zamknij

Wiadomości

Jak poznać, że ktoś jest po dopalaczach? Poradnik

2018-12-29, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Dopalacze znów zebrały śmiertelne żniwo, tym razem w pobliskim powiecie mikołowskim po zażyciu specyfików zmarły trzy osoby. Policja apeluje – dopalacze to trucizna! Jak poznać, że ktoś jest pod ich wpływem? Jak reagować? Przeczytajcie poniższy poradnik.

O tej tragedii jest bardzo głośno w Polsce. W pierwszy dzień świąt prawdopodobnie pod wpływem dopalaczy zmarły trzy młode osoby. Wszystko działo się w powiecie mikołowskim. Policja zatrzymała w tej sprawie trzy osoby, które są podejrzane o rozprowadzanie niebezpiecznych substancji. Usłyszały już zarzuty >>Tragiczne święta w regionie. Trzy osoby zmarły po dopalaczach<<

Reklama

Policja po raz kolejny apeluje do osób, które mogą mieć kontakt z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. - Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję – słyszymy od mundurowych.

Z danych posiadanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w Polsce wzrasta liczba przypadków zatruć z powodu śmiertelnie niebezpiecznych syntetycznych opioidów i innych narkotyków syntetycznych nowej generacji. - Apelujemy do osób, które zetkną się z osobą pod wpływem substancji psychoaktywnej o bezzwłoczne poinformowanie o tym fakcie służb medycznych i Policji. Apelujemy także, aby zabawa sylwestrowa i przywitanie Nowego Roku nie wiązały się z ryzykiem używania tego typu substancji – czytamy dalej w komunikacie.

Dopalacze to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”. Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

- wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
- złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
- stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
- zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
- kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
- próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
- nieuzasadnione ataki złości, agresji;
- wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
- wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
- pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
- zmiana zapachu ciała.

Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:

- bóle głowy, migrena;
- kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
- agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
- nudności, wymioty, biegunka;
- zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
- reakcje alergiczne;
- myśli samobójcze, omamy;
- napady leku, halucynacje;
- nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~Barakuda 2018-12-29 12:23:33

    Najlepiej zażyć i spojrzeć w lustro... Zamiast czytać takie bzdurne poradniki...

    29 41
  • ~pprywatne 2018-12-29 15:05:50

    Faktura za leczenie i szybko się ćpunki opamiętają.

    61 12
  • ~farjestad 2018-12-29 16:12:56

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

    24 7
  • ~olo~ 2018-12-29 20:55:08

    0,7 do tego trzy piwa i jest elegancko:D tylko na drugi dzień trza odsłuchać swoje...ale lepiej sie porządnie urżnąć niż jakieś gówniane dopalacze...kożdy dzień to nima dziennie jo rozumie ze ktoś pije 7 razy w tygodniu ale kto to widzioł pić cały tydzień:P

    23 13
  • ~skuty 2018-12-30 07:34:32

    Żyjemy w czasach, gdzie zażywanie twardych narkotyków jest "bezpieczniejsze" od zażywania tego szajsu zwanego dopalaczami...

    17 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Zakaz instalowania pieców na węgiel w nowych domach. Popierasz?




Oddanych głosów: 1893