zamknij

Wiadomości

Wybory 2019: Konfederacja prezentuje drużynę w Rybniku

2019-08-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Startują, bo jak mówią chcą bronić w polskim parlamencie opluwanych wartości. Wczoraj przed Bazyliką św. Antoniego miała miejsce prezentacja kandydatów do Sejmu i Senatu z ugrupowania Konfederacja Wolność i Niepodległość. Kto startuje w wyborach?

Reklama

Jak mówi Roman Fritz - „jedynka” z listy Konfederacji, zarówno on, jak i pozostali kandydaci zamierzają w parlamencie bronić wartości, które są cały czas opluwane. - Tymi wartościami są: wiara, rodzina, własność, wolność oraz życie od poczęcia, aż do śmierci naturalnej. Jednym słowem chodzi nam o tradycję – słyszymy.

Roman Fritz jest przedsiębiorcą z Rybnika. Od lat 80. jest też działaczem społeczno-katolickim. Ostatnio prowadzi klub Polonia Christiana w Rybniku. Od 2015 roku współpracuje z Grzegorzem Braunem – liderem Konfederacji Korony Polskiej i jednego z przywódców Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Z kolei do Senatu z okręgu 72 zamierza wystartować Mateusz Kania, który w 2014 roku był kandydatem na prezydenta Wodzisławia Śląskiego.

- W 2014 roku reprezentowałem Kongres Nowej Prawicy w wyborach na prezydenta Wodzisławia Śląskiego. W 2015 startowałem z własnego komitetu do Senatu. W tym roku postanowiłem podjąć współpracę z koalicją Konfederacja Wolność i Niepodległość. Łączą nas wspólne korzenie wolnościowe, konserwatywne, poglądy na sprawy społeczne i gospodarcze - tłumaczy Mateusz Kania.

Dodaje, tak jak w poprzedniej kampanii, zamierza przedstawić wyborcom program ciepła i energii dla Śląska.

- Obecna władza nie zwróciła na niego uwagi wymyślając swój program. Chciałbym powrócić do tej koncepcji i dodać hasło – zdrowie. Trzeba przyznać, że mamy do czynienia z legalną – tu użyję być może mocnego słowa - eutanazją. Mam na myśli to, że Polacy umierają stojąc w kolejce do lekarzy, szczególnie specjalistów

– słyszymy.

Jako następny głos zabrał Adam Kurpas z Orzesza.

- Jestem geologiem górniczym. Będąc w Sejmie chciałbym się skupić na ochronie polskiej własności, polskich zasobów złóż. Nie może być tak, jak jest obecnie, że nasze złoża nie są szanowane, są sprzedawane obcym firmom. Te wybory to walka o to, by Polska była Polską. Sprzeciwiamy się obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Nie chcemy tutaj okupantów. Chcemy silnej polskiej armii, a nie być zakładnikami tzw. „sojuszników”. Chcemy się skupić na tym, by polskie podatki były jak najmniejsze, by pieniądze zostawały w kieszeniach polskiego podatnika. Sprzeciwiamy się rozdawnictwu pieniędzy na lewo i prawo

- mówi.

Z kolei Sławomir Czech (kandydat na senatora z okręgu nr 72) chciałbym poważnie porozmawiać na temat podatku dochodowego, bezpieczeństwa narodowego, sądów, życia i zdrowia oraz edukacji.

- Moim zdaniem są to filary, w których jest wiele do zrobienia. Na tych filach jest wiele do zrobienia. Mam nadzieję, że m.in. za moim pośrednictwem będzie możliwość wprowadzenia wspaniałego programu

- dodaje.

Oprócz wymienionych powyżej osób, w wyborach z ramienia Konfederacji zamierzają wystartować:

- Aneta Antonik-Faikis
- Paweł Piechoczek
- Paulina Ilnicka
- Konrad Makarewicz
- Adam Kurpas
- Tadeusz Maron
- Hanna Cofalik

Na koniec Roman Fritz wspomina, że ubieganie się o mandaty w bieżących wyborach, jest utrudnione.

- Podkreślają to wszyscy ci, którzy nie należą do „bandy czworga” - ugrupowań od lat zasiadujących w polskim parlamencie. Mamy niezwykle utrudniony dostęp do mediów. Jesteśmy niezauważalni

- mówi.

Zdaniem naszego rozmówcy ustanowienie 5-procentowego progu wyborczego jest niekonstytucyjne.

- Konstytucja zakłada proporcjonalność. Nie oznacza to, że próg musi być na poziomie 5 procent. Do tego wszystkiego dochodzi fatalna sytuacja – na zbiórkę 5 tysięcy podpisów w okręgach wyborczych zostawiali nam panujący tylko 3 tygodnie czasu wakacyjnego. Dziennie musimy się zajmować zbieraniem podpisów stojąc w różnych miejscach, z których jesteśmy przepędzani. Zawadzamy, bo władzom miejskim nie jest to na rękę

- tłumaczy Roman Fritz.

Oceń publikację: + 1 + 129 - 1 - 99

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~pprywatne 2019-08-28 18:24:23

  To oni przed świętami ustawią się pewnie w kolejce za karpiami...

  46 73
 • ~thenec 2019-08-28 18:42:56

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 14
 • ~ka22 2019-08-28 18:48:32

  Panie Fritz, jesteście niezauważalni, bo wasze poglądy są archaiczne i mało ludzi się z nimi utożsamia. Mamy XXI wiek i ludzie chcą być otwarci na świat. Nazywanie amerykańskich żołnierzy okupantami jest po prostu śmieszne. Ale wiza do USA to już by była fajna, prawda ? Czy się w ogóle zamkniemy, jak Kuba albo Korea.
  No i niby jak macie zamiar skrócić kolejki do specjalistów ? Skoro tych specjalistów o prostu nie ma. Fizycznie. W Polsce przypada 2 lekarzy na 1000 pacjentów. Spada liczba onkologów a rośnie liczba chorych na nowotwory. Młodym się nie chce uczyć, wolą zostać gwiazdami instagrama.
  Nie sądziłam, że może być partia gorsza niż pis

 • ~MTWWD 2019-08-28 18:56:03

  To co we tle jusz chyba nikogo nie krenci w dzisiejszych czasach. Bardziej zniechenca i obrzydza.

 • ~karolVTEC 2019-08-28 19:32:39

  Jedyne ugrupowanie z poza tzw. "bandy czworga". Warto na nich zwrócić uwagę.

 • ~Lahcim 2019-08-28 20:18:53

  tak jakby mało było religijnych ekstremistów w parlamencie do tego jeszcze pomieszanych z kucami

 • ~waldus 2019-08-28 20:27:00

  Partia ideowa. Łatwo nie będzie się wbić między szczelny układ POPIS. Pomijam już wszyskie kłody rzucane pod nogi czy robienie "ruskich agentów". Kiedys ktoś powiedział " w Polsce nie będze lepiej, jak nie zaczną rządzić Polacy". To co wybieramy partię pro-polską?

 • ~Jacek Kamiński 2019-08-28 20:34:21

  Część z zebranych przed pomnikiem JP II opowiada się za karą śmierci, przeciwko której zdecydowanie ów protestował. I bądź tu człowieku mądry...

  74 40
 • ~ 2019-08-28 20:42:50

  Konfederacja zdradziła ! Doktora Huberta Czerniaka .
  Drużyna : PO , PiS :)

  11 46
 • ~tylkotylko 2019-08-28 21:17:10

  Nic nie mówią mi nazwiska ludzi z listy z Rybnika. Oznacza to, że struktury w Rybniku są bardzo słabe, mimo treści jaki głoszą liderzy ugrupowania. Kampania na billboardach się już na dobre rozpoczęła, ale wszędzie tylko PO i PIS. W Konfederacji w naszym okręgu znów ktoś zaspał. Tak samo było przy wyborach do PE, gdy plakaty Sośnierza pojawiły się po weekendzie w którym oddawaliśmy głosy. Jednak mimo wszystko, mnie osobiście przekonują do Konfederacji postulaty:
  - dobrowolność płacenia składek na złodziejski ZUS, popatrzcie na coroczne listy od nich i ile tam jest napisane że macie emerytury;
  - mniejsze proste podatki, w tym likwidacja podatku dochodowego;
  - sprzeciw wobec amerykańskiej ustawy 447, czyli nie dla roszczeń żydowskich w sprawie mienia bez spadkowego;
  - likwidacja bezsensownych stanowisk w urzędach i całych urzędów, m.in PUP, po co nam PUP jak bezrobocie w zasadzie nie istnieje;

  Głosując na PO, PSL, PIS lub SLD, głosujemy ciągle na tych samych i od trzydziestu lat, co cztery lata mamy tylko zmiany kosmetyczne.

 • ~Jacek Kamiński 2019-08-28 21:31:55

  W programie pojawia się pięć wartości. Wśród nich wolność i "życie aż do naturalnej śmierci". To sprzeczność: mówić o wolności i równocześnie odbierać ją w odniesieniu do wyboru sposobu zakończenia własnego życia. Zatem jeden lub drugi punkt należy wykreślić, gdyż wykluczają się wzajemnie.

  55 65
 • ~Barakuda 2019-08-28 22:12:17

  Lubię Korwin i jego poglądy na temat gospodarki ale koalicja z dziwolągami typu Kaja Godek i inni to jak strzał w kolano...

  50 39
 • ~Michał Jaroń 2019-08-28 23:21:54

  Wreszcie do naszego sejmu wejdą ludzie postulujący zniesienie przymusu ZUS i podatku dochodowego. Socjalizm demoralizuje Polaków, a wszystkie afery, obstawianie posad swoimi i podwyżki podatków pokazują, że PiS/PO są siebie warci.
  Obecnie łączne opodatkowanie w Polsce wynosi 70% zarobków, z czego na umowę o pracę 40% "na dzień dobry" zabiera państwo, a później jeszcze VAT, akcyza, opłata klimatyczna, podatki od nieruchomości itp.
  Tylko Konfederacja szanuje wolność wyboru i własność prywatną. Oni nie będą dawać, ale co ważniejsze, będą dużo mniej zabierać, tylko na to, co konieczne do funkcjonowania państwa.
  Chcesz być niewolnikiem wyborów PiS? Głosuj na PiS.
  Chcesz być niewolnikiem wyborów PO? Głosuj na PO.
  Chcesz sam wybierać, co robisz z większością Twoich pieniędzy i chcesz aby inni również mogli o sobie decydować? Wybierz Konfederację, ciesz się Wolnością i Niepodległością.
  Takie tam "archaiczne wartości", jak niektórzy piszą... no cóż, ale moralność się nie zmienia przez wieki. Moralność jest archaiczna. Mądrość też jest archaiczna, wolność i niepodległość też już są archaiczne.

  52 39
 • ~kazo64 2019-08-29 01:53:55

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 27
 • ~kazo64 2019-08-29 01:54:49

  Przepraszam nie ten temat

  4 17
 • ~entropia 2019-08-29 08:11:45

  hmm, czyli jeśli przestaniemy opłacać składki na ZUS to obecni emeryci zostaną pozbawienie środków do życia i zasilą potężną armię bezdomnych i kloszardów, taka swoista masowa eutanazja. Ciekawi mnie również w jaki sposób ma powstać ów potężna polska armia która poradzi sobie w pojedynkę z milionową armią rosyjską i ich 7,5 tyś. głowic atomowych...chociaż gdyby tak z tych głodujących emerytów zrobić żołnierzy to miałoby sens, sprytne ;)
  Ogólnie spis chwytliwych hasełek dla ludzi oderwanych od rzeczywistości nie mających pojęcia o mechanizmach społecznych o geopolityce nie wspominając, jak na imprezie zbierze się kilku ujców to po trzeci piwie tez można usłyszeć podobnie proste recepty na rozwiązywanie problemów.

  29 22
 • ~Michał Jaroń 2019-08-29 09:57:00

  ~entropia co za okropne przeinaczanie programu Konfederacji. To poważne rzeczy są, więc nie wprowadzaj w błąd innych.
  Konfederacja zniesie przymus ZUS, aby nie wciągać w ten chory system młodych ludzi, ale zobowiązania ZUS zostają! Będziemy z podatków spłacać dług publiczny - czyli również zobowiązania ZUS. Od tego rosną odsetki cały czas, trzeba to kiedyś spłacić!
  Co ma wspólnego Konfederacja i wojna z Rosją? Siejesz jakieś głupoty tylko po to, żeby zmanipulować opinia ludzi na temat najmocniejszej prawdziwie prawicowej grupy osob, które nie są wstanie patrzeć na oddawanie suwerenności i pieniędzy Polaków.
  Konfederacja jednogłośnie zamierza zwiększyć budżet na armię, ale tylko dlatego, że "chcesz pokoju, szykuj się do wojny". Nikt nie chce żadnej wojny, co za brednie. To bieda doprowadza do wojny. Słaba gospodarka prowokuje do wojny. Socjalizm i etatyzm PiS prowokuje do wojny, bo Polska jest wtedy bardziej uległa dyplomatycznie względem innych krajów.
  Entropia to wymieszanie.. prawdy z kłamstwem. Ludzie strzeżcie się takich osób. Wymieszanie prawdy z kłamstwem to klasyka technik manipulacji.

  35 20
 • ~rybnikus 2019-08-29 14:22:55

  Cy to nie lider konfederacji, niejaki Bosak, opluł abp Jędraszewskiego za mówienie prawdy o tęczowej zarazie?

  4 21
 • ~ka22 2019-08-29 14:30:01

  ~Michał Jaroń - ja pytam o konkrety, a w odpowiedzi dostaję górnolotne hasła o moralności. Wycieracie sobie gęby Bogiem i honorem a nie macie pojęcia o podstawowych zasadach gospodarki.

  16 18
 • ~aronis 2019-08-29 15:07:47

  Bóg, Honor, Ojczyzna - pewnie wycierajcie sobie"gęby" sloganami! Masakra kogo Wy chcecie oszukać - zdjęcie pod kościołem! Serio? Tak się składa, że jestem mieszkańcem R-ka od 40 lat i nie znam żadnego z Was, a znam wielu działaczy...skąd wy się bierzecie? Przeraża mnie ten kraj, a jeszcze bardziej Ludzie tacy jak Państwo z obrazka, którzy się pchają do świata polityki. Nie powierzyłbym Państwo straganu z ziemniakami. Młodzi Ludzie, zanim zagłosujecie - sprawdźcie swoich kandydatów! Nie dla wszelkiej maści karierowiczów !

  19 28
 • ~Aneta Faikis 2019-10-04 09:03:34

  ~rybnikus słonikowy - Konfederacja Wolność i Niepodległość stoi murem za arcybiskupem Jędraszewskim, a zwłaszcza narodowiec Krzysztof Bosak.

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Twoim zdaniem dni elektrowni w Rybniku są policzone?
Oddanych głosów: 1564