zamknij

Wiadomości

„Solidarność”: szpital tonie w długach. Dyrekcja: to audyt zakładał likwidację oddziałów

2021-01-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Szpitalna „Solidarność” informuje, że dług WSS nr 3 przekroczył 102 mln złotych. Tylko za ubiegły rok lecznica znalazła się 34 mln zł na minusie. Piotr Rajman zarzuca, że to wina poprzedniej dyrekcji. Z kolei Grzegorz Wolnik wskazuje, że to problem systemu, a jedną z przyczyn zadłużenia są sami związkowcy. Jeszcze inne światło na kłopoty szpitala rzuca jego dyrekcja.

Reklama

Szpital w Rybniku tonie w długach

O tym, że sytuacja finansowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku jest trudna, już swego czasu pisaliśmy. Jak się okazuje, nie uległa ona poprawie, a jeszcze się pogorszyła. Mówi o tym Piotr Rajman, przewodniczącej szpitalnej „Solidarności”. Informuje, że szpital zadłużony jest już na kwotę 102 mln złotych, 34 mln złotych długu wygenerował tylko w ciągu ostatniego roku.

- Te kwoty są ukrywane przed stroną społeczną. Bolesna prawda jest taka, że podmiot leczniczy był fatalnie zarządzany w ciągu ostatnich 6 lat. Wydaje mi się, że konkretne osoby powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności służbowej, a nawet karno-skarbowej – podkreśla Piotr Rajman.

Jak dodaje, zamiast wskazywać na winnych obecnej sytuacji, próbuje się teraz zwalać winę na związki zawodowe czy pracowników szpitala.

- Coś tu jest nie tak. Za działkę finansową odpowiada przecież właściciel i rada społeczna – zauważa.

Zdaniem szefa szpitalnej „Solidarności” za sytuację w WSS nr 3 odpowiadają grupy różnych interesów: województwa śląskiego, powiatu czy lekarzy.

- Z miesiąca na miesiąc o milion złotych wzrastała ilość wypłaconych wynagrodzeń. Osoby o najniższych zarobkach – sprzątające, laboratoranci, fizjoterapeuci, pielęgniarki, a nawet lekarze na etacie byli robieni „w bambuko”. Teraz oczekuje się, że weźmiemy to wszystko na klatę. Oczekujemy, że osoby zarządzające szpitale poniosą konsekwencje. Gdyby to była korporacja, to zostałaby szybko rozwiązana – dodaje nasz rozmówca.

Jak dodaje, sytuację rybnickiego szpitala może pogorszyć jeszcze wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

- Do końca czerwca zobowiązania finansowe pokrywa organ założycielski, czyli województwo śląskie. Później przejmuje je NFZ i Ministerstwo Zdrowia. Jest zagrożenie, że te instytucje zaczną od restrukturyzacji, a następnie wycinania oddziałów lub likwidacji – dowiadujemy się.

Związkowcy dali szansę nowej dyrektor szpitala na rozwiązanie problemu.

- Pani dyrektor obiecała powiedzieć nam, jaka jest sytuacja w placówce. Uważamy, że zabawa w kotka i myszkę już się zakończyła – dodaje Piotr Rajman.

Nasz rozmówca nawiązał też w rozmowie do ostatniej konferencji posła Marka Krząkały i Grzegorza Wolnika – radnego Sejmiku Województwa Śląskiego. Podważył sens organizowania konferencji i posiłkowania się plotkami, skoro politycy mogą uzyskać informacje od razu u źródła.

Długów narobił system, COVID dobił?

Inaczej na ten problem spogląda Grzegorz Wolnik z Rady Społecznej Szpitala.

- Informacje o długu docierały do nas od dłuższego czasu. Nawet mistrz świata nie byłby w stanie zrobić lepszego wyniku. Poprzednia pani dyrektor robiła co mogła. Sytuacja placówki nie wynika z tego, że była źle zarządzana, ale z warunków, w jakich szpital przez rok funkcjonował. Co miała zrobić dyrektorka, jeżeli szpital miał tylko pacjentów covidowych, a nie prowadził innych rodzajów świadczeń lub w okrojonym zakresie? Łóżka w WSS nr 3 były obłożone w jedynie 30-40 procentach – zauważa.

Zdaniem Grzegorza Wolnika problemem jest sam system opieki zdrowotnej.

- Stworzenie sieci szpitali spowodowało, że duże lecznice zaczęły tracić. Rybnik był i jest nadal na drugim poziomie referencyjności, bo nie ma wszystkich możliwych oddziałów. Poprzednia dyrektor dążyła do tego, by rozbudować specjalizacje. To w dobie COVID-u się nie udało – podkreśla nasz rozmówca.

Przedstawiciel rady społecznej uważa, że to związki zawodowe powinny uderzyć się w piersi.

- Jedną z przyczyn zadłużenia jest pan Rajman, który wiecznie protestował o podwyżki. Zjadły one znakomitą część zysku szpitala. Niech on odpowie, dlaczego szpital jest zadłużony. Poprzednia dyrektor miała świadomość, że żeby wyjąć, trzeba włożyć. Mimo, że był problem z pieniędzmi zainwestowała w rezonans magnetyczny za 6 mln zł. Miała świadomość, że jak nie kupi rezonansu, to nie wykona iluś tam badań i nie będzie mogła prowadzić kilku oddziałów. To nie był zakup, by się pozbyć kasy, ale ją przysporzyć – argumentuje.

Grzegorz Wolnik zastanawia się też, czy szpital jest od robienia wyniku finansowego.

- Miał odsyłać pacjentów do domów? Robił źle wyceniane usługi. Robił to, do czego jest powołany, a NFZ nie wywiązywał się z płatnościami – podkreśla nasz rozmówca.

Szpital: to audyt zakładał likwidację oddziałów

Co na to wszystko szpital w Rybniku? Szymon Kędzierski, rzecznik WSS nr 3 potwierdza, że sytuacja finansowa jest trudna, a COVID wcale w tym jeszcze nie pomógł.

- Bilans nie został jeszcze zamknięty, ale na dzisiaj mówimy o ponad 30 mln złotych długu za poprzedni rok. Chcemy, żeby w tym roku koszta funkcjonowania szpitala się zmniejszyły – wyjaśnia.

Stąd wcześniejszy komunikat WSS nr 3 o zleceniu ordynatorom przygotowanie planu restrukturyzacji oddziałów.

- Później odbędzie się spotkanie i zapadną wiążące decyzje. Pierwszy ruch został już podjęty – dodaje Szymon Kędzierski.

Jak udało nam się dowiedzieć, informacja o likwidacji oddziałów pojawiła się nie ze strony dyrekcji szpitala, a audytu lecznicy. Został on wykonany na zlecenie urzędu marszałkowskiego.

- Dyrektor z audytem się nie zgodziła. Chce mieć własną opinię, stąd całe zamieszanie, stąd plany restrukturyzacji. Zarzut, że pani Ewa Fica chce likwidacji oddziałów jest więc bezzasadny. Po co miałaby zlecać opracowanie planu, skoro mogła oprzeć się o audyt – zauważa nasz rozmówca.

---

Marek Krząkała i Grzegorz Wolnik wystosowali do dyrekcji WSS nr 3 w Rybniku kilka pytań, na które oczekują odpowiedzi:

1. Jakie konkretne działania podejmie zarząd rybnickiego szpitala w kontekście zapowiedzianego w oświadczeniu zwiększenia efektywności funkcjonowania oddziałów, a szczególnie zmniejszenia kosztów?

2. Czy planuje się zamknięcie, bądź ograniczenie funkcjonowania któregokolwiek z oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku?

3. Biorąc pod uwagę zmniejszenie kosztów funkcjonowania szpitala czy planowana jest redukcja personelu medycznego?

4. Czy w szpitalu jest obecnie wystarczająca ilość pielęgniarek oraz jakie są plany w zakresie przedłużania umów z pielęgniarkami będącymi na kontrakcie?

5. Jak widzi Pani Dyrektor rozwój Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w kontekście planowanej restrukturyzacji?

6. Jak wpłynie na funkcjonowanie szpitala rezygnacja z pracy kluczowych osób z administracji?

7. Czy to prawda, że koordynacja projektu Śląskiej Cyfrowej Platformy Medycznej eCareMed została przeniesiona do Sosnowca?

8. Na jakim obecnie etapie jest proces szczepienia personelu medycznego rybnickiego szpitala (grupa 0 w ramach Narodowego Programu Szczepień), który wyraził takie zainteresowanie?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~hub381 2021-01-27 18:16:18

  Tak,że szpital jest zadłużony , to wina Tuska.
  Proponuję leczenie Online a sytuacja finansowa może się oprawi...

  21 24
 • ~Franek7 2021-01-27 18:24:07

  Ten kraj jest już praktycznie w ruinie. Wystarczyło 5 lat rządów oszołomów. System ochrony zdrowia nie istnieje. Pieniądze zamiast na służbę zdrowia płyną na propagandę w TVPiS i do Rydzyka...

  86 28
 • ~Abisall 2021-01-27 18:42:21

  "Ten kraj jest już praktycznie w ruinie"
  I dlatego trzeba wywołać zamieszki publikując wyrok w sprawie aborcji.
  Same zyski dla władzy
  - jakiekolwiek inne informacje nie przebiją się do głównego nurtu
  będzie można rozmywać wszystko ględzeniem o protestach
  -za te kilka, kilkanaście dni jak w Polsce rozwinie się "trzecia fala", która zapewne już pełza po kraju ale z racji trzymania łapy na statystykach można ją tuszować, obarczenie winą za wzrost zachorowań protestów Strajku Kobiet będzie bajecznie wręcz proste i niestety skuteczne...

  61 9
 • ~nostrzyk 2021-01-27 18:48:41

  Polak umiera w Anglii ,paszport dyplomatyczny , komunikat w MSZ , ekspresowa zgoda Sądu Okręgowego w Warszawie , list Marszałek Sejmu, helikopter. Polak umiera w Polsce no cóż nie ma wolnych miejsc

  59 11
 • ~Arteks 2021-01-27 18:51:33

  @Abisall @Franek7 - w czasach Gierka finansowo też wszystko szło w kierunku krachu ale nie można tamtejszej ekipie odmówić inwestycji i działań zmierzających do poprawy życia ludzi. Ten gigantyczny kompleks zaprojektowano i zbudowano do stanu surowego właśnie w czasach Gierka. A teraz... z jednej strony narracja o wspaniałej sytuacji kraju i jego rozwoju po czym co jakiś czas słyszymy, że albo zamyka się nocną przychodnię, albo się zmniejsza oddziały szpitalne, albo się utrudnia dostęp do lekarza, albo się likwiduje całe szpitale... Zwracam uwagę - sytuacja jest podobna jak za Gierka. Też mamy do czynienia z propagandą sukcesu przy czym wtedy ludzie realnie odczuwali pozytywne skutki rozwoju każdej dziedziny życia w kraju. A teraz ciągle się coś obcina... Jak można robić jakieś oszczędności w najważniejszym szpitalu w półmilionowego regionu? Tym bardziej, że już wcześniej w zasadzie szpitale w Rydułtowach, Wodzisławiu i Żorach przekształcono w "przychodnie" z których pacjentów wymagających specjalistycznej diagnostyki wysyła się do WSS nr 3.

  52 18
 • ~truman20 2021-01-27 19:04:47

  ~Franek7 - " System ochrony zdrowia nie istnieje" - istnieje, ale ten prywatny. Gabinety prywatne aktualnie wręcz żerują na ludziach, bo chorzy nie wiedzą co już zrobić, to oczywiście, że idą prywatnie. Jest to perfidnie wykorzystywane, bo ceny szybują w kosmos a "klient" i tak przyjdzie. Cały rząd powinien być pozwany o celowe pozbawianie ludzi opieki zdrowotnej, za którą wszyscy płacą zbrodniczo wysokie pieniądze.

  75 8
 • ~Fidzi 2021-01-27 19:06:28

  - Franek7,
  Zatem, jak chciałeś: merytorycznie i nie ad personam.
  Piszesz: "Wystarczyło 5 lat rządów oszołomów. System ochrony zdrowia nie istnieje."
  Akurat na temat funkcjonowania tego systemu wiem dość sporo, bo w nim tkwię od ponad 30 lat!!!
  Twój wpis sugeruje, że wcześniej, przed rządami PIS, było super, a teraz jest źle.
  Ja wiem, że było źle i jest nadal źle, a powód nie leży po stronie konkretnej opcji politycznej lecz po stronie tej grupy zawodowej, która od 30 lat panuje w Ministerstwie Zdrowia i NFZ.
  Zadaj sobie pytanie: kto korzysta na tym, że pacjent chcąc się leczyć musi korzystać z prywatnych gabinetów i dlaczego powstał taki niedostatek specjalistów?
  Czy od dwudziestu lat mamy tak głupią młodzież? Nie potrafią skończyć Akad. Med.? Czy też stworzono system blokujący " konkurencję"?
  Jeszcze rada: nie odzywaj się w temacie na którym się nie znasz i tylko dlatego, że " jest okazja do uderzenia w PIS".

  38 30
 • ~Franek7 2021-01-27 19:48:00

  Fidżi jaki koń jest to każdy widzi. Ja nie muszę być pracownikiem służby zdrowia żeby widzieć i wiedzieć, że nie działa. Działał różnie w przeszłości ale tak źle jeszcze nie było. A to, że PiS ma pełnie władzy i może wszystko ( w odróżnieniu do poprzedników) powoduje że nie ma żadnego usprawiedliwienia na tą nieudolność. A pieniądze w budżecie były tylko ważniejsze było dla Dudy wygrać wybory i propaganda niż kondycja systemu zdrowia w okresie kiedy byliśmy już po pierwszej fali. Do tego jeszcze te miliony dla Rydzyka. To jest bandytyzm. I żeby nie było to niestety ale inne sektory publicznych usług również leżą jak edukacja, sądownictwo. I nie da się tego zrzucić na Tuska trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i rozliczyć winnych.

  37 18
 • ~Franek7 2021-01-27 19:53:58

  Truman20 to, że prywatny sektor usług zdrowotnych działa to dobrze. Ja jestem zwolennikiem tylko takiego systemu. Działa doskonale a konkurencja na tym rynku w końcu ustabilizowała by ceny i ja bym wolał wydać raz na rok 500 zł (+ ewentualnie prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia w jakimś medicoś) za prywatną usługę dobrej jakości niż co miesiąc obowiązkowe 370 zł składki ( rocznie 4440 zł za każdego z nas ) i nie dostać za to nic.

  30 12
 • ~Franek7 2021-01-27 19:57:16

  Dobra, my tu gadu gadu a tam nam Polskę podpalają.Idę demonstrować przeciw władzy, która nienawidzi kobiet. Ci barbarzyńcy cofają się dopiero wtedy, gdy widzą masowy opór.

  29 19
 • ~ 2021-01-27 21:40:52

  Co się dziwicie Bożenka zebrała za 2020 rok 210.000 zł wypłaty. Spieprzyła tylko to co ona potrafiła zepsuć i "podała się do dymisji". A tak naprawdę obiecano jej ciepłą posadkę za te same pieniądze w jakiejś dziurze pod Gliwicami
  https://bip.slaskie.pl/wojewodztwo/jednostki_org_i_spolki_z_udzialem_wojewodztwa/spolki_z_udzialem_wojewodztwa/osrodek-leczniczo-rehabilitacyjny-palac-kamieniec-sp-z-oo.html

  22 7
 • ~ 2021-01-27 21:48:50

  No i teraz wszystkie szczurki z pokładu za nią uciekają: Sieroń, Grabowski, Wawoczny ...
  A uciekają bo jak by im zajrzeć do wynagrodzeń to mogło by się okazać że nie jeden lekarz by się zdziwił ile oni zarabiali.
  A Wolnik i reszta rady społecznej cienko piszczą bo do tej patologii rękę przyłożyli - co roku wnioskowali o 13, 14, 15 pensję dla Bożenki, gdy tymczasem reszta personelu średniego i administracji mogli marzyć o takich pieniądzach.

  30 8
 • ~Pawel Krys 2021-01-28 06:54:19

  Więcej kasy dla Rydzyka i TVP , oni powiedzą że jest pięknie i ciemny lud w to uwierzy...... Prawda zak?

  17 8
 • ~artefaks 2021-01-28 07:33:39

  Niech zgadnę. Kto przeprowadzał ten audyt ?
  - czy to ,,nie rząd " ?

  10 5
 • ~artefaks 2021-01-28 07:56:13

  ~Franek7 2021-01-28 06:02:43

  Zak antykoncepcji też zabraniacie. Zapomniałeś co było z pigułką „dzień po”?

  Zak proponuje lepsze środki sprawdzone w Rumunii w szczytowym okresie demokracji Nicolaia Causescu. Kiedy to min. z Polski przemycano tam biseptol....

  9 6
 • ~mancuso 2021-01-28 08:35:51

  Jak ma długi to niech Rydzykowi zabiorą kasę, która idzie na jakieś bzdury i to całkowicie bezprawnie. ........

  12 5
 • ~ 2021-01-28 11:13:33

  @Franek7,
  Prywatny jest super tak?
  To przyjrzyj się dokładnie jak działa ten super prywatny system w USA i do jakich patologii doprowadza to szybko zmienisz zdanie...

  A co do finansów szpitala.
  Ja widzę prostu sposób - niech przewodniczący solidarności zostanie dyrektorem szpitala i pokaze wszystkim jak się prawidłowo zarządza szpitalem żeby przynosił zyski i jeszcze leczyl na najwyższym poziomie.

  17 0
 • ~Zebrzydowski 2021-01-28 14:29:12

  Widzę, że niejaki Balrog uprawia modelową czarną propagandę - pomawiając ludzi z nazwiska, choć chroni się za pseudonimem. Ignoruje natomiast działania PiS, które doprowadziły do pogorszenia kondycji szpitali w Polsce. Ciekawe co powie przed sądem, kiedy pomówieni wytoczą mu sprawy?

  10 7
 • ~wsady 2021-01-28 17:46:45

  Zebrzydowski,
  pewnie by mogli go pozwać gdyby tylko to co napisał nie było prawdą.
  W sądzie trzeba pewnie stanąć i odpowiedzieć na pytanie czy to prawda co ktoś napisał i tu już może być problem. A jak już będzie trzeba pokazać PIT-11 to już tym bardziej.

  5 0
 • ~Teddy 2021-01-30 10:22:38

  Wina Pisu, wina Tuska - sraty taty! Szpital zaczął mieć długi od czasu kiedy śp. Adam Fudali wsadził na stołki dyrektorów dwóch kumpli z Raciborza, m.in. pana Gnota, który obecnie zajmuje całkiem wysokie stanowisko gdzie indziej. Długi powiększył nie Pan Rajman tylko pazerni lekarze i jeszcze bardziej pazerne pielęgniarki, które teraz zarabiają ok 10 tys./mies. pracując w miesiącu przez tydzień - bo Covid. I tak w kółeczko. Doktory muszą mieć więcej bo piguły mają za dużo, piguły mają za mało bo doktory chcą za dużo. Wypłaty nieadekwatne do kompetencji i za wysokie w stosunku do arogancji i indolencji jaką spotyka się na każdym oddziale tego szpitala wobec pacjenta. Szpital nie zarabia bo ludzie nie chcą do tego szpitala przychodzić, a jeśli już muszą, to po 2 dniach się wypisują i idą do Rydułtów czy Jastrzębia. Poza tym tak absurdalne decyzje jak likwidacje pralni i wożenie brudów do Krakowa i do Wrocławia - w zależności jaki to rodzaj brudu, sprzedanie kuchni, parkingu na którym zarabia Warszawka - brawo, same rozsądne decyzje!
  Wodzisław już miał padać - funkcjonuje, Jastrzębie w trakcie wielkiego remontu, Racibórz - po remontach oddziałów i sal operacyjnych, tylko Rybnik w czarnej dziurze i ruinie.
  Po za tym pozbyto się z rybnickiego szpitala specjalistów ortopedów, neurochirurgów, onkologów, którzy już lata temu pouciekali do Żor, Jastrzębia, Gliwic to o czym my mówimy??? Zostali kolesie cwaniaczki jak ordynator na 10-tym, który nie leczy tylko zbiera punkty z NFZ-tu. Same porażki w zarządzaniu szpitalem. No i to ujęcie wody "Zejer Zdrój" skończyło się czym? Żurem w kranach. Może restrukturyzację trzeba zacząć od personelu, który będzie chciał pracować, a nie przychodzi na dyżur się wyspać???

  4 4
 • ~Arteks 2021-01-30 11:00:54

  @teddy - wszystko ci się pomyliło bo wielu dobrych lekarzy przeszło do rybnickiego szpitala z innych, a nie odwrotnie. Fudali nie desygnował nigdy dyrektora bo to leży w kompetencjach marszałka województwa. To okoliczne szpitale są pozbawiane oddziałów i bardziej pełnią rolę przychodni. Szpital w Jastrzębiu musi przejść remont bo nasz oddano do użytku w 2001 roku, a tamten w latach 80. Po raz kolejny ktoś nie docenia tego co ma mimo, że w okolicy nie ma drugiego szpitala tak dobrze wyposażonego i z taką specjalistyczną kadrą. Jedyny szpital w promieniu 40 km poza Jastrzębiem który ma SOR. Od lat znajduje się w setce najlepszych szpitali w Polsce, w ostatnim był 6. w województwie i 73. w kraju. Oczywiście były lata, że był jeszcze wyżej. Szpitale w Rydułtowach, Żorach czy Wodzisławiu nigdy nie weszły do tej prestiżowej setki. No ale skąd możesz to wiedzieć skoro jesteś pełen negatywnych emocji w stosunku do czegoś czego z jakichś powodów nie lubisz. W tym szpitalu było leczonych już sporo moich znajomych czy członków rodziny. Nikt nie narzeka na źle przeprowadzoną diagnostykę lub leczenie.

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3344