Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich rozpoczęła zbiórkę na pomnik, który ma upamiętnić Tragedię Górnośląską. Zgodę na powstanie pomnika wyrazili już rybniccy radni.
Jak podkreślają działacze DURŚ, duża część mieszkańców Śląska nie wie czym była Tragedia Górnośląska.
Była to zbrodnia głównie Ślązakach, która zaczęła się w 1945 roku i trwała do 1956 roku. Opierała się na rabunkach, gwałtach, mordach i wywózkach do obozów koncentracyjnych pod administracją państwa polskiego. Ślązacy byli wtedy prześladowani ze względu na swój język i tożsamość - tłumaczy Prezes Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, Józef Porwoł.
Katami Ślązaków byli zarówno żołnierze Armii Radzieckiej, jak i funkcjonariusze kształtującego się polskiego państwa komunistycznego. Józef Porwoł opowiada, że w regionie rybnickim, niestety bardziej było widać bestialstwo Polaków niż Rosjan.
Armia Czerwona jeszcze jakkolwiek trzymała dyscyplinę i w większości ograniczała się tylko do rabowania, a Polska już niestety nie. Państwo polskie przejęło nazistowskie obozy pracy, przez co zamiast zakończenia tragedii jaka działa się w tych miejscach zmieniono tylko właściciela i profil ofiar. W obozach na Górnym Śląsku zmieniło się jeszcze jedno: za czasów niemieckich były to obozy pracy, po 45 roku były to obozy pracy tylko z nazwy, gdyż śmiertelność dzienna wśród więźniów tego obozu była na podobnym poziomie jak w Auschwitz czy w radzieckich łagrach – mówi Porwoł.
Prezes DURŚ dodaje, że w Rybniku bardziej niż w innych śląskich miastach (Zabrzu, Chorzowie), dowódcy Armii Czerwonej starali się utrzymać dyscyplinę. Dochodziło do kradzieży i rabunków, ale gwałty były surowo karane. Po przejściu Rosjan to polskie władze dokonywały aresztowań i wywozów do obozu Zgoda w Świętochłowicach oraz częściowo do Związku Radzieckiego.
W obozie Zgoda katami byli właściwie sami Polacy ze służb porządkowych i ubecji, którzy pracowali dla tamtejszej polskiej władzy. Potem, kiedy zamknęli te obozy prześladowania – niestety - nie ustały. Do 1956 nadal trwały wywózki oraz prześladowania Ślązaków za mówienie w języku śląskim.
Józef Porwoł wie co mówi, bo prześladowania dotknęły bezpośrednio jego rodzinę, a dokładnie dziadka i ojca.
Starzik był zabrany z domu przez polskie służby i prowadzony w długim wielotygodniowym marszu. Nie wiadomo gdzie go prowadzili, gdyż pod Raciborzem uciekł. Na całe szczęście w Polsce po wojnie panował chaos administracyjny i potem już po mojego dziadka nie przyszli.
Ojciec Józefa Porwoła został aresztowany przez UB w 1948 roku pod pretekstem kradzieży, której nigdy mu nie udowodniono.
Z opowiadań Mamy wynika, że Tata wrócił do domu skatowany. Ale najważniejsze było to, że wrócił - opowiada rybniczanin.
Pomniki poświęcone Tragedii Górnośląskiej są już na terenie obozu Zgoda w Świętochłowicach czy Mysłowicach. Tablica pamiątkowa usytuowana jest też w Dębieńsku. W Rybniku takiego miejsca pamięci dotąd nie było.
Tragedia Górnośląska miała miejsce również w Rybniku i dotknęła wielu jego mieszkańców. Ofiary tej gehenny, jak i ich rodziny zasługują na swoje miejsce pamięci, zarówno fizyczne, jak i te w świadomości społecznej, gdyż wydarzenia te są przemilczane i wciąż mało znane - argumentuje wspierający zbiórkę, Krzysztof Szweda.
Pomnik ma powstać w Rybniku przy Placu Kościelnym. To miejsce symboliczne. W tym akurat miejscu zatrzymał się front radziecko-niemiecki na początku 1945 roku, a to właśnie wkroczenie Armii Czerwonej jest uznawane przez nas za początek tragedii Górnośląskiej.
Działacze DURŚ mają już projekt pomnika. Wygląda tak:
Na jego wykonanie potrzeba 18 tysięcy złotych. Finansowe wsparcie zadeklarowali już poseł Łukasz Kohut i senator Marek Plura, pomysł popiera też pisarz Zbigniew Rokita. Rybniczanie i mieszkańcy regionu mogą wpłacać datki na ten cel poprzez zbiórkę na portalu Zrzutka.
LINK DO ZRZUTKI: https://zrzutka.pl/z/tragedyjo-rybnik
Tagi: Pomnik Tragedii Górnośląskiej Rybnik, Zbiórka na pomnik Tragedii Górnośląskiej, Tragedia Górnośląska Rybnik, Demokratyczna Unia Regionalistów Śląskich, DURŚ, Józef Porwoł, Krzysztof Szweda, historia Śląska
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
47315Z drogi wypadł autobus! Kierowca dostał mandat (zdjęcia, wideo)
29537Burza wokół drag queen w Rybniku. Pojawił się hejt. Lulla La Polaca z obawy o zdrowie i życie zrezygnowała z występu
22762Z autobusu do radiowozu. Policjanci zatrzymali agresywnego 17-latka
19233Policjant z Rybnika zmarł zdobywając Kilimandżaro. Trwa zrzutka na transport jego ciała
18076„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+209 / -13„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+176 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+134 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+139 / -15Tyle będzie kosztowała kremacja zwłok w Rybniku. Znamy cennik
+142 / -46Burza wokół drag queen w Rybniku. Pojawił się hejt. Lulla La Polaca z obawy o zdrowie i życie zrezygnowała z występu
58Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45I po "świątecznym cudzie". Z nowym rokiem na stacje paliw wraca drożyzna
38GUS prowadzi badanie ankietowe, pyta o podróże. Tym razem to nie oszustwo
36Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~KJFeliks 2022-04-05
15:40:46
Tragedia Górnośląska miała miejsce również Rybniku i dotknęła wielu jego mieszkańców. Ofiary tej gehenny jak i ich rodziny zasługują na swoje miejsce pamięci, zarówno fizyczne jak i te w świadomości społecznej gdyż wydarzenia te są przemilczane i wciąż mało znane.
~ 2022-04-05
18:07:25
"Pod administracją państwa polskiego."
Faktycznie to pod administracją Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Wtedy nie było zadnej Polski, kraj był okupowany a władze sterowane z Moskwy, marionetkowe.
~Alpha 2022-04-05
18:31:34
@mui
Taa... Politechnikę Śląską wybudowała Polska, ale Czechosłowację pacyfikował PRL. PRL mordował Ślązaków w latach '45-'56, ale za to Polacy zakładali PTTK.
~ 2022-04-05
18:48:18
@Alpha, rozumiem więc że nie wierzysz w bajki o wkroczeniu wojsk radzieckich gdyby dyktator Jaruzelski nie wprowadził stanu wojennego?
~exx 2022-04-05
20:22:00
A można w tym kraju świętować jakieś udane akcje? Czy my wiecznie musimy być Chrystusem narodów? Dlaczego mamy pielęgnować w pamięci same porażki, klęski i ofiary? Później się dziwić że Polacy narzekają i mają niewyraźne miny. No jak w tym kraju można się uśmiechać.
~etet 2022-04-05
23:09:02
A może postawić pomnik tragedii mieszkańców miasta opanowanego przez syf i menelstwo? Zobaczymy jak szybko będzie obstawiony pustymi butelkami i puszkami. Taki symboliczny krzyk rozpaczy, zanim wszyscy utoniemy w moczu i rzygach. Zamiast rozpamiętywać historię, kiedy tragedię dzieją się na naszych oczach.
~hub381 2022-04-06
10:35:30
W Czerwionce urząd zamazał logo kibiców Górnika Zabrze a ul.Warynskiego nadal istnieje. Czy w tym urzędzie pracują jeszcze normalni ludzie ?
~ 2022-04-06
17:16:17
W naszym mieście i kraju sporo pomników, świąt i takiej trochę narodowej i regionalnej smuty. A może by tak postawić coś radosnego i łączącego?