zamknij

Wiadomości

Rybnik: trwa akcja NURD. Na co zwracają uwagę mundurowi?

2021-02-26, Autor: bf

Dzisiaj (26 lutego) w całym kraju policjanci ruchu drogowego przeprowadzają wzmożone działania pn. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Genezą działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni przed pojazdem.

Reklama

Mundurowi podczas tego typu akcji zwracają szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników jednośladów i pieszych, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.

- Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa – mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik policji w Rybniku.

Mundurowi przypominają, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania.

- Mimo, że dotyczą wszystkich to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość a zwiększyć uwagę – przypomina policjantka.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~exx 2021-02-26 10:44:06

  Otwierajcie oczy i patrzcie pod kulasy, a nie w smartfony! I nie pchać się pod żelastwo 20x cięższe od siebie. Przepisy nie zwalniają od myślenia i przewidywania. Chyba, że sprawy kalectwa zostawiamy selekcji naturalnej.

  43 4
 • ~Arteks 2021-02-26 10:59:00

  Niedawno sejm i senat - prawie jednomyślnie - uchwalili nowe przepisy które od czerwca dają większe prawa pieszym! :D Przepisy mają wejść w życie od czerwca tego roku. @exx - według nowych przepisów nie będzie można używać telefonów przechodząc przez pasy.

  18 20
 • ~exx 2021-02-26 17:57:40

  Każdy z kierowców od czasu do czasu bywa pieszym. A ten przepis stworzony jest na odczepnego. Jeżeli kierowcy mają go przestrzegać to miasta jeszcze bardziej się zakorkują. Około 20% zanieczyszczeń pochodzących z samochodu to pył z klocków hamulcowych. Które teraz będą jeszcze bardziej w użyciu. Do tego wydłużony czas przejazdu przez miasto to więcej wyemitowanych spalin. Jaki jest sens tego przepisu? Wygląda na to, że dorosłych ludzi(pieszych) traktuje się jak nierozgarnięte dzieci. Ja będąc pieszym nie mam problemu z zaczekaniem aż kilka aut przejedzie . A tym którym się spieszy do wtargnięcia na jezdnie powinna wystarczyć modlitwa przed pasami.

  11 0
 • ~truman20 2021-02-26 19:11:49

  ~exx - to takie nowomodne próby uszczęśliwiania ludzi na siłę. Bez przemyślenia i bez brania pod uwagę rzeczywistości. Moda na przepisy z "zachodu", to jedna z głupszych rzeczy jakie aktualnie rząd mógł wprowadzić. Rzeczywistość zweryfikuje tę modę. Przy tak gigantycznej liczbie przejść dla pieszych w Polsce, przy chaotycznym ich układzie i bardzo słabym oznakowaniu będzie pogrom pieszych. Obym się mylił, ale rozsądnie myśląc, może być źle...

  8 1
 • ~Marcoedo 2021-02-26 19:12:20

  Nie jestem praktycznie pieszym, bo już nie pamiętam kiedy korzystałem z chodnika, więc jako kierowca zwracam się do kierowców. Kiedy jest korek to stawajcie tak, by nie zasłaniać przejścia dla pieszych, bo auta nadjeżdżające z naprzeciwka ich nie widzą, a piesi muszą się wychylać zza aut.
  A do pieszych - rozglądajcie się jak wchodzicie na jezdnię, bo dziś widziałem tyle sytuacji na drodze, gdzie piesi wchodzili bez rozglądania się, że to dało mi więcej emocji niż jakiś film.
  I przede wszystkim kierowcy powinni zwalniać przed przejściami, a w PL jest jakiś kult zapie*dalania z duża prędkością.

  8 1
 • ~ 2021-02-26 20:07:11

  Śmieszna ta akcja.
  Dzisiaj godz. 19:30 - pada deszcz.
  W ciągu 4km trasy po mieście min. przez centrum: jeden pieszy na pasach zapatrzony w komórkę ubrany cały na ciemno, rowerzysta jadący bez świateł po ulicy, dwóch rowerzystów bez ŻADNEGO oswietlenia oraz odblasków ubranych na ciemno przejeżdzających na rowerze przez pasy.
  no faktycznie jest kogo chronić

  10 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3008