zamknij

Organizacje pozarządowe

Dlaczego ludzie hejtują?

2014-12-17, Autor: bf, źródło: materiały prasowe
Mało kto zastanawia się nad powodami dla których ludzie hejtują. Jak się okazuje, jest ich sporo, a ich liczba wciąż rośnie. Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK realizuje projekt mający na celu przeciwdziałać mowie nienawiści – „Niehejtuje.com”.

Reklama

Dla wielu z nas może się okazać, iż jest to dość dziwnym powodem - jest chęć dowartościowania się. Osoba która rozpoczyna hejtowanie w internecie, może mieć zaniżoną samoocenę i ma potrzebę podwyższenia sobie jej na rówieśniku. Prawdą więc jest to, że ludzie błędnie działają, mając na celu dobrze się poczuć - w rezultacie krzywdzą i zostawiają bolesny uraz.

Kolejnym z powodów jest zazdrość wśród komentujących. Jak to już bywa w obecnych czasach, lubimy się chwalić różnymi prezentami, drobiazgami. Niektóre z nich wywołują zazdrość wśród innych i pojawia się fala nienawiści w sieci. Taki łańcuch pokarmowy jak widać, jedno pociąga za drugie i prowadzi ku celu – aby hejtować kogoś kto ma najnowszy telefon, ma lepsze ciuchy. Przejawy zazdrości występują nawet w szkole gdy ktoś lepiej się uczy – od razu staje się powodem do hejtu. Zazdrość objawia się potrzebami różnych cech, których hejter nie posiada. Pragnie zachowywać się jak inna osoba, a kończy na obrażaniu, poniżaniu, gdyż chce zatuszować swoje prawdziwe myśli i dążenia.

Brak tolerancji – i każdy powinien wiedzieć o co chodzi. Niestety jest inaczej, nie zdajemy sobie z tego sprawy, że większa część społeczeństwa nie toleruje swoich rówieśników. Homoseksualiści czy czarnoskórzy ludzie nie mają lekko w społeczeństwie.

Wiele zależy od tego jak autorytet będzie dawał przykład innym ludziom. Powiedzmy że jest Pan B – znana osoba, dla wielu autorytet oznajmi że homoseksualiści są źli, a zwolennicy jego przystaną na te słowa, bo przecież ich autorytet tak mówi i tak musi być. Trzeba mieć swój rozum, swoje własne zdanie i wiedzieć kiedy mówić tak a kiedy nie. Swój udział w braku tolerancji mają również media. Potrafią bardzo „nakręcić” konkretne sprawy, czarnoskóry mężczyzna pobił kogoś w pubie – co robi społeczeństwo? Chce zemsty, zaczyna hejtować „czarny jest zły, nie chcemy ich w naszym kraju”. Jak sami widzimy, wiele osób może mieć na to wpływ czemu ludzie rozpoczynają hejtować.

Hejter jest bardzo ograniczony, nie chce przyjmować rad z zewnątrz. Odgradzając się, powoduje wybrakowanie pewnych cech, których zaczyna pożądać. Pełen kompleksów pragnie odwetu, chce by druga osoba, perfekcyjna i zbyt idealna dla takiej osoby, staje się irytująca, hejter musi dać upust emocjom i krzywdzi. W słowach wylewa swój żal i gniew, w bardzo nienawistny sposób. Dodać do tego często niewiedze i krytykę (tą niewłaściwą) mamy kolejny worek przyczyn, dlaczego ludzie hejtują.

Jak można zauważyć powodów i przyczyn hejterstwa jest wiele. Przede wszystkim stanowcze NIE dla obojętności. W dużej mierze to właśnie hejter jest tym, komu trzeba pomoc, naprowadzić na prawidłowy kierunek. Takie powody które zostały wymienione powyżej, można wspólnymi siłami wyeliminować, nie móc dużo – lecz działać.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~ 2014-12-17
  15:39:27

  13 1

  Może dlatego, że nam się coś nie podoba!!! Głupie tezy ask wsadźcie sobie w buty. Media promują takie rzeczy których normalni ludzie nie aprobują, dlatego wyrażamy swój sprzeciw. A wy tutaj wynajdujecie jakieś pierdoły, że chcemy się dowartościować heheheheheh. Wasz portal jako kolejny dołącza do tej debilnej inicjatywy.

 • ~Afordancja 2014-12-18
  09:21:12

  12 0

  Trzeba po prostu rozróżniać krytykę od hejtingu (swoją drogą ciekawe jak nazywano hejting jak nie znano tego słowa w Polsce ;) )). To całkiem dwie różne rzeczy i Ty Abrahamie(jak większość) je widocznie mylisz. Hejting jest celem sam w sobie, i właśnie m.in. po to aby się dowartościować.

 • ~ 2014-12-18
  09:47:08

  0 0

  Może powiem tak, że HEJTUJEMY bo takim narodem jesteśmy . My i nasza narodowa przywara - wieczne niezadowolenie.

 • ~ 2014-12-18
  13:27:40

  32 0

  Najlepszym przykładem hejtowania na tym portalu jest kolega Arteks. Wszystkim zarzuca, że hejtują (jego ulubione słowo), a sam w prawie każdym komentarzu obraża miasto Żory (nie jest istotne, czy komentowany artykuł dotyczy tego miasta). Mieszkam od urodzenia w Rybniku, z Żorami nie mam nic wspólnego, ale wkurza mnie takie poniżanie sąsiedniego miasta przez Arteksa. Być może on pochodzi właśnie z Żor, chciał tam zaistnieć, ale nie pozwolono mu na to. Przeniósł się do Rybnika i teraz mści się. Nie lubię słowa "hejter", ale dla mnie właśnie Arteks jest największym hejterem tego portalu. Pozdrawiam normalnych.

 • ~jaczyk 2014-12-22
  17:06:41

  0 0

  ...Bo diabeł podnosi łeb.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 770