zamknij

Wiadomości

Czy pawilon za ponad 8,5 mln zł przyciągnie miłośników sztuki? Galeria Sztuki Rzeczna zaczyna swoją działalność

2024-02-28, Autor: 

W samym sercu Rybnika powstał nowoczesny pawilon, w którym będą organizowane wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii oraz spotkania tematyczne, zajęcia twórcze i szeroko pojęta stymulacja kulturalno-artystyczna. Zdania na temat tej inwestycji od początku dzieliły mieszkańców. Sprawdziliśmy, jaki był koszt inwestycji.

Reklama

Już w trakcie budowy powstający pawilon budził wiele różnych emocji. «Prezydent chwali się galerią sztuki. Pytamy miasta, ile rocznie będzie nas kosztowała?» Galeria oficjalne otwarcie będzie miała 9 marca. Mowa o prostym budynku przy ul. Hallera, znajdujący się w sąsiedztwie parkingu wielopoziomowego. To tam mieści się Galeria Sztuki Rzeczna.

- Pomysł na to miejsce wziął się od ludzi, którzy w naszym mieście zajmują się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi. Budynek został zaprojektowany specjalnie z myślą o utworzeniu nowoczesnej instytucji, w której miejsce znajdą rzeźba, malarstwo, fotografia i inne rodzaje sztuki nowoczesnej – mówi Prezydent Miasta Rybnika.

Współpraca z cenionymi osobowościami ze świata sztuki, instytucjami oraz partnerami pozwala Galerii Sztuki Rzeczna aspirować do miejsca wśród najbardziej cenionych przestrzeni ekspozycyjnych w kraju. Poprzez prezentację polskiej sztuki współczesnej, Galeria będzie dążyć do ugruntowania ich wartości w świadomości odwiedzających.

- Jednym z celów Galerii Rzecznej jest stworzenie platformy wymiany myśli między artystami a społeczeństwem, budowanie kapitału ludzkiego wokół idei wywodzących się ze sztuki i stworzenie miejsca, gdzie sztuka staje się żywą dyskusją, inspiracją i refleksją nad światem – mówi Nina Giba, kierowniczka Galerii Rzeczna.

Galeria Sztuki Rzeczna w Rybniku chce wzmacniać poczucie tożsamości kulturowej i realnie poszerzać horyzonty mieszkańców Rybnickiego Okręgu Węglowego. W planie są lekcje historii sztuki, oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty dedykowane uczestnikom różnych grup wiekowych.

- Chcemy dawać poczucie, że tutaj się dzieje wielki artystyczny świat - podkreśla kierowniczka galerii.

Autorem projektu pawilonu jest mgr inż. arch. Paweł Skóra – zwycięzca konkursu architektonicznego, ogłoszonego w 2017 roku przez Miasto Rybnik i SAP. Całkowity koszt inwestycji to 8.627.034,52 zł. Roczny koszt utrzymania galerii, magistrat oszacował na około 800 tys. zł.

Oficjalne otwarcie galerii przestrzeni odbędzie się 9 marca, a towarzyszyć mu będzie wernisaż dwóch wystaw.

Zobaczymy twórczość rzeźbiarza – prof. Adolfa Ryszki, urodzonego w Rybniku artysty. Jego dzieła znane są na całym świecie, tymczasem w Polsce jego prace były prezentowane tak szeroko tylko w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w Zachęcie Narodowej Galerii. Autorem drugiej wystawy jest Chris Niedenthal, mistrz fotografii reportażowej. Dzięki współpracy z Domem Spotkań z Historią, blisko 200 prac autora zostanie zaprezentowanych szerszej publiczności. Co ciekawe, wystawa ta będzie pierwszą prezentacją prac Niedenthala na Śląsku. A ta konkretnie była pokazywana jedynie w Warszawie i Łodzi. Artysta zaszczyci wydarzenie osobiście.

Oceń publikację: + 1 + 50 - 1 - 41

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Mateus4 2024-02-28
  10:22:45

  22 8

  Powodzenia! Sobota zarezerwowana. Do zobaczenia.

 • ~Arteks 2024-02-28
  10:26:39

  27 41

  No wreszcie w sercu Rybnika zamiast błotnistego parkingu mamy obiekt który będzie służyć tym którzy interesują się sztuką. Nie samym sportem żyje miasto. Brawo dla władz miasta za budowę różnorodnej oferty dla mieszkańców miasta i całego regionu bo do tej pory najbliższa galeria sztuki znajdowała się w Katowicach.

 • ~Lepszyrybnik.pl 2024-02-28
  10:37:55

  36 27

  Warto zadać pytanie dlaczego prezydent Kuczera wybudował najpierw galerie choć nie mamy szkoły plastycznej w mieście, a nie wybudował obiecanej sali koncertowej przy szkole muzycznej? Dlaczego podejmuje się takie decyzję nie pytając mieszkańców i nie patrząc strategicznie na priorytety. Wydawać na kulturę w mieście trzeba, ale róbmy to z głową.

 • ~Arteks 2024-02-28
  10:55:00

  26 37

  @Lepszyrybnik.pl - znowu mieszacie kompetencje tak jak i w innych tematach (np. transport do Gliwic). Szkoły muzyczne są pod kuratelą Ministerstwa Kultury (a nie Urzędu Miasta) i to w czasach ministra Glińskiego z PiS wykreślono zaplanowaną inwestycję w postaci sali koncertowej przy PSM w Rybniku. Kuczera nie miał tu nic do powiedzenia, a posłowie PiS mogliby mieć - ale milczeli i zignorowali problem. Władze miasta słuchają mieszkańców! O profesjonalną galerię wystawienniczą środowiska artystyczne zabiegały od lat 90. Wreszcie udało się te marzenia spełnić.

 • ~kamyl 2024-02-28
  11:02:22

  35 16

  Ciekawe za jaki czas miasto sprzeda wynajmie, pod banki, pożyczki ew. Biedronkę

 • ~rzyt 2024-02-28
  11:28:23

  26 13

  W czasach "odmóżdżania" szkół i rozbijania wszelakich wspólnot w Europejskim Obszarze Kulurowym trzeba się cieszyć, że będzie szansa dla sztuki....

 • ~mariusz mewa 2024-02-28
  12:03:55

  30 8

  Coś takiego jak galeria sztuki powinno funkcjonować, chociaż nie wiem czy nie można było wykorzystać jakiegoś istniejącego już budynku. Ale jest jak jest, szkoda tylko, że pod względem architektonicznym ten budynek to dno.

 • ~exploriurbex 2024-02-28
  12:06:58

  16 15

  Jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy Adolf Ryszka pochodził z Rybnika. Tymczasem nigdy nie mógł przedstawić swojej twórczości w Rybniku bo nie było takiego miejsca. Teraz już wreszcie będzie.

 • ~Lepszyrybnik.pl 2024-02-28
  12:38:53

  23 18

  @Artejs to Ty siejesz propagandę. W poprzednich kampaniach Kuczery była mowa o sali koncertowej, a nie o galerii sztuki! Poszukaj sobie nawet informacji na tym portalu. Także pytamy, kto i na jakiej podstawie podjął decyzję, że ważniejsza jest galeria, a nie sala koncertowa? Czy znów urzędnicy sobie podjęli decyzję na podstawie obrazków z power pointa? Tak się nie planuje rozwoju miasta, tak się generuje kolejne koszty. Mamy już muzeum Ignacego do którego dopłacamy 3 mln zł rocznie, mamy muzeum medycyny z podobnymi kosztami, doszła teraz galeria. A uczniowie szkoły muzycznej nadal bez sali koncertowej.
  Kultura jest ważna, nigdy tego nie negowaliśmy, ale wydawajmy na nią pieniądze z głową.

 • ~Arteks 2024-02-28
  12:59:11

  15 26

  @Lepszyrybnik - robienie propagandy, marketing, promocje to nie są łatwe rzeczy więc poczytuję sobie to za komplement co o mnie napisał człowiek z imperium medialnego. :)))

  Parę razy już daliście pokaz nieznajomości tematów czy kompetencji. Rozróżniasz coś takiego jak inwestycje państwowe, prywatne od inwestycji miejskich? Jeśli tak to inwestycją państwową jest np. budowa elektrowni gazowej - i mogłaby nią być budowa sali koncertowej która miała kosztować 50 mln, a inwestorem miało być Ministerstwo Kultury. Niestety PiS nie lubiło Rybnika więc sali nie ma. Wierzę, że temat wkrótce ruszy i sala powstanie dzięki zmianom we władzach kraju.

  Czy ty naprawdę chciałbyś aby miasto wyłożyło 50 milionów na salę koncertową kiedy w innych miastach takie budowle finansowało państwo np. w Jastrzębiu?

 • ~moratorek 2024-02-28
  14:19:52

  21 8

  Wydawało mi się, że od lat istniejący obiekt pod nazwą RCK (lub jak kto woli TZR) jest znacznie większy od nowo powstałej galerii. Okazało się, że dopiero teraz powstała przestrzeń do ekspozycji dzieł artystów. Nie ma to jak żyć "mylnym błędzie".

 • ~1floyd 2024-02-28
  16:13:22

  23 5

  Jak dla mnie bezsensownie wydana kasa. W pobliżu, są poszpitalne budynki Juliusza. Spokojnie można było, zaadoptować któryś z nich, lub pobliską kaplicę. A działkę przeznaczyć pod kolejną inwestycję TBS. Za 8,5 bańki było to do ogarnięcia. Co do sali koncertowej. Pisano kiedyś o dotacji państwowej 16,5 mln złotych. Co z nią? Przepadła?

 • ~vina3 2024-02-28
  19:44:12

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Rozsądny Człowiek 2024-02-28
  21:03:45

  14 11

  Po prostu na ostatnią chwilę tej prezydentury ktoś znajomy musiał na czymś zarobić i tyle

 • ~Francik049 2024-03-01
  20:26:10

  2 3

  Statystyki na zakończenie roku pokażą realne zainteresowanie mieszkańców tą formą sztuki i wskażą czy nie była to przypadkiem sztuka dla sztuki i kolejna miejska przechowalnia etatów, zwłaszcza że nazwisko pani kierowniczki wydaje się znajome.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5247