zamknij

Wiadomości

Buk Sobieskiego chyli się ku upadkowi? Dzisiaj doszło do katastrofy 340-letniego drzewa

2021-06-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To jedno z najstarszych drzew w naszym regionie, najgrubszy jednopniowy buk pospolity w Polsce. Dzisiaj doszło do katastrofy. Z drzewa oderwały się grube i długie konary. Mogło dojść też do wypadku – pod drzewem znajdował się bowiem człowiek. Co dalej z pomnikiem przyrody? Jaka będzie jego przyszłość?

Reklama

Buk Sobieskiego chyli się ku upadkowi? Dzisiaj rano dostaliśmy informację od Czytelnika – z pnia drzewa oderwały się grube i długie konary. Co więcej, mogły one zrobić krzywdę mężczyźnie, który właśnie w tamtej chwili kosił trawę pod bukiem. Zniszczyły jednak ogrodzenie prywatnej posesji.

O zdarzeniu przy ul. Kościelnej zawiadomiony został Urząd Gminy w Świerklanach. Piotr Pustelnik, Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej, Komunalnej i Ochrony Środowiska potwierdza, że doszło dzisiaj do zdarzenia.

- Niestety, proces spróchnienia i obumierania drzewa posunął się do tego stopnia, że wyłamują się kolejne konary. Gałąź była już wcześniej podwiązana na liniach, ale złamaniu uległ wyższy konar, zabierając ze sobą niższe partie drzewa – wyjaśnia Piotr Pustelnik.

Buk Sobieskiego ma już bowiem około 340 lat. Jego stan martwił już kilkanaście lat temu. Co będzie dalej z wiekowym drzewem?

- Czekamy na przyjazd specjalistycznej firmy, która podejmie dalsze decyzje. Na pewno pozostała część korony będzie musiała zostać zredukowana, by zabezpieczyć sąsiednie nieruchomości przed niebezpieczeństwem. Już wcześniej była częściowo przycięta – dodaje nasz rozmówca.

Czy istnieje obawa, że pomnik przyrody będzie musiał zostać ścięty? Piotr Pustelnik nie był w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

- Na pewno trzeba będzie zabezpieczyć drzewo do takiego stopnia, by nie uległo przewróceniu – zaznacza.

---

Buk Sobieskiego jest najgrubszym drzewem swojego gatunku w Polsce. Jego obwód wynosi ponad 7 metrów! Przed przycięciem drzewo było wysokie na 22 metry. Legenda mówi, że pod młodym drzewem odpoczywał sam król Jan III Sobieski. Jednak ta historia jest mało prawdopodobna, ponieważ trasa na Wiedeń wiodła innymi szlakami. Buk został w 1962 roku pomnikiem przyrody.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Kimi73 2021-06-14 15:19:17

  Jaka mieścina takie drzewo... SRB:))))))))))))))

  7 36
 • ~truman20 2021-06-14 15:54:31

  Ściąć całkowicie a w zamian posadzić 100 nowych drzew. Gdyby ten człowiek zginął, to może ktoś by wreszcie uderzył pięścią w stół i ludzie przestaliby się głupio bawić w utrzymywanie jakiegoś starego próchna typu zabytkowe drzewa i mogliby tę energię przeznaczyć na sadzenie nowych drzew. Po co komu jakieś stare drzewa, bo ktoś się 300 lat temu pod nim wysikał? Kiedyś byłem w pewnym mieście robić klientowi ogrodzenie i oparłem łopatę o jedno z miejskich drzew a pech chciał, że jakiś urzędas jechał i to zobaczył- myślałem, że żywy do domu już nie wrócę... Gdyby ludzie przeznaczali na potrzebne rzeczy tyle energii co na głupoty, to świat byłby zupełnie lepszy.

  37 28
 • ~artefaks 2021-06-14 17:16:54

  Masz ci los. Na Zapiecku trzeba poszukać nowego drzewa godnego naczelnego wodza placka. Jakaś brzoza karłowata czy cuś? Aby mogła przetrwać po wsze czasy jak 1000 letnia rzesza

  3 11
 • ~Arteks 2021-06-14 17:37:53

  @truman20 - to co napisałeś nawet dla kogoś kto się nie interesuje przyrodą jest żenujące... Jak można być tak obojętny wobec czegoś co ma ok. 300 lat i jest dumą miejscowości?

  23 19
 • ~truman20 2021-06-14 19:00:41

  ~Arteks - jeśli ktoś przedkłada jakiś zeschnięty badyl nad życie człowieka, to nie mam słów...

  14 18
 • ~exx 2021-06-14 20:04:11

  Truman
  Lepsze stare drzewo niż kopcący i trujący dziesiątki osób sąsiad.

  17 9
 • ~Lateks 2021-06-14 20:11:48

  Jak tak dalej będą ludzie postępować to za chwilę pomnikami przyrody będą drzewa w wieku 50 lat.
  Swoją drogą ciekawe czy jak wcześniej korona była przycięta to rany zabezpieczono przed rakiem bakteryjnym ?

  9 4
 • ~AnnaKatarzyna 2021-06-15 08:34:58

  Obecna polityka chronienia drzew przynosi coraz wiecej minusow. Nikt nie chce sadzic na swojej ziemi wartosciowych drzew zeby sobie problemu nie zrobic. Kazdy sadzi sosny, albo jakies malo wartosciowe krzaczory. Moj maz posiada duzo ziemi rolnej ktora obecnie stoi odlogiem. Zreszta wszystkie pola w okolicy leza i zarastaja. Zamiast oddac je naturze (bo pewnie przez kolejne 100 lat nikt nie bedzie z nich korzystac), ludzie regularnie wycinaja wszystko Co tam rosnie, zeby bron Boze nie urosl tam np. dąb czy inne wartościowe drzewo.

  8 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 26