod adresem osób nie mieszkających w zabudowie jednorodzinnej, mimo że w czynszu płacą za termomodernizację budynków, które dużo trudniej ocieplić niż domy jednorodzinne, podczas, gdy sami nie robicie nic
  - roszczeń do wszystkich, że to oni mają po kolei zapukać do Waszych drzwi proponując ogrzewanie: gazowe, z ciepłowni, prądem lub czymkolwiek innym i w każdym wypadku ma być tańsze minimum o połowę w stosunku do samego kosztu zakupu węgla gdzie pomijacie koszty drewna na rozpałkę, ciężkiej pracy przy obsłudze kotła i strat zdrowotnych
  - zrzucania odpowiedzialności za zaistniały stan rzeczy na wszystkich i na wszelkie możliwe dostępne teorie spiskowe tylko nie na siebie
  - negowania wyników wszelkich badań, które wskazują, że każdy dym w powietrzu jest szkodliwy

  To tylko takie główne tezy przez Was stawiane. Ja osobiście proponuję szczerze uderzyć się w pierś i zastanowić czy aby na pewno upieranie się przy smrodzeniu jest tym czego chcecie.

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-07
  00:32:14

  30 26

  ~akukuruku:

  Mam świadomość, że Rybnik nie jest najbardziej zapylonym miastem na świecie, ale co to zmienia?

  W Polsce też nie zarabia się najmniej na świecie, a każdy zwłaszca jak poruszana jest kwestia inwestycji w źródło ciepła, narzeka że go na nic nie stać.

  Ja Panu mogę podać dane z np. Berlina, gdzie mimo powietrza ok 10razy lepszego niż u nas nadal prowadzi się aktywne działania na rzecz poprawy jego jakości.

  Porównywać należy się do najlepszych a nie najgorszych, a jak Panu to nie pasuje to mam radę taką jaka tu się często pojawia, skoro w Rybniku za mało pyłu, to może Zatoka Perka jest odpowiednią destynacją.

  Pozdrawiam

 • ~akukuruku 2019-12-07
  00:42:50

  24 35

  Rybnik, ul. Borki 37a, Poland
  Wskaźnik jakości powietrza 24
  zaktualizowano godzinę temu
  (6 gru 2019 23:00 +01:00)


  Kuwait City US Embassy, Kuwait
  Wskaźnik jakości powietrza 152
  zaktualizowano 2 godziny temu
  (6 gru 2019 23:00 +01:00)

  W mieście Meksyk teraz jest wg.AQUI POnad 550!!!
  Przestańcie ludzi straszyć i jakiś KIT WCISKAĆ o jakimś mitycznym smogu!Niestety za dużo czasu tracę i internetu a nie mam go gratis jak Wy w tym znienawidzonym PiSlandzie.
  Ale jak już go Pan ma panie Kamiński to prosze nie uPOdabniać się do Goebelsa i PO prostu SPRAWDZIĆ!!!
  Pozdrawiam.

 • ~lary3333 2019-12-07
  00:56:24

  45 19

  Nie wyobrażam sobie żeby ktokolwiek nakleił mi nalewkę, a napewno nie sąsiad bo źle by się to dla niego skończyło.ida dołożyć 6 łopat węgla co rano będzie żar.

 • ~akukuruku 2019-12-07
  00:57:20

  18 16

  Panie Piotrze Kaminski POzwoli Pan że Pana zacytuję;"Ja Panu mogę podać dane z np. Berlina, gdzie mimo powietrza ok 10razy lepszego niż u nas nadal prowadzi się aktywne działania na rzecz poprawy jego jakości."

  Panie Piotrze trzymiem Pana za słowo że POda Pan dane jakości POwietrza NIE TYLKO z parków w Berlinie ale z CENTRUM miasta, POprosilbym też o dane "powietrza"np.z Zagłebia Saary,wtedy bedę content.
  Pozdrawiam.

 • ~akukuruku 2019-12-07
  01:23:27

  18 14

  Panie Kaminski Piotrze-Przeczytalem kilka Pana POstów i mogę stwierdzić że w tym kraju w którym teraz żyję NIE przeszło by to Panu bezkarnie taki sabotaż i dywersja.
  Musiałby się Pan przygotować za sianie zamętu i ŁGARSTWA na chłostę na środku rynku.
  Dawnooo nie czytałem takich BREDNI ,które Pan tutaj opublikował..
  Pozdrawiam.

 • ~Aneta Faikis 2019-12-07
  07:43:39

  26 26

  Minowa proszę o kontakt! Dołączyłabym się do pozwu. A może zbiorowy?

 • ~arkussinus 2019-12-07
  08:40:55

  23 8

  Propaganda [autocenzura] polega na manipulacji intelektualnej i emocjonalnej z użyciem jednostronnych, niewłaściwych etycznie lub nawet całkowicie fałszywych argumentów i wiąże się ściśle z użyciem dezinformacji, zmierza do upowszechnienia trwałych postaw społecznych poprzez narzucenie i zmuszenie odbiorców do przyjęcia określonych treści i stanowi jeden z elementów indoktrynacji(a to świadomy i systematyczny proces, którego celem jest wpojenie człowiekowi określonych ideologii i doktryn, zwłaszcza religijnych, politycznych lub społecznych, korzystający z propagandy, stosowanej przez środki masowego przekazu, system oświaty szkolnej i pozaszkolnej (ALE NIE POPRZEZ DONOSY na granicy bezprawia)
  Istotną cechą indoktrynacji jest świadome pozbawianie odbiorców wiedzy o kierunkach przeciwnych do promowanych. Nie wiem na kim dokładnie organizatorzy się "wzorowali", ale od takich akcji pod publiczkę powietrza nie oczyścimy, a wy rzuciliście się na wszystkich, którzy ogrzewają swoje domy ZGODNIE Z PRAWEM, NORMAMI I LiCENCJAMI swoich urządzeń, a najmniej na prawdziwych ŚMIERDZIELI i tych, włodarzy którzyprzez kilkanaście lat palcem nie kiwnęli w celu poprawy sytuacji.....i tu definicja propagandy i indoktrynacji się wyjatkowo sprawdziła

  W języku potocznym utrwaliło się wartościujące znaczenie terminu propaganda jako synonimu stosowania kłamstw, półprawd, manipulacji – jako przeciwieństwo informacji, refleksji i dyskusji. Często nazywa się tak zabiegi marketingu politycznego[6]. Jednak, aż do XVIII wieku, było on bardziej rozumiany jako rozpowszechnianie pewnych treści, co bezpośrednio odnosi się do łacińskiego słowa prōpāgāre – rozszerzać, krzewić[7].

  Propaganda obejmuje szeroki zakres form przekazywania treści. Może być to sztuka wizualna, polegająca na używaniu zrozumiałych i powszechnie znanych symboli, przedmiotów, fotografia, muzyka, radio (a obecnie również telewizja i Internet), literatura (praktycznie w każdej znanej formie, także ulotki)

 • ~ 2019-12-07
  08:44:02

  27 22

  Witam

  Porównanie średniej miesięcznej po lewej Rybnik, po prawej Berlin Leipziger Strase, samo centrum bez parków, jednostka ug/m3

  - Styczeń: 77 - 21 (prawie 4 razy gorzej Rybnika)
  - Luty: 61 - 29 (ponad 2 razy gorzej dla Rybnika)
  - Marzec: 59 - 17 (ponad 3 razy gorzej dla Rybnika)
  - Kwiecień: 43 - 32
  - Maj: 28 - 17
  - Czerwiec: 27 - 19
  - Lipiec: 22 - 18
  - Sierpień: 22 - 19
  - Wrzesień: 32 - 16 ( 2 razy gorzej dla Rybnika)
  - Październik: 69 - 18 (ponad 3 razy gorzej dla Rybnika)
  - Listopad: 58 - 25 (ponad 2 razy gorzej dla Rybnika)

  Rozpiętość średniej dla Rybnika to 22 - 77, rozpiętość średniej dla Berlina to 16 - 32. Szczyty w Rybniku przypadają na najzimniejsze miesiące roku, w Berlinie w tej konkretnej lokalizacji w kwietniu. Przypomnę wybrałem specjalnie stację monitoringu powietrza w Berlinie przy głównej ruchliwej drodze w centrum, gdzie nie ma żadnych parków (zgodnie z życzeniem). Powyższe dane nie dowodzą, że w tej konkretnej lokalizacji Berlina jest 10 razy lepiej to fakt, ale z premedytacją starałem się wybrać jedną z gorszych berlińskich lokalizacji. Dane dostępne są na luftdaten berlin de.

  Podsumowując, w sezonie grzewczym w Rybniku w lokalizacji w pobliżu dużego kompleksu leśnego mamy 2-4 krotnie wyższe stężenie PM10 niż w centrum prawie 4 milionowej aglomeracji. Gdyby Rybnik miał oficjalną stację w miejscu gdzie w Rybniku jest na prawdę źle, np. na Piaskach a my wybralibyśmy berlińską stację obok parku to z pewnością udałoby się dojść do założonej tezy, że u nas jest 10razy gorzej niż w Berlinie.

  Berlin wybrałem nie przypadkowo, jest to miasto położone w byłej NRD to raz, dwa jest blisko Polski. Berlin ma podobny problem jak Korea lub Japonia, przy niekorzystnych wiatrach do Berlina napływa nasz swojski polski smog, natomiast do Korei i Japonii przy niekorzystnych wiatrach napływa ten znad Chin.

  Na zakończenie podkreślę, że mam świadomość, że dobierając odpowiednio stacje pomiarowe np. z rejonów pustynnych jak przytoczone tu już wyżej lub z Meksyku, Turcji czy północnej Afryki jesteśmy w stanie zaobserwować indeksy ACQUI na poziomie 800+ podczas, gdy stacja w Rybniku podaje maksimum około 100-150. Śmiało znajdziemy też stacje z Chin i Indii pokazujące 300-500. Ale czy na prawdę to, że gdzieś są warunki nie do życia jest argumentem w dyskusji, że w Rybniku jest bardzo źle ?

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-07
  09:03:22

  27 15

  ~akukuruku:

  Smog nie jest mitem, jest faktem., nie znaczy to jednak, że w każdy dzień występuje z takim samym natężeniem. Wczoraj akurat był bardzo wietrzny dzień i z Rybnika smog zwiało, Podhale wczoraj takiego szczęścia nie miało i notowano tam poziomy pod 200.

  Czy sugeruje Pan, że aby poprawić jakość powietrza w Rybniku musimy zapewnić stały i silny wiatr i będzie to prostsze od zmiany źródeł ciepła i odejścia od węgla ?

 • ~ 2019-12-07
  09:06:40

  23 31

  ~Minowa, Aneta Faikis

  Rozumiem, że na Waszych płotach już wiszą naklejki i zostałyście oznaczone ?

 • ~ 2019-12-07
  09:10:08

  17 10

  @piotr.kowalski
  Czyli za jakość zakupionego paliwa na stacji benzynowej także odpowiada kupujący tak? np. gdy zawartość siarki przekracza normy. Producent paliwa nie ma żadnej odpowiedzialnosci i żadnych wymogów?
  Skoro za jakość paliw takich jak węgiel odpowiada kupujący to za inne paliwa też powinien.według mnie za spełnianie norm odpowiada producent urządzenia lub producent paliwa.

  A co do Berlina i jakości powietrza. O ile mi wiadomo w takim kraju jak Niemcy, łącznie z Berlinem, nie ma zakazu spalania drewna w kominkach. Czy się mylę?
  Jeśli nie ma to wyjaśnij mi dlaczego oni mają taką dobra jakość powietrza a my taka zła i odpowiada za to spalanie odpowiednio przygotowanego drewna.

 • ~palaczzasypowy 2019-12-07
  09:12:08

  46 15

  typowe szczucie na obywateli,kto jest organizatorem tego szczucia bo nigdzie nie ma żadnych informacji?

 • ~ 2019-12-07
  09:31:27

  23 14

  Witam

  Ktoś prosił o zagłębie Saary, niestety nie udało mi się znaleźć danych z Saarbrucken, najbliższa stacja jaką znalazłem to Schoeneck, Forbach-Nord

  Porównanie średniej miesięcznej po lewej Rybnik, po prawej Schoeneck, Forbach-Nord , jednostka ug/m3

  - Styczeń: 77 - 16
  - Luty: 61 - 20
  - Marzec: 59 - 16
  - Kwiecień: 43 - 17
  - Maj: 28 - 13
  - Czerwiec: 27 - 12
  - Lipiec: 22 - 16
  - Sierpień: 22 - 15
  - Wrzesień: 32 - 13
  - Październik: 69 - 14
  - Listopad: 58 - 14

 • ~ 2019-12-07
  09:39:05

  27 12

  ~owen

  Panie Owen, tak jak już pisałem, z tego co widać po wypowiedziach tutaj, to właściciele kotłów węglowych za nic nie odpowiadają i w ich mniemaniu są najbardziej pokrzywdzeni a kopcenie jest ich świętym prawem.

  Nie rozumiem dlaczego podaje Pan przykład drewna skoro jego spalanie to nie jest główny problem Rybnika.

 • ~Bartek Malina 2019-12-07
  10:10:30

  8 12

  gaz też śmierdzi to po 1
  2 jest wybuchową substanchttps://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/robotnicy-uszkodzili-rurę-i-uciekli-śledczy-badają-jak-doszło-do-wybuchu-który-zabił-8-osobową-rodzinę/ar-BBXSVPT?MSCC=1575709409&ocid=spartanntpją
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/612272,bialka-tatrzanska-wybuch-gazu-https://www.wp.pl/?paid=6453832279664257&service=wiadomosci.wp.plw-hotelu-trzy-osoby-ciezko-poparzone.html
  zlikwidowałbym gaz chyba że zostawiłbym gdy niebyłoby innej możliwości ja polecam fotowotaikę elektryczne samochody
  być w może w przyszłości autobusy elektryczne które będą jeździły po Rybniku

 • ~Bartek Malina 2019-12-07
  10:12:25

  6 12

  i 1 jeszcze od 2017 roku po domach nie chodzą kominiarze?
  gdyby chodzili to pewnie byłyby czystsze kominy i mniejsze
  byłoby zanieczyszczenie

 • ~akukuruku 2019-12-07
  10:12:40

  6 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~jose_23 2019-12-07
  10:16:26

  24 3

  Mam starego kopciucha ale praktykuje górne spalanie. W przeciągu ostatnich kilku lat miałem zawsze po 2-3 kontrole rocznie (po donosach sąsiadów) i strażnicy nigdy nie mieli zastrzeżeń ani uwag. Nawet raz się tłumaczyli, że oni rozumieją że jest taka pogoda że się dymi ale był donos i musieli przyjść. Od pół roku szukam firmy która podejmie się kompleksowej modernizacji i przejśca na gaz. Teoretycznie mam termin na Maj ale niegdy nie wiadomo....
  Jestem pewny że niedługo pojawię się na mapie "kopciuchów"

 • ~imrahil 2019-12-07
  10:19:17

  28 20

  W Niemczech może i nie ma zakazu spalania paliw stałych (chociaż w przypadku wiekszych miast nie byłbym tego pewien) i powietrze jest znacznie lepsze bo nikt nie wpadł na to żeby ogrzewać dom w mieście paliwem stałym. U nas dla niektórych odwrotna sytuacja jest niewyobrażalna - do ogrzewania musi być paliwo stałe, nawet w nowym domu. Poza tym zapewniam was że tam takie kopciuchy nie miałyby tam życia. Niemcom przeszkadza jak ktoś pranie suszy na balkonie i zaburza estetykę. Przypuszczam że nawet nie wiedzą że można ogrzewać dom w tak bezczelny sposób jak niektórzy tutaj

 • ~ 2019-12-07
  10:32:42

  16 11

  @piotr.kowalski,
  Nie o to pytalem. Odpowiedz proszę na moje pytanie dlaczego za jakość paliwa na stacji benzynowej odpowiada jego producent oraz dystrybutor a w przypadku węgla kamiennego za jego jakość odpowiada użytkownik? Dlaczego od dystrybutorów/producentów/sprzedawców węgla oraz urzadzen do jego spalania nie nakłada sie i egzekwuje żadnych wynagan odnośnie jakości i spełniania norm?

  Dlaczego pytam o drewno?
  Dlatego że wszelakiej maści alarmy smogowe czy organizacje ekologiczne za główną przyczynę smogu uważają spalanie paliw stałych w domowych paleniskach. Paliw stałych czyli również odpowiednio przygotowanego drewna, pelletu czy brykietów drzewnych. Jeśli nie chodzi im o drewno to ja się przestanę czepiać jeśli przestaną używać określenia "paliwa stałe". Albo mówimy o weglu i paliwach tego typu albo o paliwach stałych ogólnie, łącznie z drewnem i pelletem.

  Dalej, do teraz szumni organizatorzy karnego kopciucha nie są w stanie określić się czy biały lub niebieski dym pochodzący ze spalania powietrzno suchego drewna w kominku im przeszkadza czy nie, jest przyczyną smogu i należy go zlikwidować czy nie. Zalicza się do karnego kopciucha czy nie?

  Jeśli się jasno określa że spalanie powietrzno suchego drewna (szczegolnie od góry) im nie przeszkadza to ja przestanę się czepiać. Teraz rozumiesz?

 • ~ 2019-12-07
  11:08:29

  22 12

  Imrahil. Normalny czlowiek (nawet niewyksztalcony i nie znajacy skutkow smogu) ma jakies opory przed smrodzeniem ludziom w nos.
  To jest u nas problem. Mentalnosc i glupota

 • ~ 2019-12-07
  11:42:39

  27 10

  ~:

  Tak proszę Pana ~ dobrze to Pan ujął. Tu chodzi o absolutnie podstawowe zasady kultury, które są łamane codziennie wielokrotnie dlatego ta akcja powstała. Odwołam się po raz kolejny do zdjęć z artykułu, czy na prawdę są osoby, które uważają, że sytuacja na nich uwieczniona jest normalna ?

 • ~imrahil 2019-12-07
  11:43:42

  25 13

  ogrzewanie drewnem to taki sam syf jak węglem, tylko przyjemniej pachnie. dlatego w Krakowie jest zakaz paliw stałych, w tym kominków, a nie tylko węgla.

 • ~ 2019-12-07
  11:45:17

  23 9

  jeszcze niedawno wg naszych władz i tych samych internetowych krzykaczy co obecnie, za smog odpowieadał myl , flot i garażowe kotły, nieco czasu minęło, muł i flot wycofany został ze sprzedaży, a krzykacze znaleźli sobie nowe cele, na których próbują się dowartościować, wkrótce wrogiem stanie się, promowany obecnie jako ekologiczny, gaz

 • ~ 2019-12-07
  11:49:44

  28 13

  ~owen:

  Panie Owen, drewno potrafi wyemitować więcej benzoalfapirenu niż węgiel z tej samej objętości dlatego pod żadnym pozorem nie może być rozpatrywane jako alternatywa. Oczywiście, i nikt tego nie neguje, w przypadku takiej katastrofy jaka ma miejsce w Rybniku, która jest powodowana spalaniem węgla, przejście na drewno dałoby pewne korzyści, ale to w żadnym wypadku nie jest rozwiązanie. Prawdziwe kotły spalające drewno i jego pochodne są bardzo drogie a sam opał dużo trudniej przechowywać, bo musi być w suchym miejscu i potrzeba go około 3-4 razy tyle w porównaniu do objętości węgla, gdyż jego objętość energetyczna jest dużo mniejsza. Właśnie dlatego nie ma sensu proponować drewna jako alternatywy dla węgla.

 • ~ 2019-12-07
  11:54:43

  20 5

  dajecie przykład Krakowa, ale tam władza realnie działa, chociaży załatwiając środki na szybką i bezbolesna dla mieszkańców wymianę źródeł ciepła na ekologiczne, wtedy administracyjny zakaz nawet nie będzie potrzebny, bo i tak nie specjalnie będzie miał kogo dotyczyć, a czym mogą pochwalić się nasze władze, które nie zrobiły nic konkretnego oprócz kibicowania ?

 • ~ 2019-12-07
  11:58:53

  25 13

  ~owen:

  Panie Owen, w sytuacji jaka następuje:

  Jeżeli zatankuje Pan do baku swojego auta olej opałowy(albo nawet olej rzepakowy jeśli posiada Pan starego dizla na pompie wtryskowej, który to wytrzyma) na stacji zamiast oleju napędowego, czyli zostanie Pan oszukany przez stację i policja złapie Pana na jeździe samochodem zasilanym nieodpowiednim paliwem a nie olejem napędowym to Pan zostanie ukarany.

  "Dobry" węgiel to mit, niezależnie ile ma certyfikatów jakie normy spełnia to dalej nie zapewnia czystego spalania i tu jest problem. W kotle zasypowym jakiejkolwiek klasy czyste spalanie zapewnia palacz. Jak widać w Rybniku jest znaczna część ludzi, którzy dokładają do kotła od dekad a dalej nie potrafią tego robić.

  Jak chodzi o muł i flot to był to odpad produkcyjny, który zawierał także metale ciężkie, których zawartość w atmosferze ni jak nie jest monitorowana.

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-07
  12:09:27

  11 6

  ~piotr.kowalski 2019-12-07 11:58:53
  "Jak chodzi o (...) flot to był to odpad produkcyjny, który zawierał także metale ciężkie, których zawartość w atmosferze ni jak nie jest monitorowana."

  nie znam się, albo celowo dla poparcia własnej racji wprowadzę w błąd
  czym różni się węgiel od flotokoncentratu ? w odróżnieniu od mułów tylko wielkością uziarnienia,
  to tak w tytule rzetelności wpisów

 • ~ 2019-12-07
  12:15:51

  24 13

  ~~ursus:

  Panie Ursus, odsyłam do zbiorczego opracowania AGH: "CHLOR I RTĘĆ W WĘGLU I MOŻLIWOŚCI ICH OBNIŻENIA METODAMI PRZERÓBKI MECHANICZNEJ" Henryk Aleksa, Franciszek Dyduch, Krzysztof Wierzchowski

  Traktuje to ogólnie o węglu, ale jest tam wzmianka o mule.

 • ~ 2019-12-07
  12:44:38

  7 14

  @piotr.kowalski
  Czytane ze zrozumieniem sprawia jakiś problem?
  Czy ja pisałem o zastąpieniu węgla drewnem? Nie.
  Czy ja pisałem o oleju opałowym? Nie. Jedynie o napędowym lub beznynie które nie spełnia norm jakości. Wtedy winny jest kupujący? Co ma olej opalowy do tego?

  A jeśli poruszamy tematy benzoapirenu to obawiam się że olej opałowy musimy też dodać do listy zabronionych. I węgiel w elektrowniach czy elektrociepłowniach tez. Bo tam nikt tego nie wychwytuje.

  Zadałem proste pytanie: czy dym ze spalania drewna podpada pod karnego kopciucha czy nie? Czy tak trudno na to pytanie odpowiedzieć? Co jest zbyt trudne w tym pytaniu?
  I nie chodzi mi o podstawowe źródło ciepła w budynku ale o dodatkowe.

  A jeśli chodzi o zakaz paliw stałych to pod warunkiem że wszystkich i przez cały rok. Nawet w przypadku węgla drzewnego w grillu latem. Bez wyjątków dla imprez plenerowych czy kogokolwiek.

 • ~imrahil 2019-12-07
  13:25:35

  25 3

  ~owen - nośnikiem beznoalfapirenu jest pył. w elektrowniach spaliny są odpylane, w dodatku występują wyższe kominy, więc to co zostaje opada z mniejszym stężeniem. 90% benzoalfapirenu w Polsce to domowa produkcja. zresztą na stronach GIOS jak dobrze poszukasz to są tabelki w excelu. w miesiącach letnich średnie dobowe B(a)P

 • ~spirit-of-the-town 2019-12-07
  13:26:46

  30 6

  Czy organizatorzy tej akcji mogą w jakiś sposób próbować uzyskać zapewnienie osób decyzyjnych, iż promowane teraz "super" piece na ekogroszek i pellet będą rzeczywiście uznane za "ekologiczne" i gdy większość ludzi zainstaluje takie kotły, nie okaże się iż jednak dalej jest smog i jednak klasa V nie pomaga? Wtedy zacznie się kolejne odliczanie: "zostało Ci xxx dni xxx godzin do zlikwidowania kotła na ekogroszek i pellet, gdyż niestety nie mieliśmy racji i pellet to również świństwo. Przepraszamy za kłopot i niepotrzebne wydanie kilkunastu tysięcy". Rozumiem że łatwiej jest komuś przykleić nalepkę zamiast włożyć trochę sił w rozpoznanie takiego tematu, łatwiej zamiast zaangażowania się w taka akcję siedzieć w pokoiku ogrzewanym ekologicznym ciepłem sieciowym i mieć fałszywe poczucie że robi się coś dobrego. Hipokryzji ciąg dalszy. Pozdrawiam

 • ~ 2019-12-07
  13:27:05

  22 14

  ~owen:

  Panie Owen, Pan twierdzi, że palacz za nic nie odpowiada, jak kupił opał obojętnie jaki to może go bezrefleksyjnie spalać.
  Ja Panu podaję przykład, że jeżeli stacja benzynowa Pana oszuka i dla przykładu sprzeda Panu olej opałowy zamiast napędowego i kontrola policyjna to wykaże to Pan jako kierujący pojazdem poniesie karę.

 • ~ 2019-12-07
  13:31:03

  15 8

  ~spirit-of-the-town
  niczego takiego nie będzie, czytając wpisy jesteśmy świadkiem nagonki na użytkowników technologii jeszcze niedawno promowanych jako ekologiczne

 • ~ 2019-12-07
  13:31:41

  19 13

  ~owen:

  Panie Owen, olej opałowy oczywiście nie jest ekologicznym źródłem ciepła i np. Włochy mają z tym problem, ale Rybnik leży w Polsce i w Polsce znikoma ilość domów jest ogrzewana olejem opałowym to raz dwa olej opałowy i tak wychodzi kilka razy lepiej jak chodzi o emisję zanieczyszczeń niż węgiel kamienny. Dla przykładu emisja pyłu jest ok 100 krotnie niższa w przeliczeniu na jednostkę energii, a to właśnie z zapyleniem Rybnik ma największy problem.

 • ~ 2019-12-07
  13:34:12

  21 14

  ~spirit-of-the-town:

  Panie Spirit, węgiel w żadnym sortymencie nie jest rozwiązaniem dla ciepłownictwa indywidualnego m.in. z powodów podanych przez Pana Imrahill. Pellet to drogi substytut węgla i jego racja buty to tylko obszary o małej gęstości zaludnienia, gdzie nawet z prądem jest kłopot.

 • ~ 2019-12-07
  13:37:10

  11 5

  @piotr.kowalski
  Czytane ze zrozumieniem sprawia jakiś problem?
  Czy ja pisałem o mule ? nie pisałem o składzie chemicznym flotu
  a we wspomnianym temacie o oleju opałowym używanym do zasilania silników, to niestety uprawiasz manipulację, bo obaj dokonale wiemy, że nie o ekologię tutaj chodzi, tylko o wpływy o budżetu państwa (OO ma mniejsze obciążenia fiskalne od ON)

 • ~ 2019-12-07
  13:38:23

  24 15

  ~owen:

  Panie Owen, w kwestii grilli itp to zacietrzewienie prezentowane przez Pana i Panu podobnych doprowadzi w końcu, że tak jak w Krakowie tak na terenie całej Polski zostanie uchwalone prawo zakazujące nie tylko ogrzewania domu paliwami stałymi ale także grillowania, wędzenia w domowej wędzarni przy użyciu drewna czy też węgla drzewnego czy też robienia sobie ogniska w ogródku. To w Pana i panu podobnych interesie jest zaprzestanie kopcenia jak najszybciej, bo ani Pan się nie obejrzy kiedy, jak to mawiał klasyk nic nie będzie wolno i zakażą wszystko.

 • ~ 2019-12-07
  13:41:27

  22 11

  ~owen:

  Panie Owen, w kwestii różnic między olejami opałowym i napędowym to nie tylko o akcyzę chodzi, olej opałowy pozbawiony jest dodatków wpływających m.in. na jego właściwości smarujące i polepszające proces spalania w silniku spalinowym, także silnik pracujący na oleju opałowym nie będzie w stanie spełnić norm deklarowanych przez producenta.

 • ~ 2019-12-07
  13:45:16

  21 14

  ~owen:

  Panie Owen, w kwestii tego co podlega pod naklejkę czy nie to nie mi oceniać, gdyż wyrocznią w tej sprawie nie jestem. Jest to akcja nie zorganizowana przeze mnie mimo, że szczerze ją wspieram. Nie mniej jednak drewnem można tak samo albo i bardziej kopcić niż węglem, więc jeżeli takie postępowanie będzie uprawiane to moim zdaniem kwalifikuje się do zgłoszenia. Czy ktoś to zgłosi to jest to tej osoby własną i osobistą sprawą. Z mojego punktu widzenia to ktoś może nawet diamentami palić w piecu a jeżeli będzie kopcić to kwalifikuje się do upomnienia (jest to żart).

 • ~ 2019-12-07
  13:46:31

  9 4

  ~piotr.kowalski 2019-12-07 13:41:27
  " także silnik pracujący na oleju opałowym nie będzie w stanie spełnić norm deklarowanych przez producenta."
  a na oleju napędowym spełnia ?

 • ~ 2019-12-07
  13:50:49

  22 12

  ~~ursus:

  Nie spełniając norm, nie mógłby być sprzedawany, to raz a dwa to to samo pytanie można by zadać odnośnie kotłów, czy w realnych warunkach w kotłowni spełniają normy deklarowane przez producenta.

 • ~ 2019-12-07
  13:57:05

  22 16

  Panie Owen i Ursus, przepraszam, jak chodzi o flot/muł i wątek sortymentu węgla pomyliłem Panów, byłem pewien, że to jedna i ta sama osoba.

  Panie Ursus odpowiadając na pytanie:

  "czym różni się węgiel od flotokoncentratu?" - główną różnicą jest granulacja, flot jest na tyle drobny, że rozmiar jego cząstek jest porównywalny z cukrem pudrem, czyli nawet przed spaleniem jest już pyłem.

 • ~spirit-of-the-town 2019-12-07
  14:12:53

  19 5

  ~Piotr Kowalski, no właśnie o to chodzi, groszek to też węgiel, więc dlaczego miałby nie emitować pyłu i innych świństw w "lepszym" piecu. Tylko po co otumaniać ludzi i kazać im spalać groszek lub pellet zamiast od razu proponować gaz lub prąd? Półśrodki aby sprzedać zalegające piece, lobby pelletowe, górnicze, brak odwagi decydentów? O szumnych obietnicach ciepła dla wszystkich z ER nie napiszę, bo to od początku pachniało utopią.

 • ~EdusPL 2019-12-07
  14:22:20

  8 22

  Warto zobaczyć na http://brudnykomin.pl ile kopciuchów "walczy" o nasze powietrze.

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-07
  18:20:19

  11 9

  ~piotr.kowalski Nudzi mi się i tak oglądam Pana wpisy na portalu Rybnika i wydaje mi się ,przypuszczam nie jestem pewien ,ale przypuszczam ,że Pan wieży w to co Pan wypisuje

 • ~Zbigniew Martyniak 2019-12-07
  18:46:39

  14 8

  Po roku niewiele się zmieniło, władze Rybnika, rząd PiS nie jest zainteresowany jedyną w Europie innowacyjną technologią ograniczenia smogu z przydomowych kotłów tzw. kopciuchów. Wszędzie tam gdzie udało się zastosować tą Polską technologię z komina nie wydobywają się trujące spaliny, są dopalane w kotle! Technologia ciągle czeka na wdrożenie! Może przeszkodą w wdrożeniu...że Polska ma największe złoża węgla w europie!!

 • ~ 2019-12-07
  19:12:21

  22 16

  ~Sebastian Ryszka
  Wieża to budowla o znacznej wysokości i małej powierzchni podstawy, wzniesiona na planie koła, czworoboku lub wieloboku, wolno stojąca lub w zespole architektonicznym (definicja z encyklopedii PWN)

  Jeżeli miał Pan na myśli to w co wierzę, to w kontekście tego wątku moja wiara i moje wyznanie jest nieistotne.

  Tu rozmawiamy o faktach.
  Faktem jest, że Rybnik jest w czołówce miast w Polsce i Europie o największym zapyleniu w sezonie grzewczym (pył zawieszony PM10 i PM2,5).
  Faktem jest, że wdychanie tych pyłów jest szkodliwe i w dużej ilości prowadzi do skrócenia życia.
  Faktem jest, że w przypadku Rybnika i Polski spalanie węgla w domowych kotłowniach odpowiada za znaczną większość zapylenia w sezonie grzewczym.
  Faktem jest, że już wszyscy mają dość tego stanu rzeczy i najwyższa pora na zmiany.

 • ~ 2019-12-07
  19:15:23

  22 20

  ~Zbigniew Martyniak

  Panie Zbigniewie, bardzo dobrze, że władze Rybnika oraz aktualnie panujący w Polsce rząd nie zą zainteresowane technologią ogrzewania domu kotłami tzw. kopciuchami, gdyż jest to przestarzała technologia. Od tej technologii oraz od węgla w domowych kotłowniach należy odejść a nie marnować pieniądze na jej modernizacje.

 • ~Karolina# 2019-12-08
  08:02:01

  11 23

  Smog to też mgła, dlaczego para wodna z elektrowni opada przede wszystkim na miasto ? Dlaczego pojazdy niespełniające norm wyjeżdżają do miasta i jeżdżą po drogach? Dlaczego nadal nie ma gazu w dzielnicach miasta i powiatu? Dlaczego n8e ma zakazu palenia węglem? Dlaczego dzieli się mieszkańców na dwa sorty? Wstyd dla radnych, polityków, władz miasta i powiatu.

 • ~ 2019-12-08
  10:08:52

  22 25

  ~Karolina#:

  Pani Karolino, według ma Pani rację, smog według klasycznej definicji angielskiej to smoke (dym) + fog (mgła), lata temu próbowano spolszczyć ten wyraz jako całkiem trafne dymgła, niestety nie przyjęło się.

  Zanieczyszczenia generowane przez pojazdy spalinowe też są problemem, ale tu dyskusja toczy się o absolutnym minimum przyzwoitości. Proszę mi powiedzieć gdzie podziewają się te wszystkie złe pojazdy nie spełniające norm w miesiącach letnich? Dlaczego tylko w sezonie grzewczym pojazdy spalinowe powodują katastrofalne zapylenie w Rybniku, a w miesiącach letnich już nie jest tak źle (proszę to zestawić z danymi o PM10 podanymi wyżej dla Berlina). Zwłaszcza, że statystycznie to w miesiącach letnich więcej osób korzysta z swoich pojazdów.

  - Mieszkańców dzieli się na dwa sorty, bo część mieszka w nieruchomościach ogrzewanych przez PEC i nawet jakby chcieli nie mają możliwości smrodzenia.
  - Mieszkańców dzieli się na dwa sorty, bo część się stara i ogrzewa domy prądem czy to bezpośrednio czy też poprzez pompę ciepła i w ten sposób nie zanieczyszcza najbliższej okolicy.
  Odnośnie dwóch powyższych punktów proszę nie pisać o tym, że to też węgiel, bo to fakt, ale elektrownia nie jest wyłączana poza sezonem grzewczym, ba nawet szczyty zapotrzebować na energię elektryczną są w środku lata. Poza tym i elektrownie i ciepłownie mają filtry, które nie sprawiają, że to ekologiczne zero emisyjne źródła energii, ale na pewno sprawiają, że są one nie uciążliwe.
  - Mieszkańców dzieli się na dwa sorty,bo część ogrzewa gazem(pelletem, olejem) i mimo, że to jest emisyjne źródło ciepła, to i tak ni jak się ma do poziomów zanieczyszczeń emitowanych nawet przez najlepsze kotły węglowe.
  - Na samym końcu mamy mieszkańców ogrzewających domy węglem, którzy się starają, i albo mają kotły podajnikowe dobrej jakości i w dobrym stanie, co sprawia, że nie są uciążliwi dla sąsiadów, podpowiem, nawet groszek z Marcela, czy Rydułtów w "podajnikowcu" tłokowym np. SAS nie musi kopcić, a jeżeli kopci to jest to błąd w sztuce obsługi kotła i winny tego stanu jest palacz. Są też ludzie posiadający zwykłe kotły zasypowe, którzy się starają, bo wiedzą ,że kopcenie jest uciążliwe i trujące. Podpowiem, w większości kotłów nawet zasypowych da się spalać względnie bezdymnie węgiel kamienny. Na ten temat jest wątek rzeka na forum muratora datowany na ponad dziesięć lat wstecz ("Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" można wyszukać w internecie).

  - Mieszkańców dzieli się na dwa sorty, bo oprócz wymienionych wyżej, których wspólnym mianownikiem jest to, że nie są uciążliwi społecznie, mimo, że tylko o garstce można rzec, że są ekologiczni, jest druga grupa społeczna. Jest to grupa "Obrońców Dymu i Smrodu", która poziomem swego prymitywizmu może konkurować z organizmami jednokomórkowymi. Źle obsługiwany kocioł zasypowy może wyemitować 50000ug/m3 w godzinę podczas gdy norma dobowa to 50ug/m3. Realnie wystarczy 10 takich osobników na dzielnicę aby nie było czym oddychać i to właśnie przeciwko nim jest wymierzona ta akcja.

  Pani Karolino, wstydem jest emitować do atmosfery taki syf w takich ilościach jaki widzimy na zdjęciach w nagłówku artykułu. To jest prawdziwy WSTYD. Próba obarczenia "radnych, polityków, władz miasta i powiatu" winą za własne postępowania jest irracjonalna.

  Ostatecznie, to właśnie przez drugi sort ludzi, którzy zdają się nie reformowalni i bezpośrednio przyczyniają się do uszczerbku na zdrowiu ludzi mieszkających w ich najbliższej okolicy należy zakazać używania w ogóle węgla i paliw stałych w domach jednorodzinnych, nawet jakby to miało oznaczać rezygnacje z grilli, wędzarników i ognisk.

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-08
  12:42:25

  15 18

  ~piotr.kowalski Tak sobie wyobrażałem Pana poglądy i sposób bycia ,że Pan większą wartość przywiązuje do rzeczy mało istotnych(błędy ort. czy stylistyczne )niż do merytorycznej treści wypowiedzi .Jedyny człowiek był by z Pana dumny Prof. dr hab. Jan Miodek .PO "łapkach " widzę ,że cala reszta ma Pana wpisy w tzw. d...e

 • ~ 2019-12-08
  13:13:00

  25 14

  ~Sebastian Ryszka:

  Panie Sebastianie, niestety Pana wypowiedzi nie były merytoryczne jak chodzi o treść artykułu, dlatego zwróciłem Panu uwagę na błąd ortograficzny, a także na fakt, że moja wiara nie ma nic wspólnego z tym artykułem.

  Mojej znajomości języka polskiego daleko do tej, którą reprezentuje pan Miodek, nie mniej jednak dziękuję za ten jakże miły komplement.

  Średnio głosy(łapki jak to Pan nazywa) kształtują się w stosunku 1(+):2(-) co przy tak śmiałych tezach(śmiałych jak na polskie realia) jakie głoszę jest tutaj rewelacyjnym wynikiem i bardzo mnie cieszy.

  Jeżeli choć do jednego mieszkańca Rybnika dotrę i zmieni swe przyzwyczajenia i zaprzestanie wyrzucać opał kominem a zacznie go mądrze wykorzystywać, a najlepiej podejmie wcześniejszą decyzję o zmianie źródła ciepła na bardziej ekologiczne, będę to traktował jako wielki sukces.

  Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli, akurat jest wietrznie i jakość powietrza i pogoda zachęca do spacerów, co każdemu polecam.

 • ~ 2019-12-08
  14:30:59

  23 17

  Wlasnie moj najblizszy sasiad od kilku godzin dymi czarnym dymem w moje okna i na moj jasno otynkowany dom. W imie dobrych relacji miedzysasiedzkich to robi, tak? Ale gdybym ja zwrocil mu uwage - ojej, to strasznie zepsuje relacje, irazi dume smrodziarza i jak ja moge tak robic i noe byc zachwycony smrodem walacym mi w twarz. Nawet wiatr nic nie pomoze, jak smrodziarz jest 3 metry ode mnie

 • ~ 2019-12-08
  15:03:26

  17 11

  3 metry od sąsiada, to jak w Banglabeszu
  zamiast bezproduktywnie wylewać żale, czemu nie dzwonisz do SM ? przyjeżdzają, wczoraj przejeżdzając widziałem patrol obok kopcącego domu w Wielopolu, a kilkugodzinne kopcenie nie jest normalnym stanem pracy kotła
  bo dzięki takim przypadkom ci, którzy nie dymią w okna sąsiadom, a palą węglem wrzucani sa do jednego wora prez obrońców i działaczy

 • ~ 2019-12-08
  15:22:58

  15 15

  ~:

  Panie ~ współczuję, jeżeli mogę coś poradzić to jeżeli żyje Pan w dobrych stosunkach z sąsiadem, proszę z nim porozmawiać. Proszę wytłumaczyć sąsiadowi, że jest uciążliwy. Komin nawet przy węglu nie musi kopcić, w internecie na przywołanym tu już wątku "Ekonomiczne spalanie węgla kamiennego" na forum muratora jest wiele raz na ten temat. Polecam też portal czysteogrzewanie gdzie można znaleźć rady jak ucywilizować tzw. kopciucha. Jeżeli jednak sąsiad jest odporny na edukację to nie pozostaje Panu nic innego jak odwołać się do straży miejskiej lub do opisywanej w tym artykule akcji ewentualnie oznaczyć go na mapie promowanej przez jednego z użytkowników forum. Oczywiście ucywilizowanie tzw. kopciucha to tylko substytut rozwiązania czy też pół środek, bo z węgla docelowo należy po prostu zrezygnować.

 • ~ 2019-12-08
  15:36:27

  18 15

  ~~ursus:

  Panie Ursus, już śpieszę wytłumaczyć tą zdawałoby się prostą rzecz. Jeżeli na ścianie budynku nie ma okien, to może on stać 3 metry od granicy działki. Czasami zdarza się, że przez zaszłości historyczne, np. podział działki jakiś budynek stoi w granicy działki. Tym oto prostym sposobem można mieć sąsiada równo 3 metry od swojego domu.

  Porównanie do Bangladeszu jest bardzo trafne, w krajach trzeciego świata takich jak właśnie Bangladesz też mają duże problemy z jakością powietrza.

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-08
  16:30:14

  16 21

  ~piotr.kowalski Widzę ,że poziom Pana wypowiedzi znacznie się wzbogacił ,również merytorycznie . Przypominając sobie Pana wcześniejsze wypowiedzi jestem w szoku .Wnioskuję dwie opcje ,albo zatrudnił Pan suflera ,albo w okresie przed świątecznym zrezygnował Pan z alkoholu

 • ~ 2019-12-08
  21:44:31

  16 4

  Jak w Bangladeszu powiadasz? No coz, moja ulica zapewne odpowiada tym standardom. Jesli europejskim, to tak z polowy XVIII wieku

 • ~ 2019-12-08
  21:46:09

  18 8

  Nie, nie mam dobrych ukladow z sasiadem. Brzydze sie kims kto smrodzi, popiol wyrzuca za plot, smieci wywozi do lasu, a ma 3 samochody i full wypas wakacje.

 • ~ 2019-12-08
  22:23:03

  12 16

  ~:

  Przykro mi to słyszeć Panie ~. To co Pan opisuje to łamanie prawa, tak jak póki co nie ma paragrafu na kopcenie, tak na niewłaściwe gospodarowanie odpadami jest. W Rybniku to straż miejska ma uprawnienia do tego typu kontroli, zachęcam Pana do zgłoszenia sąsiada na straż miejską, można to zrobić anonimowo przez formularz na ich stronie lub wysyłając maila, do wiadomości można dołączyć zdjęcie potwierdzające wykroczenia. Podczas wizyty strażnik miejski ma obowiązek sprawdzić jak na danej posesji są zagospodarowane odpady, czy prowadzona jest ich segregacja oraz zajrzeć co dzieje się w kotłowni. Podczas kontroli są wykonywane przez strażników zdjęcia włącznie z tabliczką znamionową kotła. Nawet jeżeli sąsiad w czasie kontroli nie dopuszcza się czynu zabronionego jego kocioł i data jego produkcji będzie zewidencjonowana co ma niebagatelne znaczenie gdyż zbliża się termin pierwszej przymusowej wymiany kotłów. Od pierwszego stycznia 2022 samo korzystanie z kotła ponad 10 letniego lub bez tabliczki znamionowej będzie podstawą do kary.

  Może Pan też oznaczyć sąsiada w akcji, której dotyczy ten artykuł. Zdjęcie zawsze można wykonać z takiej perspektywy, że nawet jakby gdzieś zostało upublicznione nie będzie wskazywać bezpośrednio kto je wykonał. Dodatkowo jest też portal z zdjęciami brudnych kominów, który jest promowany przez jednego z użytkowników tego forum, to też jest jakaś opcja. Jeżeli chciałby Pan o tym porozmawiać poza tym forum mogę Panu podać kontakt do mnie.

 • ~ 2019-12-08
  22:56:09

  20 12

  Dziekuje bardzo za porady. Na SM juz zglaszalem, ale piec jeszcze nie musi byc wymieniony, a opal rzekomo ok. Zlej gospodarki odpadami nie ujawniono - nie zrobilem zdjecia jak wywozi do lasu. Maja kubel (jeden kubel na 6 osob!), jakis tam worek na segregowane tez. Za wywalany popiol zaplacil kare. To emeryt gorniczy i nie zamieni pieca weglowego na gazowy nigdy. Pieniadze u nich sa, ale mentalnosc nie do przeskoczenia. Niestety takich jest bardzo duzo

 • ~ 2019-12-08
  22:57:28

  18 7

  Spotkalem sie ze znajomym z Gaszowic. Facet dymi, ale chcialby to zmienic. Jak uslyszal, ze na naszej ulicy jest gaz, a mimo tego co drugi dom dymi, to nie mogl uwierzyc w glupote tych ludzi

 • ~rzyt 2019-12-09
  06:05:38

  12 2

  Wielkie dzięki panu Wiatrowi, który wsparł akcję i w weekend można było oddychać.
  Szkoda, że Urząd Miasta i Prezydent Kuczera nie są na liście wspierających akcję. Czyżby to nie ich problem? Albo są wątpliwości co do legalności tej akcji?

 • ~ 2019-12-09
  08:09:45

  20 8

  Witam,

  Dziwię się minusom pod ostatnimi wypowiedziami Pana ~.
  Ten Pan dzieli się z nami swoim poważnym problemem, z którym jak wielu innych mieszkańców Rybnika musi się mierzyć zapewne codziennie w sezonie grzewczym. W jego najbliższej okolicy mieszka osobnik, "Smrodziarz", który ma za nic podstawowe zasady życia w społeczeństwie. Na jego postępowanie nie ma rady, gdyż aktualnie obowiązujące prawo jest kulawe.

  Jak długo jeszcze będziemy bezsilni wobec takich aspołecznych osobników jak sąsiad Pana ~? Kiedy wreszcie do okolicznych "Smrodziarzy" dotrze, że są problemem i nie można postępować tak jak oni. Kiedy wreszcie zostanie uchwalone prawo, które ustawowo zakaże smrodzenia, a docelowo wycofa węgiel kamienny z użytku w domach jednorodzinnych.

  Póki nie ma adekwatnego prawa musimy wziąć sprawy w swoje ręce i pierwsze informować takich osobników, że ich zachowanie w rażący sposób narusza zasady dobrosąsiedzkiego współżycia, jak to nie pomoże to należy odwołać się do odpowiednich służb, a w ostateczności PIĘTNOWAĆ. Tak piętnować, nie ma zgody na dalsze terroryzowanie społeczeństwa przez "Smrodziarzy".

  Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~ 2019-12-09
  08:21:22

  17 6

  ~Sebastian Ryszka:

  Panie Sebastianie, reprezentuje Pan typową postawę osób z ograniczonym zasobem argumentów.
  Na moje merytoryczne wypowiedzi w temacie ogólno pojętego zanieczyszczenia powietrza reaguje Pan uwagami na temat mojej osoby. Zamiast dyskutować o żywotnym problemie wielu rybniczan, takim jak wynika z treści artykułu pod którym dyskutujemy, Pan odwołuje się do:

  - mojej wiary
  - stylu mojej wypowiedzi i co ciekawe uważa Pan, że zbyt dobrą polszczyzną się posługuję
  - sugeruje Pan, że mam problemy alkoholowe
  - sugeruje Pan, że pod moją osobę podszywa się ktoś inny, kto pełni rolę suflera

  Podobnie jak "Obrońcy Dymu i Smrodu" chce Pan odwrócić temat dyskusji. Zamiast merytorycznej dyskusji o zanieczyszczeniu powietrza w sezonie grzewczym, tak jak "Obrońcy" chce Pan dyskutować o tematach zastępczych, takich jak:

  - sieci 5G i promieniowanie kosmiczne
  - glifosat w żywności
  - thuje ogrodowe
  - chemitrails i samoloty, statki dalekomorskie, samochody
  - George Soros
  - cholesterol i dioksyny w jajkach

  Przypomnę, ten artykuł nie tyczy się mojej osoby, mojego stylistyki wypowiedzi ani tego czy jestem abstynentem czy nie. Nie dotyczy także wielu innych ważnych tematów związanych ze zdrowiem.

  Dla przypomnienia proszę spojrzeć na zdjęcie tytułowe artykułu. Artykuł dotyczy kopcenia i zadymiania najbliższej okolicy.

 • ~Arteks 2019-12-09
  09:14:33

  9 11

  Już ponad 1300 zł udało się uzbierać w ramach akcji. I mam nadzieję, że to nie ostatnie słowo ze strony tych bardziej świadomych mieszkańców, którzy mają dość smrodo-terroryzmu ignorantów. Komentarze wskazują na to, że akcja odniesie jakiś skutek. Podoba mi się nawet to co napisał jej przeciwnik @JacekKałusek - tak, piszcie do RPO i rozsławiajcie tą akcję. Efekty mogą być odmienne od waszych zamierzeń bo może zainteresują się tym mieszkańcy innych zatrutych miejscowości, może rybnicki portal wesprą inne redakcje i dziennikarze. Może jakiś poważny sponsor wpłaci na zrzutkę kilka tysięcy złotych? :))). Może RPO jeszcze bardziej zaangażuje się w ochronę zdrowia i powietrza obywateli którzy muszą wdychać smród przez czyjąś ignorancję i zacofanie. @ursus - to ty jesteś hipokrytą bo przez kilka lat narzekałeś na działania władz miasta, a sam mieszkając prawie w centrum zamontowałeś dwa lata temu piec węglowy. Krzykaczom uda się doprowadzić do zmian szybciej niż to mamlasom się wydaje. Ale wstyd dla tych drugich i ślad w internecie jak walczyli z nowoczesnością, jak byli przeciw zdrowiu obywateli i zdrowemu rozsądkowi. Warto abyś o tym pamiętał.

 • ~rzyt 2019-12-09
  09:38:45

  13 1

  @Arteks masz rację w swoim wpisie...tylko jedno ale.
  Dlaczego żaden UM, UMiG, prezydent, burmistrz nie poparli tej akcji? Czyżby znowu "szara masa" robiła robotę za Was? A gdy nie będzie już niebezpieczeństwa "nielegalności" tej akcji wszyscy się pod nią podczepią. Jeszcze teraz widzę buńczuczne wypowiedzi naszego przewodniczącego RM jakiś czas temu na tym portalu. A teraz cisza.
  Pozdrawiam szczerze zaangażowanych w tą akcję...

 • ~ 2019-12-09
  17:47:47

  6 0

  ~Arteks 2019-12-09 09:14:33
  "@ursus - to ty jesteś hipokrytą bo przez kilka lat narzekałeś na działania władz miasta, a sam mieszkając prawie w centrum zamontowałeś dwa lata temu piec węglowy. Krzykaczom uda się doprowadzić do zmian szybciej niż to mamlasom się wydaje. Ale wstyd dla tych drugich i ślad w internecie jak walczyli z nowoczesnością, jak byli przeciw zdrowiu obywateli i zdrowemu rozsądkowi. Warto abyś o tym pamiętał."
  widzę że po weekendzie pojawił się Arteks i zaraz w swym obłędzie przystąpił do personalnego ataku na mą osobę , najgorsze że opartym tylko na kłamstwie i oszczerstwie, co akurat nie dziwi
  niestety Arteks, wbrew temu co twierdził pewien minister zza Odry, chociażbyś tysiąc razy przedstawił kłamstwa pod moim adresem, nie staną się one prawdą, a tak przy okazji, w swoim biznesie też opierasz się na tych samych zasadach, co w atakach na mnie? jeżeli tak to gratuluję, tym bardziej dziwi, że brałeś udział w czymś, co z natury sprzeczne jest z prezentowaną tutaj przez ciebie postawą, ( gdyby pamięć zawiodła, przypominam, że chodzi o firmę na literę
  "B"więcej szczegółów nie podam, by nie naruszyć prywatności)

 • ~ 2019-12-09
  17:59:09

  8 2

  przy okazji, jakim jesteśmy Bangladeszem, gdzie 1 km od Rynku nie dociera (i nie ma planów na przyszłość) sieć ciepłownicza (pomijam tutaj temat, w jak "ekologiczny" sposób jest ona zasilana obecnie zasilana), w związku z tym, czy są planowane naklejki "truciciel Chwałowic" ?
  nie piszcie o gazie, jako panaceum na obecną sytuację, bo jest to tylko nabijanie w butelkę i wyciąganie kasy od mieszkańców, Unia już traktuje gaz jako szkodliwy dla środowiska i podobne głosy pojawią się wkrótce u nas (podejrzewam, że najbardziej aktywne u nas będą te same osoby co obecnie), sytuacja będzie podobna jak z kotłami na paliwo stałe, to co jednego dnia jest eko, stanie się nagle złem nr jeden
  kolejna dygresja partnerem obecnej akcji jest ... sprzedawca kotłów na pellet, gdzie celem akcji jest docelowo całkowite wyeliminowanie paliw stałych z ogrzewania, widać pieniądz nie śmierdzi (przynajmiej nie spalinami)

 • ~Bernard Jona 2019-12-09
  18:34:20

  5 4

  Idiotyczny wymysł który nic nie da.
  Ludzie palą węglem bo im WOLO! i żadna akcja typu "kopciuch" tego nie zmieni.
  Tylko ktoś niebotycznie naiwny może myśleć że taka głupia akcja przyśpieszy wymianę starych kotłów na inne. Ludzie wiedzą przecież do kiedy należy to zrobić, więc dopiero potem możnabędzie tych opornych jakoś napiętnować.

 • ~Franciszka Tania 2019-12-09
  20:49:26

  4 2

  karna ulica to ul Wiejska. od strony plazy.Butelki, niedopałki z papierosów,zniszczone witryny na prywatnych posesjach.Przede wszystkim po godz 23.00 wrzaski, zakłócanie miru domowego.Nikt nie reaguje i taka jest rzeczywistość.Szczyt zakłóceń to piątek ,sobota,niedziela.Podpisujemy się obywatele poszkodowani.Do wiadomości dla pana Prezydenta

 • ~ 2019-12-10
  08:40:17

  5 6

  ~~ursus:

  Panie Ursus z tego co wiem, to naklejki są dostępne darmowo, cytując organizatora akcji:

  "Naklejki możesz odbierać za darmo w siedzibie naszej redakcji, w recepcji biurowca Business Center K1 - Rybnik, ul. 3 Maja 30"

  Nigdzie na stronach akcji nie jest napisane, że dotyczy ona tylko właścicieli domów jednorodzinnych. Myślę, że nawet będzie prościej obkleić płot ciepłowni, bo z tego co widzę to wielu osobom tutaj przeszkadza i mają te osoby rację. Węgiel kamienny jest przestarzałym nośnikiem energii i należy z niego zrezygnować.

  Biorąc pod uwagę katastrofalną sytuację, jaka jest w Rybniku gaz jest panaceum. Rybnik ma problem z zapyleniem, prawidłowo pracujący kocioł węglowy emituje średnio 1000 razy(są to dane dostępne w internecie a nie wyssane z palca) więcej pyłu niż kocioł gazowy.
  Nie mniej jednak, jak Pan słusznie zauważył na zachód od Odry gaz jest już na cenzurowanym i inwestowanie dużych pieniędzy w przyłącze do domu, który gazu nie posiada może się okazać ekonomicznie nie uzasadnione, oczywiście jeżeli gaz już jest w budynku należy po prostu zacząć z niego korzystać.
  Najbezpieczniej z aktualnego punktu widzenia zainwestować w ogrzewanie prądem elektrycznym. Albo poprzez zwykłą "grzałkę" (ew.kocioł elektryczny przepływowy) zasilać bufor ciepła w godzinach nocnych w drugiej taryfie(ew. w taryfie anty smogowej jak kolega Imrahill podpowiada), albo poprzez pompę ciepła powietrzną, dla prostoty instalacji (instalacja jest praktycznie tak prosta jak klimatyzatora split) lub jeżeli są możliwości to pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym, wtedy będzie super.
  Zaraz podniosą się głosy jak to nie ekologicznie jest wytwarzany prąd i jak bardzo elektrownia Rybnik truje (małą dygresja, w szczycie zapotrzebowania, czyli w gorące letnie dni, powietrze mamy czyste) i głosy te będą miały rację. Wytwarzanie energii z węgla jest nie ekologiczne, ale najbliższe ekologii jest w dużych zakładach jak elektrownia to raz, dwa inwestując w ogrzewanie elektryczne całą ekologię "przerzuci" się na właściciela elektrowni. Bo ogrzewanie prądem jest zeroemisyjne w miejscu gdzie ogrzewa, emisja jest po stronie elektrowni, i to jej problem czy spełnia normy czy nie.
  Osoby, które zaraz napiszą, że prąd drożeje i nie ma pewności ile to będzie kosztować podpowiem, że po pierwsze można zainwestować (z dotacjami państwowymi, a od nowego roku dodatkowo VAT ma być obniżony z 23 do 8 %) w panele solarne wytwarzające prąd to raz, dwa chciałbym aby osoby ogrzewające dom węglem przypomniały sobie ile kiedyś kosztował węgiel, np. 10lat temu a ile kosztuje dziś. Mało jest spółek giełdowych, które o tyle procent podrożały w tym czasie. Prąd w miarę prosto można samemu wytworzyć na dachu, węgiel trudniej. Przypuszczam, że są na tym forum osoby posiadające instalacje fotowoltaiczne, jestem pewien natomiast, że nie ma tu nikogo kto ma prywatną kopalnię albo choć biedaszyb w ogródku.

 • ~ 2019-12-10
  08:48:01

  5 6

  ~Bernard Jona:

  Panie Bernardzie, to Pana prywatne zdanie, że ten wpis jest idiotyczny.Biorąc pod uwagę pozostałe komentarze co najmniej kilka osób, które już się tu wypowiedziały nie zgadza się z Panem.

  Niestety nie znam skrótu WOLO, znam natomiast YOLO (You Only Live Once). A skoro żyjemy tylko raz, to zadbajmy o to aby żyć w jak najlepszych warunkach, a przede wszystkim takich, które nie szkodzą.

  Panie Bernardzie, było to już poruszane tutaj wielokrotnie. Tutaj chodzi o absolutnie podstawowe zasady dobro sąsiedzkiego współżycia. Węgiel nie musi kopcić a jeżeli kopci należy natychmiast coś z tym zrobić, na wymianę kotła tak jak Pan pisze jest jeszcze trochę czasu. Piętnować należy tych, którzy mają sobie za nic wspólne dobro, z którego każdy z nas korzysta, jakim jest powietrze.

 • ~ 2019-12-10
  08:55:38

  5 5

  ~Franciszka Tania:

  Panie Franciszku, widzę, że do listy tematów zastępczych należy też dopisać najbliższe otoczenie Plazy a zapewne i innych galerii handlowych. Przypomnę po raz kolejny, ten temat dotyczy ogólnie pojętego kopcenia i zatruwania powietrza, najprościej sobie o tym przekonać patrząc na zdjęcie tytułowe albo czytając artykuł.

  Szanowna Redakcjo Rybnik.Com.Pl, bardzo proszę o choć krótki artykuł wzmiankujący o przynajmniej jednym z poniższych tematach:

  - sieci 5G i promieniowanie kosmiczne
  - glifosat w żywności
  - trujące thuje ogrodowe
  - chemtrails i samoloty, statki dalekomorskie, samochody
  - George Soros i inne światowe spiski
  - trujące fabryki produkujące baterie do samochodów hybrydowych
  - cholesterol i dioksyny w jajkach
  - zakłócanie miru domowego w okolicy galerii handlowych

  Jak widać po wypowiedziach komentujących te tematy są bardzo ważne i wiele osób chętnie wypowiedziałoby swoje zdanie o nich. Myślę, że dodatkowo pomogłoby to w wątkach dotyczących jakości powietrza i aż tak często nie odchodzilibyśmy od tematu.

 • ~Arteks 2019-12-10
  09:35:17

  6 9

  @Barnard - różne rzeczy wolno - wolno palić i szkodzić innym. Wolno też to krytykować i piętnować. Kończy się tolerowanie smrodu - mamy prawo w Rybniku do normalnego stanu powietrza. Nie musi być tak czyste jak w Skandynawii. Wystarczyłby poziom Warszawy czy Opola i o to warto walczyć. @ursus - a dla ciebie postawa człowieka ma jakieś znaczenie? To dlaczego krytykujesz władze miasta jeśli sam postępujesz gorzej od nich? Dlaczego szkalujesz kogoś z kim się nie zgadzasz lub kiedy nie potrafisz nawiązać sensownego dialogu? Dlaczego zamontowałeś węglowy, kopcący piec nie tak jak inni - 30, 20, 15 lat temu ale w "szczycie" dyskusji nad smogiem w naszym mieście! Sam robisz z siebie buca który nie liczy się z potrzebami innych i obraża się na krytykę. Bangladesz? A ileż to osób zdecydowałoby się z takich dzielnic "faweli" na przyłączenie do ciepłociągu?

 • ~Bartek Malina 2019-12-10
  13:01:02

  3 2

  musimy wybierać czy chcemy mieć ekologię być bezpieczni w sowich domach czy wydobywać czarne nasze złoto i tworzyć hałdy o to jest pytanie?

 • ~ 2019-12-10
  16:49:57

  8 3

  ~Arteks 2019-12-10 09:35:17
  " @ursus - a dla ciebie postawa człowieka ma jakieś znaczenie? To dlaczego krytykujesz władze miasta jeśli sam postępujesz gorzej od nich? Dlaczego szkalujesz kogoś z kim się nie zgadzasz lub kiedy nie potrafisz nawiązać sensownego dialogu?"
  ??? mówi to ten, który co chwilę atakuje mnie personalnie, bo nie potrafi nawiązać sensownwgo dialogu za każdym razem pisząc pod moim adresem kłamstwa wynikające z własnych urojeń, właśnie to jest szkalowanie, które bezpodstawnie mi zarzucasz
  " Dlaczego zamontowałeś węglowy, kopcący piec nie tak jak inni - 30, 20, 15 lat temu ale w "szczycie" dyskusji nad smogiem w naszym mieście!"
  ??? tutaj dajesz popis własnych kłamliwych urojeń, pomimo że niejednokrotnie ci tłumaczyłem, że nie wymieniałem pieca( a naprawdę kotła panie "znafco"),ani w "szczycie" o którym kłamliwie piszesz, ani dwa lata temu, co też niejednokrotnie mi zarzucasz, ale wtedy, kiedy o smogu nikt jeszcze nie pisał, a kotły węglowe były promowane przez miasto jako ekologiczne, ty jednak w swoim zacietrzewieniu nadal powtarzasz swoje kłamliwe brednie pod moim adresem, zarzucając mi dokładnie to, co sam robisz
  a jeżeli twierdzisz, że mój piec ( a właściwie kocioł ) jest " kopcący, to morzesz zrobić mi zdjęcie i umieścić na tej stronce i nalepić mi naklejkę, a jeżeli nie, to skończ ze swoimi kłamliwymi pomówieniami
  "Sam robisz z siebie buca który nie liczy się z potrzebami innych i obraża się na krytykę."
  idealnie określa to prymitywne twoje postępowanie
  "Bangladesz? A ileż to osób zdecydowałoby się z takich dzielnic "faweli" na przyłączenie do ciepłociągu?"
  jak nie masz niczego sensownego do powiedzenia, znowu przerzucasz się na swoje prymitywne obrażanie, domy jednorodzinne to fawele, ale szwedzki "apartament" w blokowisku z "pięknym" widokiem na beton, to szczyt mieszczaństwa
  gdyby pomysł podłączenia do rury wynikł przed laty, myślę że wszyscy byliby chętni do podłączenia, ale nikt nie będzie czekal z założonymi rękami, aż coś się w tej materii ruszy

 • ~ 2019-12-10
  18:18:12

  9 4

  piotr.kowalski 2019-12-10 08:40:17
  "~~ursus:
  Panie Ursus z tego co wiem, to naklejki są dostępne darmowo, cytując organizatora akcji(...)
  Myślę, że nawet będzie prościej obkleić płot ciepłowni, "
  a ja myślę że to nie przyniesie skutku, należy oklejać bloki ogrzewane z takiego nieekologicznego żródła ciepła jakim jest przestarzała ciepłownia, by wzrosła świadomość (przynajmniej części) tych, którzy głośno krzyczą w obronie czystego powietrza, a a sami naprawdę przykładają rękę do jego zanieczyszczenia, niestety reszta i tak wykaże postawę spotykaną także na tym portalu " ja mam ciepło z sieci i nie interesuje mnie to skąd i w jaki sposób ( czy ekologicznie) jest ono wytwarzane"

 • ~ 2019-12-11
  01:37:34

  3 6

  ~~ursus:

  Panie Ursus, sprawdźmy to. Tak jak mówiłem wcześniej z tego co zrozumiałem organizatora akcji, naklejki są od tego, aby oznaczać miejsca, gdzie ktoś regularnie zatruwa okolicę lub spala śmieci. Przestańmy się bać i oznaczmy te miejsca. To nie musi być dom prywatny , może to być dobrze prosperująca firma ( były tu opisywane przykłady restauracji przy drodze w stronę Gliwic, lub firmy transportowej w okolicy Paruszowca) lub ciepłownia. Jeżeli sąsiedzi ciepłowni uważają, że ona ich truje i jest bardzo uciążliwa, to dlaczego nie obkleić bramy ciepłowni, zrobić zdjęcia dymu zasnuwającego najbliższą okolicę, który uniemożliwia normalne życie i posłać je redakcji. Niech proceder zostanie opisany i nagłośniony. Ja nie widzę problemu, a jeżeli rzeczywiście jest jakiś problem, proszę mi go wytłumaczyć, tak abym go zrozumiał.

 • ~ 2019-12-11
  08:21:26

  4 5

  Witam

  Ktoś tu rzucał danymi z aqicn, że smogu w Rybniku nie ma i jest to tylko spisek. Osoba ta akurat sprawdzała poziomy zanieczyszczeń podczas sporych wiatrów, które u nas ostatnio były. Toczyła się także dyskusja o Bangladeszu, aktualnie w stolicy tego kraju Dhace jest lepsze powietrze niż w Rybniku


  Rybnik, ul. Borki 37a AQI: Rybnik, ul. Borki 37a Wskaźnik Jakości Powietrza (AQI) w czasie rzeczywistym.

  206
  Bardzo
  niezdrowa
  Poprawiony: Środa 7:00
  Temp.: -8°C


  Dhaka US Consulate AQI: Dhaka US Consulate Wskaźnik Jakości Powietrza (AQI) w czasie rzeczywistym.

  185
  Niezdrowa
  Poprawiony: Środa 12:00
  Temp.: 27°C

 • ~ 2019-12-11
  10:01:05

  3 6

  Rybnik, ul. Borki 37a AQI: Rybnik, ul. Borki 37a Wskaźnik Jakości Powietrza (AQI) w czasie rzeczywistym.

  234
  Bardzo
  niezdrowa
  Poprawiony: Środa 8:00
  Temp.: -7°C

 • ~ 2019-12-12
  02:07:46

  2 6

  Proszę Państwa, w dniu wczorajszym został przekroczony poziom alarmowy dla zanieczyszczenia pyłem PM10 dla miasta Rybnika monitorowanym na stacji przy ulicy Borki 37.

  Zachęcam wszystkich zaangażowanych w poprawę jakości powietrza w mieście Rybnik do przesłania maila do Prezydenta Miasta Rybnika z prośbą o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej oraz odwołanie zajęć szkolno-przedszkolnych w dniu 12.12.2019.

  Poniżej zamieszczam maila, którego przesłałem do Prezydenta, osoby zainteresowane mogą go po prostu skopiować i wysłać.

  Szanowny Panie Prezydencie Miasta Rybnika

  Z uwagi na bardzo złą jakość powietrza zmierzoną przez stację pomiarową w Rybniku przy ulicy Borki w dniu 11.12.2019 oraz przekroczenie poziomu alarmowego dla zanieczyszczenia pyłem PM10 proszę wywiązać się z swoich obowiązków i w dniu 12.12.2019 wprowadzić darmową komunikację miejską oraz odwołać zajęcia szkolno przedszkolne na terenie miasta Rybnika

  Z poważaniem ... ...

 • ~ 2019-12-12
  02:07:55

  2 6

  Powyższego maila można przesłać na adres Urzędu Miasta:

  rybnik@um.rybnik.pl
  ekologia@um.rybnik.pl

 • ~ 2019-12-12
  02:16:11

  3 6

  Z uwagi na utrzymujący się katastrofalny stan jakości powietrza wysłałem również maila do redakcji tego portalu, aby z uwagi na fakt przekroczenia poziomu alarmowania powiadomiono czytelników. Treść maila poniżej:

  Witam Serdecznie,

  W dniu 11.12.2019 stacja monitoringu powietrza przy ulicy Borki w Rybniku zarejestrowała średniodobowy poziom pyłu zawieszonego PM10 na poziomie 264 ug/m3.
  Obywatele mają prawo wiedzieć, że poziom alarmowy został przekroczony i na chwilę obecną utrzymuje się na tak wysokim poziomie, że należy się spodziewać, że w dniu 12.12.2019 poziom informowania zostanie na pewno przekroczony, a zapewne także poziom alarmowy. Uprzejmie proszę o poinformowanie społeczeństwa o katastrofalnie złej jakości powietrza.

  Z poważaniem Piotr Kowalski

 • ~ 2019-12-12
  02:20:49

  5 6

  Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

 • ~robins 2019-12-18
  21:53:11

  2 0

  Szybciej idzie wdrożyć ...https://wgospodarce.pl/informacje/46604-polskie-filtry-zwalcza-smog

 • ~robins 2019-12-21
  22:10:19

  5 0

  Temat się urwał - nikt nie chce o filtrach na kominy poruszyć tematu....

  A może ktoś, by się zainteresował dlaczego np. busy policyjne np dzisiaj na wigilijce na rynku cały czas dymiły, nic się nie działo, było spokojnie . Można się tłumaczyć ciągłą gotowością do akcji. Gdyby panowie pochodzili po rynku( i zgasili smogotwórcze samochody )- byłoby trochę respektu wśród słuchaczy koncertu i mniej dymu nad Rybnikiem,trochę oszczędności na paliwie. Rozumiem branie czynnego udziału w jakiejś akcji!!! Niech ten samochód jest przygotowany...Może by zacząć od błahostek walkę ze smogiem...

 • ~Franciszka Tania 2020-02-08
  10:37:40

  3 1

  powinna też powstać witryna.Karna ulica.Pierwszą taką ulicą jest ul Wiejska gdzie nie przestrzega się praw obywatela. Przede wszystkim mir domowy nie jest przestrzegany przez osoby przebywające na dyskotece.Krzyki ,bójki i zaśmiecanie to normalka.Niszczenie mienia prywatnego.Oddawanie potrzeb fizjologicznych na ściany to też normalka.Pytam się dlaczego nie korzystacie z toalet.Nie pijcie bo wszystkie wymioty zostają na moim podwórku.Nie chce mi się już więcej pisać

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien wprowadzić zdalne nauczanie we wszystkich szkołach?
Oddanych głosów: 604