zamknij

Wiadomości

Sejm przyjął ustawę o dopłatach do węgla. Taka będzie maksymalna cena za tonę

Sejm RP przyjął dzisiaj (23 czerwca) ustawę chroniącą niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, maksymalna cena za tonę węgla będzie wynosiła 996,60 zł. Jakie jeszcze zapisy znalazły się w przyjętej ustawie?

Reklama

Przypomnijmy, tydzień temu poznaliśmy plany rządu, co do cen węgla dla gospodarstw domowych. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska oznajmiła na konferencji prasowej, że cena gwarantowana tego opału to 996,60 złotych brutto za tonę. Nie może być większa, a członkowie gospodarstwa domowego będą mogli nabyć maksymalnie 3 tony węgla w tej cenie.

Taka też kwota została przyjęta dzisiaj przez Sejm. Za ustawą głosowało 298 posłów, 15 było przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.

Business Insider wskazuje, że chodzi o ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Według PiS ustawa ma przeciwdziałać spekulacji. Zdaniem opozycji pozwoli ona dofinansowywać państwowe spółki handlujące węglem – czytamy w branżowym portalu.

Dowiadujemy się następnie, że podczas prac nad projektem została zwiększona „wysokość rekompensaty dla przedsiębiorców z kwoty nie wyższej niż 750 zł brutto do kwoty nie wyższej niż 1073,13 zł brutto za sprzedaż jednej tony paliwa stałego sprzedanego dla jednego gospodarstwa domowego”.

Rekompensaty nie będą przysługiwać bezpośrednio kupującym, tylko przedsiębiorcom, którzy sprzedawać będą węgiel gospodarstwom domowym – dodaje Business Insider.

Jeżeli zamierzamy kupić tani węgiel, będziemy musieli pokazać sprzedawcy informację o ilości węgla, które gospodarstwo dotychczas kupiło od momentu wejścia w życie ustawy. Wymagana też będzie deklaracja złożona w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Rekompensaty będą wypłacane na wniosek sprzedawcy, z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny, na który przekazane zostaną dodatkowe środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalnie na dopłaty Skarb Państwa będzie mógł przeznaczyć 3 mld zł – czytamy.

Portal dodaje, że uprawnionymi do uzyskania rekompensaty będą przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw, którzy są wpisani do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~pawlmesten 2022-06-23
  14:32:16

  82 12

  Reglamentacja typowa do sowieckiej socjalistycznej gospodarki centralnie sterowanej, czyli tego co doprowadziło do upadku połowę świata.

 • ~Lahcim 2022-06-23
  15:43:40

  65 11

  Ten rząd nie robiąc nic bardziej by się przyczynił walce z inflacją.

 • ~rybol9999 2022-06-23
  16:09:33

  59 12

  W CIĄGU OSTATNICH 8 LAT
  POLKI I POLACY
  COFNĘLI SIĘ DO PRLu

 • ~Kwinto 2022-06-23
  20:00:39

  42 5

  Jak już segregujecie ludzi na lepszych i gorszych, to może od razu dajcie tańszy węgiel tylko tym co na was głosowali . Trochę się dziwię że jeszcze nikt z rządu na to nie wpadł. Wasza bezczelność nie ma granic, ale znając życie i tak g... z tego waszego pomysłu wyjdzie, a połowa gospodarstw zostanie bez opału. Z drugiej strony patrząc na ciągle wysokie poparcie obecnej władzy, stwierdzam że te zimne kaloryfery niektórym się po prostu należą.

 • ~Cieśla 2022-06-23
  22:07:42

  36 5

  Bzdura. Jedyny skutek będzie taki, że węgiel w PGG i Tauronie podrożeje żeby zmieścić się w limicie dopłat. Prywatne składy aktualnie sprzedają za ok 3000 i nie opłaca im się obniżać ceny żeby dostać rządowa dopłatę (finansowaną z naszych podatków, dodruku albo pożyczki). Węgla jest zbyt mało i żadne dopłaty tu nie pomogą.

 • ~Franek 7 2022-06-24
  08:48:56

  24 7

  Jak powiedział klasyk: socjalizm to ustrój w którym bohatersko zwalcza się problemy nieznane w innych ustrojach. PiSuar stworzył problem braku węgla a teraz z nim bohatersko walczy. Mieliśmy mieć węgla na 200 lat ( jak mówił Du*a) a skończył się w siedem lat. Janusze ekonomii…

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 381