zamknij

Wiadomości

Ilość pijaków na naszych drogach wciąż rośnie

2011-12-07, Autor: Wacław Wrana
Prośby, apele, policyjne kontrole i zaostrzone sankcje nie pomagają. Na naszych drogach wciąż rośnie ilość kierowców prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości.

Reklama

Statystyki rybnickiej prokuratury nie pozostawiają wątpliwości. Z roku na rok rośnie ilość kierowców karanych za prowadzenie pojazdów „po kielichu”. W 2010 roku było 580 takich przypadków. Na koniec października 2011 już 480. - Obawiam się, że do końca roku liczba ta przekroczy 600. Tym bardziej, że w grudniu, w okresie świętowania barbórki, liczba pijanych kierowców rośnie – mówi prokurator rejonowy Jacek Sławik.

Co gorsza, wielu przypadkach nie ma mowy o jeździe „po dwóch piwach”, a o stanie upojenia alkoholowego. Na przykład, przejeżdżający przez Rybnik 27-letni mieszkaniec Podbeskidzia miał w organizmie 3,53 promila alkoholu. Z kolei zatrzymany na ul. Rajskiej 30-letni rybniczanin 3,1 promila, a złapany na Boryńskiej w Świerklanach 53-latek 2,8 promila.

 

- W myśl naszego prawa, pijanych kierowców powinniśmy nazywać przestępcami. A to kłóci się ze społecznym odbiorem kierowców złapanych na jeździe po pijanemu. Często otoczenie traktuje ich pobłażliwie, jako „pechowców”, a nie przestępców, którzy narażają życie i zdrowie innych użytkowników dróg – stwierdza prokurator Sławik.

 

Amatorów jazdy po pijanemu nie odstraszają również surowe kary. Przypomnijmy, za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Najczęściej jednak zapadają wyroki więzienia w zawieszeniu. - Nie oznacza to jednak, że kara nie jest dotkliwa, bo wyrokom w zawieszeniu towarzyszy grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku do 10 lat – wyjaśnia prokurator Sławik.

 


Rybnicka straż miejska ostrzegała przed spożywaniem alkoholu za pomocą alkogogli:

 

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2011-12-07
  07:23:14

  0 0

  A dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem dlatego że ci którzy byli złapani na jeździe na tzw. "podwójnym gazie" to powinni od razu do pierdla iść, nie na rok dwa czy 10 lat (no chyba żeby co zbroili) tylko zacząć pułap na przykład miałeś pół promila no to idziesz na 3 miesiące do kicia a prawko na rok po odsiadce zabrane zabrane tak żeby kary na siebie nie nachodziły a dla tych największych wojaży którzy już przesadzają to 2 latka za kratkami i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów zmechanizowanych; i myślę że rozwiązało by to sprawę.

 • ~ddd 2011-12-07
  08:31:25

  0 0

  Do Kicia odrazu, za dużo ludzi w kiciu siedzi, proponuje prace społeczne w wymiarze stosownym do dawki alko w krwi np. ilość_przekroczonej_normy x 1000 = godziny_prac_społecznych a po wyżej 2 utrata prawka bezpowrotnie + duże kolegium. Więzienie jakoś większości nie przeraża....

 • ~mbarfan 2011-12-07
  08:39:04

  0 0

  Moim zdaniem jeśli ktoś jeździ pod wpływem alkoholu i zabije człowieka powinien być sądzony z tego samego artykułu co osoba, która zabiła człowieka. Bo czy samochód w rękach osoby pijanej różni się od narzędzia zbrodni np noża?W mojej ocenie jeśli ktoś wsiada za kółko to naraża na śmierć niewinne osoby z zamiarem ewentualnym, ale zawsze.

 • ~toomann 2011-12-07
  08:39:07

  0 0

  Nie wysokość kary straszna, ale jej nieuchronność. Dlatego pomysł ROYa lepszy od WOJTKAa. Dodatkowo jeszcze można (co stale postuluję) pokazywać ryło takiego delikwenta oraz upubliczniać jego imię i nazwisko.

 • ~sopal73 2011-12-07
  08:55:58

  0 0

  wystarczy więcej łapanek z alkomatem i dotkliwe kary finansowe !!

 • ~coopa 2011-12-07
  09:01:52

  0 0

  Wydaje mi się, że rosnąca liczba pijanych na drogach to po prostu większa wykrywalność. Teraz dmucha się do jakieś trąbki przez otwarte okno - na samą obecność alkoholu można przebadać wielu kierowców w krótkim czasie.

 • ~ 2011-12-07
  09:13:13

  0 0

  Powiem tak pierdel czy prace publiczne jeden h........j bo i tak najważniejsza jest wykonywalność tych kar a z tym jest ciężko gdyby to się zmieniło to byłoby inaczej i przede wszystkim brak kar w zawieszeniu jak potrafi wypić 2 piwa i wsiada za kółko z pełną odpowiedzialnością to powinien tak samo ponosić kary z pełną surowością

 • ~angel_00 2011-12-07
  09:18:13

  0 0

  "W miniony weekend złapaliśmy 3 tys pijanych kierowców statystyki wciąż rosną" - tylko nic nie wspomni że z tego 1,5 tys to byli rowerzyści.

 • ~margaretka27 2011-12-07
  10:17:20

  0 0

  Wydaje mi się, że najlepszym sposobem byl tzw tryb przyspieszony. Delikwent przesiedział na tzw deskach minimum 24 godziny i miał okazję odzczuc namiastke kryminału. Do niektórych to przemawiało. Teaz zatrzymany kierowca zwalniany jest do domu ba czesto policja go tam zawozi a sąd i wyrok dopiero po około pół roku. Po tym czasie człowiek nie pamieta juz za co to było i wydaje sie mu że jest niewynnym pechowcem jak to ktoś wcześniej ujął. Moze ktos kiedys pokaże statystyki jak wyglada stosunek złapanych pijanych kierowców w systemie tzw PiSowskim czyli z trybem przyspieszonym i teraz.

 • ~LEMUR 2011-12-07
  10:31:43

  0 0

  HALO! Czy temat musi brzmieć PIJAKÓW? Dlaczego osoba, która sobie wypije, idzie / jedzie pod wpływem alkoholu nazywana jest PIJAKIEM? Może raczej NIETRZEŹWA ale od razu PIJAK?

 • ~ 2011-12-07
  11:15:32

  0 0

  No właśnie...Wyobraźcie sobie sytuację, w której zuchwalczy, totalnie bezrefleksyjny, czasem ograniczony "kierowca" pod wpływem alkoholu zabija wam dziecko, żonę, męża, ludzi, itd., gdyż cechuje go wrodzony oraz zwykle utrwalony, nabyty wysoce lekceważący stosunek do prawa oraz po prostu innych ludzi...Co będzie Waszą reakcją na tą sytuację?!!! Powiemy- nic się stary nie stało...;-)
  Abstrahując: Wiele już deliberowano i perorowano na temat pijanych "kierowców" czyt. bandytów, niemniej są kraje w których poradzono sobie z tym poważnym problemem dotyczącym przecież nas wszystkich!!!
  Odsyłam do prawodawstwa Czech, Niemiec, Skandynawii, itd. A jednak można nauczyć ludzi wzajemnego poszanowania (przynajmniej formalnie, materialnie, etc.) życia i bezpieczeństwa innych, często uczciwych i roztropnych, przestrzegających zasad ludzi...

 • ~auralfloat 2011-12-07
  16:37:04

  0 0

  Gdyby w Polsce było normalne prawo i kary rzędu kilku tysięcy zł za jazdę na podwójnym gazie to nakryli by siię nogami. Nikogo nie obchodzi życie i zdrowie pijaczyn za kółkiem, ale tych którzy po drodze się znaleźli...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy zaszczepiliście/zaszczepicie swoje dzieci przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 340