zamknij

Wiadomości

DW 929 w Świerklanach oficjalnie gotowa. Została oddana do użytku

2021-12-28, Autor: 

Z lekkim poślizgiem, ale jest. Dzisiaj (28 grudnia) oficjalnie otworzono przebudowaną Drogę Wojewódzką nr 929 w Świerklanach. Przed byłym urzędem gminy obyła się konferencja prasowa podsumowująca całą inwestycję. - To najkrótsza droga z Rybnika do autostrady A1 – zauważa wicemarszałek woj. śląskiego Wojciech Kałuża.

Reklama

Choć droga jest już przejezdna od listopada tego roku, dopiero dzisiaj oficjalnie ogłoszono zakończenie inwestycji. DW 929 w gminie Świerklany została oddana do użytku o czym mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego – Jakub Chełstowski.

To kolejne 4 kilometry, które podnoszą jakość życia, podnoszą bezpieczeństwo. Subregion Zachodni jest dla nas szczególnie istotny ze względu na transformację całego województwa. Samorząd wykonuje swoje zadania i to widać. Cieszę się, że mieszkańcy doczekali się tej przebudowy. Może mało i niedużo, ale jakość życia wzrasta – oznajmił Jakub Chełstowski.

Z kolei wicemarszałek Wojciech Kałuża zauważył wkład wójta Świerklan – Tomasza Pieczki.

Był dobrym orędownikiem inwestycji. To jednak najkrótsza droga z Rybnika do autostrady A1 – właśnie poprzez Świerklany. Dzisiaj mamy okazję zobaczyć, jak środki budżetowe „pracują” – dodał.

W konferencji uczestniczył też Michał Woś – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, a w latach 2018-2019 – członek zarządu województwa śląskiego.

Miałem przyjemność przez rok być w zarządzie razem z marszałkami. To był niezwykle szalony, ale i intensywny czas. Ta inwestycja nie była realizowana od niechcenia, to świadczy o bardzo wysokiej jakości zarządzania województwem – mówił.

Dodał również, że początkowo przebudowa DW 929 nie była wcale priorytetem.

W pierwszych rozstrzygnięciach unijnych to miał być projekt włożony do szuflady. Staraniem pana wójta i marszałka unaoczniliśmy, że to najlepsze połączenie z Rybnika do A1 – dodał Michał Woś.

Z kolei wójt Świerklan zaznaczył, że inwestycja pozwoli chronić uczestników ruchu drogowego.

Wiemy, że były tutaj nawet wypadki śmiertelne. Cieszę się z tej przebudowy, mieszkańcy też – zaznaczył.

---

W październiku 2015 roku podpisano umowę z biurem projektowym Voessing Polska sp. z o.o. na wykonanie projektu przebudowy DW 929, koszt prac projektowych to ok. 681 tyś. zł.

W styczniu 2018 roku uzyskano decyzję Wojewody Śląskiego nr 2/2018 o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Do realizacji zadania została wybrana oferta firmy Eurovia Polska S.A. Umowę na roboty budowlane podpisano w czerwcu 2020 roku na kwotę 56,5 mln zł. W kwietniu 2020 roku podpisano umowę na świadczenie usługi Konsultanta na kwotę 1,2 mln zł z firmą Prokom Construction sp. z o.o.

Zakres inwestycji obejmował m.in.: przebudowa drogi wojewódzkiej nr 929 o długości 4,075 km do parametrów klasy G, wraz z całkowitą wymiana istniejącej konstrukcji nawierzchni z dopuszczeniem nacisku osi 11,5 tony, budowa i przebudowa skrzyżowań w ciągu drogi wojewódzkiej nr 929 na przecięciu dróg powiatowych, gminnych, wewnętrznych, budowa i przebudowa ciągów pieszych i pieszo – rowerowych, budowa i przebudowa zatok autobusowych, przebudowa zjazdów, przebudowa przepustów, wraz z budową i przebudową elementów systemu odwodnienia, na który składają się: rowy, ścieki, wpusty, dreny, budowa elementów organizacji ruchu: znaki pionowe oraz poziome, wygrodzenia dla pieszych, bariery energochłonne. W ramach inwestycji wykonane zostały również prace sanitarne, elektroenergetyczne, teletechniczne, mostowe i kolejowe.

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Fischer 2021-12-28
  12:55:46

  28 11

  Nowa droga a na zdjęciu nr 10 widoczna kałuża.

 • ~Grzegorz Bolesław Głupczyk 2021-12-28
  16:01:58

  16 8

  Czy droga z centrum Rybnika, przez Chwałowice i Świerklany do A1 jest najkrótsza? Nie jestem pewien ... Moim zdaniem droga przez Gotartowie jest lepszym rozwiązaniem, a zdecydowanie najszybszą opcją jest ta z wykorzystaniem drogi Pszczyna - Racibórz. Rozumiem jednak, że nie każda inwestycja jest warta uwagi i wymienienia ;)

 • ~Longina b 2021-12-28
  18:12:14

  17 11

  chłystek z bagnem dumnie pozują do zdjęcia.

 • ~lukson997 2021-12-28
  21:55:18

  7 2

  Droga fajna. Ale denerwują mnie mieszkańcy. Zrobili sobie z wyasfaltowanego traktu dla pieszych miejsca parkingowe.

 • ~marcin_14 2021-12-28
  22:04:47

  14 5

  A może coś więcej poza wzajemnym chwolyniym siebie?
  Te 4km drogi za ~ 60 baniek toż to doprowdy jest sukces, beret z głowy . Ta droga najlepszo jest jak syplo sniegiym, jedziesz i sie zastanawiosz czy już czasym nie jedziesz po chodniku. Jak już widzisz , że jedziesz blisko chałp możesz być pewny ja , że to już jest tyn chodnik. Świat to widzioł, zrobić droga bez krawęznika. Kiedyś to jeszcze była troska o tego pieszego i samego kierowcy w nieprzewidzianej sytuacji i stawiało sie krawyżniki. Teraz to te inż. to to pierdo... a władza im przyklaskuje. Nic yno czekać aż kieryś przy najmniejszym poślizgu wyląduje na stacji diagnostycznej w kanale. Władza niech sie trzymie ciepło, niech pije dużo letnej wody z miodym, ponoć dobrze działo i na mozg.

 • ~HAN 2021-12-28
  22:57:58

  13 3

  Najkrotsza droga do A1?? yyy ze co?! Kaluza to Rybnik zna ale chyba z telewizji tylko. Z Zorskiej od granicy miasta do wezla na A1 jedzie sie 1minute. A ten smieszny portal niby rybnicki powiela takie bzdury

 • ~Maksymilian Popeć 2021-12-29
  12:41:22

  6 2

  Droga fajna ale jak widać na zdjęciach zaraz na otwarciu zalegają na niej szumowiny i zdradzieckie Kałuże...

 • ~kurier 2021-12-30
  12:26:59

  2 0

  Kolego Grzegorz. Jak ktoś chce jechać w kierunku południowym to może to być ciekawa alternatywa do innych połączeń z autostradami. Z każdego nowej drogi czy połączenia kolejowego wypada się cieszyć. Wszystko może się przydać. Jak nie mam to naszym dzieciom.

 • ~Kimi73 2022-01-03
  08:00:46

  2 2

  Na jednym ze zdjęć specjalista od Pegasusa…?:))))

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803