zamknij

Wiadomości

Ilu dyrektorów ma Zabytkowa Kopalnia Ignacy?

2021-05-13, Autor: Wacław Wrana

W kwietniu władze Rybnika powołały na stanowisko dyrektora Zabytkowej Kopalni „Ignacy” Marka Gołosza. Pytamy więc, po co w tej placówce dyrektor, skoro z początkiem roku Miasto podpisało umowę na zarządzanie planowanymi wystawami w „Ignacym” z Alicją Knast?

Reklama

Było tak: z początkiem roku władze Rybnika podjęły decyzję, że rozdzielą Industrialne Centrum Kultury na 2 odrębne podmioty: Dom Kultury w Niewiadomiu i Zabytkową Kopalnię Ignacy.

Dyrektorką domu kultury została dotychczasowa szefowa ICK – Kamila Paradowska. W marcu magistrat ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy. Konkurs został jednak unieważniony.

- Konkurs został unieważniony z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że wpłynęły tylko dwie oferty. A pod drugie dlatego, że w tym samym czasie Wydział Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego uchylił uchwałę dotyczącą wydzielenia Zabytkowej Kopalni Ignacy z Industrialnego Centrum Kultury. Aktualnie problem prawny został już rozwiązany i Zabytkowa Kopalnia Ignacy i Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu są już odrębnymi jednostkami – tłumaczyła w kwietniu Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

W związku z unieważnieniem konkursu prezydent Rybnika powierzył funkcję dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy Markowi Gołoszowi. Marek Gołosz jest mieszkańcem Wyr w powiecie mikołowskim. Przez lata pracował w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, gdzie był odpowiedzialny za upowszechnianie i promocję dziedzictwa kultury przemysłowej, w tym za organizację Industriady. Przez ostatnie 2 lata pracował w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odpowiadał tam za promocję i komunikację marketingową. Funkcję dyrektora „Ignacego” będzie pełnił tylko do września br.

I tu można by postawić kropkę. Można by, gdyby nie fakt, że z początkiem roku Miasto podpisało umowę z Alicją Knast na „Zarządzanie i koordynację nad realizacją wystaw zlokalizowanych na terenie zabytkowej kopalni Ignacy oraz byłego Szpitala Miejskiego nr 1 im. Juliusza Rogera.”.

Umowa datowana na okres 1 stycznia – 30 czerwca 2021 roku i opiewa na kwotę 47 000 złotych. Ten sam przedmiot miała też umowa zawarta z Alicją Knast w okresie od lipca do grudnia 2020 roku – w drugim półroczu zeszłego roku Miasto Rybnik zapłaciło Alicji Knast 56 000 złotych.

Dodajmy, że Alicja Knast to znana i poważana w środowisku muzealnym osobowość. Przez lata pełniła funkcję dyrektora Muzeum Śląskiego, a w październiku została dyrektorką Galerii Narodowej w Pradze.

Rodzi się jednak pytanie: po co Zabytkowej Kopalni Ignacy nowy dyrektor w osobie Marka Gołosza, skoro Miasto płaci niemałe pieniądze Alicji Knast za przygotowanie i zarządzanie nowymi wystawami? Jaka w całej układance jest rola dyrektora „Ignacego”, jeśli to dyrektorka praskiej galerii będzie mieć decydujący wpływ na to, jak będzie funkcjonować „Ignacy” w przyszłości?

- Nowy dyrektor na Zabytkowej Kopalni Ignacy ma przed sobą wyzwania menadżerskie, dotyczące zarządzania placówką, a w najbliższym czasie przygotowania jej do otwarcia, które planujemy w grudniu. Kopalnia część przestrzeni będzie miała zagospodarowanych na stałe, gdzie będzie się toczyła konkretna opowieść, ale część pomieszczeń pozwala na twórcze, czasowe aranżacje według pomysłów dyrektora – przekonuje Agnieszka Skupień.

I dodaje:

- Obie osoby mają różne zadania, przy czym współpraca z panią Knast jest przewidziana do momentu organizacji wystaw. Nowy dyrektor został powołany czasowo na to stanowisko, jesienią planujemy ponownie zorganizowanie konkursu na to stanowisko.

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy przekonują Was wyjaśnienia władz Rybnika? Czekacie z niecierpliwością na otwarcie wystaw w Zabytkowej Kopalni Ignacy?

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Fischer 2021-05-13
  16:41:30

  26 10

  Odpowiadam na pytanie zawarte w tytule:
  Za mało.

 • ~Olaf100 2021-05-13
  16:43:09

  23 0

  Jednego i jest z Wyr.

 • ~MatiW 2021-05-13
  17:13:30

  27 7

  Miasto rybnik.com.pl ostatnio kasy nie daje, że tak się wszystkiego czepiacie?

 • ~Wielewiedzący 2021-05-13
  17:16:09

  33 22

  Dyrektor to jedno, a specjalistka od wystaw, zresztą tak znana i fachowa jak pani Knast, to drugie. Miasto może być dumne, że ktoś jej pokroju, bo przecież jest dyrektorką Galerii Narodowej w Pradze, że ma taką współpracowniczkę.

 • ~Jerzy Latoń 2021-05-13
  17:40:17

  13 27

  A jak się dowiedziałem to byli pracownicy Ignacego jeżeli się będą chcieli spotkać na byłej kopalni to będą musieli kupić bilet za 5 złotych i to jest decyzja nowego dyrektora

 • ~"MADA" 2021-05-13
  17:45:01

  41 17

  Dalszy rozwój kolesiostwa w Rybniku, nie ma środków by dziury na jezdniach polatac, na modrzejsze inwestycje, sport czy wodę do basenu w Chwalowicach na lato, ale ma środki na trzech dyrektorów w Niewiadomiu. Sprawdź redakcjo pozostale Domy Kultury w Rybniku, czy aby w nich też nie ma po trzech dyrektorów. Jeden od Kuczery, drugi od Maslowskiego, trzeci od Świerkosza itp.

 • ~MatiW 2021-05-13
  17:55:19

  35 8

  Do Jerzy Latoń: a to nie stać pana, żeby dać 5 zł? Rozumiem, że wszystko za darmo, ale raczej emerytowana pracownica Biedronki nie robi na emeryturze zakupów za darmo w sklepie.

 • ~Franek7 2021-05-13
  18:02:12

  27 30

  Dominika Wielowieyska:
  Rodziny polityków PiS w spółkach i instytucjach rządowych? Nepotyzm za państwowe pieniądze? Prof. Waldemar Paruch w
  TOK_FM : "Trudno sobie wyobrazić, żeby były zatrudnianie żony polityków PO czy PSL". A poza tym to jest "kwestia lojalności osób zatrudnianych w spółkach". A doświadczenie, umiejętności, wiedza? Te kryteria się nie liczą? Lista zatrudnionych w spółkach i urzędach członków rodzin jest imponująca.
  Jarosław Kaczyński - dwóch kuzynów plus syn kuzyna
  Zbigniew Ziobro - żona i brat
  Krzysztof Sobolewski - żona (trzy rady nadzorcze plus posada PFR nieruchomości)
  Ryszard Terlecki - córka
  Krzysztof Tchórzewski - syn
  Daniel Obajtek - partnerka
  Dominik Tarczyński - partnerka
  Ryszard Czarnecki - żona
  Morawiecki - partner siostry, siostra stryjeczna
  Jacek Sasin - szwagierka
  Maciek Wąsik - żona
  Mariusz Kamiński - była żona, syn z posadą w Banku Światowym
  Elżbieta Witek - siostra
  Małgorzata Wasserman - siostra
  Tadeusz Cymański - córka
  Ta lista jest o wiele dłuższa, ale ile można wymieniać? Tak, każdą nomiancję trzeba oceniać osobno np. kiedyś podniósł się krzyk w sprawie zatrudnienia brata Janusza Wojciechowskiego, a Witold Gadomski w "Gazecie Wyborczej" tłumaczył, że tu akurat mamy do czynienia z fachowcem. Niemniej skala tego zjawiska świadczy o tym, że kumoterstwo i nepotyzm jest żelazną regułą, a nie wypadkiem przy pracy. Jest bardzo demoralizujące. Utwierdza ludzi w przekonaniu, że nie wiedza, praca i osiągnięcia decydują o awansie czy zdobyciu posady, ale układy i nepotyzm. I jest to traktowane jako coś normalnego. To jeśli takie są kryteria, to jak można mówić o sprawności państwa i zatrudnianiu fachowców?

 • ~ 2021-05-13
  18:23:52

  12 18

  Jak to w Polsce - jak PIS może dzielić się stołkami to Kuczera też może pozatrudniać "swoich" obojętnie skąd pochodzą byle "nasi"

 • ~Olaf100 2021-05-13
  18:30:26

  46 23

  Franek7 a popatrz tu

  Radny miejski ŁUKASZ DWORNIK socjolog od przychodni lekarskichi zawodowo związany z europoslem ABORTEREM do czego sam się przyznał Piecha lekarzem Piechą BOLKIEM (nie mylić WOJTKIEM bratem górnikiem co jest SENATOREM RP) PiS)to ten radny DWORNIK (PiS) został uwaga … prezesem spółki córki w JSW OD SZKOLEŃ jak jego fumfel ANDRZEJ SĄCZEK (PiS ) w PGG
  RADNY DWORNIK jako prezes spółki (Boże kochany) zarządza byłym posłem GREGORZEM Janikiem (PiS) który to Janik zarządza tam łazniami.
  Katarzyna Budkiewicz inna PiS polityczka została prezeską w PGE elektrownia Rybnik w fundacji i organizuje konkursy patriotyczne.

  A TO TYLKO MAŁA PRÓBKA!

  PIS to MAFIA. Tyle w temacie.

 • ~rzyt 2021-05-13
  19:36:35

  26 7

  Popatrzcie jak te czasy się zmieniają. Kiedyś był zamach na Kutscherę, a teraz mamy zamach na Rybnik. A ten kandydat na dyra to ma osiągnięcia "po linii, na bazie". Kolejny działacz -aparatczyk.

  Prezydencie, jo jako hajer je za tym głośnym "pomożymy naszymi podatkami Waszym kolegom".

  Podobno Rybnik nie ma kasy;))

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2021-05-13
  19:37:10

  22 14

  Kupa kolesi z Partii Oszóstów

 • ~znawca again 2021-05-13
  20:16:35

  26 14

  Tadeusz Kiełkowski wiesz dlaczego lubię matematykę? Bo matematyka to wstęp do logiki, ta zaś to zwieńczenie dedukcji. Zatem:
  Dup*sz synek fleki bo: Alicja Knast jest dyrektorką galerii NARODOWEJ w Pradze (Praga, miasto, stolica Republiki Czeskiej, Czech- kraj gdzie jest piwo i Krecik), i jeśli bracia Czesi wybrali ją (Polkę) na kustosza, strażnika, na kierownika obiektu, ośrodka narodowej spuścizny bez kompleksu czesko-narodowo-socjalistyczni-nacjonalistycznego to co z tym ma wspólnego …. PO?
  Nic.
  D*pisz fleki czyli.

 • ~silesia-first 2021-05-13
  20:33:50

  19 13

  Na Slasku wg rzadzacego PISu nie ma byc NIC. Ma byc wielkie GLowno . Sami jednak kiedy nikt nie widzi PRZELEWAJA OGROMNE SUM Y PINIEDZY do roznorakich kieszeni czego dowodzi MASAKRUJACY dla PIS raport NIK

 • ~zak 2021-05-13
  21:07:49

  21 17

  @Znawca- ty myślisz , że jak zrobisz dyrektorem kogoś znanego , to zaraz tłumy się na Ignacy zlecą ? Hoym to nie Praga i nawet na dużych imprezach większość widzów , to są mieszkańcy dzielnicy (bez urazy )i jest ich mało .
  Na razie w Rybniku nie ma w zwyczaju jeżdzić do innych dzielnic , na imprezy , wyjątkiem jest centrum .To studnia bez dna , będzie się tam ładować kasę , bez nadziei na jakikolwiek zwrot.

 • ~znawca again 2021-05-13
  21:38:19

  19 14

  Zak-dziecko drogie! (oby zaplanowane, oczekiwane, wytęsknione).
  Rybnik się ma we krwi, tkance, trzewiach, sercu i sobie. Nie w „umówie o dzieło” z PiS za trolling. Zatem: sio, sio …. sio stąd. Za Bug.

 • ~zak 2021-05-13
  22:24:08

  15 14

  @ znawca - ja widzę , że ty masz ten Rybnik nie w trzewiach a w doopie . A o życiu dzielnic , to bladego pojęcia nie masz. To , że sobie gwarą pomagasz nie świadczy , że goroli za przodków nie miałeś .

 • ~Lokalny 2021-05-14
  13:04:26

  8 4

  Jestem ciekaw ile będą kosztowały nas trzy muzea w Rybniku w tym i przyszłym roku i ile z tego będzie korzyści dla mieszkańców (nie pisze o zatrudnionych tam pracownikach). Na sport dzieci i młodzieży nie mają kasy, niech lepiej dzieciaki siedzą przed komputerami albo oglądają zabytki. Tak to widzi prezydent muzealnik Kuczera z prezydentem socjalistą Masłowskim.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580