Stawiasz pierwsze kroki w biznesie? Szukasz sposobów jak poprawić wydajność pracy? A może obawiasz się o bezpieczeństwo firmowych danych? Niezależnie od branży w rozwiązaniach Google Cloud możesz znaleźć coś dla siebie. Oto kilka przykładów.
Google Cloud to zestaw blisko 200 gotowych usług usprawniających działanie biznesu. Niezależnie od wielkości i branży Twojej firmy możesz korzystać z tych samych technologii, których używają giganci rynku tacy jak PayPal, Spotify czy Twitter. W ramach oferowanych usług znajdziesz między innymi maszyny wirtualne o nieograniczonej mocy obliczeniowej, zarządzane bazy danych, miejsce do bezpiecznego przechowywania plików, a także szereg aplikacji ułatwiających komunikację w firmie. W ramach Google Cloud dostępne są też innowacyjne rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji.
Poniżej kilka przykładowych scenariuszy, w których usługi Google Cloud oferowane przez FOTC mogą pomóc w budowaniu oraz optymalizacji już istniejących produktów czy procesów.
Tworząc nową aplikację mobilną lub webową musimy brać pod uwagę tzw. backend, czyli zaplecze serwerowe. To tam kod źródłowy naszego produktu będzie przechowywany i stamtąd aplikacja może być udostępniana użytkownikom.
W tym może pomóc wchodząca w skład Google Cloud Platform usługa o nazwie App Engine działająca w modelu PaaS (platform-as-a-service). Jako jej użytkownik nie musisz sobie zawracać głowy konfiguracją maszyn wirtualnych, instalacją systemu, ustawianiem obciążenia czy skalowaniem. Tym zajmuje się dostawca rozwiązania, stąd usługę określa się mianem serverless.
Przy okazji usprawnia i przyspiesza ona proces tworzenia oprogramowania. Umożliwia testowanie swoich pomysłów (przykładowo udostępniając różne wersje tej samej aplikacji). W App Engine płaci się wyłącznie za zużyte zasoby.
Google Cloud ma gotowe rozwiązania z zakresu uczenia maszynowego i szeroko pojętej sztucznej inteligencji. Z ich pomocą można wykorzystać w biznesie takie technologie jak rozpoznawanie obiektów na zdjęciach, rozpoznawanie mowy, zamianę tekstu na mowę oraz mowy na tekst, przetwarzanie dokumentów czy budowanie mechanizmów rekomendacji w oparciu o modele uczenia maszynowego. Z tym ostatnim spotykamy się na co dzień chociażby w serwisach oferujących streaming wideo oraz audio i platformach e-commerce.
Przechowywanie danych w chmurze (on-cloud) zamiast fizycznych serwerów w siedzibie firmy (on-premise) wydaje się rozsądniejsze, ze względu na bezpieczeństwo. Chmura daje duże możliwości zadbania o trwałość danych i proponuje scenariusze ich zabezpieczania, chociażby poprzez backup czy awaryjne centrum odzyskiwania (Disaster Recovery Center).
Korzystając z rozwiązań Google Cloud możemy też wybrać model regional, w którym odbywa się redundancja danych między trzema geograficznie oddalonymi rejonami. Nawet jeśli Google utraci jedno z centrów danych (np. na skutek trzęsienia ziemi), dane będą nadal dostępne dzięki dwóm pozostałym rejonom. Synchronizacja danych odbywa się zawsze z zachowaniem najwyższych standardów w zakresie szyfrowania i autoryzacji dostępu.
Trudno wyobrazić sobie dynamiczną grę multiplayer (szczególnie z gatunku First Person Shooter), której użytkownicy doświadczają opóźnień sygnału albo w ogóle nie mogą dostać się na przepełniony serwer. Struktura centrów danych Google Cloud połączonych ze sobą szybkimi łączami i rozsianych po całym świecie umożliwia nie tylko ograniczenie tzw. lagów liczonych w milisekundach. Gwarantuje też odpowiednie zaplecze dla najbardziej licznych grup graczy. Serwery gier w Google Cloud są skalowalne, zatem można je dostosować do aktualnego lub spodziewanego w przyszłości obciążenia.
Tradycyjne oprogramowanie do przetwarzania danych nie jest już w stanie zarządzać coraz większymi i różnorodnymi zasobami w firmie. Duże ilości nieustrukturyzowanych informacji docierających do biznesu z różnych źródeł to definicja zbiorów określanych jako Big Data. Często analiza takich danych może przynieść firmie wymierne korzyści, ale wymaga zaawansowanych narzędzi. Przykładem takiego narzędzia dostępnego w ramach Google Cloud jest usługa o nazwie BigQuery.
Do BigQuery można zaimportować informacje z najróżniejszych źródeł, przykładowo firmowego systemu CRM, mediów społecznościowych czy stron internetowych. Po przetworzeniu danych usługa wskazuje możliwe zależności między nimi. Dzięki temu może ułatwiać podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych. BigQuery korzysta również z uczenia maszynowego, jednego z obszarów sztucznej inteligencji. Służy do tego narzędzie o nazwie BiGQuery ML, w którym używamy standardowych zapytań języka SQL.
Rozważasz wdrożenie Google Cloud Platform i szukasz pomocy doświadczonych inżynierów w języku polskim? Bez wahania skontaktuj się z czołowym partnerem Google Cloud firmą FOTC.
Tagi: google cloud
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
48909Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
30067Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26724Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24395W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22179„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+95 / -3Zapomnieli o swoich kolegach na dachu? Spędzili na nim prawie całą noc. Byli pijani
+86 / -4„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1688