zamknij

Wiadomości

Znów śmierdzi w Rybniku. Czy miasto coś z tym zrobi?

2020-08-17, Autor: kw

Ten problem wraca do nas co roku, zwłaszcza, gdy temperatura powietrza dochodzi do 30 stopni Celsjusza. Mieszkańcy południowych dzielnic Rybnika znów się skarżą, że popołudniami i wieczorami czuć przykry słodko-mdły zapach wydobywający się z terenów kompostowni i oczyszczalni ścieków w Kłokocinie, który nota bene również czuć w tej dzielnicy miasta. Czy władze Rybnika są w stanie coś z tym zrobić?

Reklama

Rok temu pisaliśmy o tym, że radni PiS wraz z mieszkańcami Rybnika zaapelowali o pomoc w zniwelowaniu odoru wydobywającego się z kompostowni i składowiska odpadów. <<Resztę możecie przeczytać we wcześniejszym artykule.>>

Jak pisaliśmy rok temu, przykry zapach w dzielnicach Rybnika nie dawał spokoju ich mieszkańcom. Rybniczanie nie mogli wychodzić z domu czy nawet spać. Teraz problem się powtarza. Otrzymujemy zgłoszenia, że w czasie upałów znów czuć drażniący zapach. Sami w redakcji tego doświadczamy, ponieważ smród wraz z wiatrem dociera niemalże do centrum Rybnika.

O komentarz na temat niezmieniającego się stanu w dzielnicy Kłokocin poprosiliśmy magistrat rybnicki. Usłyszeliśmy, że rozbudowywana jest hala na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Rycerskiej.

W odniesieniu do oczyszczalni ścieków Boguszowice przy ul. Rycerskiej (dzielnica Kłokocin) Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego (w takich sytuacjach miasto nie wydaje decyzji we własnej sprawie - przyp. aut.) wydał decyzję środowiskową stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dotyczącą m.in. rozbudowy hali namiotowej nad pozostałą częścią placu kompostowego — wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik UM Rybnika.

Decyzja została wydana zgodnie z prawem i jest podyktowana tym, aby rozładunek odpadów odbywał się w pomieszczeniu zamkniętym, co ma zminimalizować wydobywanie się uciążliwych zapachów.

To jednak rozwiązanie doraźne. Nikt z przedstawicieli rządu nie odpowiedział na list wiceprezydenta Piotra Masłowskiego. Rok temu wysłał bowiem pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o interwencję ws kompostowni. Do tej pory nikt z rządzących nie rozwiązał problemem, który występuje przecież nie tylko w Rybniku.

Przypominam, że Miasto wielokrotnie apelowało o zmiany w prawie, które wprowadziłyby parametry dotyczące odorów w powietrzu, ta luka prawna powoduje, że z właścicielem takiego miejsca możemy rozmawiać tylko"na miękko", nie mamy wsparcia w przepisach prawa, które pozwoliłby nam karać za odór - tłumaczy Agnieszka Skupień.

Rzecznik magistratu zauważa jednak, że resort klimatu opublikował projekt rozporządzenia dotyczącego instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzaniu odpadów komunalnych. Dotyczy to również zakładu przy ul. Kolberga w dzielnicy Boguszowice.

Zapis ma określać zasady rozładunku i przetwarzania odpadów w obiektach zamkniętych. To przedsięwzięcie ma poprawić warunku w tej części Rybnika, w których mieszkańcy zgłaszają problemy.

Obiekty, w których ma odbywać się rozładunek i przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych, mają być wyposażone w szczelne podłoże, zapobiegające przedostawaniu się odcieków do środowiska. Również mają się tam znaleźć urządzenia wentylacyjne, co ogranicza przedostawanie się pyłów do środowiska, a w konsekwencji zmniejszenie uciążliwości zapachów — czytamy w artykule portalu branżowego >>Teraz Środowisko z 11 sierpnia 2020<<

Z kolei Agnieszka Skupień przypomina, że niezmiennym pozostaje fakt (co również ujęto w artykule z 2019 r. znajdującym w poniższym linku), iż dla obu zakładów w Kłokocinie kwestie kontrolne i podejmowanie niezbędnych decyzji administracyjnych leżą po stronie Marszałka Województwa Śląskiego i Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach, a nie Prezydenta Miasta Rybnika.

- Zgłoszone przez mieszkańców Rybnika wystąpienie uciążliwości zapachowych zostaną przekazane zbiorczo do obu tych organów - dodaje na koniec.

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~extraliga_2 2020-08-17 16:25:12

  Przeczytałem poprzednie artykuły i nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie co do tego ma decyzja Prezydenta Wodzisławia. Może mi to ktoś wyjaśnić?

  51 6
 • ~extraliga_2 2020-08-17 16:35:18

  "(w takich sytuacjach miasto nie wydaje decyzji we własnej sprawie - przyp. aut.)" - wszystko jasne. Niech Masłowski napisze do Timmermansa albo Tuska - tak samo go oleją. Chyba w interesie władz TEGO MIASTA jest żeby nie śmierdziało!!!!

  62 11
 • ~tf2 2020-08-17 18:43:30

  UM Rybnika jak zwykle bezradny. No chociaż naklejcie im "kopciucha"!

  46 11
 • ~ 2020-08-17 18:55:56

  I znowu można powiedzieć "ja nic nie mogę" ;-)

  33 8
 • ~ 2020-08-17 19:08:05

  @tf2,
  Karnego kopciucha nakleja się tylko zwykłym szarym obywatelom za palenie legalnie zakupionym paliwem w legalnie zakupionym kotle na który 20 lat temu dostali dofinansowanie z UM bo przecież był ekologiczny i do wymiany którego UM zachęcał. Nawet ten kocioł miał certyfikat że jest ekologoczny.
  Co z tego że nie było żadnych państwowych ani wojewódzkich norm jakie te urządzenia mają spełniać (a co za tym idzie procedury testowej, jakąkolwiek bezsensowną by nie była - patrz NEDC dla norm emisji spalin w samochodach). Ważne żeby teraz ich użytkowników gnębić bo działają i działali w momencie zakupu zgodnie z obowiązującym prawem.
  Bo przecież za spełnianie "norm" emisji spalin dla kotłów odpowiada jego użytkownik a za spełnianie norm emisji spalin samochodów odpowiada jego producent. Logiczne.

  41 9
 • ~Zbigniew Wowra 2020-08-17 20:08:50

  Tak to jest urząd miasta a tym bardziej 0,49 nic nie widzą nic nie czują pytam się po co są nam potrzebni te darmozjady

  44 14
 • ~kurier 2020-08-18 00:06:14

  Zimowy smród z kominów jest dużo gorszy i czuć go nie tylko w Klokocinie ale na całym śląsku. No ale on niektórym nie przeszkadza bo zimą nie pieli się ogródków i się nie griluje. Kiedy skończycie wreszcie smrodzic kominami? Bo to jest realny i szkodliwy smród a nie naturalny powiew z kompostu.

  20 37
 • ~psyche09 2020-08-18 10:36:42

  ~kurier

  Widocznie nie czułeś smrodu z Kłokocina skoro twierdzisz, że zimowy gorszy.

  15 0
 • ~bartezz 2020-08-18 13:42:08

  Ja również mam dosyć tego smrodu już, który z wiatrem dociera nawet do centrum miasta z ul. Kolberga. Jadąc rowerem przez Brzeziny Miejskie, Boguszowice Stare fetor jest nieraz już nie do zniesienia! Nikt z tym nic nie robi a hasło "ja nic nie mogę" już działa na mnie drażniąco i świadczy o niekompetencji decydentów.

  11 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 125