zamknij

Organizacje pozarządowe

Jak reagować na „hejt” w internecie? Są sposoby – przeczytajcie poradnik

2014-10-08, Autor: bf, źródło: niehejtuje.com
Z mową nienawiści nieodzownie związane są jej skutki i konsekwencje. Często mają one wymiar katastrofalny dla odbiorcy. Problemy bywają tak duże, że trzeba działać. Jak reagować na tzw. „hejt”? Gdzie szukać pomocy? Poniżej znajdziesz poradnik, jak sobie radzić z mową nienawiści.

Reklama

W dzisiejszym „multimedialnym świecie” agresja czy nienawiść przybiera różną postać. Jednak nie ważne, jaki obierze kształt niesie za sobą pokrzywdzenie, depresje i inne negatywne skutki, które prowadzą do nieoczekiwanych zachowań ofiar „hejtu”. Wówczas należy wyjść z inicjatywą – wsparcie i rozmowa to pierwszy krok, jaki powinno się wykonać. Kontakt i bliskość dają poczucie zainteresowania sprawą. Zaufanie można znaleźć w rodzicu, przyjacielu czy pedagogu szkolnym. Niemniej jednak hejt ma różną skalę oddziaływania na drugą osobę i trzeba sięgać po inne metody radzenia sobie.

Przeciwdziałaniu przemocy i agresji słownej zajmuje się Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój. Nie przerażajcie się, słysząc przymiot „psychologiczno”. To żaden wstyd! Instytucja została założona właśnie po to, by pomagać. By walczyć z nienawiścią, zastraszaniem, przemocą psychiczną i innymi negatywnymi czynnikami. Chcesz dowiedzieć się więcej informacji? Zajrzyj na www.ppp.jasnet.pl. Oferują pomoc, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Warto podjąć się tej aktywności – chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również i poprawny stan emocjonalny i psychiczny. Wystarczy spróbować się otworzyć, a napięcie i zdenerwowanie znacznie się zminimalizują.

Hejt to nie tylko zwykła błahostka, która pęta łańcuchami pojedynczą osobę i wywiera negatywne emocje. To także problem na ogromną skalę, który przybiera miano przestępstwa. Kodeks Karny zawiera artykuły mówiące o znieważeniach, groźbach czy nawoływaniach do agresji.

W sieci nikt tak naprawdę nie jest anonimowy – to błędne przeświadczenie daje poczucie, że „wszystko mi wolno”. A wykroczenia prawne podlegają karze. Ważne jest, by uświadamiać o odpowiedzialności za własne czyny bądź słowa. Gdy granice prawne zostaną przekroczone należy podjąć oficjalne kroki interwencyjne. W zależności od rodzaju hejtu, trzeba odnieść się do odpowiedniego artykułu. Wówczas można wystosować zawiadomienie, ustnie bądź pisemnie – jeśli drogą pisemną, pismo wysyłamy do prokuratury, jeśli ustnie – należy udać się do komisariatu Policji i złożyć zawiadomienie.

Gwarantem jest to, iż każde zawiadomienie musi zostać przyjęte, bez wyjątków. Inną formą jest zażalenie – aczkolwiek przynależy ono pokrzywdzonemu bądź osobie/instytucji państwowej/samorządowej/społecznej, która złożyła zawiadomienie. Zatem kolejnym sposobem reagowania na mowę nienawiści jest ścieżka prawna, tudzież wspomaganie się policją i kodeksem karnym.

Nie zapominajmy, że można zapobiegać mowie nienawiści, a nie tylko reagować. Propagowanie kultury w sieci bądź innych środowiskach jest ważnym elementem budującym więzi, szacunek i wzajemne relacje. Niech słowa będą łącznikiem ludzi a nie narzędziem tworzącym przepaść i powodującym uszkodzenia. Należy pamiętać, że to właśnie słowa i wypowiedzi kształtują nasz wizerunek.

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~Arteks 2014-10-08
  12:35:35

  0 25

  Zgłaszać to redakcji. Jeśli ta będzie dbała o poziom i prestiż portalu z pewnością będzie je kasowała. Chodzi o mocne hejty przeciw konkretnym osobom bo na walkę z małymi hejcikami to pewnie nikt nie ma czasu.

 • ~Niepoprawny 2014-10-08
  14:19:24

  15 3

  Ten cały "hejt" to tak naprawdę zjawisko kompletnie wyimaginowane. Jesteśmy ludźmi i w naturze ludzkiej jest walka, czy rywalizacja. Dlatego też myślę, że to często brak akceptacji krytyki jest problemem, a nie tak popularna ostatnio "mowa nienawiści" [czyli tak naprawdę mówienie czegoś co jest całkowicie pod prąd poprawności politycznej]. Nie raz jesteśmy krytykowani i nie raz my krytykujemy innych, i zapewne osoby będące "urażone" "nieustającą krytyką" w ich kierunku, pewno same też krytykują wiele rzeczy. Nie dajmy się zwariować, krytyka [nawet ta nieuzasadniona] zawsze istniała, nie róbmy z ludzi słabych niemyślących roślinek. Przejmowanie się tym całym "hejtem" świadczy raczej o bardzo słabej psychice ludzkie, bo kogo obchodzi, że jakiś weźmy nudzący się po szkole gimnazjalista [tylko przykład] wyzywa kogoś bo nie ma co robić. Przecież to takie ... słabe. Kto by się przejmował czyjąś opinią. Jeśli robi się coś dobrze, to się to robi dalej i nie ważne czy ktoś to krytykuje czy nie, jeśli tak myślimy i to robimy to nie powinna nas obchodzić krytyka. A jeśli nas obchodzi, to albo nie wierzymy w to co robimy i się poddajemy albo nie jesteśmy przystosowani do życia, bo krytyka czy "nienawiść" to normalna ludzka rzecz z którą przyszło nam żyć. Tyle w temacie.

 • ~auralfloat 2014-10-13
  20:57:25

  11 0

  ~Niepoprawny, ten hejt to nie jest żadne wyimaginowane zjawisko tylko sama prawda - prawda o frustratach, zakompleksionych bałwanach. Skąd w ogóle stwierdzenie, że jeżeli jesteśmy ludźmi to w naszej naturze jest walka? Co to ma wspólnego z "walką" w internecie? Mamy XXI w., wszystko pod nosem, a ty myślisz jakimiś kategoriami sprzed kilku wieków. Zejdź na ziemię. Nie nazywaj krytyką tych steków bzdur zakompleksionych frustratów, bo to nie ma niczego wspólnego z krytyką. Krytyka coś wnosi, jest konstruktywna, coś zmienia, a hejt w internecie to tylko upust frustracji, pustosłowie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 801