zamknij

Wiadomości

Postawią przed Starym Kościołem pomnik poświęcony Tragedii Górnośląskiej

2020-02-16, Autor: 

Na najbliższej sesji Rada Miasta Rybnika zdecyduje, czy dać zgodę na budowę nowego pomnika w Rybniku. Ma on upamiętnić ofiary Tragedii Górnośląskiej. Pomysł powstał z inicjatywy Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich.

Reklama

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, Tragedia Górnośląska jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska XX w. Znacząco dotknęła ona również mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego którzy, po zakończeniu II wojny światowej, doświadczyli licznych represji ze strony radzieckich i polskich władz komunistycznych.

- Wydarzenia te, zapoczątkowane wejściem wojsk Armii Czerwonej dotyczyły szerokiego spektrum ówczesnej rzeczywistości. Przedstawiciele ludności cywilnej doświadczali aktów przemocy, aresztowań i internowania. Większość aresztowanych trafiała do obozów pracy przymusowej lub została deportowana do ZSRR bez poznania faktycznych przyczyn zatrzymania. Ogół tych wydarzeń miał znaczący wpływ na życie społeczne i gospodarcze ziemi rybnickiej – czytamy.

Jak dowiadujemy się od grupy społecznej - Śląskie Perły, pomnik Upamiętniający Ofiary Tragedii Górnośląskiej ma stanąć u zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie, Rudzkiej i Franciszka Rybnickiego, na terenie miejskim.

- Pomnik ma być bryłą z granitu o wymiarach 100 na 140 cm z wygrawerowanym tekstem (treść zostanie dokładnie skonsultowana z władzami Rybnika), rozważamy także wykorzystanie bryły węgla o tych samych wymiarach, ale tutaj ze względu na kruchość materiału, czekamy na fachową opinię kamieniarza. Obok bryły zostanie umieszczony informator z wyjaśniającą treścią w kilku językach – słyszymy.

Projekt powstaje z inicjatywy Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich, w projekt zaangażowani są m.in.: Śląskie Perły Hanna Kustra, europoseł Łukasz Kohut, poseł Maciej Kopiec, dr Bogdan Kloch dyrektor muzeum w Rybniku.

Dodajmy, że pomnik ma być ufundowany społecznie. Miasto nie przeznaczyło na niego pieniędzy.

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
  • ~ 2020-02-16
    13:58:33

    67 34

    Słuszna decyzja. Organizujecie regularnie upamiętnianie wydarzeń związanych ze zbrodniami faszystów, jednocześnie dziwnym trafem udaje się, że nikt nie widzi o wiele gorszych dla Polski i Polaków zbrodni komunistycznych.

  • ~Arteks 2020-02-16
    14:15:54

    80 44

    Pomysł ciekawy ale miejsce do upamiętnienia zupełnie przypadkowe. Na stacjach w Niemczech czy Czechach można spotkać tablice pamiątkowe lub pomniki upamiętniające wywóz Żydów z danego miasta. Wydaje mi się, że lepszym pomysłem na miejsce takiego upamiętnienia w Rybniku byłaby tablica na dworcu. Przy okazji wiele przypadkowych osób spoza Śląska która trafi na nasz dworzec - dowiedziałaby się o mało znanej w Polsce wywózce mieszkańców regionu do ZSRR po wojnie. Oczywiście wywożono ich w wagonach więc skojarzenie z największą stacją w regionie - jednoznaczne.

  • ~Marco2 2020-02-16
    15:24:57

    46 9

    Arteks...pomysł jak najbardziej słuszny i trafny .Popieram w stu proc.Wywózka odbywała się głównie koleją . W wagonach bydlęcych lub towarowych.

  • ~skuty 2020-02-16
    15:53:30

    57 10

    Kamień z napisami..

    Szczerze, jak widzę takie "pomniki" to zastanawiam się czy ich twórcy naprawdę chcą jakieś wydarzenie czy jakąś osobę uhonorować, czy tylko postawić byle co że niby "honorują"

    Wygląda to po prostu brzydko i nieestetycznie. Można zrobić fajny pomnik, nawet bazując na "bryle" tylko trzeba trochę chęci.

    Pewnie niejeden artysta mógłby z tego coś wyciągnąć. Dodać jakieś fajne elementy, kształt i tak dalej, ale po co. Lepiej walnąć kamulca i zbierać laury, jaka to piękna inicjatywa.

    Tak, narzekam i marudzę, ale popatrzcie na tę wizualizację. Przecież to wygląda tak paskudnie, że szok.

    Tak tak, wszystko się zmieni pewnie jak postawią...ale czy na pewno? Ileż to już razy ludzie mówili "to tylko projekt" "na żywo będzie lepiej" a okazało się, że badziewny projekt niewiele różnił się od badziewnego efektu końcowego.

  • ~ka22 2020-02-16
    16:51:01

    19 7

    Jestem za, ale może jednak coś w stylu pomnika ofiar terroru komunistycznego w Gdyni ?

  • ~ 2020-02-16
    18:29:18

    44 12

    Jestem Slazakiem, wiem co to byla Tragedia Gornoslaska, ale mam dosc tej cholernej pomnikozy.
    Z plakatoza sie nie potrafimy uporac, to se nastrzelajmy jak najwiecej pomnikow, proste, krzywe, geometryczne, "laweczki", pseudofontanny, JanyPawlyDrugie, popiersia... To w takim nagromadzeniu jak jest juz wyglada nieciekawie.
    Co jakas wolna przestrzen to znajdzie sie jakis dzialacz madrala, zeby walnac jakis hopsztosik. Potem sie beda zbierac raz na rok wazni ludzie (gownowazni) i robic mowy, skladac kwiaty. A przez caly rok beda ptaki sraly...
    Finlandia na 100 lecie odzyskania niepodleglosci wybudowala sobie nowoczesna biblioteke. My madrzejsi i bogatsi pomniki se stawiamy. I zal mi, ze to akurat z inicjatywy ludzi, z ktorych idea sie utozsamiam. Panie Kohut i ten posel, co nie zdazyl na glosowanie. Nie ma wiekszych potrzeb? moze jakies ksiazki o Tragedii by sie w szkolach przydaly?

  • ~ 2020-02-16
    18:32:51

    22 12

    @ Arteks
    100% racji - swietny pomysl.
    Taka tablica przy dworcu nawet osobe niezainteresowana historia by sklonila do zadawania soie pytan.
    Gdzie jechali?
    Dlaczego jechali?
    co sie stalo?
    dlaczego oni?

  • ~romcost 2020-02-16
    20:21:24

    23 21

    Naprawdę nie mamy innych pilniejszych wydatków ???

  • ~exx 2020-02-16
    20:46:05

    38 10

    Czy w tym kraju będziemy kiedyś upamiętniać rocznice zwycięstw, a nie porażek i tragedii?
    To tak jabyśmy nie mieli żadnych sukcesów tylko sami tragiczni bohaterowie. Zobaczcie takie Stany, czy oni obchodzą tyle rocznic klęsk?
    Tak samo jak zginie w wypadku kilkanaście osób to odrazu żałoba narodowa. No przecież ten kraj to esencja depresji.

  • ~Lateks 2020-02-16
    22:06:24

    0 4

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Jan Lubos 2020-02-17
    03:59:38

    25 6

    @Arteks, @Benett tudzież inni "znawcy" Tragedii Górnośląskiej:
    Wywózki na wschód to tylko fragment zła, które wówczas wyrządzono Ślązakom.
    Do polskich powojennych obozów koncentracyjnych wywożono ciężarówkami. Mieszkańcy ówczesnego powiatu rybnickiego stanowili drugą (po powiecie chorzowskim) pod względem liczebności grupę uwięzionych i pomordowanych w obozie koncentracyjnym w świętochłowickiej "Zgodzie". Na listach więźniów tego obozu można znaleźć chyba wszystkie (śląskie) nazwiska historycznie związane z miastem i okolicami.
    Obserwowane w ostatnich czasach stopniowe ujawnianie prawdy o bestialstwach popełnianych wobec mieszkańców Górnego Śląska, ograniczone do wywózek do Rosji Sowieckiej jedynie, uwłacza pamięci tych ofiar.

    Co do "pomnikomanii"... Benett pan pewnie nie zauważył, że to nie ma być pomnik "ku czci" . To ma być coś, co ma być przede wszystkim przestrogą i nauką.

  • ~Lateks 2020-02-17
    07:34:40

    10 0

    Dziękuję za usunięcie komentarza.
    Jak widać prawda boli. Ja miałbym jedno pytanie dla autorów? Skąd pomysł na taką lokalizację? Czy to przypadek? Bo miejsce dla tego pomnika wydaje się dla mnie zupełnie przypadkowe. Swoją drogą trochę smutne że są miejsca i pomniki zupełnie zapomniane a moim zdaniem też ważne.

  • ~Jan R. 2020-02-17
    07:46:46

    5 9

    Dorzucę się do budowy pomnika.

  • ~Stanisław Neblik 2020-02-17
    08:42:00

    4 9

    O ile ja się interesuję, to miejsce pomnika nie jest przypadkowe, ponieważ decydują o tym historycy a nie organizatorzy

  • ~arkussinus 2020-02-17
    09:22:58

    10 5

    panie arteks są miejscowości w powiecie rybnickim, w których od dawna są takie tablice upamiętniające wywózki do ZSRR, ale nikt z tego nie robi cyrku!! Tym sponiewieranym przez ruskie mendy( a czasem i polskie) po prostu się to NALEŻY i wcale nie trzeba robić na tym polityczne interesy, akademie, odsłaniane, czy przecinanie wstęgi....

  • ~Arteks 2020-02-17
    10:28:46

    3 10

    @arkussinus - a kto poza tobą robi w tej sprawie jakiś "cyrk"? @JanLubos - no ale do ZSRR jechali pociągami.

  • ~ 2020-02-17
    10:55:21

    7 0

    "jan Lubos
    Dzieki za lekcje - jak widac jestesmy niedoinformowani.
    Tablica wiec w zupelnosci wystarczy zamiast 50 pomnika w miescie.

  • ~Jan R. 2020-02-17
    12:16:34

    8 3

    Fragment Obwieszczenia z 9 lipca 1945 r.
    "Obwieszczenie. Z powodu braków w kartotece mieszkaniowej Urząd ... mógł tylko stwierdzić, że następująci obywatele miejscowości X są w posiadaniu grupy I i II listy narodowościowej" i tu wylicza się rodziny i imiona i nazwiska mężczyzn z tych rodzin. "Ponieważ istnieje podejrzenie, że jeszcze inni obywatele są w posiadaniu grupy II listy narodowościowej, przeto wzywa się wszystkich obywateli, którzy wiedzą, że oprócz wyżej wymienionych osobników, także inne osoby posiadają grupę I lub drugą, żeby się stawili w Urzędzie X lub w miejscowej Milicji Obywatelskiej do protokołowego zeznania, że dana osoba posiada grupę I lub II. Obywatele, którym wiadomo, że dana osoba posiada grupę I lub II listy narodowościowej i nie doniosą o tym do Urzędu X lub Milicji Obywatelskiej będą karani od 5 lat więzienia do kary śmierci. Ponieważ spis jedynkarzy i dwójkarzy musi być do 15 lipca ukończony przeto należy do tego terminu te osoby, które są w posiadaniu grupy I lub II do Urzędu X w Milicji Obywatelskiej zgłosić. Jest obowiązkiem obywatelskim Polaka jedynkarzy i dwójkarzy podać". Pisownia oryginalna. Najsmutniejsze jest to, że kapowali nie jacyś Gorole, czy Rosjanie ale sąsiedzi tych ludzi ze strachu, ale wydaje mi się, że częściej z zazdrości.

  • ~arkussinus 2020-02-17
    13:04:09

    9 5

    panie arteks: " Wszystkich członków milicji porządkowej i innych wezwano do urzędu, w którym przebywała już NKWD. Stąd bez prawa zajścia do domu, wywieziono wszystkich do Woszczyc i uwięziono w chlewie rolnika Siera. Następnego dnia z Woszczyc przewieziono wszystkich do Knurowa. Z Knurowa, po uprzednim uwięzieniu w chlewach dworskich, cały orszak mężczyzn i kobiet popędzono pieszo do Katowic.
    Na dworcu kolejowym w Katowicach wszystkich uczestników marszu załadowano na wagony towarowe i w mrozie, 23 lutego 1945r. przetransportowano do Krakowa. Tam, w więzieniu na Monteluppich,
    przebywali 3 tygodnie. W dniu 21 marca 1945r. tysięczne rzesze załadowano do 120 wagonów towarowych, które wyruszyły na wschód.
    Mordercza podróż trwała aż 33 dni. Jej warunki były śmiertelnie ciężkie. W wagonach umierali ludzie, a ich pogrzeb polegał na wyrzuceniu zwłok z wagonu....".....i mądralo arteksie na którym to dworcu, stacji...chciałbyś cokolwiek postawić do upamiętnienia??? Dlatego wg mnie najlepszym miejscem na upamiętnienie są chyba cmentarze parafialne lub komunalne, a nie stawianie pomników lub tablic na pokaz gdzie popadnie

  • ~Bernard Jona 2020-02-17
    17:38:48

    4 1

    Tragedia Górnoślązaków była wtedy ogroma zaś ten pomnik który ma powstać aby ją upamìętnić ma być jakiś taki mały.
    Na cmentrzu pochwani pojedyńczy ludzie, mają nieraz większe przez rodziny postawione. Planowana lokalizacja raczej też jest nietrafiona.

  • ~artefaks 2020-02-17
    18:09:29

    8 8

    Byłoby wszystko ok. Ale to jest kiełbasa wyborcza. Najpierw się do Ślązaków zwraca się jak do zakamuflowanej opcji niemieckiej. A teraz jak słupki spadają , to obiecują pomnik ?

  • ~Arteks 2020-02-17
    18:34:47

    1 12

    @arkussinus - jak się chce kogoś zacytować to nie powinno się małpiarskiej zasady stosować. ;) Przy metodzie "kopiuj-wklej" nie trzeba myśleć więc nie pomyślałeś, że w Woszczycach nie było stacji. A jeśliby się okazało, że wszyscy byli wywożeni z Katowic - to najlepszym miejscem na takie upamiętnienie byłby dworzec kolejowy w Katowicach. @artefaks - ale ty musisz mieć w głowie misz-masz...

  • ~Mael 2020-02-17
    20:08:26

    2 0

    ~arkussinus
    Podobnie opisują to krewni. Wujka mojego ojca zabrano z kopalni Gliwice. Wiemy, że więziony był w piwnicy szkolnej w Knurowie, a dalej w bydlęcych wagonach przetransportowany do kopalni w ZSRR.
    Zmarł tam z głodu. Mam pytanie czy istnieje wykaz imienny wywiezionych w tamtym okresie Ślązaków?

  • ~artefaks 2020-02-17
    21:11:35

    6 0

    Arteks napisał :@artefaks - ale ty musisz mieć w głowie misz-masz...

    Gdy brakuje racjonalnych argumentów, to na wierzch wychodzi zwykłe chamstwo...Wniosek zapewne wyciągnięty po głębokiej introspekcji samego siebie....

  • ~Arteks 2020-02-17
    21:50:52

    0 7

    @artefaks - argumenty to można mieć w jakieś dyskusji np. jak upamiętnić to wydarzenie - czy przez pomnik czy przez tablicę albo płaskorzeźbę. Gdzie upamiętnić. jak sfinansować itd. Ale ten twój polityczny bełkot nie ma nic wspólnego z dyskusją. Ktoś inny nazwał Ślązaków opcją niemiecką, ktoś inny chce upamiętnić wywózki z 1945 r. Nie widzisz niestosowności swoich wypowiedzi? To ja ci zwracam uwagę, a napisanie, że masz misz-masz w głowie w stosunku do ciebie jest bardzo delikatnym stwierdzeniem.

  • ~arkussinus 2020-02-18
    07:20:50

    4 0

    łaśnie dlatego zacytowałem fragment kroniki jednej z miejscowości dla takich dyletantów jak pan!!! Niestety na pańską inteligencję raczej trudno liczyć zwłaszcza jak pan "przegrywa"( co zdarza się nader często...) i chyba w tym fragmencie jasno i wyraźnie widać, jaką drogę PIESZO!!! musieli przebyć, żeby w końcu w trafić na pierwszy "banhoff"...ale pańskie klapki na oczach są nie do zdarcia, a te na psychice.....raczej nie nadają się już nawet do leczenia!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5281