zamknij

Biznes

Droga Pszczyna-Racibórz: 56 budynków do wyburzenia. Miasto przygotowało dla właścicieli specjalną ofertę

2016-05-11, Autor: bf
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera co rusz zaznacza, że budowa drogi Pszczyna-Racibórz to ogromna szansa dla naszego miasta. Inwestycja, która ma usprawnić dojazd do autostrady A1 i odciążyć centrum od ruchu samochodów budzi jednak wiele pytań dotyczących wykupu działek czy terminu rozpoczęcia budowy. Miasto przedstawiło harmonogram tej inwestycji.

Reklama

Jak zaznaczył prezydent Piotr Kuczera na spotkaniu poświęconym drodze Pszczyna-Racibórz, projekt budowy tej trasy pojawił się już w latach 70. ubiegłego wieku. - To oznacza, że miasto zarezerwowało sobie te tereny pod inwestycję drogową. Proces projektowania rozpoczął się w 2011 roku. Krokiem milowym okazał się 19 kwietnia 2016 roku i decyzja o przyznaniu dotacji inwestycje. Istotne były też spotkania z mieszkańcami, zamieszkującymi na trasie budowy – mówi prezydent Piotr Kuczera.

W międzyczasie został ogłoszony konkurs na wyłonienie rzeczoznawców. - W ciągu tego aktualnego miesiąca wyjdą w teren i będą proponować mieszkańcom wstępną wycenę – dodaje włodarz naszego miasta. Dla właścicieli działek znających już cenę swoich nieruchomości zostanie w czerwcu zorganizowane targi nieruchomości. Więcej >>Miasto chce wykupić działki pod drogę Pszczyna-Racibórz. W czerwcu ruszają targi nieruchomości<<

W chwili obecnej miasto czeka na decyzję Komisji Europejskiej i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). - Dopiero po jego otrzymaniu Wojewoda Śląski będzie mógł wydać decyzje, które pozwolą wypłacić odszkodowania dla mieszkańców. Zgodnie z przewidywanymi terminami, wypłaty odszkodowań będą mogły być zrealizowane na przełomie III i IV kwartału br – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Będąc już w tym temacie, miasto przygotowało dla właścicieli działek znajdujących się na linii traktu ofertę:

- +5 % od kwoty wartości nieruchomości
- + 10 000 zł za budynek mieszkalny
- wyłonienie rzeczoznawcy przed decyzją wojewody
- do 200 000 zł zaliczki
- dedykowane targi nieruchomości
- możliwość magazynowania

Jest jeden warunek, taki mieszkaniec musi w ciągu 30 dni zgodzić się z wyceną rzeczoznawcy i złożyć do Urzędu Miasta w Rybniku oświadczenie. W przeciwnym możliwość otrzymania bonifikaty bezpowrotnie przepadnie. - Tak naprawdę, jeżeli mieszkaniec chciałby sprzedać swoją nieruchomość to tego nie zrobi, bo usłyszy, że przecież tu będzie przebiegała droga Pszczyna-Racibórz. Mieszkańcy nie mają tak naprawdę możliwości sprzedaży działki na wolnym rynku, chyba że osobie o naprawdę dużej nieświadomości. Przez cała lata mówiono, że droga powstanie, mijały lata i nic. O drodze nadal się mówi, ale realnie-dzisiaj mamy 99 procent pewności że doecyzja KE będzie pozytywna – zaznacza prezydent Rybnika.

W sumie pomiędzy I a IV etapem budowy drogi Pszczyna-Racibórz znajduje się 56 budynków do wyburzenia, 4 właścicieli już teraz zgodziło się na zaliczki finansowe w maksymalnej kwocie do 200 000 zł w związku z planowanym odszkodowaniem. Jeżeli chodzi o kwestię opuszczenia budynku – termin uzależniony jest od przedstawienie rozpoczęcia harmonogramu prac przez wykonawcę.

- Zgodnie z zapisami ustawy, termin opuszczenia nieruchomości nie może być krótszy niż 3 miesiące, licząc od dnia wydania decyzji zezwalającej na realizacje inwestycji drogowej (ZRID). Miasto złożyło jednak wniosek do wojewody o wydłużenie tego terminu do 6 miesięcy. Biorąc pod uwagę spodziewany termin wydania wspomnianej decyzji, mieszkańcy będą musieli opuścić swoje nieruchomości w I kwartale 2017 roku – mówi Agnieszka Skupień.

Miasto przy współpracy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej przygotowuje mieszkania tymczasowe dla osób które nie zdążą ze zmianą miejsca zamieszkania. Przygotowywany jest również magazyn dla osób, które tymczasowo będą potrzebowały miejsca na przechowanie swoich rzeczy.
Co dalej? Na początku drugiej połowy roku planowane jest ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Na przełomie 2016 i 2017 roku plac budowy oddany zostanie wybranemu wykonawcy. W pierwszych dwóch kwartałach 2017 roku rozpocznie się budowa, a jej zakończenie przewidywane jest na koniec 2019 roku.Koszt dofinansowania to 290 mln zł, zaś całkowita wartość inwestycji szacowana jest na 433,7 mln zł, z czego 83 mln zostały zabezpieczone na wypłatę odszkodowań.

Każda z osób mieszkających w przebiegu planowanej drogi, która potrzebuje dodatkowej informacji na temat tej inwestycji, może je uzyskać osobiście w Wydziale Dróg Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Rzecznej 8 w godzinach pracy urzędu. Osoby zainteresowane mogą również pisać na adres mailowy: drogi@um.rybnik.pl (w temacie maila należy wpisać: ”Droga Racibórz-Pszczyna”) lub dzwonić pod numer telefonu: 32 43 92 126, 32 43 92 124.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~tuptyś 2016-05-11 20:07:28

  trzeba wysiedlać ludzi bo poprzedni prezydent feudalny dogadał się z rylami z KWSA i zmienił w nocy przebieg drogi z nieużytków na tereny zaludnione i zalesione (środek lasu Królewiok). I teraz mamy tego efekty.

  21 0
 • ~1sas1 2016-05-11 22:21:19

  Ciekawi mnie czy mieszkańcy, którzy zostaną wysiedleni, wiedzieli lub zostali poinformowani o fakcie planowanej w przyszłości budowy trasy na ich posesji. Jeżeli nie, to pewnie nie będą zachwyceni zarówno samą sytuacją, jak i zapewne wyceną nieruchomości.

  0 2
 • ~grass 2016-05-12 00:01:13

  Plan zagospodarowania przestrzennego jest jawny i do wglądu i każdy świadomy obywatel powinien się tym zainteresować.

  18 0
 • ~czorcik 2016-05-12 06:11:17

  lokalizacja A-1 przez Rowień też była zmieniana(ponoć rowieńskie lobby garbarskie "wygrało"...), a inna wersja lokalizacji związana ponoć, zaznaczam ponoć- z żółtym domem na trasie, a bardziej z jednym prominentnym(do nadal...) sąsiadem..., ale jak było naprawdę wie tylko władza.....i raczej nie powie

  9 0
 • ~coolok 2016-05-12 07:20:33

  Gdzie można zobaczyć mapkę, projekt tej trasy?

  7 0
 • ~agnes2012 2016-05-12 07:31:33

  do1 sas 1 - właściciele posesji wiedzieli już o planowanych wykupach już pare lat. Jakeś 3 lata temu robiono pomiary, oględziny domów. Wiem, ponieważ jestem jedną z tych, która muśi się wyprowadzić. A tak nawiasem mówiąc, o drodze mówiono już z 30 lat temu, tylko nie było konkretów.

  34 0
 • ~jurempus 2016-05-12 08:57:19

  1 mln za każdy dom i możecie bulić

  0 6
 • ~ 2016-05-12 09:39:52

  Może to jest szansa dla tych ludzi - zabrać pieniądze i uciekać z tego śmierdzącego przez 7 miesięcy w roku miasta. Sprzedać dom w Rybniku wcale nie jest łatwo, a tutaj odbędzie się to niejako przy pomocy siły wyższej

  7 0
 • ~lukrecja50 2016-05-12 10:38:30

  Znam parę osób których domy idą do wyburzenia i nie są to osoby którzy wybudowali te domy 5 czy 10 lat temu. Choć ich domy mają ponad 50 lat to sa zadbane, można powiedzieć "dopieszczone" i z zewnątrz i wewnątrz. Miasto wyśle rzeczoznawcę i co on oszacuje? Jak szacuje się uczucie do swojego domu, przywiązanie, wspomnienia związane z domem? Jak zostanie oszacowana boazeria położona własnoręcznie przez właściciela 20 lat temu, może nie modna dziś ,ale mająca znaczenie dla właściciela, bo sam kupił drewno, obrobił położył i polakierował i dbał. Ci ludzie powinni dostać od miasta propozycję typu gotowy nowy dom za ich "stary" w takiej samej kubaturze. A jeśli ktoś zechce to sobie ten dom np. sprzeda i kupi mieszkanie. (albo miasto takiej osobie zapłaci za mieszkanie i dołoży różnicę kwoty nowego domu. oczywiście z moim punktem widzenia nie każdy musi się zgadzać, ale ja tak to widzę.

  16 0
 • ~minowa 2016-05-12 11:41:47

  Nie chcę być złym prorokiem. Jest 83 mln zł i 56 budynków. Ale są jeszcze setki działek, za które też będą wypłaty. Spodziewajcie się niskich wycen. Swoją drogą jestem ciekaw, kto z UM zezwolił 12 lat temu jednemu z właścicieli na budowę domu na trasie przebiegu drogi, skoro mój kolega z Niewiadomia już od 30 lat ma zakaz przebudowy dachu swojego domu, bo już wtedy był przewidziany do wyburzenia z uwagi na nową drogę.

  22 0
 • ~zbig67 2016-05-14 20:30:55

  rozważam sprzedaż domu takim potrzebującym ( mam dwa)

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1010