zamknij

Wiadomości

Wyrok TK ws. aborcji: komentarze posłów z Rybnika

2020-10-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Trybunał Konstytucyjny wydał wczoraj wyrok, który wzburzył znaczną część społeczeństwa. Uchylił bowiem tzw. kompromis aborcyjny uznając, że aborcja z powodu ciężkiej wady lub nieuleczalnej choroby płodu jest niezgodna z konstytucją. O zdanie poprosiliśmy posłów z Rybnika.

Reklama

Trybunał Konstytucyjny zdaniem wielu komentatorów – zburzył dotychczasowy kompromis aborcyjny. Orzekł bowiem, że aborcja ze względu na ciężkie uszkodzenie lub nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Tym samym od momentu publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, przesłanka do przerwania ciąży stanie się przestępstwem. Przeciw decyzji Trybunału byli dwaj sędziowie – Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

Zawrzało w społeczeństwie, wczoraj na ulice Warszawy wyszły tłumy ludzi. Komentarzy nie szczędzą też politycy z różnych opcji politycznych. O zdanie poprosiliśmy posłów z Rybnika:

Maciej Kopiec (Lewica): Wyrok Trybunału Konstytucyjnego to krok w kierunku państwa wyznaniowego. Władza nie ma oporów wobec terroryzowania kobiet i wykorzystuje do tego Trybunał, który w pełni upolityczniła. Wydaje on wyroki na zlecenie Nowogrodzkiej. Dziękuję dwóm sędziom, którzy wyłamali się z tego głosowania, ponieważ oni stanowią o tym, że decyzja TK nie jest jednoznaczna i że konstytucjonaliści są przeciwko temu orzeczeniu.

Aborcja nie zniknie, znajdzie się w szarej strefie, będzie niebezpieczna. Kobiety będą szukały pomocy w normalnych krajach jak Czechy, które nie zmuszają kobiet do rodzenia dzieci, które mogą nie przeżyć. Na pewno będą protesty, dzisiaj organizowany jest w Warszawie i w Katowicach, na który się wybieram.

Bolesław Piecha (Prawo i Sprawiedliwość): Biorąc pod uwagę zapisy naszej Konstytucji o ochronie życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci, było jasne, że Trybunał Konstytucyjny wyda takie orzeczenie. Dotąd w Polsce obowiązywał tzw. kompromis aborcyjny, przyjęty ustawą uchwaloną przed wprowadzeniem nowej Konstytucji z 1997 roku. Przez lata nie było woli politycznej, by ten kompromis naruszać. Co ja sądzę o wczorajszym orzeczeniu trybunału? Nie mnie to oceniać. Tym bardziej, że nie znam stanowisk odmiennych dwóch sędziów trybunału.

Marek Krząkała (Platforma Obywatelska): Trybunał Konstytucyjny został parę lat temu upolityczniony, szefową jest pani Przyłębska – żona TW „Wolfgang”, który jest ambasadorem w Niemczech, jej zastępcą jest niejaki pan Muszyński, też TW. To pokazuje jak bardzo zdeprawowwany jest Trybunał. To stricte narzędzie polityczne, które zostało wykorzystane do tego, czego PiS nie mogło załatwić ustawą, bo nie mógł zdyscyplinować swoich posłów. Wyrok był do przewidzenia, został wydany w taki sposób, jaki życzył sobie tego prezes Kaczyński. Po to wszedł do rządu, by zaostrzyć kurs w kwestii światopoglądowej czy aborcji. Moim zdaniem termin wyroku nie jest przypadkowy, bo rząd nie radzi sobie z pandemią. Denerwujące jest to, że premier w ogóle nie dostrzega swoich błędów, tylko popada w samouwielbienie. Jest albo oderwany od rzeczywistości albo ma świadomość i cynicznie uprawia swoją propagandę. Oczekiwałbym od premiera uczciwości.

Jeżeli rząd nie pozostawi wyboru, to dojdzie eksodusu kobiet do Czech czy Niemiec, gdzie aborcja jest legalna. To naturalna kolej rzecz, jak kraj cofa się w swoim myśleniu. Decydują o tym ludzie, którzy nie borykają się z problemami, jakie dotykają młode kobiety. Społeczeństwo jest świadome swoich praw i nie można im odbierać wolności podejmowania decyzji.

---

Sprawa wczorajszego wyroku wzbudziła wiele emocji u naszych Czytelników. Dyskusja na ten temat toczy się między innymi na grupie Rybnik.com.pl >>Dołącz!

AKTUALIZACJA (godz. 11.50): dzisiaj o 20.00 w Rybniku (na ul. Sobiegkiego) rozpocznie się protest - Dzień Hańby.

- Prawo do aborcji to prawo człowieka! Wczoraj rząd postanowił zgotować kobietom piekło, ograniczając prawo do aborcji! Nie ma naszej zgody na łamanie praw człowieka! Nie ma naszej zgody na piekło kobiet! To jest wojna! Przyjdź zamanifestować swoją niezgodę na hańbiące działania rządu i pokaż, że trzymasz stronę kobiet! Pogrzeb praw człowieka z symbolicznymi zniczami w maseczkach z zachowaniem dystansu - czytamy w informacji przygotowanej przez organizatorów protestu.

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 4177

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 59

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~annamaria 2020-10-23 09:53:08

  Organizujmy się!

 • ~zbrudzinski 2020-10-23 09:58:11

  "Co ja sądzę o wczorajszym orzeczeniu trybunału? Nie mnie to oceniać. Tym bardziej, że nie znam stanowisk odmiennych dwóch sędziów trybunału." - hipokryta Piecha w natarciu - przypominam, że w sejmie głosował pan ZA - teraz chce pan uniknąć odpowiedzialności - "to nie ja, nie mnie oceniać, to inni" - społeczeństwo i historia was rozliczy, nie unikniecie odpowiedzialności - bo to wy decydujecie o tym co się dzieje w kraju i wasze decyzje wpłyną na dramaty rodzin, które rzekomo tak kochacie.

 • ~ 2020-10-23 10:01:57

  Tak, organizujmy się na Czechy i Niemcy

  61 13
 • ~skuty 2020-10-23 10:12:13

  Katoliban pełną gębą.


  Pokazuje to również jaka ta religia jest słaba, że potrzebuje prawa państwowego, żeby wierni nie robili rzeczy niezgodnych z ich naukami.

  Gdyby polscy katolicy byli prawdziwymi katolikami, to by nie potrzebowali bata nad głową, żeby nie robić czegoś wbrew religii.


  Ciekawostka, jesteśmy jednym krajem w Europie, który od wczoraj jest czerwoną strefą.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Aborcja#/media/Plik:Abortion_Laws.svg


  Co następne?

  Zakaz antykoncepcji? Zakaz masturbacji? Zakaz pornografii? Zakaz nieczystych myśli? W ogóle zakaz seksu, którego celem nie jest poczęcie dziecka?

  A na koniec nakaz rodzenia minimum 2 dzieci, bo jak na ten moment wszystkie programy "władzy" zawiodły i przyniosły setki miliardów strat.

  500+, naprotechnologia czy kościółek nie sprawiły, że mamy przyrost ;)


  Oczywiście szczerzę wierzę, że teraz państwo zaopiekuje i wspomoże te wszystkie rodziny, które zostaną zmuszone do wychowania zdeformowanych, nieuleczalnie chorych dzieci, których całe życie to będzie agonalny ból.

  Przecież niemożliwe, żeby tacy miłosierni katolicy, obrońcy życia wypięli się na tych wszystkich ludzi... tak jak to robią od zawsze.

  HA TFU na was fanatycy religijni, którzy od fanatycznych islamistów różnią się tylko tym, że jeszcze się nie wysadzają w imię religii.

 • ~bikerek 2020-10-23 10:15:43

  Poseł Krzakala odlatuje. TK upolityczniony, a za Rzeplinskiego to nie był upolityczniony. Poseł nie pamięta jak wybierali na zapas bo wiedzieli że za swoją butę ich rządy się kończą.

 • ~bikerek 2020-10-23 10:17:48

  Panie Kopiec kobiety w krajach islamskich kobiety mają piekło, może tam zorganizujcie protesty.

 • ~Wasz Stary 2020-10-23 10:29:57

  Ooo, już jest Bikerek ze swoim klasycznym odwracaniem uwagi: "a za PO to dopiero było niegodziwie", "a w krajach islamskich to dopiero jest źle" - tak jakby to kogokolwiek obchodziło w dyskusji na temat obecnej sytuacji :----)

 • ~ 2020-10-23 10:36:37

  Strajkowi kobiet palimy już znicze ? nie rozumiem przesłania tego zdjęcia. Rybanik bierze przykład z Warszawy ? papugi i tyle .

  33 87
 • ~ka22 2020-10-23 10:42:21

  Stary kawaler, obrońcy pedofilów, prokurator komunistyczny plus wisienka na torcie, czyli psychopatka Godek. Takie elity teraz decydują

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-10-23 10:43:53

  Opozycja sobie wycierala gebe „konstytucja”...

  to teraz ja macie z drugiej strony.

  33 62
 • ~master4k 2020-10-23 10:43:56

  Jak kraj, tacy Talibowie. Zgodnie z nową linia orzeczniczą odkrycia towarzyskiego Miłościwie nam Panującego nawet kamień nerkowy ma prawo do życia, bo chronią go poglądy ludzi wierzących w różne cuda na niebie i ziemi. A, że nie ma mózgu i jakiejkolwiek świadomości istnienia, a przez to z medycznego punktu widzenia nie żyje? Well... Wielu na tym forum też zdradza wyraźne objawy braku centralnego ośrodka nerwowego, a jakoś funkcjonują. Widać ma to jakiś pokrętny sens.

  A teraj cała na przód i kurs na średniowiecze. Szkoda, że rządzący nie znają teorii wahadła. Vide Irlandia.

  82 28
 • ~Longina b 2020-10-23 10:45:26

  Wszyscy komentujący dotej pory są mężczeznami?i najlepiej się na tym znają.Czy któryś z was chciałby być ojcem takiego dziecka i opiekować się nim do końca życia.?Może wcisnęlibyście to dziecko do okna życia żeby zakonnice się nim opiekowały do spółki z Jędraszewkim?!

  79 29
 • ~ 2020-10-23 10:46:37

  @ka22_ ty w imię wolności ,to byś pozwolił na zabijanie dzieci do lat 3 gdy są nieznośne ,bo na zachodzie tak chcą . Włącz myślenie.

  33 98
 • ~ka22 2020-10-23 10:51:42

  zak - generalnie nie dyskutuję z prawakami, ale co ci konkretnie się nie zgadza w moim wpisie ? to co napisałam, to są fakty.

  59 25
 • ~ 2020-10-23 10:52:25

  nie może być zgody na mordowanie dzieci,każda matka kocha swoje dzieci nawet chore,a ci co protestują to zwykli chuligani i łobuzerka

 • ~waldus 2020-10-23 10:55:34

  prawo do życia jest podstawą. Aż dziw bierze ,że Trbunał potrzebował tyle czasu, żeby to zawyrokować.
  Pozytywnie mnie tutaj władza zaskoczyła, bo już myślałem ,że obywatelski projekt w sprawie aborcji eugenicznej na zawsze został włożony w sejmowe skrytki.

 • ~ka22 2020-10-23 10:56:17

  kocanka - nie ma przymusu terminacji chorych płodów, chcesz, rodzisz i patrzysz jak umiera, twój wybór
  ktoś nie che, nikt nie ma prawa go do tego zmuszać

  97 28
 • ~ 2020-10-23 10:58:42

  @ ka22_ "psychopatka Godek "... ma stwierdzoną chorobę ? widziałaś kartę chorobową ? może ty jesteś psychopatką , ale o tym nie wiesz?

  34 79
 • ~Longina b 2020-10-23 11:03:04

  Jestem katoliczką i też uważam że prawo do życia ma każdy.Zadałam tylko prowokujące pytania facetom którzy znają?się najlepiej?na wychowywaniu dzieci.Moż któryś z nich zechce odpowiedzieć na wcześniej zadane pytania.

  39 18
 • ~ 2020-10-23 11:04:41

  ewidentnie ktoś kto chce zabijać dzieci jest psychopatą,nazistowskie metody

  29 73
 • ~Longina b 2020-10-23 11:07:12

  Politykę mam głeboko.Niech każdy komentujący napisze jak on zachowałby się w takiej sytuacji.

  38 9
 • ~ka22 2020-10-23 11:08:48

  kocanka - nie histeryzuj, nikt tu nie mówi o zabijaniu dzieci

  57 22
 • ~Lahcim 2020-10-23 11:15:23

  Jednyny plus tego może być taki, że doprowadzi do odchylenia wahadła w drugą stronę po takiej akcji. Chcieli zaostrzenia a za pare lat bedzie aborcja legalna.

  Najgorsze, że w tym czasie nacierpią się kobiety. I to kobiety najuboższe, bo te z pieniędzmi bez problemu sprawę załatwią za granicą. Pytanie tylko czy to tak powinno wyglądać.

  Już nie mogę patrzyć na sukienkowych i nie mogę zrozumieć jak można być w nich tak zapatrzonym. Katotaliban pełną gębą.

  67 22
 • ~ 2020-10-23 11:15:57

  Piecha sie przyznal do ponad 1000 wykonanych przez siebie aborcji, zanim zmienil zdanie. Jesli aborcja to morderstwo to wiekszosc skruszonych mordercow nie zajmowalaby sie polityka i mowieniem ludziom jak zyc tylko gorzko zalowala za swe czyny.
  Kupczak robil aborcje i poszedl siedziec - roznica kilku lat, zmienilby zdanie odpowiednio wczesnie moglby byc poslem i autorytetem.
  Jedyne pocieszenie, ze Rybnik jest niedaleko granicy dlatego po pozytywnym tescie ciazowym, mozna wyjechac nie informujac o przyczynach partnera (wspoludzial) i absolutnie unikajac polskiego lekarza. Warto aby znac adresy gabinetow wykonujacych aborcje teraz, zeby potem nie szukac ich w internecie, kto wie co ziobrysci planuja.

  65 19
 • ~ka22 2020-10-23 11:19:38

  benett w Rybniku jest na pewno przynajmniej jeden lekarz, który pracuje i tu na miejscu i w Czechach

  45 13
 • ~Pawel Krys 2020-10-23 11:29:40

  Ciężko uszkodzone płody się już cieszą, mogą sobie ze dwa dni pożyć,...jak dobrze pójdzie.

  46 30
 • ~siarzewski 2020-10-23 11:43:52

  ~kocanka123
  ewidentnie ktoś kto chce zabijać dzieci jest psychopatą,nazistowskie metody

  Jeśli się nie mylę, wszystkie faszystowskie rządy wprowadziły zakaz aborcji dla swoich obywateli. Owszem - aborcja była dozwolona ale tylko wobec narodów podbitych.

  --------------------------------------

  ~bikerek

  Panie Kopiec kobiety w krajach islamskich kobiety mają piekło, może tam zorganizujcie protesty

  Przecież Polskie ustawodawstwo i mentalność są już od dawna podobne jak w krajach islamskich.

  --------------------------------------

  Kilka słów ode mnie.

  Bez względu na to, jakie będzie prawo, przerywanie ciąży ma się w Polsce dobrze. Sam znam kilka dziewczyn, które przerwały niechciane ciąże. Nawet jeśli katotaliban weźmie się za ginekolów, Ostrava jest blisko.

  Dygresja nr 2. Nawet przed wyborami, mój FB nie był tak antypiSSowki jak dziś.

  44 22
 • ~pasażer 2020-10-23 11:53:37

  siarzewski
  akurat w wymienionym przez Ciebie przykładzie motywacje były zupełnie inne, zwróć uwagę że zakaz dotyczył tylko Aryjczyków, dla podbitych narodów było odwrotnie

  15 3
 • ~tf2 2020-10-23 11:57:25

  Trybunał Konstytucyjny ma za zadanie zweryfikować zgodność ustawy z konstytucją. Jeżeli takie rozwiązanie było niezgodne, to można wysnuć tylko jeden wniosek - mamy ułomną konstytycję. A ci ktorzy tak chętnie się z nią obnoszą na koszulkach chyba raczej powinni mieć pretwnsję do siebie.
  Oczywiście konstytucja definiując tak chore rozwiązanie skazuje rodziców i dzieci na dożywotnią mękę a aborcje będą robione i tak, ale przez bogatych i zagranicą.
  Efektem tego ślepego stosowania się do konstytucji będzie zahamowanie demografii. Nikt normalny nie będzie planował dzieci przy takim ryzyku.

  33 22
 • ~ 2020-10-23 12:14:21

  - Nie chrzcic wlasnych dzieci! (sam mam znajomych ateistow, ktorzy ochrzcili "dla babci" - szczyt hipokryzji.)

  - Odmawiac czlonkom rodziny bycia ojcem chrzestnym - sam zrobilem tak 2 razy i wyjasnilem powod kiedy poinformowani mnie ze to tylko "taki zwyczaj" - odparlem, ze jesli mialbym byc ojcem chrzestnym to dopilnowalbym, zeby to dziecko z KK i religia nie mialo NIC wspolnego.

  - jesli juz sie podjelo taka nierozwazna decyzje mozna przestac wypelniac obowiazki chrzestnego - nie uczestniczyc w biezzmowaniach, slubach, komuniach - dziecku mozna wytlumaczyc, ze sie zmienilo zdanie i tak w zyciu bywa.

  Tej mafii trzeba pokazac, ze kompromisy sie skonczyly.

  37 27
 • ~bikerek 2020-10-23 13:55:29

  ~Wasz Stary Opozycja cały czas walczy z obozem rządzącym, to czego się spodziewasz. Pewnie wszystko by szło załatwić pokojowo, ale od 5 lat jest nawalanka. Skargi do UE, protesty w imię "władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy"

  20 33
 • ~lukson997 2020-10-23 18:16:11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 2
 • ~Barbara Walczak 2020-10-23 21:43:54

  To jest niemożliwe....kto zapłaci za łzy rodziców nad dzieckiem skazanym na śmierć...kto zapłaci za rehabilitację i pomoc medyczna i patrzenie na takie życie.....może ktoś się podejmie opieki nad takim dzieckiem tragedia straszna....

  14 3
 • ~brandonn 2020-10-24 10:19:10

  Szkoda że aborcja jest niezgodna z konstytucją mogloby być dużo mniej głupkowatych wpisów teraz na rybnik.com.pl :)

  6 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1052