zamknij

Wiadomości

Zmienią herb Rybnika na szczupaka w masce przeciwgazowej? Oglądajcie sesję rady miasta „na żywo”

2017-01-12, Autor: bf

Przed nami pierwsza sesja Rady Miasta Rybnika w nowym roku. Obrady będą tradycyjnie transmitowane online. Nad czym dzisiaj będą dyskutowali radni?

Reklama

Jak co miesiąc szykują się zmiany w budżecie miasta. Zostaną ponadto ustalone opłat za świadczenia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Miasto Rybnik, a także zapadną decyzje co do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla poszczególnych części naszego miasta. Co ciekawe, radni pochylą się też nad petycją Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy, które zaproponowało nowy herb Rybnika. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>Szczupak w herbie „dorobił” się maski przeciwgazowej. Alarmujący poziom stężenia w powietrzu PM10<<

Co radni zdecydują w tej sprawie? Oglądajcie transmisję z sesji rady miasta:

Porządek spotkania:

1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
3. Informacja Prezydenta o pracach w mieście.
4. Sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2016 roku.
5. Przystąpienie Miasta Rybnika do Stowarzyszenia Biznes - Nauka - Samorząd ,,Pro Silesia" z siedzibą w Katowicach.
6. Zmiany w budżecie Miasta Rybnika na 2017 rok.
7. Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Rybnika.
8. Aktualizacja "Założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Miasta Rybnika".
9. Zasady nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości gminnych oraz ich wydzierżawiania.
10. Zbycie nieruchomości.
11. Wydzierżawienie nieruchomości.
12. Wyrażenie zgody na odstąpienie od żądania zwrotu zwaloryzowanej bonifikaty udzielonej przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
13. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej obszar w rejonie ulicy Chodkiewicza (MPZP 39).
14. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej trzy obszary w rejonie ulic Łącznej, Parkowej i Górnośląskiej (MPZP 40).
15. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części miasta Rybnika obejmującej sześć obszarów w rejonie ulic Spółdzielczej, Żołędziowej, Komisji Edukacji Narodowej, Niepodległości, Granicznej i Gruntowej (MPZP 41).
16. Ustalenie opłat za świadczenia w publicznych przedszkolach prowadzonych przez Miasto Rybnik.
17. Podział środków na dofinansowanie form doskonalenia zawodowego nauczycieli w roku 2017.
18. Zmiana uchwały nr 406/XXVI/2016 Rady Miasta Rybnika z dnia 20 października 2016 r. w sprawie nadania statutu Miejskiemu Zespołowi Obsługi Placówek Oświatowych.
19. Zmiana uchwały nr 404/XXVI/2016 Rady Miasta Rybnika z dnia 20 października 2016 r. w sprawie organizacji wspólnej obsługi przez Miejski Zespół Obsługi Placówek Oświatowych.
20. Zmiana „Programu współpracy Miasta Rybnika z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2017” .
21. Ogłoszenie jednolitego tekstu uchwały w sprawie nagród i wyróżnień za osiągnięte wyniki sportowe.
22. Nadanie statutu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Rybniku.
23. Regulamin przewozu osób, bagażu lub zwierząt w komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku.
24. Rozpatrzenie petycji Stowarzyszenia Rybnicki Alarm Smogowy z siedzibą w Rybniku.
25. Rozpatrzenie skargi na działalność Prezydenta Miasta Rybnika.
26. Wnioski, oświadczenia, interpelacje i pytania radnych.
27. Zakończenie sesji.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~adamo260 2017-01-12
  18:04:35

  30 7

  Z całym szacunkiem ale tu już wszystkim odbija i to mocno! kiedyś była propozycja zdjęć chorób na paczkach papierosów i teraz wchodzi w życie co to da?( w Egipcie było to już wprowadzone kilka lat temu nie pomaga)taaak jesteśmy daleko za nimi! powiem nic to nie da! dlaczego ?bo kto palił i nie chce przestać to będzie palił proste! jest projekt zakazu palenia opałem niskiej wartości i wymiany pieców tylko szanujmy się KOGO będzie na to stać!!?? ok ja wezmę kredyt i jakoś podołam ale co z emerytami czy osobami których stać ledwie na życie i rachunki? z mojego punktu widzenia to ludzi zabije system a magistrat niech sobie zmienia grafikę na szczupaka z maską za nasze pieniążki!!!!!!!!!!!!!!

 • ~pprywatne 2017-01-12
  18:19:22

  16 6

  ~adamo260. Jak to co? Przesiedlić ich do gett z ciepłymi mieszkankami, tak jak to wielu to zaproponowało w innym wątku.
  Podejrzewam, że ci co mają najwięcej w tej kwestii do powiedzenia nie płacą podatków, to są pewnie ci, którym się należy...

 • ~crustom 2017-01-12
  19:23:33

  26 7

  A Rybnik chce zabrać dofinansowanie wymiany na kotły klasy 5. Skandal, kogo stać na gaz, pompę ciepła czy prąd ??? Kotły klasy 5 są bardzo przyjazne ekologicznie, a Rybnik na węglu leży !

 • ~templariusz 2017-01-12
  22:09:00

  11 13

  Proponuję tym mądralon z PO i ich poplecznikom wzorem ich wspaniałych mentorów z Wiejskiej blokowanie obrad sesji Rady Miasta aż do skutku. Przecież musicie brać przykład tych z Warszawy. Zabrano nam wolność, demokrację, swobodę wypowiedzi - no walczcie o to !!!

 • ~orient 2017-01-13
  00:34:45

  12 15

  Człowiek to taka istota, że w razie niebezpieczeństwa włącza mu się instynkt samoobrony i walki o przetrwanie. Mamy już tak zły stan powietrza, że ludzie mają tego naprawdę dość. Jeśli taka uchwała nie weszłaby w życie miałem w planie zaapelować o pomoc do Greenpeace. Oni są bezkompromisowi w działaniu. Mogliby na przykład przyjechać i zablokować wyjazd z kopalń które sprzedają muł czy flot albo na przykład punkty sprzedaży w lecie i jesienią kiedy najwięcej opału się sprzedaje. Z kimkolwiek bym nie rozmawiał, wszyscy mają już serdecznie dość smrodu i tych którzy lekceważą życie i zdrowie innych.

 • ~adamo260 2017-01-13
  07:52:05

  14 7

  Do ~orient czy ty czytałeś co napisałeś?? pewnie mieszkasz w bloku i wszystko miałeś podpięte więc interesuje cię tylko rachunek za ogrzewanie i nic ponad to, o jakich ty blokadach mówisz?? już widzę jak zieloni wieją na hałdy jak ich z łomami przegonią haha człowieku z całym szacunkiem ale samoobrona to się tobie włączyła fakt powietrze może najlepsze nie jest ale z tego co czytam to wszyscy się uczepili kotłów prywatnych domów ale tak na serio zacznijmy od swojego podwórka miejskie instytucje ,elektrociepłownie, koksownie itd. tam jest wszystko zgodnie z prawem szczerze NIE WIERZĘ!!!

 • ~przykopa 2017-01-13
  13:00:34

  6 2

  ~adamo260
  powietrze może najlepsze nie jest ale z tego co czytam to wszyscy się uczepili kotłów prywatnych domów ale tak na serio zacznijmy od swojego podwórka miejskie instytucje ,elektrociepłownie, koksownie itd. tam jest wszystko zgodnie z prawem szczerze NIE WIERZĘ!!!

  Tak adamo 260 podpisuję się pod tym obiema rękami .....
  Każdy robi na początku porządek u siebie , a dopiero potem spogląda na innych.....

  ,,źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz ".

 • ~THE Bill 2017-01-13
  13:49:45

  3 1

  To smutne, że tak nie wiele podjęto rozmów w sprawie smogu. Myli się Pan, który uważa, że komunikacja zbiorowa musi na siebie zarabiać. Przez wysokie ceny biletów mamy tak słabą frekwencję w autobusach. Budowa własnych elektrociepłowni - szczytny cel, fajnie mieć to w swoich władzach, ale to kolejny komin, a jak słusznie zauważono mamy 5 innych podmiotów gotowych świadczyć te usługi. Mnie bardziej smuci brak transparentności tych usług. Wymienione miejscowości posiadają na swoich stronach informację ile kosztuje 1kJ energii, a w naszym mieście dopiero policzą na wiosnę. Sory, ale to wychodzi tak, że rachunek będzie taki, żeby firma miała zysk. Raz zapłacę 10 zł, a raz 40 zł? To nie tak powinno wyglądać. Mieszkając w bloku nie mogę zrezygnować z CO bo 60% opłat to ogrzewanie klatek, piwnicy, itp. tzw koszty ogólne, więc nawet jak zacznę grzać się prądem nie uniknę opłat za centralne. Co do ograniczania wypowiedzi do 3 minut - porażka. A jak spraw jest na tyle dużo, że potrzeba więcej? A sam bym chętnie zadał pytanie do p. prezydenta odnośnie infrastruktury CO. Niby czemu koszt wybudowania sieci to inwestycja, która ma się zwrócić? W jakim czasie? 5 lat? 50? Czy ten koszt będzie tak rażąco duży względem dofinansowania do sieci solarnych i innych pseudo działań? Jeśli 40 ludzi chciało się zgodzić na podłączenie, to miasto powinno zrobić wszystko, żeby ich podłączyć, a nie liczyć rachunek zysków i strat. To jest 40 mniej kopciuchów!! Tego się nie da przeliczyć. Likwidacja indywidualnego grzania to powinien być priorytet dla miasta i powinny iść za tym odpowiednie pieniądze. Odważy się Pan na odpowiedź? To jest realny pomysł, który da widoczne efekty od razu! A jeśli jeszcze ta sieć umożliwi im dostęp do ciepłej wody to całkowicie eliminuje zanieczyszczenie powietrza przez te domostwa.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 920