Są malutkie, a poruszają się błyskawicznie (do 200 km/h), większość czasu spędzają w powietrzu, odżywiając się masą drobnych owadów i pijąc wodę z kropli deszczu. Co jednak jerzyki robią w budkach lęgowych? Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił przekaz na żywo z wnętrza „domku”.
Jerzyki - ptaki, które wracają do nas z południowej Afryki, by wydać na świat potomstwo. Jak co roku zamierzają nam towarzyszyć do okolic końca sierpnia, by na czas naszej, polskiej pory jesienno-zimowej znów odlecieć na południe.
Jerzyki zamieszkują (głównie w celach lęgowych) dachy, zaułki, szczeliny budynków oraz obiektów naturalnych. Chętnie lęgną się w przygotowanych na wysokościach budkach. Ich gnieżdżenie się nie powoduje zniszczeń ani zabrudzeń elewacji czy instalacji obiektów. W przeciwieństwie do podobnie błyskawicznych w locie biało-czarnych jaskółek, jerzyki mają dostrzegalne z zewnątrz jednolite, ciemne ubarwienie. Lubią poruszać się w gromadzie. Wydają przy tym charakterystyczny delikatny świst - przy przelocie ich stadek dźwięki są intensywniejsze. Doskonale pamiętają swoje miejsca lęgowe i powracają do nich rokrocznie. W Polsce ptaki te znajdują się pod ochroną ścisłą.
Jerzyki są gatunkiem wędrownym. Ich przemieszczanie się (migracja) ma jednak pewne zauważalne cele i stałe - także dla NFOŚiGW - miejsca siedliskowe.
Przez 10 lat na naszych dachach w budkach wylęgło się przeszło 300 młodych ptaków. W zeszłym roku „enfosiowa” populacja osiągnęła rekordową liczbę - bo aż 114 ptaków (w tym 56 piskląt). Nasze jerzyki na stałe znajdują się pod fachową opieką ornitologiczną pana Mariusza Grzeniewskiego, stąd wiemy, że cała nasza populacja ma dobre warunki do rozrodu, jest dość liczna i co roku się rozwija. W tym roku liczymy na kolejne jej powiększenie – słyszymy w NFOŚiGW.
Aby umożliwić poznawanie i odpowiednio zaprezentować życie codzienne tego gatunku, pod czujnym okiem pana Mariusza, instytucja zorganizowała w tym sezonie i udostępniła nieinwazyjny przekaz na żywo z jednego z ich domków. Nad organizacją przedsięwzięcia ze strony NFOŚiGW pracowały wspólnie: Departament Informatyczny, Departament Administracyjny, Wydział Promocji i Komunikacji oraz Wydział LIFE.
Transmisja z życia ptasiej rodziny jest już dostępna na YouTubie lub poniżej:
Tagi: jerzyki, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, big brother jerzyki, budka lęgowa
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
28840To był umyślny wypadek. Prokuratura zamyka śledztwo ws. śmierci biznesmena z powiatu rybnickiego
16420Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
15165Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
15038Chwałowice: bus zderzył się czołowo z osobówką. Jedna osoba w szpitalu
14656Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+88 / -5Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
20Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Lateks 2022-06-05
22:37:31
A potem jeden idiota założy firmę wykonującą opryski, wujek załatwi przetarg bo przecież "komary gryzą," i wytrują owady a młode jerzyki, jaskółki padną z głodu... i tak się ten świat kręci, bo ludzie dziś wygodni, muszą wszystko zrobić lepiej, ludzie płaczą że paliwo drogie, a nie ma miejsca w Rybniku gdzie co tydzień nie słychać spalinowych kosiarek...
I potem zdziwienie że trawnik spalony przez słońce, bo koszą trawę aż do ziemi zamiast zachować chociaż te 8 cm.,..