zamknij

Wiadomości

Gdzie wygrał Andrzej Sączek, gdzie Piotr Kuczera? Ta mapa mówi wszystko

2024-04-24, Autor: 

Powyborczych podsumowań ciąg dalszy. Na podstawie danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą opracowaliśmy mapę Rybnika z podziałem na dzielnice. Po podliczeniu głosów wyborców wskazaliśmy, w których częściach naszego miasta wygrał Piotr Kuczera i Andrzej Sączek. Będziecie zaskoczeni?

Reklama

Nie tak dawno opublikowaliśmy dane PKW dotyczące liczby głosów oddanych we wszystkich rybnickich komisjach wyborczych na Piotra Kuczerę i Andrzeja Sączka. Długą listę możecie znaleźć TUTAJ.

Poszliśmy krok dalej. Postanowiliśmy sporządzić mapę Rybnika z podziałem na dzielnice. Metodologia pracy była prosta. Zsumowaliśmy wyniki procentowe komisji przypadających na każdą dzielnicę i podzieliliśmy sumę przez liczbę tych komisji w danej części miasta. Z naszych wyliczeń wyłonił się taki oto powyborczy obraz Rybnika:

Andrzej Sączek wygrał zdecydowanie w północnych częściach naszego miasta (rodzinne Chwałęcice, Stodoły, Grabownia, Golejów). Udało mu się też wygrać w Orzepowicach, Zebrzydowicach, czy Niewiadomiu. Kandydat PiS-u był też górą w dzielnicach kojarzonych przede wszystkim z górnictwem, a więc w Boguszowicach Starych i Osiedlu, Chwałowicach. Przy okazji „zgarnął” też Kłokocin i Gotartowice.

Piotr Kuczera wygrał natomiast w centralnych częściach Rybnika, co (ze względu na duże zagęszczenie ludności) zadecydowało o jego wygranej. Trzeba też zwrócić uwagę, że przewagę – choć niewielką – miał też w Niedobczycach, Radziejowie, czy Ochojcu. Co ciekawe, największym poparciem cieszył się w Zamysłowie (68,23%). Na drugim miejscu jest jego rodzinny Popielów (67,87%).

Podsumowując, Andrzej Sączek wygrał w 12 dzielnicach, a Piotr Kuczera w 15.

Oceń publikację: + 1 + 58 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ada24 2024-04-24
  12:19:15

  31 39

  Nie ma się czemu dziwić. Ta mapa doskonale oddaje podział społeczeństwa na "miasto-wieś" . Socjologicznie jest to już rozpracowane od wielu lat, wiele mądrych głów się wypowiadało dlaczego tak się dzieje. Nie ma tu jakiejś krytyki czy deprecjonowania społeczności wiejskiej. Tak jest po prostu i aby było inaczej konieczna jest praca nad edukacją (nie mylić z nauką pisania i czytania) i większą świadomością społeczną tych regionów.

 • ~mariusz mewa 2024-04-24
  12:28:25

  5 10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Francik049 2024-04-24
  12:51:51

  31 12

  ada24
  wbrew pozorom nie do końca jest tak jak piszesz, w dzielnicach zachodnich, zwłaszcza w Chwałęcicach A. Sączek jest znany jako skuteczny działacz lolalny i stąd bierze się jego poparcie ( powtarzam zasłyszane opinie mieszkańców), natomiast Niewiadom i dzielnice południowo wschodnie tak "podziękowały" obecnemu prezydentowi za proobywatelskie podejście w temacie chociażby wysypiska śmieci czy ostatnio biogazowni

 • ~gen 2024-04-24
  12:56:20

  34 24

  @mariusz_ poparcie PISu rośnie , a od lipcowych podwyżek pójdzie lawinowo do góry . Ty jako yntelygent tego nie zrozumiesz .Wieś ci przeszkadza , pewnie jesteś słoikiem i masz kompleksy :)Tam gdzie jest najwięcej do zrobienia , tam głosowano na Sączka . Centralne regiony , gdzie ładuje się kasę głosowały na Kuczerę . Dziwię się , ze Niedobczyce , Popielów i Radziejów głosowały na Kuczerę. Przecież tam się nic nie dzieje , powoli wymierają i głosowały za dalszą stagnacją .

 • ~major666 2024-04-24
  13:03:46

  34 37

  Czy polityka nie powinna być oddzielona od kościoła? Przeglądając profil na mediach społecznościowych pana Sączka śmiem twierdzić, iż jest on (brzydko mówiąc) zagorzałym katolem, witając się każdego dnia w każdym poście "Szczęść Boże", Amen, Pan z Wami i inne. Aż strach pomyśleć co by się działo w naszym mieście, gdyby to on wygrał. Wybraliśmy mniejsze zło i myślę, że gorzej na pewno nie będzie.

 • ~gen 2024-04-24
  15:17:58

  36 20

  @major - za niedługo będziesz miał "allahu akbar " i wtedy zatęsknisz za Szczęść Boże. Kościół najbardziej przeszkadza tym , co do niego nie chodzą i grosza na niego nie dali .

 • ~pozor! 2024-04-24
  15:29:25

  21 36

  No mie je fest gańba, że tylo ludzi postawiło na werbusa kiery niy mioł nic konkrytnego do zaoferowania i na dodatek z PiS. Super, że Pioter wygroł!

 • ~Pjani33 2024-04-24
  15:50:02

  25 16

  Moim zdaniem wybory były ustawione, każdy narzekał na obecnego prezydenta że nie będzie na niego głosował a tu proszę wygrał, dziwne bardzo i tylko obiecał stadion nowy i nic więcej? ,na który jest brak pieniędzy,a co drugi mu uwierzyl i tak kolejne 4 lata będą tylko same słowa

 • ~waria(n)t 64" 2024-04-24
  16:59:12

  7 23

  @Generale . Już tu pisowski przygłup salcesonowy stam lata po forum i macha arabską flagą. Generale. Mówisz Alah Akbar i już masz.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcecie powrotu Kabaryjtonu na stadion miejski w Rybniku?
Oddanych głosów: 519