zamknij

Wiadomości

Czy w 2015 roku będziemy mieć zimne kaloryfery?

2013-07-11, Autor: Dominika Kuśka
Kilka lat temu radni zdecydowali, że od 1 stycznia 2015 roku ciepło do domów rybniczan będzie dostarczać Elektrownia Rybnik, a nie jak jest to obecnie Elektrociepłownia „Chwałowice”. – Budowa bloku elektrowni została jednak wstrzymana, więc nie będzie ona mogła dostarczyć ciepła. Jeśli miasto szybko nie zmieni „Planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe Miasta Rybnika”, to od 1 stycznia 2015 roku kaloryfery w tysiącach rybnickich mieszkań mogą być zimne – tak wynika z analizy opozycyjnych radnych Platformy Obywatelskiej.

Reklama

W październiku 2008 roku Rada Miasta Rybnika podjęła uchwałę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2015 roku głównym dostarczycielem ciepła będzie nowo wybudowany blok Elektrowni Rybnik. Tym samym umowa magistratu z obecnym dostawcą ciepła, czyli Elektrociepłownią „Chwałowice” wygaśnie 31 grudnia 2014 roku.

>> Zielone światło dla ciepła z elektrowni

W grudniu 2012 roku EDF podjęło jednak decyzję o wstrzymaniu budowy  nowego bloku elektrowni w Rybniku (czytaj więcej). – Zawieszona inwestycja wykluczyła Elektrownię jako głównego dostarczyciela ciepła w naszym mieście – mówi Piotr Kuczera, radny z ramienia PO.

Obecny dostawca ciepła – Elektrociepłownia „Chwałowice” na chwilę obecną nie może jednak zagwarantować, że od 1 stycznia 2015 roku nadal będzie dostarczać rybniczanom ciepła. Jak informuje Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes zarządu Kompanii Węglowej w liście do posła Marka Krząkały, w 2007 i 2008 roku KW przygotowywała niezbędną modernizację EC „Chwałowice”, mając na względzie m.in. konieczność dostosowania się do nowych uwarunkowań emisyjnych. – Kompania Węglowa poniosła w tym celu istotne wydatki na koncepcję modernizacji i dokumentację projektową (prawie 1,5 mln zł). Koszt modernizacji wynosił prawie 65,5 mln złotych. Co istotne, na realizację przedsięwzięcia KW uzyskała dotację w wysokości 13,6 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – czytamy w liście Joanny Strzelec-Łobodzińskiej. KW nie przystąpiła jednak do modernizacji, gdyż uchwała rady miasta z października 2009 roku wykluczyła Elektrociepłownię „Chwałowice” jako podstawowe źródło zaopatrzenia miasta w ciepło.

Zgodnie z umową Elektrociepłownia „Chwałowice”ma dostarczać ciepło do 31 grudnia 2014 roku. – Zagwarantowanie miastu ciepła w tym okresie wymagało wykonania przez KW szeregu nie zakładanych uprzednio prac remontowych, lecz były to działania dorywcze, w żadnym razie nie stanowiące modernizacji źródła w zakresie umożliwiającym jego eksploatację w dłuższej perspektywie czasowej – informuje w liście prezes zarządu Kompanii Węglowej.

Obecną sytuacją niepokoją się radni rybnickiej Platformy Obywatelskiej. – Jeśli Rada Miasta Rybnika szybko nie zmieni swoich planów, w 2015 roku kaloryfery w tysiącach rybnickich mieszkań mogą być zimne. Być może teraz nikt o tym jeszcze nie myśli, ale nasze analizy pokazują, że problem jest realny – twierdzi radny Bronisław Drabiniok.

 

Co na to wszystko rybnicki magistrat? - Obecnie trwają rozmowy handlowe pomiędzy Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A. i Kompanią Węglową S.A. W najbliższym czasie temat dostaw ciepła dla Rybnika zostanie całkowicie rozstrzygnięty – lakonicznie tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Rybniku.

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~lukaszn84 2013-07-11 10:08:58

  Mieszkańcy obłożą kaloryfery kocami i będą cieple :P:P

  8 0
 • ~chammomila 2013-07-11 10:32:56

  Czyli za jakiś czas przeczytamy komunikat ze dzięki sprawnie przeprowadzonej procedury negocjacyjnej rybniczanie jednak będą mieli dostarczane ciepło jednak z powodu obiektywnych i niezależnych od magistratu trudności i opóźnień cena będzie wyższa od cen jakie płacą miejscowości ościenne. Tłumaczenie z urzędniczego na polski : "Musieliśmy na szybko i na łapu capu szukać dostawcy ciepła więc zapłacicie więcej, bo jesteśmy krótkowzrocznymi, pozbawionymi umiejętności przewidywania, nieudolnymi urzędnikami ale i tak możecie nam skoczyć"

  19 0
 • ~Arteks 2013-07-11 11:04:23

  Panie radny Drabiniok - jak nikt nie myśli skoro myśli i nawet rozmawia z KW? Sezon ogórkowy ma swoje prawa więc czekam na kolejne "sensacyjne" odkrycia radnego Drabinioka oraz jakieś rewelacyjne "projekty" radnego Kołodziejczyka czy narzekania innych radnych PO. A dziennikarze się cieszą, że mają o czym pisać w okresie wakacyjnym...

  0 18
 • ~alex 2013-07-11 11:35:15

  Wydżwięk artykułu jest przerażający dla tych, którzy nie dysponują własnym piecem. Zaś lakoniczne wypowiedzi przedstawicieli miasta wskazują na niefrasobliwe i nieodpowiedzialne podejście do tego problemu - chyba najpoważniejszego z jakim Rybnik zetknął się w minionych latach. Problem bowiem leży po stronie władz miasta, a nie rozmów pomiędzy PEC-em i Kompanią Węglową. Sprawa jest tak poważna, że wzywam posła Marka Krząkałę do opublikowania pełnej treści korespondencji pomiędzy nim a Kompanią Węglową w tej sprawie. Zaś Panu Arteksowi gratuluję umiejętności rozróżnienia spraw najpoważniejszych od tematów sezonu wakacyjnego. Radzę zająć się czymś na o czym ewentualnie ma Pan jakieś pojęcie.

  12 0
 • ~ 2013-07-11 11:45:16

  ciekawe jak jest na świecie (cywilizowanym) , byłoby kapitalnie jakby pociągnęli rury do domków, bloków, marzenie ściętej glowy. Na to mogliby wyciągnąć kasę z UE , a ludzie płaciliby(symbolicznie cos) tylko za podłączenie jak do kanalizacji (obowiązkowo) :)

  4 0
 • ~gwiazda 2013-07-11 13:12:37

  Niestety zagrożenie wydaje się bardzo realne dla mieszkańców bloków i w mniejszej części domów prywatnych :( Szczególnie po lekturze pełnej odpowiedzi kompanii węglowej, którą znalazłem na stronie posła Krzakały. Można samemu przeczytać http://krzakala.pl/aktualnosci.php?id=955 Myślę, że Arteks i inne osoby zainteresowane powinny się z nią zapoznać. Nie wypowiadam się na temat rybnickiego PO, ale trzeba przyznać że biją na alarm blisko 1,5 roku przed zagrożeniem. Mam nadzieję, że władze miasta szybko znajdą rozwiązanie tym bardziej że kompania podobno ma przygotowany jakiś plan awaryjny dla elektrociepłowni w Chwałowicach. Mam nadzieję, że ten błąd władz Rybnika nie będzie też skutkował wzrostem cen ogrzewania, bo i tak mamy już najdroższą wodę.

  8 0
 • ~wolnoscslowa 2013-07-11 16:30:28

  dajcie już spokój z tym arteksem .przecież ten piesek zaszczeka tak jak mu pan nakaże .ten chłop nigdy nie widzi problemów tam gdzie one faktycznie są i zawsze znajdzie wytłumaczenie ze wszystkiego . idealny pies swojego pana .na swojego nie warknie ,na innych szczeka.

  2 0
 • ~Robin Tell 2013-07-11 16:42:35

  Chodzą słuchy, że epoka jaśnie oświeconego się kończy. Pytanie ile jeszcze złego stanie się w Rybniku zanim się skończy?

  6 0
 • ~Arteks 2013-07-11 16:57:48

  Poprzedni mój wpis był na wesoło. A teraz śmiertelnie poważnie. W dobie kiedy PO bardzo traci popularność (czy dwukrotny przegrany Krząkała kiedykolwiek ją miał?) zdaje się, że lokalni politycy tej formacji próbują ostatnie tchnienie poświęcić na demagogię. No bo jaki sens ma straszenie brakiem ciepła kiedy nie jest to w niczyim interesie aby tego ciepła nie było? Elektrociepłownia zaciera ręce, że rozbudowa ER się nie udała i będzie mogła nadal zarabiać wespół z Kompanią Węglową która też jest zadowolona z tej sytuacji. Władze miasta wiedzą jak to ważny problem i zresztą już na pewno od dawno negocjują nad nową umową co też sugeruje rzeczniczka. Więc o co chodzi? O przypomnienie, że jeszcze istnieje nasza rybnicka, sejmowa maszynka do głosowania? ;P

  0 19
 • ~ 2013-07-11 18:43:53

  Arteks generalnie mam Ci delikatnie mówiac za taką małą gnie, wszę, szujkę (bez urazy- poważnie) wyciągnij wnioski z tych kciuków, głównie piszesz cos w miarę mądrego itp, a i tak dostajesz minusy, wyciągnij wnioski, chyba czas na zmianę autobusu.
  ps. nie odpisuj mi jaki jestem ja, ja wiem, zawistnik, kpiarz, wiecznie na "nie". spamer

  7 0
 • ~adamb 2013-07-11 19:14:01

  @forum - nie tylko wodę mamy drogą... są jeszcze śmieci :)

  7 0
 • ~qwerty 2013-07-12 10:41:53

  Fudali strasznie napalil sie na inwestycje EDF. Nawet w kampanii mowil, ze "tylko on, jako doswiadczony samorzadowiec moze poradzic soie z tak duza sprawa" - jakby on w ogole mial jakikolwiek udzial w przeprowadzaniu tej inwestycji. Okazalo sie natomiast, ze przebudowalismy za nasze pieniadze droge i rondo, "skasowalismy" kontrakt z EC Chwalowice. A tu okazalo sie, ze Fudali kompletnie nie przewidzial, ze inwestycja EDF moze zostac anulowana. Nie mial planu awaryjnego, bo gdyby mial, to nie "skasowalby" od razu kontraktu z EC Chwalowice. Kazdy projekt (a takim jest zarzadzanie miasta) musi byc przeprowadzany z zalozeniem wielu scenariuszy i z posiadaniem rozwiazania NA KAZDA EWENTUALNOSC. Po liscie od KW mozna sadzic, ze Fudali kompletnie nie bral pod uwage ewentualnosci anulowania inwestycji EDF. To bardzo slaby sposob zarzadzania. Z reszta taki sposob zarzadzania widac na wielu polach, na ktorych dziala Fudali.

  11 0
 • ~alex 2013-07-12 11:55:08

  Zadałem sobie trud, żeby przeczytać całe pismo Kompanii Węglowej i stwierdzam, że sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Otóż kaloryfery przestaną grzać już w maju 2014 roku, wraz z zakończeniem sezonu grzewczego. I już od września/października będą zimne. Problem zaś nie polega na tym, czy ktoś się z kimś dogada, ale na tym że nie ma do czego się podłączyć. NIE MA SPRAWNEJ CIEPŁOWNI. Kto ją wybuduje (zmodernizuje) w tak krótkim czasie i czy ma do tego środki finansowe? Kluczem zaś do wszczęcia inwestycji jest podjęcie decyzji (już strasznie spóżnionej) przez władze miasta o kierunkach zaopatrzenia w ciepło. Ale jak to widać po wypowiedziach Pana Arrteksa, władze tego miasta (pozbawione obecnie nawet swojego szefa) tkwią w sezonie ogórkowym i miotają się od wesołkowatości do śmiertelnej powagi. Tu zaś trzeba działać - czy są do tego zdolni?

  10 0
 • ~Robin Tell 2013-07-12 16:35:26

  Wypisz wymaluj sytuacja z ciepłem w Rybniku przypomina przypowieść o pannach roztropnych i nieroztropnych. Oczywiście władze Rybnika to te panny nieroztropne.

  6 0
 • ~martin75fm 2013-07-12 19:56:32

  Proszę tu operować nazwami partii oraz radnych którzy głosowali za tym aby ER było głównym dostawcą ciepła w sieci. Moim zdaniem popisały się PiSioki i teraz szukają winnych bo z AF kiepsko a ktoś za to musi przecież odpowiadać, obstawiam że po 2015r będzie można w Rybniku kupić tanio cały blok bo mieszkania będą oddawać za grosze bez ogrzewania. ~Robin Tell komentarz trafiony w 100%, bezmyślność tutejszego UM powala wszelkie kawały o Marklowicach kaj sołtysa nie mogli zabić za rogiym bo budowali okrągłe chałupy.

  5 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3331