zamknij

Wiadomości

Hałdy do rozbiórki? Rząd chce tam szukać węgla. "To porażka rządu w walce ze smogiem"

2022-09-15, Autor: 

Rząd dwoi i się troi jak pozyskać opał dla mieszkańców kraju, którego ewidentnie brakuje. Wpadł na zaskakujący pomysł. Dziennik Rzeczpospolita ujawnił wczoraj, że Ministerstwo Aktywów Państwowych chce pozyskać jeszcze do tej zimy milion ton dodatkowego węgla. Źródłem mają być hałdy, a pierwsze instalacje odzysku węgla mają ruszyć jeszcze w tym roku. - Zgodnie z planem MAP węgiel z odpadów miałby trafić na rynek po ubogaceniu polegającym m.in na zmieszaniu z surowcem lepszej jakości informuje Rz.

Reklama

Poszło w świat zapewnienie, że węgla tej zimy nam nie zabraknie. Usłyszeliśmy też apel, by „palić wszystkim”. Nie dziwmy się więc, że rząd co rusz wpada na kolejne pomysły pozyskania dodatkowego opału. Ten ma tkwić w hałdach. Rzeczpospolita informuje, że prace nad koncepcją wykorzystania węgla z hałd trwają w MAP już od kilku miesięcy. Takie było polecenie wicepremiera i szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych – Jacka Sasina. Opracowaniem projektu zajął się Zespół ekspertów Gospodarczych.

Opracowano m.in. projekt odzysku dodatkowego węgla z hałd pogórniczych, które traktowane są jako odpad, ale w sytuacji wszechobecnego braku węgla rząd chce odzyskiwać tyle surowca, ile może, także z odpadów – czytamy w „Rzepie”.

Jak dalej się dowiadujemy, ma powstać 10 instalacji, a każda ma w założeniu odzyskiwać do 100 tys. ton surowca rocznie.

Łączny koszt inwestycji złożonej z dziesięciu modułów wyniesie jednorazowo ok. 150 mln zł. Dochodzi do tego koszt utrzymania instalacji. Ten będzie finansowany już z bieżącej działalności i szacowany jest między 50 a 90 mln zł rocznie. Zgodnie z wyliczeniami ZEG razem te koszty mają być nawet dziesięć razy niższe od zakupu węgla za granicą. Każda instalacja będzie pracowała przez minimum pięć lat – informuje Rzeczpospolita.

Węgiel uzyskany z hałdy trafiałby do zasobów kopalni. Jak na razie brakuje informacji o których zwałowiskach mowa. Dziennik wspomina jednak, że w przyszłym tygodniu umowę na budowę instalacji ma podpisać Enea, która jest właścicielem kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.

Eksperci wskazują jednak, że węgiel pozyskany z hałdy może być zbyt niskiej jakości, a to oznacza, że nie nada się do ogrzewania domów.

Właśnie kwestii jakości wypowiada się Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim. Nie zostawia na pomyśle rządu suchej nitki.

Zawieszenie norm jakości węgla, nieodpowiedzialne wypowiedzi polityków dotyczące tego, że można palić niemal wszystkim i poszukiwanie paliwa na hałdach – to wszystko świadczy o porażce rządu w walce ze smogiem. Hałdy to miejsce składowania odpadów, a nie wartościowego paliwa. Ich rozkopywanie oznacza wzrost ilości pyłów w powietrzu i trucie okolicznych mieszkańców. Jeśli odpady z hałd trafią do domowych kopciuchów będzie to skutkowało dalszym truciem, tym razem wszystkich sąsiadów. Czasy są trudne, ale po ludziach, którzy są opłacani z naszych podatków spodziewałbym się jednak wprowadzania rozwiązań, które nie pogarszają i tak już fatalnej jakości powietrza w Polsce i nie rujnują zdrowia Polaków – zauważa.

Emil Nagalewski powołuje się też na raport NIK-u z 2019 i artykułu Rzeczpospolitej ze wzskazanego roku.

Wynika z niego, że hałdy/składowiska to w większości ekologiczne bomby z opóźnionym zapłonem. Na terenach trzech z dziewięciu wtedy eksploatowanych hałd doszło do zanieczyszczenia wód podziemnych i tych na powierzchni. Lista grzechów jest dłuższa: przekroczenie kwasowości, norm dla cynku oraz ołowiu, za dużo chlorków i siarczanów. NIK zwróciła też wtedy uwagę, że nie wiemy, co właściwie w tych hałdach jest, bo nie było nad nimi kontroli, i jest ryzyko, że kryją niebezpieczne odpady – czytamy.

Co sądzicie o tym pomyśle rządu?

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 84

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~halupczok1 2022-09-15
  14:07:07

  jest film o swojsko brzmiącym tytule "GŁUPI i GŁUPSZY" ale on nie ma się ni jak do tego pomysłu - jedno co można w tym momencie powiedzieć czytając takie 'NIUSY" a nawet same się cisną na usta słowa - to już jest koniec, nie ma już nic. No to wstaliśmy z kolan oj wstaliśmy

 • ~master4k 2022-09-15
  14:17:55

  Zawsze kiedy człowiekowi się wydaje, że ten kraj po prostu nie da rady upaść jeszcze niżej, to nagle słychać pukanie od spodu.

 • ~Lahcim 2022-09-15
  14:20:36

  Polecam jeszcze zacząć sadzić paprocie, za jakiś czas będziemy z tego mieli węgiel

 • ~artefaks 2022-09-15
  14:39:15

  57 19

  Porada w stylu KRLD. Nasze Słońce ,największe dobro narodu . Jak nie starczy dla wszystkich obiecanej miski ryżu. To karze nam zżerać samemu korzonki.......

 • ~ 2022-09-15
  14:54:36

  35 23

  Miałem sąsiada śp który pół życia zbierał węgiel z hołdy i upilalił tym zime, czasem sprzedawał worek z tego co pamiętam to duży worek sprzedał po 30 zł. To jest normalny węgiel tyle że połowa tego to kamień, to są po prostu "resztki" węgla po wydobyciu. Sporo ludzi to zbiera

 • ~artefaks 2022-09-15
  15:10:48

  58 17

  @~Userrr. Kopalnia Rymer nie pracuje od ponad cwierć wieku. Węgiel jak wiadomo pod wpływem promieniowania słonecznego wietrzeje tracąc wartość opałową. Hałda przez wiele lat dodatkowo się paliła , co było widać po wydobywającym się dymie. Dymu już od wielu lat nie widać. Bo to co było do wypalenia już dawno się wypaliło. I węgla z tego raczej nie będzie. Cytując klasyków z misia ,, prawdziwe pieniądze zarabia się na wielkich słomianych inwestycjach "
  Pytanie retoryczne. Kto chce na tym zarobić ? kto chce wyprowadzić nasze pieniądze ?

 • ~artefaks 2022-09-15
  15:12:44

  54 12

  Ma to organizować ministerstwo aktywów panstwowych i sasin.
  Co wróży powodzenie projektu....

 • ~ 2022-09-15
  15:15:26

  40 27

  w sumie ma to sens jezeli zagoni sie tam do roboty górników w ramach pracy.

 • ~corona 2022-09-15
  15:54:19

  36 11

  Czekamy na przymrozki i pojawią się mafie węglowe zatrzymujące pociągi by otworzyć wagon i kraść węgiel.

 • ~Eugeniusz Jankowski 2022-09-15
  16:03:10

  25 7

  Za komuny hałdy kupowali Japończycy teraz PIS JAKBYM SŁYSZAŁ WAŁĘSĘ I "DRUGĄ JAPONIĘ"

 • ~Renata Maria 2022-09-15
  20:04:36

  33 9

  Głupie to jak nie wiem co. No ale to PIS, mądrzy inaczej.

 • ~Arteks 2022-09-15
  20:26:25

  42 12

  Jeśli by do tego doszło Śląsk straciłby charakterystyczne krajobrazowe atrakcje jakimi są hałdy stożkowe, a mieszkańcy okolic hałd mieliby pyłowo-samochodowe piekło i to przez kilka lat bo tyle mniej więcej trwałaby ich rozbiórka. Chcą wydobywać odpady które nie były nic warte nawet w biednych czasach PRL? Co się robi z naszym państwem? Inni produkują prąd ze słońca i wiatru, a my mamy sięgać po kopalniane odpady z lat 60. czy 70.?

 • ~peha 2022-09-16
  08:34:35

  16 4

  Czas na reaktywację biedaszybów.

 • ~ 2022-09-16
  16:49:41

  1 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1734