zamknij

Wiadomości

W Parku Kozie Góry powstał nowy chodnik. Czy będzie dobrze służył mieszkańcom?

2013-07-24, Autor: Dominika Kuśka
W najstarszym parku w naszym mieście, znanym jako Park Kozie Góry na miejscu starej ścieżki powstał chodnik z kostki brukowej. Mieszkańcy dzielnicy Meksyk, którzy w parku lubią aktywnie spędzać wolny czas obawiają się jednak, że na chodniku zaczną parkować samochody, a kostka brukowa nie jest dobrą nawierzchnią do uprawiania sportu. Czy ich obawy są słuszne?

Reklama

W Parku „Hazynhajda” kilka tygodni temu starą ścieżkę z czerwonego łupku zastąpił szeroki chodnik z kostki brukowej. – Już od dawna chcieliśmy wymienić tę nawierzchnię. Ścieżka była wypłukiwana przez deszcz, a łupek znajdował się na trawie, co znacznie utrudniało koszenie. Brukowana ścieżka w pełni chroni przed wypłukiwaniem, uskokami i innymi utrudnieniami – mówi Dariusz Targański, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

Powstanie chodnika to tylko część prac, które Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadza w Parku Kozie Góry. – Wymiana nawierzchni ścieżki należała do większych remontów w Parku „Hazynhajda”. Oprócz tego na bieżąco uzupełniamy ziemię i wymieniamy krawężniki – dodaje Dariusz Targański.

 

Z nowego chodnika nie do końca są jednak zadowoleni mieszkańcy dzielnicy Meksyk, którzy w Parku Kozie Góry chętnie uprawiają sport. – Kostka brukowa to niezbyt dobra nawierzchnia do uprawiania biegów czy nordic walking. Ścieżka z czerwonego łupku była na pewno wygodniejsza i bezpieczniejsza. Ludzie nie ślizgali się, tak jak to się dzieje na kostce brukowej. Poza tym chodnik jest tak szeroki, że mogą na niego wjechać samochody – wymienia Marian Fojcik, przewodniczący Rady Dzielnicy Meksyk.

Dariusz Targański nie podziela jednak obaw Mariana Fojcika. – Póki co, nie mieliśmy sygnałów, by na chodnik w parku wjeżdżały samochody. Jeśli jednak okaże się to problemem, przed wjazdem na chodnik ustawimy słupki, które uniemożliwią przejazd samochodom – mówi zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.

Przewodniczący Rady Dzielnicy Meksyk zwraca również uwagę na wygląd brukowanego chodnika. – W mojej ocenie kostka brukowa nie pasuje do otoczenia. To najstarszy park w naszym mieście, a kostka niszczy jego klimat. Myślę, że można było to wszystko inaczej zrobić. Najważniejsze jednak, by teraz przy wjeździe na chodnik stanęły słupki – podsumowuje Marian Fojcik.

Jak sądzicie, czy brukowany chodnik w Parku Kozie Góry będzie dobrze służył rybniczanom? Co sądzicie o jego wyglądzie? Czekamy na Wasze opinie!

 

>> Najstarszy park w Rybniku może zostać sprzedany? Miasto póki co zaprzecza

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~grzesnick 2013-07-24 09:03:08

  pogięło ich na amen.. w przedwojennym parku ohydna, betonowa kostka. Trzeba było dać zarobić komuś, czy co?

  4 1
 • ~ 2013-07-24 09:08:35

  Panie radny Marjanie , mógł Pan interweniować jak to robili, nie zrobili tego w jedną noc, poza tym będzie słupek

  2 0
 • ~ 2013-07-24 09:21:34

  Rada dzielnicy interweniowała w Urzędzie, ale nawet w wydziale ekologii nic o tym nie wiedzieli :/

  1 1
 • ~tomaszwyka 2013-07-24 09:32:48

  ta wiadomość mnie tak obchodzi jak royal baby ...

  4 0
 • ~ 2013-07-24 09:36:27

  Co by tu jeszcze wybrukować ?

  6 1
 • ~autoskup1984 2013-07-24 10:41:15

  Hit dnia... bo zrobili chodnik... sprawa bulwersuje strasznie... ludzie dajcie sobie na luz bo wam żyłka pęknie ze stresu:) jedna cholera co tam jest czy bruk czy błoto, ale żeby o takich bzdurach pisać???

  4 0
 • ~ 2013-07-24 10:46:11

  A jak to będzie z drogą Pszczyna ---Racibórz ona też tam gdzieś przez te Kozie Górki będzie budowana .Pozdrawiam

  2 0
 • ~jedrek_1_1 2013-07-24 14:21:24

  autoskup - widzę, że preferujesz betonowe chodniczki w zabytkowym parku nad rzeźbę. Boże chroń to miasto ...

  2 1
 • ~Dragons 2013-07-24 16:54:07

  Żenada. Fatalnie to wygląda. Kiedyś szło sobie pobiegać i poćwiczyć w parku a teraz biegać po betonie który za nic w świecie w parku nie pasuje. Kto zaakceptował ten pomysł to naprawde pogratulować "Rutyny" PS: Jadąc samochodem do Rybnika z Chwałowic na to patrzeć sie nie da. Może i wlasach zamiast ścieżek to wyłożyć kostke by grzybiarze mieli wygodnie.......

  1 1
 • ~Baraqda 2013-07-24 19:57:53

  Witam!

  A ja jestem ciekawy czy ścieżka rowerowa nad Rudą od Carrefoura w dół będzie wyglądała tak jak teraz? Bo to co zrobiono to woła o pomstę do nieba. Wzmocniono wały, ale ścieżka to plac budowy. Czy Rada Miasta to widzi czy woli nie zauważać?

  4 0
 • ~jacuss 2013-07-24 19:59:45

  Marian lubi szukać sztucznych problemów i rozdmuchiwać je w magistracie pod pretekstem obrony interesu mieszkańców dzielnicy-wystarczy spojrzeć na jego profil facebookowy W ramach uzasadnienia swojego niezadowolenia jako przykład ludzi niezadowolonych podał osoby "uprawiające sport". Jak dla mnie starzyki z kijkami mogą chodzić i po kostce - przy tej prędkości nie powinno robić im to wielkiej różnicy, a jako osoba systematycznie biegająca w tymże parku stwierdzam, że kostka nie sprawia absolutnie żadnego problemu. Niech tylko dołożą bądź daj Boże wymienią te obrzydliwe lampy i jestem pewien, że MIESZKAŃCY będą zadowoleni.

  1 0
 • ~Arteks 2013-07-25 00:29:11

  @grzesnick - a co chciałbyś tam granitową kostkę taką jak na pl. Wolności? W wielu parkach ścieżki są wyasfaltowane i jakoś nikt nie robi z tego żadnego problemu. Moim zdaniem każda opcja poza błotnymi ścieżkami jest dobra.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto w głównej mierze ponosi odpowiedzialność za złą sytuację rybnickiego szpitala?


Oddanych głosów: 1539