zamknij

Wiadomości

Chcą uratować schron przy rondzie. Właściciele nie chcą o tym słyszeć

2016-10-04, Autor: 

Czy wiecie, że tuż przy rondzie Levin znajduje się schron bojowy z 1939 roku? Zniszczony i schowany w roślinności obiekt został zapomniany przez wielu rybniczan. Chcą to zmienić pasjonaci historii naszego miasta. Problem tkwi we właścicielach terenu na którym stoi schron. „Planują dużą inwestycję”.

Reklama

Takich obiektów nie mamy za wiele w Rybniku. Jeden schron bojowy znajdziemy na Wawoku, udało się go uratować. Drugi znajduje w okolicach ul. Dąbrówki, praktycznie nie ma po nim śladu, ponieważ stoi na nim garaż. Trzecia taka budowla stoi przy rondzie Levin. – To schron bojowy wykorzystywany przez polskie wojska w 1939 roku. Był budowany kilka dni przed wojną. Służył jako punkt oporu przed nazistowskimi Niemcami, kryli się w nim żołnierze piechoty z dwoma karabinami maszynowymi. Mieli osłaniać drogę Racibórz-Rybnik, bo stamtąd spodziewano się ataku wroga. Okazało się, że przyszedł on z nieco innej strony, a wojska niemiecki zajęły schron – opowiada Adrian Piętka ze stowarzyszenia Zapomniany Rybnik.

W schronie mogło się pomieścić 5 osób – dwóch strzelców, dwaj ładowniczy i dowódca. Dawno przestał spełniać funkcję obronną, teraz sam musi być chroniony przed wandalami i bezdomnymi, którzy kryli się wewnątrz budowli nierzadko urządzając tam alkoholowe libacje. – Służby zabezpieczyły schron od środka po tym, jak doszło do pożaru. Nie wygląda on dzisiaj idealnie tak jak na Wawoku. Słyszeliśmy, że ktoś już próbował go „szarpnąć” koparką. Stoi zapomniany, wielu ludzi nawet nie wie o jego istnieniu – dodaje Remigiusz Michalik z rybnickiego oddziału stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Miłośnicy historii chcieliby przywrócić miastu schron bojowy, udostępnić go dla młodych mieszkańców Rybnika. Problem tkwi we właścicielach terenu, którzy nie chcą słyszeć o udostępnieniu obiektu. – Próbowaliśmy rozmawiać, ale byliśmy odsyłani do adwokata. Ten miał wykutą regułkę, że nie chce rozmawiać na ten temat, ponieważ klient „planuje dużą inwestycję”. Słyszymy o niej od lat. My mu odpowiadamy, że schronu nie można się pozbyć, bo choć nie zapisano go jako obiekt zabytkowy, to jest chroniony ewidencją – wyjaśnia Adrian Piętka.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, nie chcą wykupywać terenu, ale jedynie wykarczować go, odgrodzić słupkami i wyeksponować budowlę obronną. - W Rybniku nie mamy wiele takich miejsc, a ono nadaje się do edukacji dzieci i starszych. Nasze chęci są ogromne, wystarczy tylko dobra wola właścicieli – mówią nasi rozmówcy.

Sprawę zajął się też rybnicki magistrat, ale jak wyjaśnia Agnieszka Skupień – „miasto posiada ograniczony zakres kompetencji w stosunku do obiektów o charakterze zabytkowym nieobjętych jakąkolwiek ochroną przewidzianą w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami”. - Jedną z możliwych form ochrony jest wpisanie takiego obiektu przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków, jednakże mając na uwadze dotychczasową praktykę Konserwatora, obiekty zabytkowe o charakterze jak omawiany schron piechoty nie są wpisywane do przedmiotowego rejestru – wyjaśnia rzecznik magistratu.

Co więcej, miasto nie ma bezpośredniej możliwości dokonywania nakładów na obiekt znajdujący się na nieruchomości stanowiącej własność prywatną. - W realiach niniejszej sprawy należałoby odkupić teren od właścicieli, na co niestety nie wyrażają zgody – mówi Agnieszka Skupień.

Tutaj temat się urywa, do czasu gdy właściciele zmienią swoje zdanie lub schron zupełnie zniknie z map Rybnika. 

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~frbro 2016-10-04
    14:21:03

    35 9

    Szkoda, że taki opór że strony właścicieli, bo ekipa na prawdę bardzo fajnie odnowiła ten schron na wawoku. Mam tylko jedną uwagę - pomalowanie schronu na wawoku farbą w kolorze piaskowym, to jakieś nieporozumienie! Schron stoi w Rybniku, a nie w Kabulu... Gdyby to poprawić, to byłoby idealnie. Gorąco do tego zachęcam! :)

  • ~ 2016-10-04
    14:40:52

    57 11

    Jak to Polski schron z 1939 roku nie jest wpisany do żadnego rejestru zabytków?Przecież to jest perełka i poza bunkrem na wawoku chyba jedyna pamiątka po kampanii wrześniowej w Rybniku a wyburzenie go to był by skandal

  • ~siarzewski 2016-10-04
    15:24:45

    43 19

    Za to wszelkie obiekty religijne, także takie postawione nawet w latach 90tych, są powpisywane do rejestru zabytków... Chyba tylko po to, aby samorządy mogły finansować parafie.....

  • ~marys76 2016-10-04
    15:30:01

    40 4

    Szkoda, że w artykule nie wypowiedział się właściciel działki na której znajduje się schron. Chciałbym dowiedzieć się jakie ma zdanie w tym temacie, jakie plany w związku z działką i schronem i dlaczego nie chce pozwolić aby ekipa go wyremontowała.

  • ~ 2016-10-04
    15:35:07

    26 4

    Cafe bar ,,WOJAK" w takim miejscu z transmisją meczy i wszyscy zadowoleni. Historia to ważny element kultury dla każdego narodu a jak jeszcze na siebie zarabia to tym lepiej. Najlepsze czasy na mieszanie biznesu z historią w granicach rozsądku.

  • ~Arteks 2016-10-04
    16:20:50

    24 38

    Bardzo szanuję wszystkich pasjonatów historii ale chciałbym delikatnie zwrócić uwagę, że nie każdy obiekt z 1939 jest sam w sobie cenny dla miasta. Mamy przecież w Rybniku multum przykładów na wyburzanie starych budynków które nie pasowały swoją estetyką czy funkcjonalnością do współczesnych czasów. Chociażby dawna szkoła muzyczna czy wyburzona niedawna kaplica przy Parku Bukówka.

  • ~Marcin Kaczmarczyk 2016-10-04
    16:50:11

    48 7

    Kolego frbro! 99% prac związanych z remontem schronu na Wawoku wykonaliśmy ze swoich funduszy. Prywatnych, nie z UM czy skądkolwiek. Jasne, możemy przemalować ale kto pokryje koszty farby, narzędzi itd? łatwo powiedzieć przemalujcie! Ale jak przychodzi co do czego to zostajemy sami.

  • ~marys76 2016-10-04
    17:38:30

    38 7

    Specjalnie dziś podjechałem na Wawok zobaczyć schron. Jak dobrze widzę to nie jest on cały piaskowy jak pisze FRBRO. Jest on pomalowany w plamy: brąz, zieleń i piaskowy. Przypuszczam, że nie jest to maskowanie oryginalne bo jak wyczytałem to schronów tych w Polsce nie malowano i były surowe betonowe. Niektóre kończono budować na szybko dopiero w sierpniu 1939. Tak więc nie wiem co Ci kolego FRBRO nie odpowiada ten kolor piaskowy. Malowanie myślę, że jest tylko dla oczu zwiedzających aby nie raził surowy beton a nie odwzorowanie prawdy historycznej. Ale jestem tylko laikiem w tych sprawach. Gratuluję zapału w działaniach bo pamiętam jak tam schron wyglądał, był przysypany ziemią i śmieciami, obrośnięty krzakami oraz bardzo zaniedbany. Chłopaki nie przejmujcie się opiniami malkontentów (np. Arteks potrafi wszystko skrytykować) tylko wytrwale walczcie o schron przy rondzie Lievin.

  • ~Arteks 2016-10-04
    17:56:10

    8 47

    @marys76 - miesza ci się pod deklem jeśli uważasz, że ja ciągle krytykuję bo mi się to rzadko zdarza. Zwracam rozsądnie uwagę, że nie wszystko złoto co się świeci. ;)

  • ~frbro 2016-10-04
    19:00:28

    7 12

    Panie Marcinie, rozumiem i doceniam wasz wkład, efekt jest i tak znakomity, jednak uważam, że z tym kolorem można było trochę lepiej... Marys, nie napisałem że cały jest piaskowy, ale faktycznie moglem to określić precyzyjniej. Jak będzie kiedyś okazja i materiał to przemalujcie te piaskowe plamy. Jeśli nie, to nic się nie stanie. Pozdrawiam serdecznie!

  • ~lukasz76 2016-10-04
    23:19:43

    10 8

    "a wojska niemiecki zajęły schron" to niezbyt dokładna historia , bo most naprzeciw też był zaminowany (jak wiadukt nad ulicą Wodzisławską i Nacyną )a obsada miała rozkaz wysadzenia w razie nieodparcia ataku - miało to na celu przerwanie ważnej arterii transportowej i odcięcia drogi wojskom pancernym wroga na pewien czas.; ale załoga ponoć poddała się bez jednego wystrzału . Tak ja słyszałem . Więc to raczej część tej "niechlubnej" historii , tak jak wkładu mniejszości Niemieckiej w pokrzyżowanie planów obrony - raporty i mapki dla agresora...

  • ~Arteks 2016-10-05
    10:17:53

    14 7

    @lukasz76 - to ciekawe co napisałeś bo z tego by wynikało, że te schrony niczemu tak naprawdę nie służyły. Wysadzenie mostu było aktem desperacji i nie miało żadnego wpływu na pochód wojsk niemieckich, za to zaszkodziło zwykłym ludziom w podróżach przez pierwsze lata wojny. Słyszałem z niejednego źródła, że wejście do Rybnika 1 IX armii niemieckiej było jakby powitaniem, a nie atakiem bo spora część mieszkańców się cieszyła z tego faktu. Historii nie da się zakłamać i trzeba ją przekazywać taką jaką w rzeczywistości była. W czasach PRL przekłamywano historię związaną z II WŚ, Katyniem, Układem Ribetropp-Mołotow, rzezią na Wołyniu i co im to dało?

  • ~tommi 2016-10-05
    10:28:16

    19 1

    lukasz76 każdy most był zaminowany, każdy wiaduk przeznaczony kiedyś do wyburzenia taktycznego, to żadna nowina, tymczasem to czy schron został oddany bez wystrzału trzeba rozpatrywać zupełnie inaczej niż tylko w kategoriach chwały czy wstydu. Decyzję podejmuje dowodzący w oparciu o informacje jakie do niego docierają, jasne z perspektywy czasu mozna to rozliczać tylko po co i w jakim celu?
    Chyba tylko jako lekcja poglądowa że taki incydent nastąpił.
    Nie mozna bowiem wystawić jednoznacznej oceny historycznej, gdyż nie znamy faktów dotyczących tej sprawy. i tak pozostanie.
    Co do samego schronu to niestety dopóki właściciel terenu nie pozwoli nic sie nie wydarzy, a szkoda bo nawet taki kawał betonu odpowiedni wyeksponowany potrafi opowiedzieć kawałek historii i to na żywo a nie z podręczników, nawet bedąc pomalowany piaskowo czy innym kolorem.
    Nie chodzi tez o to by siedemdziesią lat po wojnie opowiadać o niej, tylko pokazać młodym że w naszym regionie tez sie rózne rzeczy odbywały, i kawałek historii jest na wyciągnięcie ręki, a łuski karabinów 75 pułku piechoty sa do dzis znajdowane na polach naszych okolicznych domów, żołnierzy którzy bronili naszych rodzin, czy to w polskim czy niemieckim wojsku służących.

  • ~hub381 2016-10-05
    11:53:42

    14 6

    Myślę,że jak napiszecie petycję do tow.Macierewicza-to macie poparcie zapewnione i schron uratujecie.
    Życzę powodzenia !

  • ~ 2016-10-05
    14:41:55

    1 7

    no arteks lukasz76 jest bardzo wiarygodnym zródłem historycznym który coś tam ponoć słyszał :D

  • ~lukasz76 2016-10-05
    17:54:48

    8 1

    Akurat właśnie dzięki temu zdarzeniu ten obiekt jest ważny ; wnioski niech każdy sobie sam wyciągnie , ja powiem tyle ,że to dowód na to ,że nawet najlepszy plan może zepsuć rozłam w społeczeństwie, bo taka jest prawdziwa historia Rybnika - spory , podchody i kapowanie. .Sąsiad - sąsiadowi wilkiem .Przed wojną w czasie wojny , krótko po i teraz . Historię każdy zna , a "rozkminki" na temat taktyki i planów obrony zdaje się,że na wspomnianym w artykule- forum -są umieszczone, a każdy od siebie coś tam dodał . Wszędzie w prasie ,telewizji i radio - zakapuj sąsiada co kradnie prąd , gaz , no a teraz - pali śmieciami. Oczerniaj Polaków za granicą ,nie przyznawaj się ,że Nim jesteś.Piękny przykład do czego to doprowadzi , a co więcej - kto na tym zyska. Dziel i rządź ,prawda?...Właśnie teraz jest odpowiednia pora na wystawienie jednoznacznej oceny ,bo takie są fakty!A kiedy ? Co do sposobu przejęcia - miasto mogłoby wywłaszczyć ten teren pod przebudowę węzła komunikacyjnego - brakuje odnogi do bezkolizyjnego skrętu w prawo na rondzie i wpleść w projekt ten schron.Zdaje się ,że już go fadromą próbowali przesuwać przy okazji budowy obwodnicy. Ministra bym w to nie mieszał bo nam zrobi "ukrytą opcję Niemiecką"...
    ~chochlik - chcesz się przypochlebić Arteksowi czy zyskać nową antypatię ? Z tego co piszesz musiałeś wypaść spod prasy albo z boćkowego tobołka bo Dziadków którzy walczyli w Polskim lub Niemieckim wojsku lub u Andersa, czy jakichkolwiek ,widocznie nie miałeś ..

  • ~tommi 2016-10-05
    18:47:36

    4 0

    lukasz76, historia to nie matematyka, nie da sie jednoznacznie określić, zawsze to bedzie światopogląd mniej lub bardziej obiektywny ale nie jednoznaczny i max realny.
    Możemy się "przytulić" do jednej z wersji i uznać ją za jedynie słuszną, ale czy będzie ona tą prawdziwą?
    Każdy też ma prawo do swojego zdania, a nasz poziom tolerancji pozwoli nam to inne zdanie akceptować lub nie.

  • ~lukasz76 2016-10-05
    23:26:33

    7 0

    ~tommi ...ja też tak potrafię - Wizyta w Auschwitz pozwala pozbyć się złudzeń i filozoficznych problemów egzystencjalnych . Pokazuje też dobitnie jak matematyka opisuje historię jak zamyka człowieka w prostych szufladkach definicji.Rozgranicza wartości pozytywne od negatywnych postaw . Historia może być najlepszym nauczycielem bo Historia kołem się toczy . Nie można pozwolić popełniać systematycznie tych samych błędów, nie można naiwnie sądzić ,że jakoś to będzie i że te jakoś to pewna wygrana w totka.
    Po to potrzeba pomników, bo podręczniki da się drugi raz napisać, niewygodne pominąć , podkreślić lub tez wymyślić nowe ... lub też spalić .Mówisz o historii jak kawałku czekolady - zjedz ,posmakuj i nie zastanawiaj się jak ,skąd ,gdzie, kto, dlaczego? I broń Boże nie oceniaj , nie szufladkuj ! To jest przecież oszustwo , i nie mówimy dosłownie o "koloryzowaniu" w amerykańskie barwy - bo w obecnej dobie należy przejaskrawiać,podświetlać neonem lub ledami , ale tu przytulasz :no mu kazali zabijać ,ale on nie był zły bo modlił się do tego samego Boga . Nie wiem jakaś nowo moda na "cartony" dobre wiedźmy, miłe ogry itd. Zanim będziemy uczyć tolerancji , nauczmy rozumieć . I tylko tyle.

  • ~Ja_2 2016-10-08
    17:37:05

    14 1

    Prosta sprawa - schron wykopać, wyremontować i wyeksponować w innym miejscu. Ot i po sprawie.

    Egon z Rybnika

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 3585