zamknij

Wiadomości

Agenci CBA w świerklańskim urzędzie gminy. Jaki był cel ich wizyty?

2015-02-13, Autor: bf
Centralne Biuro Antykorupcyjne zainteresowało się jedną z gmin naszego powiatu. Wynieśli skserowane dokumenty, które mogą przesądzić o ich dalszym postępowaniu. Co takiego skłoniło agentów CBA do wizyty w świerklańskim urzędzie gminy?

Reklama

Informacja o wizycie agentów CBA padła tydzień na zebraniu wiejskim z mieszkańcami gminy. Wójt Świerklan Tomasz Pieczka ujawnił, że niedawno do urzędu gminy weszli przedstawiciele Biura prosząc o ksera dokumentów. – Przyszli, pokazali swoje legitymacje i zainteresowali się dokumentacją budowy nowego urzędu gminy w Świerklanach. Chodziło m.in. o przetargi i inwestycje. Skopiowali materiały i wyszli po 3-4 godzinach – powiedział Tomasz Pieczka.

Czy to znaczy, że agenci CBA są na tropie korupcji, do której miało dość w gminie? O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiliśmy Jacka Dobrzyńskiego, rzecznika prasowego Centralnego Biura Antykorupcyjnego. - CBA nie prowadzi postępowania kontrolnego ani przygotowawczego. Agenci CBA analizują i weryfikują informacje, które wpłynęły do Biura, dlatego też zwrócili się do Urzędu Gminy w Świerklanach o dokumenty. Na tym etapie nie przesądzamy czy doszło w tym wypadku do złamania lub naruszenia prawa – to wszystkie informacje, które mógł nam przekazać Jacek Dobrzyński na tym etapie prowadzenia sprawy.

Świerklański urząd gminy postanowił nie czekać na zakończenie weryfikacji dokumentów przez CBA i odstąpił od umowy z wykonawcą inwestycji. – Taką decyzję podjęliśmy tydzień temu. Musimy teraz wszystko zinwentaryzować, zabezpieczyć plac budowy oraz przygotować się do następnego przetargu. Nie zamierzamy się jednak śpieszyć z zakończeniem inwestycji, mamy na to czas – powiedział Tomasz Pieczka.

Dlaczego władze gminy zerwały umowę z wykonawcą budowy nowego urzędu gminy? Jak się okazało, firma budowlana swego czasu pracowała też przy wznoszeniu Rodzinnego Parku Rozrywki w Wodzisławiu Śląskim. Inwestycja miała zakończyć się pod koniec listopada 2014 roku, lecz wykonawca zszedł z budowy i ogłosił upadłość. Mało tego, w lutym tego roku tamtejszy magistrat złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez wykonawcę. - Urząd miasta zwrócił się do banku o wypłatę gwarancji ubezpieczeniowych w kwocie niespełna 800 tys. zł. W odpowiedzi wpłynęła informacja, z której wynika, że przedstawiony przez byłego wykonawcę aneks nie jest dokumentem wydanym przez bank. Zachodzi zatem podejrzenie jego sfałszowania – czytamy na stronie wodzisławskiego magistratu.

Cegiełkę dołożył też wójt Tomasz Pieczka. - Poza tym właściciel firmy nie płacił podwykonawcom, wszystkie te płatności spływały na nas. To nas zobligowało do tego, że możemy od tej umowy odstąpić – wyjaśnił.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~Arteks 2015-02-13 10:31:42

  Świerklany i Żory to jedne z najgorzej zarządzanych samorządów w naszym regionie - zarówno pod kątem podejmowania kontrowersyjnych decyzji jak i polityki finansowej. Budowa tak drogiego i niepotrzebnego Urzędu Gminy w Świerklanach musiała wzbudzić niepokój odpowiednich państwowych służb. Dobrze, że mieszkańcy odwołali poprzedniego wójta, szkoda że nie udało się to mieszkańcom Żor, którzy muszą nadal cierpliwie znosić fanaberie i idiotyczne pomysły tamtejszych władz.

  0 33
 • ~Afordancja 2015-02-13 10:59:25

  @Arteks, a czytałeś artykuł?, czy tak hejtujesz(celowo używam tego słowa ;) ) po prostu bo lubisz? Z artykułu nie wynika, że nie pokój wzbudziło "budowanie tak drogiego i niepotrzebnego budynku", a raczej jest wskazanie na tę firmę. (Co się okaże to dopiero zobaczymy).

  22 0
 • ~antyfudali 2015-02-13 10:59:41

  Szkoda,że w Rybniku usunięcie złych samorządowców udało się tylko częściowo.

  5 0
 • ~Arteks 2015-02-13 11:17:34

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 24
 • ~antyfudali 2015-02-13 11:39:00

  No właśnie Arteks,tyle tylko potrafisz. Hejtujesz sąsiadów,bez żadnego uzasadnienia. Ale sam się obruszasz,gdy ktoś nie zgadza się z Twoją opinią. Nie masz żadnego prawa mnie obrażać,mam totalnie w d... ,co Ty uważasz na temat Fudalego. Dla mnie był marny,ma na koncie masę złych decyzji i wiele zaszkodził Rybnikowi. To moja opinia i mam do niej pełne prawo.

  12 0
 • ~Afordancja 2015-02-13 11:42:24

  @~Arteks ok, znajdę następnym razem lepsze słowo bo faktycznie Twoj "hejting" jest skierowany tylko w konkretne "cele",z resztą każdy widzi jak jest ;) . Podjudzanie (W innym artykule) mieszkańców Rybnika przeciwko okolicznym miejscowościom bo zabierają im pracę, sugerowanie że Świerklanach CBA weszło bo musiało to wzbudzić ich niepokój, chociaż nie wynika to z artykułu (może tak będzie, ale na razie nic o tym nie wiadomo), pisanie bdetów, że "podobno" w Jastrzębiu i Zorach po zmroku strach chodzić między blokami i wiele innych podobnych...jak to nazwiesz? Masz jakieś odpowiednie słowo? Powiem tak, z mojego punku jako Rybniczanina, jest mi wstyd jak widzę takie komentarze jak Twoje.

  23 0
 • ~MQ 2015-02-13 12:34:15

  Arteks większość Rybniczan wie dlaczego AF jest przewodniczącym RM Rybnika i na pewno nie ma to związku z jego świetnością. Szacunek budzi owszem u kilku osób, którym przekazywał miejskie pieniądze. Pan Grzegorz Janik to nie całe środowisko sportowe, top projekt to nie cały rybnicki biznes i wiele innych kolegów. Jakby tak popatrzeć to CBA powili się zbliża do Rybnika. Żory, Świerklany i Rybnik :) Obawiam się, że tam nie wystarczyłyby 3 godziny. Niemniej ciekawostką jest to, że inwestorzy zamiast budować swoje zakłady z krainie mlekiem i miodem płynącej Rybniku uciekają do źle zarządzanych Żor.

  17 0
 • ~piotrekdec 2015-02-13 12:37:37

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~Arteks 2015-02-13 12:51:49

  @Mqg - dziwne jest to że nie razi cię fatalna polityka twojego żorskiego szefa i to że po raz drugi został uznanym winnym przez sąd(!) co nie jest zjawiskiem znowu aż tak powszechnym. Mimo to chcesz się doszukiwać źdźbła w oku Fudalego, a jakoś belki u swojego Sochy nie widzisz. Natomiast mówiąc o politykach miałem na myśli to, że Fudali mimo, że miał koalicję z PiS umiał się dogadać z każdym i generalnie był lubianym samorządowcem w różnych sferach politycznych. Czy ktoś o zdrowych zmysłach w obecnej sytuacji finansowej Żor i wizerunkowej WS proponowałby mu start jako senator w jakieś formacji? A Fudali dostał taką propozycję zarówno ze strony PO, jak i PiS... A nagroda na forum w Krynicy dla najlepszego samorządowca była tego najlepszym ukoronowaniem. Dostało ją do tej pory tylko kilku najwybitniejszych prezydentów miast. A z tą ucieczką inwestorów to po prostu nie lej się żurem... Mówisz o jakieś hurtowni majtek - ja w życiu o niej nawet nie słyszałem bo różnych hurtowni jest bez liku. Sytuacja jest raczej odwrotna - jeden z najbogatszych Żorzan p. Kłosok inwestuje wiele milionów w biurowiec w Rybniku. I z tego co mi się obiło o uszy, niektórzy jego znajomi z Żor chcą przenieść swoje biura do tego obiektu po zakończeniu inwestycji. :))) To jest lepszy przykład na to, gdzie warto inwestować jeśli ma się dużo pieniędzy i chce się to zrobić w pobliżu. :)

  0 21
 • ~piotrekdec 2015-02-13 13:01:10

  "Sytuacja jest raczej odwrotna - jeden z najbogatszych Żorzan p. Kłosok inwestuje wiele milionów w biurowiec w Rybniku"; można spojrzeć inaczej, rybnik musiał czekać na ("bida") żorska gotówkę, żeby kbo nie zaczęło się samo likwidować fizycznie - w tej wypowiedzi jest tyle treści i manipulacji co w twoich rojeniach

  9 0
 • ~ 2015-02-13 13:43:32

  Arteks jeteś typowym Polskim malkontentem jak coś robią budują to zaraz zle ten urząd był potrzebny i wart swoich pieniędzy

  14 0
 • ~Arteks 2015-02-13 14:19:19

  @chochlik - stosujesz nieadekwatne porównania, bo ja na tym portalu reprezentuję zupełnie odmienną postawę - człowieka mega pozytywnego i zadowolonego ze swojego miejsca zamieszkania. Możliwe że wynika to z tego, że nie znasz znaczenia pewnych słów - to się tu u różnych osób często zdarza. ;P Ten nowy budynek urzędu był tak samo potrzebny w Świerklanach jak infokioski w Rybniku albo Muzeum ognia w Żorach... Kompetencje urzędu gminy są minimalne bo w przeciwieństwie do miasta - petenci prawie wszystko załatwiają w Starostwie Powiatowym. Jestem pewien że w Świerklanach możnaby te pieniądze wydać lepiej.

  0 22
 • ~Robin Tell 2015-02-13 18:26:40

  CBA jest bardzo zapracowane skoro kontroluje jedną sprawę w Świerklanach. W Urzędzie Miasta Rybnika mieliby dużo więcej roboty.

  9 0
 • ~Arteks 2015-02-13 19:20:04

  @Robin Tell - w Żorach już byli w UM kilka razy, ostatnio nawet przedłużyli swój przegląd dokumentów ale to wynika ze skali nieprawidłowości urzędu. CBA zajmuje się tylko grubszymi rzeczami, a takich widocznie w naszym urzędzie nie było. A jeśli wiesz coś czego nie wiedzą inni - napisz donos do CBA. ;)

  0 10
 • ~MQ 2015-02-13 20:11:13

  Arteks nie mówię tu o Moraju, ale o kilku innych inwestorach dużo większych. Tak się składa, że mam styczność z wieloma inwestorami i każdy z nich dokładnie mówi to samo,jak ciężko się współpracuje (współpracowało) z byłym prezydentem. A w żorskim magistracie przedłużyli sobie wizytę, bo szukają i nic nie mają i głupio im wyjść bez niczego.

  5 0
 • ~Arteks 2015-02-13 20:48:55

  @Mqg - masz przewagę nade mną bo jesteś związany z UM w Żorach, a ja nie mam nic wspólnego z UM. Mimo takiej wiedzy nie udało ci się potwierdzić przykładami, że inwestorzy uciekają z Rybnika do Żor bo poza jakąś hurtownią majtek nikt adresu nie zmienił. Dla rozsądnych właścicieli firm którzy dbają o ich wizerunek, taka zamiana adresu byłaby utratą prestiżu, z kolei przeniesienie firmy z Żor do Rybnika jego podniesieniem. :) A mój odwrotny przykład jest wymowniejszy. Kłosok inwestuje w Rybniku rzeczywiście sporo milionów, które mógł przecież zainwestować w Żorach gdyby był przekonany, że to ma sens. I jakoś Kłosok nie skarży się na władze miasta, zresztą ci którzy przez ostatnie lata inwestowali w Rybniku też nie skarżyli się na współprace z UM. :) A skąd twoja pewność, że CBA szuka w UM Żory i nic nie ma? Nie uważam ludzi z CBA za amatorów, gdyby to był pusty donos to ludziom ich pokroju wystarczyłby jeden dzień na stwierdzenie takiego faktu, a jednak często przeszukują żorski urząd - bardzo często. Pamiętam, twoją pewność odnośnie niewinności Sochy - jednak sąd wyraźnie stwierdził po raz drugi, że jest winien. Gdyby tak było z Fudalim - nie broniłbym go i uszanowałbym decyzję niezawisłego sądu, a ty zamiast potępić swojego szefa lub przynajmniej się nie wypowiadać wolisz brnąć w g. kompromitując też przy okazji siebie. Twoje opinie o działalności CBA w UM Żory mogą być dla ciebie takim samym zaskoczeniem jak wyrok sądu w sprawie WS.

  0 11
 • ~qwer 2015-02-13 21:45:06

  Oczywiście,, autobusik,, i,, pająk,, (czytaj arteks i afro...) na topie ale mimo wszystko taka kontrola przydałaby się w Rybnickim Um choćby w sprawie sprzedaży kwartału DOMUS.

  1 0
 • ~Afordancja 2015-02-13 21:57:38

  @~qwer ładne nawiązanie zrobiłeś "ble ble, ale kontrola UM by się przydała..." ;) . Chciałem tylko sprostować, że to nie żaden pająk tylko atraktor Lorenza, ponadto, nie afro a afor (wyraz afrodancja nie istnieje, a afordancja istnieje, wiem, wiem małe szczegóły,...Jeśli chodzi o kontrole to w pełni się zgadzam, ale nie dlatego, że sądzę, wiadomo co tam jest (tego nie wiem), ale kontrola od czasu do czasu, może niektóre sprawy przywrócić do pionu, albo pewnym zapobiec.

  3 0
 • ~qwer 2015-02-13 22:21:25

  Afordacja mniejsza o literówki a kontrola i tak niczego nie cofnie.Jeżeli żyjemy w jak to Szczytnie nazywają demokratycznym kraju to dlaczego nie spytano nas, np w referendum, czy mieszkańcy wyrażają zgodę na sprzedaż i to nie tylko tego kwartału ale wielu innych miejsc które sprzedano wcześniej.Czyż na tym nie polega demokracja.Ządy ludu.

  0 0
 • ~Afordancja 2015-02-13 22:30:14

  @~qwer Nie, w naszej wersji demokracji tego nie ma, demokracja(u nas) polega na wyborze tych którzy będą o tym decydować, nawet chyba w szwajcarskiej wersji aż tak nisko nie schodzą(ale mogę się mylić). Pytanie się o "wszystko" to kolejne koszty, pytanie się elektroniczne to teorie spiskowe, nigdy nie zadowolisz..ponadto patrząc na zainteresowanie różnych takich "głosowaniach", szkoda zachodu..nie dorośliśmy..

  3 0
 • ~qwer 2015-02-13 22:39:25

  Afordacja jest tak w Niemczech.

  0 2
 • ~Afordancja 2015-02-13 22:42:37

  @~qwer o, nie wiedziałem, a mógłbyś rozwinąć jak jest? tzn. na jakiej zasadzie to działa? No bo chyba o wszystko nie muszą pytać ;)

  4 0
 • ~qwer 2015-02-13 22:51:16

  Żyjesz w Polsce wiec i tak tego nie zrozumiesz.Jak to napisałeś nie dorosłes ;)

  0 4
 • ~Afordancja 2015-02-13 23:04:05

  @~qwer aaa, czyli mogę domniemać, że a)nie wiesz, tylko tak słyszałeś b) za skomplikowane abyś umiał to wyrazić w 3-4 zdaniach ? A wnioskując po ataku na moją osobę obstawiam a) ;) (tak , wiecjałem Ci na ambicje, i wiedz, że "nie dorośliśmy" to taka figura retoryczna, i nie koniecznie muszę być w tym zbiorze , ale to tak na boku..

  5 0
 • ~qwer 2015-02-13 23:15:25

  Nie atakuje Twojej osoby ale poczytaj trochę o niemieckim modelu demokracji.

  0 2
 • ~Afordancja 2015-02-13 23:22:04

  @~qwer ok, niech i tak będzie, rzuciłeś temat i tyle.. kiedyś w wolnym czasie poczytam

  2 0
 • ~Arteks 2015-02-14 20:01:12

  @aordancja @qwer - można robić takie kontrole jak w Rosji, czyli najpierw kontrola a potem jakiś zarzut zawsze się znajdzie. Chyba czegoś takiego nie poparlibyście. CBA zostało powołane do grubszych spraw i wchodzi do urzędów, firm i różnych innych instytucji tylko kiedy są uzasadnione przypuszczenia związane z jakimiś przekrętami. Nie byłoby mądre aby CBA robiła zwyczajowe kontrole. Do tego rodzaju zadań są inne instytucje chociażby RIO. To tak samo jakby do sprawdzania trzeźwości kierowców zamiast policję, wysyłać grupę antyterrorystyczną... Jeśli w Świerklanach i Żorach pojawiło się CBA - to możemy przypuszczać że nieprawidłowości w tych urzędach były naprawdę duże. Nie słyszałem w ostatnich latach o innych tego rodzaju wizytach w strukturach samorządowych w naszym województwie. Może wy słyszeliście? ;)

  0 8
 • ~Afordancja 2015-02-15 15:40:59

  @Arteks, parę oddechów, ochłoń, będzie lepiej. Ja akurat nie pisałem o CBA(mój błąd, że nie załapłem kontekstu qwer), a Twoje dyrdymały o Rosji i resztę. możesz sobie za przeproszeniem wsadzić ;)

  6 0
 • ~Arteks 2015-02-15 18:23:57

  @afordancja - czepiasz się, a sam rozmydlasz wiele wątków pisząc trochę od rzeczy lub czepiając się nieistotnych części wypowiedzi róznych osób... Możesz sobie poszukać moich wypowiedzi sprzed kilku miesięcy. Wspominałem, że Żory, Świerklany i Pszów to najgorzej zarządzane samorządy w naszym regionie. I nie był to osąd na "oko" tylko wynikał on z analizy wielu materiałów medialnych jakie się ukazują. Nie trzeba być jakimś ogromnym znawcą żeby wyczuć że tam się naprawdę źle działo (bądź nadal dzieje). Co ciekawe w dwóch przypadkach w urzędach tych gości CBA, a w przypadku Pszowa, poprzedni burmistrz pożegnał się z rządzeniem miastem.

  0 7
 • ~qwer 2015-02-15 19:44:04

  Po Waszych wypowiedziach można odnieść wrażenie ze jesteście z flustrowanymi teoretykami.

  0 4
 • ~Afordancja 2015-02-15 22:10:08

  @Arteks..hm..nie wiem o czym Ty do mnie mówisz, dlaczego mam czytać jakieś Twoje starsze wypowiedzi itd. @qwer, a Ty nie wiem co chciałeś dodać i przekazać, o jakich teoretykach mówisz i w ogóle, do sfrustrowania daleko mi, jest wręcz odwrotnie ja się tu dobrze bawię ;) , ale ok rozumiem, chciałeś się lepiej poczuć po prostu bo innego powodu nie widzę, czyżby męczyły Cię jakieś frustracje? ;)

  7 0
 • ~qwer 2015-02-16 19:40:25

  Masz racje jestem zflustrowany ale Waszymi wypowiedziami.Są płytkie i nic nie wynoszące.Może wreszcie chwycicie się roboty a nie tylko nic nie dającego głupiego gadania.

  0 3
 • ~Afordancja 2015-02-17 08:54:53

  @~qwer to, ze jesteś sfrustrowany było widać od początku ;) (twoja uwaga "o autobusiku i pająku"), mnie natomiast Twoje "głębokie" myśli bawią, tak jak to, ze gdzieś tam na "forum", jakiś dwóch gości, tak Cie frustruje, naprawdę dziwne, oczywiste nie musisz tego czytać, poważnie, zdrowszy będziesz ;) . I może skup się na swojej robocie, a nie przejmujesz się cudza ok? To tez zdrowsze podejście do życia.

  4 0
 • ~qwer 2015-02-17 22:47:07

  Masz rację nie będę się już znizal do Waszego poziomu.Mniej niż zero.Bawcie się dalej jak dzieciaki.

  0 0
 • ~Afordancja 2015-02-17 23:38:52

  @~qwer oj oj oj, widzę, że przydała by Ci się maść na ból d..y ;) frustracja to jednak zła rzecz...nawet nie zauważyłeś ale jesteś już dawno poniżej, ale nie martw się teraz to już tylko w górę.
  PS.
  Naprawdę myślisz, że jak będziesz pisał "dzieciaki", "mniej niż zero" "że inni są nieinteligentni" itp. to będziesz czuł się lepiej na dłużej? Nie, Twoja frustracja dalej pozostanie, biedactwo...już dobrze, wiosna niedługo będzie, będziesz radośniejszy...

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3159