zamknij

Biznes

Firma z Knurowa oskarża Rybnik o łamanie ustawy śmieciowej i grozi karami

2013-10-17, Autor: Dominika Kuśka
Firma „KOMART” prowadząca wysypisko śmieci w Knurowie skarży się na władze Rybnika. Jej zdaniem, zgodnie z nowymi przepisami, śmieci z Rybnika powinny trafiać właśnie do Knurowa, a nie na rybnickie składowisko firmy SEGO.

Reklama

Do Rady Miasta Rybnika wpłynęła już skarga na prezydenta w tej sprawie. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „KOMART” utrzymuje, że zgodnie z nową ustawą "śmieciową", gmina odebrane od przedsiębiorców odpady powinna przekazywać do regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), a jedynym podmiotem prowadzącym tego typu składowisko w naszym regionie jest właśnie knurowska firma. Spółka kilka miesięcy temu wezwała rybnicki magistrat do podpisania koniecznej umowy i przekazania jej śmieci. – Zgodnie z art. 91 ust. l ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach „KOMART” jest obowiązany zawrzeć umowę na zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych lub pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania ze wszystkimi podmiotami odbierającymi odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, którzy wykonują swoją działalność w ramach regionu gospodarki odpadami komunalnymi. Miasto Rybnik nie zawarło jednak z nami żadnej umowy, dlatego też nie przekazuje nam odpadów – tłumaczy Sobiesław Suślik, pełnomocnik spółki „KOMART”.Z taką interpretacją przepisów nie zgadza się rybnicki magistrat. Zdaniem urzędników, Rybnik ma do wyboru kilka RIPOK-ów, oprócz knurowskiego m.in. Kompostownię BESTEKO w Rybniku, Sortownię „SEGO” w Rybniku czy Sortowanię RSM w Wodzisławiu Śl. – Składowisko odpadów w Rybniku posiada status instalacji zastępczej i zgodnie z obowiązującym prawem na dzień dzisiejszy funkcjonować będzie do czasu całkowitego wykorzystania jego pojemności. Aktualnie czynione są starania dotyczące uzyskania przez składowisko statusu instalacji regionalnej, a związane to jest z wzrostem poziomu segregacji i tym samym zmniejszeniem ilości odpadów zmieszanych, co z kolei prowadzi do wydłużenia okresu składowania – argumentuje Lucyna Tyl, rzecznik prasowa UM Rybnika.

W skardze na prezydenta Rybnika firma z Knurowa grozi władzom Rybnika dotkliwymi sankcjami. – Zaniechanie kontroli i nadzoru w tym zakresie doprowadzić może do brzemiennych w skutkach dla Miasta Rybnik konsekwencji w postaci niewywiązania się z odpowiednich poziomów odzysku, które miasto musi spełnić, ponieważ w przeciwnym wypadku zapłaci wysokie kary finansowe – ostrzega spółka z Knurowa.

Urzędnicy jednak groźbami firmy się nie przejmują. – Karze pieniężnej z tytułu nieprzekazywania odpadów do regionalnej instalacji podlegają przedsiębiorcy odbierający odpady, a nie gmina. Natomiast ewentualne kary dla gminy, wynikają wprost z art. 9z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i nie obejmują swym zakresem sytuacji polegającej na przekazywaniu odpadów do RIPOK. Kary te dotyczą tylko sytuacji gdy gmina nie zorganizuje przetargu na odbiór odpadów komunalnych, nie uzyska odpowiednich poziomów recyklingu oraz nie przekazuje w terminie sprawozdań – mówi Lucyna Tyl.

Śmieciowym konfliktem przejmuje się za to opozycyjny radny Bronisław Drabiniok. – Wykręcanie się włodarzy z obowiązków, wynikających z planu gospodarowania odpadami, który ustaliła rada ministrów, jest doprawdy niepoważne. Ciekaw jestem jednocześnie, w jaki sposób gmina wykona sprawozdanie wynikające z powyższego planu, a dotyczące składowania odpadów w RIPOK. Oby ewentualne kary nie obciążyły kieszeni mieszkańców – komentuje radny Platformy Obywatelskiej. 

Jak zakończy się konflikt na linii Rybnik - firma KOMART - będziemy informować.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~michalekz 2013-10-17 09:05:32

  Gdyby śmieci trzeba by było wozić do Knurowa to zapewne było by to sporo droższe. Idąc tym tokiem myślenia Pan Bronisław Drabiniok chce żeby mieszkańcy płacili więcej ? To ma być radny ? Facet masz bronić interesów mieszkańców Rybnika a nie knurowskiej firmy, po to cię ludzie wybrali!

  14 0
 • ~qwerty 2013-10-17 09:24:28

  Tło tej sprawy jest calkiem inne. Bardzo istotne jest to, kto jest wlascicielem firmy SEGO. A wlascicielami sa czlonkowie rodzin prominentnych urzednikow UM. Dlatego UM bedzie korzystal z uslug tej firmy, nawet jesli wiaze sie to z lamaniem prawa, bo firma musi zarabiac. I ot cala tajemnica.

  10 0
 • ~kawa76 2013-10-17 09:28:05

  W Jejkowicach smieci wywozi firma z rudy śląskiej -daje worki za free i jest taniej!Jak nie wiadomko oco chodzi to kasa albo układy. Ciekawe jak miasto dostanie kare np. 1 mln. zł to zwolni swojego prawnika ,rzecznika albo wypłaci premie kwartalne bo już jest po 15 pazdziernika?

  16 0
 • ~czarny_julek 2013-10-17 09:40:45

  qwerty - a który właściciel SEGO konkretnie jest członkiem rodziny którego "prominentnego" urzędnika UM?

  7 0
 • ~alex 2013-10-17 10:21:45

  Z artykułu wynika, że Rybnik urządził sobie zbiorowy wywóz śmieci "do lasu". Tym razem "lasem" jest zaprzyjaźniona spółka, nie dysponująca odpowiednim składowiskiem i intalacjami. "Miejski dyżurny obrońca władzy" pisze zaś, że to zbiorowe "wywożenie śmieci do lasu" jest tańsze. Może jeszce taniej będzie jak przywieziemy ci chłopie śmieci pod urząd miasta i tam wysypiemy? Rozumiem, że ktoś musi tego bronić, ale trzeba przedtem choć trochę pomyśleć. I znowu gdyby nie internet to sprawę można by zamieść pod dywan.

  11 0
 • ~michalekz 2013-10-17 11:04:03

  ~xalexx jeżeli uważasz że pracuję w UM to warto by było donieść że siedzę na necie w godzinach pracy ? Po adresie IP spokojnie dojdą z którego pokoju pisałem.

  0 2
 • ~fukas1 2013-10-17 11:26:37

  Mam pytanie czy na stronie segreguj nie idzie napisać , co gdzie oddawać , ponieważ teraz to wygląda tak .Nie wystawiamy: odpadów pochodzących z rozbiórek i remontów, jak również części samochodowych, motorowerów, kosiarek spalinowych, odpadów ogrodowych, odpadów komunalnych, kartonów. A powinno być tak odpady z remontów np. gruz oddajemy w workach lub kontenerach - transgor , eko inny przedsiebiorca, stare okna muszle klozetowe , umywalki ceramiczne odbiera sego w boguszowicach ,odpady ogrodowe sa worki lub kompostownia , czesci samochodowe kosiarki spalinowe - niewiem gdzie nie znalazłem , papa odpad budowlany niebezpieczny ale też niewiem gdzie to oddac ? Poza tym czemu np . nie idzie oddawac muszli klozetowych i okien jako wielogabarytowe tylko trzeba jezdzic do boguszowic , dużo ludzi wywiezie te smieci blizej czyli do lasu ! A komart odbiera w czerwionce -leszczynach gruz za darmo a muszle armature lazienkowa i okna jako wielogabaryt .Mieszkaniec Rybnik musi zrobić 100 telefonów i jezdzic z roznymi odpadami do roznych instytucji jak sego lub transgór.

  11 0
 • ~obserwathor 2013-10-17 16:26:28

  ten Komart w Knurowie daje mieszkańcom kubeł na śmieci i worki bez dodatkowych opłat,przy podobnej cenie za wywóz śmieci,jeszcze na tym zarabiając,a u nas się nie da ;a jeżeli finał sprawy zakończy się karą dla miasta,to najwyżej mieszkańcy ją zapłacą

  8 0
 • ~Arteks 2013-10-17 19:43:50

  Drabiniok, zaś zapomniało się środków uspokajających? ;P A co do śmieci to mam pokrewny temat. Czemu w Rybniku jeszcze nikt nie wpadł na pomysł otwarcia punktu przyjmowania niebezpiecznych śmieci typu baterie, żarówki, monitory, wielkie gabaryty itd. W paru miastach są już takie firmy które zbierają to od ludzi za darmo, a utrzymują się z tego, że wykorzystują różne elementy dla nich cenne czy przydatne. Zadowoleni są zarówno mieszkańcy którzy pozbywają się legalnie rzeczy których nie wolno wyrzucać do śmietnika, a firmy na tym jeszcze zarabiają! Dla ludzi którzy cenią środowisko to byłoby naprawdę dobre rozwiązanie zamiast czekanie na swój termin kiedy raz na parę miesięcy łaskawie są odbierane wielkie gabaryty i różne niebezpieczne śmieci.

  0 14
 • ~qwerty 2013-10-17 20:14:24

  czarny_julek: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,j-pitera-bada-and-8222%3Bsmieciowyand-8221%3B-przetarg,wia5-3273-11374.html udziałowcami firmy są: Agnieszka Kozera – córka szefa Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Jarosław Konsek – mąż naczelniczki wydziału inwestycji rybnickiego magistratu. Podejrzewam, ze jesliby glebiej poszukac i sprobowac polaczyc niektore nazwiska np stad: http://www.krs-online.com.pl/sego-sp-z-o-o-krs-242304.html z nazwiskami prominentnych urzednikow, to znalazloby sie jueszcze wiecej powiazan. wystarczy?

  11 0
 • ~ 2013-10-17 21:05:02

  qwerty - oczywiście, że masz Pan rację. Dodać należy, że Urząd Miasta jeszcze poręczył pożyczę, a prezydent nic w tym złego nie widzi. Dziś oczywiście również nic złego i w tej sprawie nie widzi. Zapewne nic złego też nie widzi, że na ul. Prostej już wykopywane jest azbest, a ziemia tam chowie jeszcze dużo różnych chemii np. jak kleje kopalniane o których już nie raz pisałem. W powietrzu mamy smoga a w ziemi toksyczne związki. Należy podziękować władzą za to że w przyszłości będzie więcej chorób np. raka.

  14 0
 • ~id 2013-10-17 22:51:30

  żeby jeszcze Rybnik segregował... moi szanowni sąsiedzi wrzucają do ogólnego kosza worki pełne szkła , plastiku i całej reszty. Nie segreguja, bo nie ma koszy do segregacji pod blokiem, trzeba przejsc spory kawałek w poszukiwaniu takowego kosza. Cóz, po prostu nikomu w miescie nie zalezy na tym.

  11 0
 • ~Jan R. 2013-10-18 21:16:52

  Arteks parę osób w tym mieście ma wybitne zasługi w wyborze AFa na rezydenta. Dziwnym trafem jedna z nich urodziła się 8.4.1959 roku.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 738