Znajdziemy go w każdym sklepie akwarystycznym. Cieszy oko mnogością odmian barwnych, długimi płetwami i ciekawym zachowaniem. Mowa oczywiście o bojowniku wspaniałym (Betta splendens)! Chyba każdy z nas zna kogoś, kto zauroczony pięknem tej ryby, podjął spontaniczną decyzję o jej zakupie. Każdy z nas widział ją w filmach, książkach czy nawet w grach komputerowych i wie, że gatunek ten hoduje się w kuli. Kula w sama w sobie zajmuje niewiele miejsca i niewątpliwie pełni funkcję dekoracyjną, jednak nie nadaje się do trzymania ryb. Wracamy więc do domu z kulą, kolorowym żwirkiem i bojownikiem. Nalewamy wody i wpuszczamy rybkę. Bojownik cieszy oko, na początku jest aktywny, ciekawski, z czasem jednak staje się apatyczny, przestaje pobierać pokarm i pada. Ten artykuł powstał po to, aby oszczędzić bojownikom cierpień, a ich właścicielom przykrych rozczarowań. Dowiesz się z niego, w jakich warunkach powinien mieszkać bojownik oraz jak założyć dla niego akwarium.
Aby zrozumieć potrzeby bojownika w kontekście doboru akwarium, warto poznać jego zwyczaje w naturze. Naturalnym środowiskiem występowania bojowników jest Wietnam, Indie, Półwysep Malajski i Tajlandia. Ryba ta zamieszkuje wody stojące, takie jak rozlewiska rzeczne, plantacje ryżu, stawy, rowy.
Wielu producentów oferuje kilkulitrowe akwaria przeznaczone dla bojowników. Rzekomo zawierają one wszystko do akwarium dla tej pięknej rybki. Prawda jest zgoła inna. Kula bądź niespełna pięciolitrowe zbiorniki nie są w stanie zapewnić komfortowych warunków żadnej rybie. Bojownik potrzebuje przestrzeni do życia. Co więcej, ze względu na specyficzne wymagania hodowlane niezbędne jest wyposażenie do akwarystyki, na które musimy mieć miejsce w zbiorniku. Wyklucza to całkowicie akwaria o pojemności poniżej 25 l, tym bardziej kule. Akwarium o pojemności 25–30 l to dla bojownika absolutne minimum, natomiast 50 l wydaje się optymalne. Oczywiście, jeśli możemy zakupić większe zbiorniki, to jeszcze lepiej. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że bojownik to ryba, która nie nadaje się do akwarium towarzyskiego. Możemy podjąć próbę połączenia go ze spokojnymi gatunkami ryb, natomiast nie zawsze skończy się to sukcesem. Bojownik nie toleruje również innych przedstawicieli swojego gatunku. Stałe trzymanie pary lub większej grupy bojowników nawet w dużym akwarium zwykle nie jest możliwe. Często dochodzi między nimi do walk na śmierć i życie, które nawet przy naszej szybkiej interwencji kończą się dotkliwym poranieniem i utratą rybki.
W kontekście litrażu nie sposób nie wspomnieć o przetrzymywaniu zwierząt w sklepach akwarystycznych. Bojowniki tak jak wszystkie inne ryby powinny przebywać w akwariach, absolutnie nie w plastikowych kubkach. Nie dajmy się zwieść sprzedawcom broniącym swoich praktyk zapewnieniem, że w naturze ryby te żyją w kałużach i potrafią oddychać powietrzem. Ryba przetrzymywana w takich warunkach jest ciągle narażona na stres, a przez to bardziej podatna na choroby. Akwarystyka to oprócz przyjemności odpowiedzialność. Absolutnie nie powinniśmy wspierać tego typu praktyk. Dlatego nie kupujmy w takich sklepach ryb czy sprzętu akwarystycznego.
Akwarium dla bojownika powinno być przykryte pokrywą lub szybą nakrywową. Gatunek ten posiada wyjątkowy narząd oddechowy, jakim jest labirynt, który umożliwia pobieranie powietrza znad tafli wody. Przy znacznej różnicy temperatury wody i powietrza dochodzi do „przeziębienia” labiryntu. Dolegliwość ta zwykle kończy się śmiercią ryby. Ponadto bojowniki są doskonałymi skoczkami i chętnie wyskakują ponad lustro wody, pokrywa chroni je także przed upadkiem na podłogę.
Tak jak zostało wspomniane na początku artykułu, bojowniki w naturalnym środowisku występują w Azji. Temperatura jest tam znacznie wyższa niż w Polsce (zwłaszcza w zimie), dlatego ryby te dobrze czują się w ogrzewanych zbiornikach. W związku z tym niezbędna w akwarium z bojownikiem jest odpowiednia grzałka z termostatem. Pozwala ona utrzymać stałą temperaturę wody, która nie powinna spadać poniżej 25°C. Za optymalną uznaje się temperaturę 27°C.
Drugim bardzo ważnym elementem wyposażenia akwarium jest filtr, który oczyszcza wodę. Powinien on być dostosowany do wielkości akwarium. Nie może powodować zbyt intensywnego ruchu wody, dlatego warto wyposażyć go w deszczownię.
Jeśli chcemy w akwarium hodować rośliny, niezbędne będzie także oświetlenie.
Bojowniki lubią gęsto obsadzone akwaria i często można zaobserwować, jak wylegują się na liściach. Rośliny nie tylko stanowią ozdobę zbiornika, ale także zapewniają rybom kryjówki, oczyszczają wodę i dostarczają życiodajnego tlenu. Jeśli nie mamy doświadczenia w hodowaniu roślin wodnych, warto postawić na te łatwe w uprawie, takie jak anubias, kryptokoryna, rogatek, moczarka czy gałęzatka. Wskazane są też gatunki pływające, takie jak pistia, rzęsa wodna czy bardzo efektowna salwinia. Nie stosujemy sztucznych roślin, które mogą uszkadzać delikatne płetwy bojownika.
Najważniejszą cnotą akwarysty jest cierpliwość. Zakładanie akwarium należy podzielić na dwa etapy. Pierwszym etapem jest wybór i montaż wyposażenia do akwarystyki, a drugim zakup samej ryby. Pomiędzy tymi etapami konieczny jest kilkutygodniowy odstęp potrzebny na biologiczne dojrzewanie akwarium. Wybierając sprzęt, warto korzystać ze sprawdzonych sklepów akwarystycznych stacjonarnych lub internetowych. Wszystko do akwarium z bojownikiem znajdziecie w akwarystycznym sklepie internetowym Trzmiel: https://trzmiel.com.pl.
Jeśli mamy już sprzęt, zbiornik i rośliny, możemy uruchomić nasze akwarium. Szkło należy dokładnie wypłukać i umieścić na jego dnie podłoże. Jeśli do dekoracji używamy korzeni lub kamieni, ustawiamy je w docelowych miejscach. Następnie sadzimy rośliny. Tutaj szkoły są dwie: albo sadzimy je na sucho i regularnie zraszamy wodą, albo sadzimy po wlaniu takiej ilości wody, aby sięgała około 5 cm ponad podłoże. Następnie montujemy filtr i grzałkę. Kiedy nasza aranżacja jest gotowa, zalewamy akwarium wodą. Robimy to delikatnie, aby nie naruszyć podłoża. Możemy użyć wody kranowej z uzdatniaczem, warto dodać do niej akwarystyczne preparaty z garbnikami. Kiedy akwarium jest zalane, dodajemy starter bakteryjny, uruchamiamy filtr, grzałkę i oświetlenie. Woda na początku może być mętna, lecz powinna się wyklarować w przeciągu doby. Teraz pozostaje tylko czekać, ponieważ akwarium musi dojrzeć. Dojrzewanie oznacza namnożenie bakterii, które odpowiadają za prowadzenie cyklu azotowego. Przed wpuszczeniem do akwarium bojownika warto sprawdzić testami akwarystycznymi parametry wody. Dopiero gdy mamy pewność, że cykl azotowy dobiegł końca, możemy zakupić rybkę.
Woreczek z zakupionym bojownikiem wkładamy do wody w akwarium, aby temperatury się wyrównały. Następnie stopniowo dolewamy wody z akwarium do woreczka. Taka aklimatyzacja może trwać nawet godzinę. Kolejnym krokiem jest wypuszczenie ryby do akwarium. Nie należy wlewać wody z woreczka do zbiornika, tylko wyłowić bojownika siatką akwarystyczną i z niej wpuścić go do akwarium.
Podczas pierwszej doby nie ma konieczności karmienia ryby. Może ona wykazywać objawy stresu i nie zjeść podanego pokarmu, a jego pozostałości będą zanieczyszczać wodę. Bojownika karmimy dobrej jakości pokarmem suchym, mrożonym lub żywym. Najlepszą ofertę dobrej jakości pokarmów, jak również wszystko do akwarium – to, co konieczne do jego założenia – znajdziesz w profesjonalnych sklepach akwarystycznych.
Jak widać, bojownik nie ma wielkich wymagań. Również zakup potrzebnego wyposażenia nie jest kosztowny, a hodowla tej przepięknej ryby przynosi wiele radości i satysfakcji.
Tagi: Akwarystyka
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
40887Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29770Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
25159Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
23545W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
21985„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+209 / -33Miasto zabiera głos po artykule o najmie stoisk pod jarmark. Przedsiębiorcy ripostują
+167 / -37Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+125 / -29„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
25Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1595