zamknij

Wiadomości

Dopłaty do ogrzewania dla wszystkich, ale kwoty różne. Minister Moskwa zdradza szczegóły

2022-08-05, Autor: 

Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie dla odbiorców ciepła - podkreśliła w piątek w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że dopłaty są wsparciem także dla ogrzewających się pelletem, drewnem, olejem opałowym LPG i ciepłem systemowym.

Reklama

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas piątkowego wystąpienia w Sejmie przekazała, że odbiorcy, którzy nie są objęci taryfą, czyli ci, którzy są ogrzewani przez małe ciepłownie bądź sami zaopatrują się w surowiec, będą mogli otrzymać wsparcie na poziomie gminy "adekwatne do wzrostu cen". 

Przygotowaliśmy kompleksowe, adekwatne rozwiązanie, które będzie wspierało tych wszystkich, którzy tego wsparcia, jeżeli chodzi o ciepło, potrzebują; tych wszystkich, którzy mogliby doświadczyć podwyżek w wyniku wzrostu cen surowca - gazu i węgla i pozostałych surowców - mówiła.

Przyznała, że kwestia dotycząca odbiorców ciepła z systemów ciepłowniczych jest dla rządu wyzwaniem, bo część odbiorców jest objęta taryfą, część nie, są też indywidualne źródła ogrzewania w domach.

Tutaj nie ma jednorodnej odpowiedzi takiej jak w przypadku węgla - zaznaczyła minister Moskwa.

Szefowa MKiŚ podkreśliła, że obecne ceny surowców to efekt wojny, która toczy się za naszymi granicami. Przypomniała, ze w ramach wsparcia rząd obniżył akcyzę na gaz czy paliwo. Wprowadzono też dodatek osłonowy, z którego korzystają przede wszystkim ogrzewający swoje domy węglem.

 

 

Anna Moskwa: URE dba o odpowiedni poziom cen

W Polsce bardzo dobrą ochroną jest ochrona taryfowa. URE skutecznie dba o to, by ceny były na odpowiednim poziomie - mówiła minister.

Nietaryfowani odbiorcy ciepła aż do 3,9 tys. zł wsparcia

Jak wynika z wypowiedzi minister, nietaryfowani odbiorcy ciepła systemowego otrzymają do 3,9 tys. zł wsparcia. Używający pelletu otrzymają - 3 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, a LPG - 500 zł.

W piątek 5 sierpnia Sejm zdecydował ostatecznie, że dodatek w wysokości 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym, ogrzewającym się węglem kamiennym i paliwami węglopochodnymi, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Dodatek węglowy - 3 tys. zł dopłaty przyjęte przez Sejm

Zgodnie z nowymi przepisami, aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł trzeba będzie złożyć wniosek o jego wypłatę do gminy do 30 listopada 2022 roku. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę.

Co ważne, dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Przypomnijmy, że warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 593

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 43

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,doplaty-do-ogrzewania-dla-wszystkich-ale-kwoty-rozne-minister-moskwa-zdradza-szczegoly,wia5-1-7072.html?fbclid=IwAR3Qe5fYezp2YjtDmbGUpkOxpidjCsFmTyCA5tWwK_-tdRJFYuWgdAxCpd8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-08-05
  19:04:39

  23 10

  Czy jeśli ktoś w momencie wejścia ustawy w życie, kupił węgiel w normalnej cenie (ok. 800PLN/t),to też dostanie dodatek 3kPLN? Czy może od dnia wejścia ustawy w życie , pis ustali cenę minimalną węgla na poziomie 3kPLN/t ? i dlaczego pośrednik musi zarobić minimum 1kPLN/t ?

 • ~spirit-of-the-town 2022-08-05
  19:29:24

  49 7

  "W Polsce bardzo dobrą ochroną jest ochrona taryfowa. URE skutecznie dba o to, by ceny były na odpowiednim poziomie - mówiła minister" - no wzruszyłem się. Jak to dobrze mieć taki troskliwy rząd!

 • ~norton 2022-08-05
  21:49:30

  46 10

  Znowu "Państwo daje..." nie swoje pieniądze
  Pierdel serdel burdel....
  A nasz węgiel śmiga w węglarkach do portu.

 • ~pawlmesten 2022-08-05
  21:50:58

  19 8

  Siedzi 4 ludzi maja po 1000 złotych i są 4 tony węgla. Każdy może kupić tonę po 1000 PLN - logiczne?
  Teraz każdy wziął dopłatę i ma już 4000 i dalej są tylko 4 tony węgla ile musi zapłacić?
  Teraz wszystko pomnóż razy 10 milionów i masz nasza sytuację.

 • ~green electricity 2022-08-05
  23:46:29

  30 8

  @pawlmesten wydaje mi się że niewiele ludzi myśli logicznie jak ty, a już na pewno nie nasz obecny nie-rząd, od dopłat i dodatków węgla nie przybędzie...

 • ~artefaks 2022-08-06
  00:00:53

  29 9

  Suweren otrzyma ,,dopłaty na poziomie gminy"
  Czyli jak się mówi ,,naród , a w domyśle jest lenin"
  To jest taka ,,malutka sugestia granicząca z pewnością" że te dopłaty to znowu zostaną przerzucone na barki samorządów.
  Bo socjalizm to jest taki ustrój który zarządza cudzymi pieniędzmi i kończy się w momencie kiedy te zasoby też się kończą

 • ~artefaks 2022-08-06
  00:03:02

  22 10

  @spirit-of-the-town. Czy nie przyszła już pora by zatroszczyć się w pierdlu o tych , co teraz o nas się troszczą ?

 • ~artefaks 2022-08-06
  00:14:11

  15 10

  „ Każdemu według jego zdolności, każdemu według jego potrzeb.” tak mówi klasyk tego ustroju niejaki K. Marks
  Czyli osoby o dużym potencjale intelektualnym i zarządzające małymi zasobami mieszkaniowymi jak,,ekspert ze stacyjkowa'' jak rozumiem w systemie zarządzanym przez Doktora z ,,teorii myśli ,prawa i filozofii Marksistowskiej" niejakiego Jarosława K. powinny mieć dopłaty zróżnicowane?

 • ~boroczek2 2022-08-06
  08:23:10

  25 4

  Czyli wg Jarosława Niewysokiego i jego większości [autocenzura] podwyżek plac NIE dawać, bo generują wyższą inflację, ale jakieś gówniane dopłaty to już tak, bo inflacja "zrozumie" i nie podskoczy?
  Ale co się dziwić skoro (z wikipedii) :"Uczęszczał początkowo do XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie. Nie zdał tam do następnej klasy, jednak „po odkręceniu tego” zmienił szkołę,,, ". Czyli już za młodu on, albo ktoś za niego coś kręcił i tak to trwa aż po dzień dzisiejszy

 • ~artefaks 2022-08-06
  10:22:50

  11 3

  @boroczek2, Dla uściślenia ten deal ze zmianami szkoły po braku promocji do następnej klasy załatwił przyjaciel rodziny ówczesny minister oswiaty w rządzie PRL Tow. Jerzy Kuberski

 • ~artefaks 2022-08-06
  10:44:24

  12 6

  Jak wiewiórki cwierkają wg. bussines insider
  youtube.com/watch?v=INtd43kaf6s
  Szykuje się szereg innych dopłat.
  Tłumacząc z Orwellowsko picowskiej nowomowy . Dopłata ma być nie do zakupu węgla. Lecz pusty pieniądz dostanie każdy kto zadeklaruje używanie węgla. Zaś wydać mozna będzie na co się chce. Człowiek rozsądny strzeli browara , zaś głupiec zrobi przelew do Torunia

 • ~Franek 7 2022-08-06
  13:32:40

  20 4

  Dopłaty do opału, do leków do żywności, do wszystkiego. To jest prosta droga do upadku tego socjalistycznego reżimu bo każdy socjalizm kończy się tak samo. Tyle tylko, że aby się z tego wygrzebać to po poprzednim upadku socjalizmu w końcu lat 80’ potrzebowaliśmy 30 lat ciężkiej pracy aż nastali socjaliści z PiSu. Niczego nas historia nie nauczyła dlatego uważam, że w tym kraju nigdy dobrze nie będzie.

 • ~Kotka Tola 2022-08-06
  13:52:45

  12 12

  Putin wie co robi przeciągając wojnę na Ukrainie. Już niedługo Polacy wyjdą na ulicę i zrobią z tym rządem porządek.
  Załęski to cymbał który nie rozumie że jest pionkiem na szachownicy Bidena i Putina. W tej wojnie chodzi nie o Ukrainę , tylko żeby czymś zająć Putina i odwrócić uwagę od Tajwanu.

 • ~artefaks 2022-08-06
  14:11:52

  22 3

  ,,Dopłata" do węgla nie spowoduje tego że na rynku będzie więcej węgla. Lecz spowoduje że handlarze węgla widząc że ludzie mają na ten cel dodatkowe środki , to jeszcze podwyższą ceny. A to spowoduje że inflacja dodatkowo wzrośnie. To że dopłaty będą sfinansowane z dodatkowego deficytu ( będą wydrukowane tu dodatkowe puste pieniądze ). To też spowoduje wzrost inflacji . Czyli reasymując . Jednym głupim ruchem populistyczny picowski (nie)rząd spowodował podwójne podbicie inflacji ,które to czynniki będą się wzajemnie napędzać. Czyli geniusz głupoty

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604