Znalezienie dawcy szpiku kostnego to jak szczęśliwy traf na loterii. Zgodność między nim a biorcą musi być wręcz 100-procentowa, by mówić o sukcesie w leczeniu chorego. Takiego genetycznego bliźniaka znalazł pewien Włoch. Okazał się nim Jakub Janeta – 29-rybniczanin, górnik kopalni Chwałowice. Rozmawiamy z bohaterem, który odczarowuje temat pobierania szpiku. To bezbolesny zabieg!
Jakuba Janetę spotykamy podczas V Rybnickiego Dnia Wcześniaka. Jest bowiem kuzynem Marty Leśniak – współorganizatorki corocznego wydarzenia. Nie tak dawno oddał szpik, który jest w stanie uratować życie pewnego mężczyzny.
Jakub zarejestrował się w DKMS-ie niecałe 3 lata temu. To krótko jak na te standardy.
Cała procedura była bardzo prosta. Dostałem zestaw, w którym znajdywały się dwie szpatułki. Zrobiłem wymaz z policzków i umieściłem je do próbówek. Całość odesłałem. W tym momencie od Ciebie już nic nie zależy, musisz jedynie czekać na telefon z DKMS i informacją o zgodności – mówi rybniczan.
To istotne! O ile w transfuzji krwi ważna jest zgodność jego grupy, o tyle od zgodności szpiku uzależnionych jest wiele czynników zapisanych w genach.
Zgodność musi być 100-procentowa. To musi być twój genetyczny bliźniak – zaznacza nasz rozmówca.
Dlatego też, gdy Jakub dostał e-maila informującego o znalezieniu biorcy, zrobiło mu się gorąco.
Pierwszy moment? Czułem się jak w teleturnieju. Byłem tak zaskoczony, że zadzwoniłem do DKMS-u i zapytałem, czy to prawda? Moja prowadząca potwierdziła – wspomina.
Rybniczanin musiał przejść badania. Do wnikliwej analizy została pobrana mu krew.
Chyba nigdy w życiu nie został tak dokładnie przebadany – śmieje się Jakub.
Po 2-3 tygodniach dowiedział się, że jego zgodność szpiku z chorym jest 100-procentowa. Rybniczanin musiał jeszcze poczekać pół roku.
Tak naprawdę to pacjent musiał się jeszcze przygotować – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Pod koniec października udałem się do szpitala. Chcę to powiedzieć raz i konkretnie: procedura pobierania szpiku nie jest straszna! Nie ma mowy o wkłuciu w kręgosłup, a co najwyżej w miednicę. To najrzadziej wybierana opcja. Najczęściej pobierana jest krew obwodowa jak przy dializie nerek. Jedyny minus jest tak, że trzeba siedzieć do 5 godzin, ale jest przerwa na ubikację – wyjaśnia.
Statystycznie rzecz ujmując, pobieranie szpiku z miednicy występuje w 10 proc. przypadków. Pacjent nic nie czuje, bo jest pod narkozą.
Wiadomo tylko tyle, że genetycznym bliźniakiem i biorcą jest mieszkaniec Włoch. Nic więcej o nim nie wiadomo. Zresztą jest to tajemnica pomiędzy dwoma stronami.
Niedawno wróciłem z tego kraju, lubię tam jeździć. Dlatego dla mnie to podwójna radość. Po 3 miesiącach mogę się dowiedzieć, jaki jest stan zdrowia pacjenta. W razie konieczności oddam szpik po raz drugi. Nie żałuję tego i zachęcam innych, by pomóc potrzebującym. Ciebie to nic nie kosztuje, a dla kogoś to ratunek – apeluje Jakub Janeta.
Chcesz oddać szpik? Zachęcamy, by odwiedzić stronę internetową DKMS-u.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
29697Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
16852To był umyślny wypadek. Prokuratura zamyka śledztwo ws. śmierci biznesmena z powiatu rybnickiego
16621Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
15198Chwałowice: bus zderzył się czołowo z osobówką. Jedna osoba w szpitalu
14735Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+88 / -5Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
20Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2022-11-07
19:02:58
Gratulacje chłopaku , ja jestem Honorowy Dawca krwi, w bazach szpiku od 20 lat i nikt mnie nie chce :)
~AnnaKatarzyna 2022-11-07
20:34:06
~Escape ja jestem od kilku lat zarejestrowana w DKMS. Mój mąż tak samo. Jak narazie też nikt naszego szpiku nie potrzebowal.
Mam nadzieje ze z czasem świadomość ludzi będzie rosła i będzie coraz więcej chętnych dawców.