zamknij

Wiadomości

Dzisiaj K1, jutro kolejny nowoczesny budynek. Rybnik wkracza w erę szklanych biurowców?

2016-09-29, Autor: bf

Business Center K1 oficjalnie otwarty. Wczoraj (28 września) inwestor i właściciel budynku Andrzej Kłosok i prezydent Rybnika Piotr Kuczera przecięli czerwoną wstęgę. Szklany biurowiec jest najnowocześniejszym obiektem w mieście. Wkrótce może się to jednak zmienić. Miasto wkrótce ogłosi przetarg działki przed urzędem miasta, na której ma powstać kolejny tego rodzaju budynek.

Reklama

O tym, że plac przed rybnickim magistratem ma przestać pełnić funkcję parkingu pisaliśmy tydzień temu. Przypomnijmy, miasto prowadzi rozmowy wstępne z dużym inwestorem, który chce wybudować w tamtym miejscu biurowiec klasy A. >> Władzom miasta marzą się luksusowe biurowce zamiast parkingu. Sprzedaż działki chciał zablokować były prezydent<<

Jak wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu, analiza możliwości rynkowych Rybnika – wykonana przez firmę Cushman&Wakefield – została oparta na badaniach jego demografii, zasobów biznesowych, sieci komunikacji drogowej i kolejowej oraz  obszarów konkurencyjności w subregionie i całym województwie śląskim. - Wskazała ona jednoznacznie kierunek, jaki powinno obrać miasto, by w pełni odpowiedzieć na aktualne potrzeby potencjalnego inwestora – dodaje.

Z kolei prezydent Piotr Kuczera zaznacza, że Rybnik jako współczesne miasto stoi przed wyzwaniami takimi jak: przemiany społeczne, problemy demograficzne, proces kurczenia się miast oraz konieczność tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. - Moim obowiązkiem jest reagować na te wszystkie procesy. Dlatego po przeprowadzonych wcześniej analizach został przygotowany taki podział działek, który będzie atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów, spowoduje kolejne wpływy do budżetu i znacząco poprawi jakość życia w mieście – komentuje.

Władzom miasta marzy się nowoczesny, pięciopiętrowy biurowo-usługowy z podziemnym parkingiem na około 60-100 miejsc. - W budynku tym umiejscowione byłyby firmy świadczące usługi dla biznesu oraz prowadzące działalność związaną z promowaniem nowych innowacyjnych projektów biznesowych. Będzie to również miejsce oferujące prestiżową przestrzeń na organizację konferencji, szkoleń czy eventów branżowych. Warto dodać, że przeprowadzona analiza precyzyjnie wskazuje na odpowiadającą potrzebom rynku wielkość budynku (8 tys. m2) oraz określa warunki jego najmu, prognozując nawet optymalną cenę (48-50 zł/m2) – mówi Agnieszka Skupień.

Wartość wydzielonej w ten sposób i przeznaczonej do sprzedaży działki oszacowano na ok. 2 mln zł. Jej sprzedaż  będzie przedmiotem ogłoszonego wkrótce przetargu. Jak zdradza rzecznik prasowa, w tej chwili trwa analiza prawna pod kątem zabezpieczenia interesu miasta w planowanej inwestycji.

Tymczasem w środę (28 września) dokonano uroczystego otwarcia Business Center K1. Na wydarzenie zaproszono wielu znamienitych gości ze świata biznesu, kultury i lokalnego samorządu. Zobaczcie, co działo się wczoraj wieczorem wewnątrz biurowca:

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~frbro 2016-09-29 15:13:44

  Wielu ludziom ciężko może być w to uwierzyć, ale Rybnik ma potencjał na rozwijanie tu biznesu. Otaczają nad Żory, Wodzisław, Jastrzębie, Racibórz, a każde z tych miejsc posiada młodych wykształconych mieszkańców, którzy niekoniecznie muszą dojeżdżać do Katowic czy Gliwic. Jako największe miasto subregionu, Rybnik ma szansę ich przyciągnąć i bardzo mnie cieszy, że ktoś to dostrzega, przez co powstają takie miejsca jak K1. Tego nam trzeba, zamiast kolejnych supermarketów.

  50 9
 • ~Luk 2016-09-29 19:07:46

  Czy te słowa Pana prezydenta, nie stoją w sprzeczności z promowaniem przez UM koncepcji nowej kopalni w centrum Rybnika, która to ma poważnie zdegradować infrastrukturę miejską i budynki mieszkalne?

  20 9
 • ~ 2016-09-29 22:09:42

  będzie lipa jak z tym hotelem który miał powstać obok teatru

  19 13
 • ~bartezz 2016-09-29 23:41:57

  Bardzo nowoczesny budynek, gratuluje ;-) jest dużą wizytówką Rybnika po starym KBO , oby przynosił zamierzone cele.

  21 2
 • ~Arteks 2016-09-30 00:03:48

  @frbro - w Polsce jest może jeszcze z 5 miast takich 100-300 tys. w których jest jeszcze prawdziwy przemysł - nie jakieś montownie części albo fabryki wycieraczek samochodowych ale naprawdę solidny przemysł który potrzebuje wykwalifikowanych inżynierów i pracowników którzy potrafią coś więcej niż stanie przy taśmie i pakowanie produktu... Rybnik jest w tej dobrej grupie. Tylko na naszym forum i w komentarzach nie docenia się porządnych marek jakie mamy. W innych regionach kraju jest inna mentalność i miejscowi chwalą się nawet zakładem produkującym sery... A u nas malkontenci nie doceniają tego, że mamy największą w Europie fabrykę grzejników czy największą na Śląsku elektrownię albo najbardziej obciążoną stację przewozami stację w Polsce... Natomiast bardziej powinniśmy podciągnąć branże związane z nowoczesnymi działami gospodarki takimi jak: grafika, usługi programistyczne, finanse, nowoczesne technologie, usługi finansowe. A do tego są potrzebne nowoczesne powierzchnie biurowe. Myślałem, że Leon sobie tam znajdzie siedzibę bo ten blok jest już dla nich zbyt mały...
  @chochlik - Plaza powstała po 8 latach od podjęcia tematu przez inwestora. Trzeba czasami być cierpliwym. Jeszcze nie raz zazgrzytasz ząbkami sąsiedzie bo o wielu ciekawych budynkach w Rybniku słychać w ostatnim czasie. ;)

  13 16
 • ~szumina 2016-09-30 12:43:25

  Rybnik tylko dla wykształconych i bogatych. Reszta ma się stąd wynieść. To myśl przewodnia Arteksa i paru innych tu piszących.

  17 16
 • ~Arteks 2016-09-30 17:53:57

  @szumina - wszędzie jest "reszta" której nie chce się pracować, przyuczyć do nowego zawodu czy coś ze sobą zrobić. W Londynie czy Warszawie też są bezrobotni. Na zasiłki i pomoc społeczną dla takich osób pracują ci aktywniejsi którym się chce.

  7 15
 • ~niuti 2016-09-30 20:58:25

  "analiza możliwości rynkowych Rybnika – wykonana przez firmę Cushman&Wakefield – została oparta na badaniach jego demografii, zasobów biznesowych, sieci komunikacji drogowej i kolejowej oraz obszarów konkurencyjności w subregionie i całym województwie śląskim" - ciekawe czy to Rybnik zamówił taką analizę czy C&W "przyniesli" w darach takową. Zapewne to 2 , dlatego wiadomo, że analiza musiała wyjść ok :)
  "Dlatego po przeprowadzonych wcześniej analizach został przygotowany taki podział działek, który będzie atrakcyjny dla potencjalnych inwestorów, " - czyli szansa na kolejny market jest ;)
  "Władzom miasta marzy się nowoczesny, pięciopiętrowy biurowo-usługowy z podziemnym parkingiem na około 60-100 miejsc. " - a mnie się marzy wygrać w totka. Co za gadanie, to trzeba tak umowę napisać, żeby do tego doszło.
  "Jak zdradza rzecznik prasowa, w tej chwili trwa analiza prawna pod kątem zabezpieczenia interesu miasta w planowanej inwestycji." - oby magistrat nie zabezpieczył się tak jak przy okazji umów o których rybnik.com.pl pisał jakiś czas temu w sprawie baneru swietlnego z RCK czy budynku koło Plazy LOL. Potem stało się trudno, wszystko w łeb wzięło, a odpowiedzialność spłynęła w kiblu. Byle na początku były uściski, fanfary, zdjęcia itp itd :)

  6 10
 • ~LEMUR 2016-09-30 23:49:00

  A co się stało z planami na działce po byłej kwiaciarni Rojek? Miał być hotel i... wyszło jak zawsze. Ale działka sprzedana

  18 1
 • ~zaniepokojony 2016-10-01 07:19:04

  małych złodziejaszków łapiecie, wielkim się kłaniacie i szklane biurowce budujecie

  12 7
 • ~truman20 2016-10-02 08:46:29

  ~Arteks - czyli idąc twoim tokiem myślenia, to wszyscy ci oprócz wykształconych i bogatych, to jest ta "reszta, której nie chce się pracować, przyuczyć do nowego zawodu czy coś ze sobą zrobić". To może wykształćmy połowę ludzi na profesorów a drugą połowę zróbmy bogatymi a najlepiej zróbmy wszystkich prezesami, dyrektorami i kierownikami - ciekawe jakby świat wtedy wyglądał? Jakbyś nie zauważył, to bez tej wcześniej wspomnianej "reszty" to byś se nawet tyłka nie podtarł a szybę w aucie byś własnoręcznie wycierał w czasie deszczu, bo wykształcony nie będzie składał wycieraczek... Dla mnie w takich wieżowcach siedzą wykształceni ludzie, przekładają papierki z miejsca na miejsce i kombinują jak rąbnąć tę "resztę" na kasę żeby nie musieć stać się tą "resztą".

  14 3
 • ~Arteks 2016-10-02 23:15:04

  @truman20 - możesz nawet tak myśleć o pracowników biurowców ale dlaczego zamiast w Katowicach czy Warszawie, nie mogliby tego robić w naszym mieście zostawiając tu podatki ze swoich różnych interesów? Czasami aby zrozumieć czyjąś wypowiedź, zapoznaj się z kontekstem. Znasz też pewnie moje wypowiedzi i wiesz, że zawsze szanowałem i będę szanował wszystkich pracujących ludzi. Nie lubię nierobów czy żyjących z zasiłków, "śmierdzirobótków" i tych miałem na myśli odpisując @szuminie. Jeśli ktoś komuś czegoś zazdrości to niech się zastanowi czemu sam nie podjął w życiu jakichś odważnych lub wymagających poświęcenia wyzwań.

  6 9
 • ~montok 2016-10-10 08:23:18

  wreszcie powstało jakieś centrum biznesowe w Rybniku, do tej pory przedsiębiorcy byli skazani na nieciekawe kamienice w centrum miasta, park biznesu przy elektrowni, który pozostawia wiele do życzenia, żóły budynek przy przemysłowej 3 oraz inkubator przedsiębiorczości w którym moża się zgubić i straszy z zewnątrz.

  3 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1087