zamknij

Sport i rekreacja

Gdyby Rekiny awansowały do żużlowej elity, czekałaby ich wyprowadzka z Rybnika? Stadion nie spełnia norm

2023-12-08, Autor: 

W poprzednim sezonie żużlowy ROW Rybnik otarł się o jazdę w Ekstralidze. W przyszłym też zapewne będzie starał się dotrzeć do elity. Problem w tym, że gdyby to się stało, rybnicki klub byłby zmuszony do przeprowadzki. Kontrolerzy z Ekstraligi Żużlowej przeprowadzili inspekcję stadionu przy Gliwickiej i nie mieli do przekazania dobrych wieści.

Reklama

O sprawie pisał pod koniec listopada Dariusz Ostafiński z Interii. Poinformował, że w klubach Speedway 2 Ekstraligi były przeprowadzone kontrole. W przypadku Rybnika nie wyszły one zbyt pozytywnie.

W klubie usłyszeli, że teraz wystarczy drobny retusz, ale jeśli ROW na poważnie myśli o awansie do PGE Ekstraligi w sezonie 2024, to czas najwyższy zaplanować poważne prace i brać się do roboty. Obiekt w tym stanie nie zostanie dopuszczony. Jeśli rybnicki zespół wygra ligę, to być może będzie musiał się przeprowadzić na inny stadion i tam podejmować ekstraligowe drużyny – pisze dziennikarz.

Czego brakuje? Na Interii czytamy, że m.in. większej liczby luxów w oświetleniu, czy prawidłowego odwodnienia. Norm nie spełnia też park maszyn.

Klub, zamiast myśleć o przyszłości, musi pomyśleć o wewnętrznych potrzebach, bo w innym razie walka o awans może się zamienić w koszmar – zauważa Ostafiński.

Poprosiliśmy Innpro ROW Rybnik o komentarz do tej sytuacji, ale nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi. Co na to magistrat, do którego przecież należy stadion miejski? Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku zaznacza, że urzędnicy mają świadomość konieczności gruntownej modernizacji stadionu i ten temat był poruszany w rozmowach z klubem.

Przed każdym sezonem wykonywane są niezbędne prace, wynikające z wymogów licencyjnych. W przyszłym roku na stadionie wymienione zostaną np. dmuchane bandy, na co zabezpieczono 480 tys. zł – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Dodaje, że od sezonu 2025 w związku z rozgrywkami żużlowymi, obiekt musi posiadać nowe odwodnienie liniowe toru oraz system przykrycia toru przed opadami deszczu.

Jeżeli ROW awansuje do ekstraligi to potrzebna będzie również modernizacja oświetlenia oraz parku maszyn. Obecnie nie są znane koszty takich prac. W tych kwestiach ustalenia finansowe podejmowane będą w roku 2024 w zależności od możliwości budżetowych miasta – słyszymy.

Będziemy wracali do tematu, gdy pojawi się coś nowego.

Oceń publikację: + 1 + 79 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Chachulski 2023-12-08
  10:03:07

  24 8

  Z tego co kojarzę latem żużlowcy rozgrywali swoje mecze w pełnym słońcu i sztuczne oświetlenie raczej nie było im potrzebne. Czytając sportowe portale, bo kibicem żużla nie jestem, widzę, że władze żużlowe co rusz wymyślają nowe wymogi, warunki, funkcje i obowiązki, a kluby i miasta mają wydawać miliony, żeby im sprostać. Tymczasem sam żużel jest coraz nudniejszy. W tym roku drugi raz z rzędu, czego spodziewano się jeszcze przed sezonem, mistrzem Polski został Motor Lublin rozpieszczany przez spółki skarbu państwa i nazywany drużyną Sasina. Piękny sport, nie ma co.

 • ~Maksymilian Popeć 2023-12-08
  10:19:16

  14 15

  Za mało luxów??? Przestałem chodzić na stadion, gdy zamontowano nowe oświetlenie i zaczęto pod TV zamiast pod kibiców rozgrywać spotkania zimnymi i ciemnymi wieczorami, które nieraz kończyły się w czasie, gdzie normalni ludzie już śpią. Światło dawało tak popalić, jakby ktoś lutownicą dymał po oczach - żadna przyjemność.

 • ~mariusz mewa 2023-12-08
  10:25:23

  25 7

  Niestety ale Rybnik potrzebuje nowego stadionu. Nie tylko w kontekście klubu żużlowego ale ogólnie dla sportu (i nie tylko), upraszczając: obiekt żużlowo-piłkarski. Oczywiście jest to potężny koszt, ale byłaby to inwestycja na lata. Mamy XXI wiek, inne miasta jak Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Opole i wiele innych mają/będą mieć nowe, fajne stadiony. A u nas infastruktura głównego ośrodka sportowego jest kiepska. Taki stadion służy nie tylko sportowcom ale też (przede wszystkim) mieszkańcom.

 • ~adi52_1 2023-12-08
  10:57:18

  21 12

  "ROW Rybnik otarł się o jazdę w Ekstralidze" - dowcip tygodnia.

 • ~grzegorz410 2023-12-08
  11:18:58

  23 17

  Mieszkańcom to służy basen, czy np. lodowisko a nie stadion żużlowy, czy też piłkarski - podajcie powód dla którego sport zawodowy ma być finansowany z naszych podatków ?

 • ~Arteks 2023-12-08
  11:28:30

  12 16

  @mariuszmewa - moim zdaniem są wystarczające, a kto wymyśla różne obostrzenia, nowe przepisy itd? Związki sportowe które... nie finansują takich inwestycji. Odnoszę wrażenie, że te przepisy są zmieniane aby... ktoś mógł zarobić na robotach modernizacyjnych. Wspominasz o innych miastach w których są lub mają być budowane stadiony. W Zabrzu np. przebudowa stadionu Górnika trwa już od 2014 roku! Ostatni etap zaplanowano na 2025 rok. Przyznasz, że niekrótko... Podajesz Tychy. Czy Tychy jako miasto z PRL ma np. do rewitalizacji takie stare obiekty jak osiedla familoków, stare kamienice, dawne szpitale przedwojenne czy nieczynne kopalnie? Każde miasto jest inne. Przez to, że Rybnik jest starym miastem ma historyczne obiekty ale ma też inne priorytety. Moim zdaniem stadion jest ok. Trzeba tylko o niego dbać aby nie dopuszczać to takich głupich sytuacji jak... zabrudzone siedziska.

 • ~joszkobroda 2023-12-08
  11:30:23

  13 21

  niech sie wyprowadza a co mi tam.mniej halasu w miescie wieczorami

 • ~ 2023-12-08
  11:37:59

  24 3

  to jest chore miasta budują stadiony za grube miliony z pieniędzy mieszkańców, a zyski czerpią tłuste koty z PZPN i PZM oraz zawodowi sportowcy telewizje itd,stadion jest dobry, miasto mimo to że stale wyrzuca pieniądze na różne głupoty ma ważniejsze priorytety

 • ~extraliga_2 2023-12-08
  17:34:37

  17 7

  Tego "sportu" za 2-3 lata już nie będzie. Dzisiaj nikt nie myśli nawet o stadionie piłkarsko-żużlowym. W Rybniku piłka ledwo co dyszy a komfort oglądania meczy na takim stadionie marny. Inwestować w stadion dla żużla na 7 imprez w roku od kwietnia do sierpnia to nonsens.

 • ~mariusz mewa 2023-12-08
  17:41:40

  11 5

  @grzegorz410 stadion nie służy mieszkańcom? A kto zasiada na trybunach? Kosmici? Zgadzam się, że sport zawodowy nie powinien być finansowany z publicznych pieniędzy. Ale wyjątek w postaci infrastruktury w mojej opinii jest dopuszczalny. Takie mamy realia w Polsce, że podmiot prywatny nie postawi stadionu. @Arteks podałem tylko kilka przykładów, w Polsce już wiele miast postawiło na infrastrukturę sportową, zarówno tych większych jak i mniejszych. Czy Rybnik powinien być w tyle w temacie stadionu? Moim zdaniem nie.

 • ~rzyt 2023-12-09
  09:24:26

  4 8

  Co narzekacie. Stadion służy mieszkańcom bardziej niż wieża ciśnień....A co do zawodów żużlowych "siedem razy w roku"... przecież tak się chwaliliśmy koncertami na stadionie. Później była "afera" z brudnymi krzesełkami i ucichło.

  Rzeczniczka odpowiedziałaby, że "miasto" robi... ale to nie miasto zaniedbało ten obiekt. Za tym stoją odpowiedzialni, zasiedzeni urzędnicy regularnie biorący pensję, którą -my mieszkańcy- im płacimy. Dziwnym trafem sukces "miasta" to wtedy są nazwiska, a zaniedbania są skryte za anonimową zasłoną pod nazwą "obiektywnych trudności".
  Ale tak się dzieje kiedy słabi ludzie są zatrudniani w "naszym, mieszkańców imieniu".

  P.S. Nie chodzę na żużel, więc nie lobbuję, a w muzeach więcej personelu niż zwiedzających...po odliczeniu wycieczek szkolnych.

 • ~kurier 2023-12-10
  12:04:20

  6 1

  Najwięcej nowoczesnych stadionów i boisk poza okresem PRL zbudowano za Tuska.
  @rzyt towarzyszu czy silne nazwiska PIS z naszego województwa z którymi towarzysze wiązali przyszłość: to Grzegorz J., Adam G., Kałuża, Fica, Piecha, Chelstowski?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 317