zamknij

Wiadomości

Rybnik nie jest gminą dobrą do życia? Ten ranking zawstydza

Bartłomiej Furmanowicz 2021-11-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nie we wszystkich ogólnopolskich rankingach Rybnik bryluje na szczycie zestawień. Ten akurat zawstydza. W ogólnopolskim rankingu Serwisu Samorządowego PAP nasze miasto znalazło się na odległym 1069. miejscu. Dlaczego tak nisko i co na to rybnicki magistrat?

Reklama

Ten ranking obejmuje wszystko

Na początku listopada Serwis Samorządowy PAP po raz pierwszy ogłosił wyniki Rankingu „Gmina dobra do życia”, badającego jakość życia polskich gminach. Opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk i obejmuje 2477 gmin w naszym kraju.

Czym różni się ten ranking od innych tego typu? Na stronie serwisu czytamy, że „na rynku jest wiele zestawień, podsumowujących kondycję samorządów w wybranych - często wąskich - dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty”.

My postawiliśmy sobie ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego rankingu, który będzie pokazywał jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników. Wśród blisko pięćdziesięciu badanych wskaźników niezwykle istotne są te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego; zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty to w końcu podstawowe zadanie własne gminy. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych – czytamy.

Autorzy Serwisu Samorządowego mają nadzieję, że ranking będzie „cenną informacją dla samorządów, a ogłoszenie jego wyników będzie okazją do wielu ciekawych rozmów o kondycji JST i ich planach na przyszłość”.

Autorska koncepcja profesora

Jak się dalej dowiadujemy, ranking „Gmina dobra do życia” został opracowany na podstawie 48 wskaźników cząstkowych, które utworzyły tzw. wskaźnik syntetyczny jakości życia w gminach.

W najogólniejszej definicji jakość życia to stopień zaspokojenia potrzeb człowieka. Ranking bada jakość życia, biorąc pod uwagę „typową” polską rodzinę i (niemal równocześnie) gospodarstwo domowe, tj. rodzinę składającą się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mającą też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe – czytamy.

Najogólniej mówiąc, w zestawieniu znalazły się wszystkie najważniejsze sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność.

Zaproponowano w sumie 48 wskaźników szczegółowych. Ich dobór to autorska koncepcja prof. Przemysława Śleszyńskiego, niemniej nawiązują one do doświadczeń klasyfikacyjnych polskiej przestrzeni i gmin, wypracowanych zwłaszcza w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN – czytamy dalej.

Zawstydzające miejsce Rybnika

Do tej pory nasze miasto nie zajmowało w rankingach miejsc na podium, ale nie było też wstydu. Tym razem jest inaczej. W zestawieniu serwisu Rybnik znalazł się na odległym 1069. miejscu. Inne duże miasto w naszej okolicy - Gliwice - zajęły z kolei 152. miejsce, Tychy 187, ale już Ruda Śląska jest 1125.

Jak wypadli nasi sąsiedzi? Żory są na 360. miejscu, Jastrzębie-Zdrój – 350. miejscu, a Wodzisław Śląski – 1186. Z tych danych wynika, że tylko nasi sąsiedzi z południa są niżej od Rybnika.

Ranking uwzględnia również gminy powiatu rybnickiego. Lyski są na 1426. pozycji, Gaszowice na 1209, a Czerwionka-Leszczyny – 1334. Jejkowice zajęły 1143. miejsce, a Świerklany 768. miejsce.

Pełna lista wyników dostępna jest na stronie Serwisu Samorządowego PAP.

„Nie ma co się obrażać”

Miejsce w zestawieniu nie przynosi miastu chluby. O komentarz do opublikowanego rankingu poprosiliśmy więc rybnicki magistrat.
Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku przyznaje, że pozycja Rybnika w rankingu na pewno nie jest adekwatna do oczekiwań, jest też zaprzeczeniem innych rankingów, gdzie pozycja miasta jest o wiele wyższa.

Pozycja Rybnika w rankingu jest odzwierciedleniem pewnej metodologii - autorskiego zestawu wskaźników i przypisanych im wag. Choć trudno zarzucić brak związku dobranych wskaźników z subiektywną oceną jakości życia, to jednak przy innym ich zestawieniu, wynik mógłby być inny.
Trudno zaprzeczyć, że nasza jakość życia ze względu na zanieczyszczenie powietrza cierpi, trudno zaprzeczyć np. zagrożeniem i trudnym warunkom pracy, skoro jednym z głównych źródeł zatrudnienia jest w naszym mieście górnictwo – wyjaśnia.

Rzecznik magistratu dodaje, że „nie ma się co obrażać na autorów rankingów takich czy innych”.

W zależności od metody takich zestawień, są obszary, w których jesteśmy doceniani i takie, w których mamy sporo do nadrobienia – zauważa.

To pociągnęło Rybnik w dół?

Do sprawy odnosi się też Patryk Gogolok z Wydziału Analiz UM. Wskazuje, które sfery spowodowały zaniżenie ogólnej oceny naszego miasta w rankingu.

Wstępna analiza przyjętych w rankingu wskaźników statystycznych pokazała, że wartość wskaźników takich jak zanieczyszczenie środowiska (odchylenie od normy stężeń benzoalfapirenu i pyłów zawieszonych), warunki pracy (udział zatrudnionych w warunkach zagrożenia), udział ludności korzystających z oczyszczalni ścieków, miejsca w żłobkach na 1000 dzieci do 3 lat, poszkodowani w wypadkach przy pracy, czy też liczba lekarzy pracujących wg podstawowego miejsca pracy, w relacji do innych miast (miast na prawach powiatu w szczególności) była znacznie niższa – wymienia.

Zwraca też uwagę, że szczególne znaczenie w zestawieniu przypisano środowisku przyrodniczemu (23% wag), w tym warunkom klimatycznym, meteorologicznym, hydrologicznym, zdarzeniom ekstremalnym, na które miasto nie posiada bezpośredniego oddziaływania.

A co Wy o tym sądzicie?

Czy Rybnik jest gminą dobrą do życia?
Oddanych głosów: 1024

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~halupczok1 2021-11-23
  10:46:51

  127 5

  wielu mieszkańców dawno to wie i bez jakiegoś badania

 • ~Longina b 2021-11-23
  10:48:55

  117 8

  Gdzie te czasy gdy Rybnik był na drugim miejscu tuż za Sopotem.Teraz to już tylko umieralnia.Dobrze że będzie hospicjum i prosektorium.

 • ~oto_rybnik 2021-11-23
  11:09:43

  I to wszystko za jaśnie panującego nam p. K., przypadek?. Tak to jest jak się dopuszcza karierowicza ze swoją świtą. Doprowadzić do ruiny miasto byle się wypromować i jak to mówią "do celu, a jak już się będę wyżej u koryta, to co mnie obchodzi cała reszta".
  A mama mówiła..., nie głosuj na historyka i to z POprawnej partii, to się źle skończy...

 • ~moratorek 2021-11-23
  11:10:28

  35 2

  -Longina b: prawdopodobnie chciałaś napisać krematorium.

 • ~reformatorski 2021-11-23
  11:20:21

  20 40

  ~Longina b to coś się zmieniło w tak krótkim czasie czy ten ranking jest do niczego? Jak wpływ niebezpiecznych miejsc pracy może mieć wpływ na jakość życia w danej gminie albo frekwencja w wyborach czy gołoledź... Mam świadomość, że tu śmierdzi bardziej niż w innych miastach ale ogólnie nie narzekam na pracę, jakość życia, wygląd miasta, tereny rekreacyjne itd. A to jest podstawa.

 • ~Lokalny 2021-11-23
  11:24:47

  97 5

  Niestety będziemy nisko w rankingach, bo inwestycje poszły w muzea, a nie w rozwój mieszkańców. Miasto zajmuje się pierdołami zamiast fundamentalnymi tematami, jak zdrowie, jakość życia czy wparcie inwestycji. Do tego miasta takie jak Gliwice, czy nawet Żory zaczynają odbierać nam wartościowych pracowników, a co za tym idzie ludzie się tam osiedlają, a nie u nas. Do rządzących można to mówić ale oni i tak nie słuchają (choć wszędzie robią badania, że niby słuchają). Robią swoje i brną dalej w muzealnictwo i socjal. Nie tego mieszkańcy oczekują.

 • ~rudobrody 2021-11-23
  11:36:30

  17 24

  Co sądzimy?
  Pytanie zadane w tym raporcie polega na odczuciu subiektywnym. A subiektywnie dla każdego jest ważne coś innego. Jeden powie: nie ma pracy tutaj dla ludzi z moich wykształceniem, drugi powie - jest mi tu źle bo nie ma kliniki chorób serca, trzeci powie - źle bo jak sypie śnieg to nie utrzymują dróg czarnych i suchych a inny powie że jest super bo ma ruchliwa ulice pod domem, obok żabkę a knajpę 50m dalej. Kolejny że fajne bo przedszkole na 20m od domu. Itd itd itd.
  Także miejsce jak miejsce. Wynika z przyjętych kryteriów. A żadnymi kryteriami nie da się ująć w pełni subiektywnych odczuć każdego.

  Różnie dobrze można sprawdzić jaka jest zmiana liczby ludności na tle innych gmin i uznać że skoro jest wzrost to jest to dobre miejsce do życia, nie ma zmiany - średnie, itd. ale to także będzie przyjęte arbitralnie kryterium. Pytanie czy bardziej czy mniej odpowiednie?

  Tak więc to badanie to nie jest ani powód do przesadnego optymizmu ani do przesadnego załamywania się.

  Wynik w takim rankingu jest dla mnie czymś w rodzaju dyskusji o średniej pensji.

 • ~rzyt 2021-11-23
  12:38:02

  51 2

  ~rudobrody, po śmieciach /deklaracjach/ widać ilu rzeczywiście zyje w Rybniku. I niech nie mówią o jakichś anonimowych z Ukrainy. Rybnik się wyludnia, a do tego Komitet Centralny w naszym magistracie nie chce się przyznać. Ciekawe, kiedy oczyszczalnia pęknie i Rudę zaleje.

  P.S. Z tą Rudą to przypadek...w stosunku do Twego avatara.

 • ~rudobrody 2021-11-23
  13:13:07

  5 22

  @rzyt,
  Ja nie neguje tego że się wyludnia.
  Ale spójrz na to z innej strony: mniej ludzi może oznaczać mniej dzieci a to oznacza że łatwiej im znaleźć miejsce w przedszkolu, mniej klas w roczniku w szkole a to dla wielu osób może oznaczać że w Rybniku żyje sie lepiej bo nie ma problemów z zapisaniem dziecka do takiego miejsca.

  Analogicznie mniej mieszkańców może oznaczać mniej samochodów i łatwiejsze poruszanie się po mieście czy mniejszy tłok w autobusach.

  Wszystko jest kwestia co kto potrzebuje.

  Także to co dla jednego jest wada dla innego może być zaletą.

  A co do mojego nicka (bo awatara nie mam) to nie jest on związany z naszą największą rzeką w żaden sposób ;-)
  Nawet w sumie o tym nie pomyślałem.

 • ~danielel 2021-11-23
  13:21:06

  49 2

  No to teraz mieszkający na 50m2 z rodzicami pomimo 4 dyszek na karku mądrala z Nowin ma problem jak wytłumaczyć że wykpiwane przez niego Żory i Jastrzębie są prawie 800 pozycji przed nami ;-D

 • ~kol80 2021-11-23
  13:46:22

  44 1

  Może "miasto" powinno się zająć pracą w terenie a nie tylko wrzucaniem postów na facebooka......

 • ~rzyt 2021-11-23
  13:56:55

  11 14

  ~rudobroby, masz 1000% racji. Moja córka zameldowana w Rybniku, prowadząca biznes w Wawie buduje dom w Rybniku, bo nie widzi przyszłości dla swoich dzieci tam. Czy to jest miłość na linii Traszaskowski - Kuczera? Chyba nie.

  P.S. Podatki płaci jak Rybniczanka.
  Ja z tego jestem zadowolony, nawet się do tego dołożyłem.

  Nie oglądajmy się na nieudaczników, którym wyborcy spaprali życie.

 • ~marekm71 2021-11-23
  13:57:08

  39 2

  Wcale się nie dziwię. Drożyzna i brak czego kolwiek w dzielnicach Rybnika zniechęca. Coś potrzebujesz to tylko do zakorkowanego centrum musi jechać. Powietrze takie że nie da się wieczorem oddychać. Z bocznych dróg nie idzie wyjechać bo Zebrzydowicką wszyscy pędzą na złamanie karku a w nocy TiR tak zasuwają ze domy się trzęsą.

 • ~marsz 2021-11-23
  14:22:47

  8 6

  Jeśli się mieszka daleko od drogi , to nie jest tak żle .

 • ~tf2 2021-11-23
  15:16:05

  41 3

  Z perspektywy rady kobiet, Pani Skupień i innych urzędników magistratu to raj na ziemi. Dla normalnych ludzi to od dawna upadające miasto, które wkrótce się wyludni, jak Bytom. Brak pomysłów na rozwój i inwestycje + czerwona ideologia komunikacyjna.

 • ~Arteks 2021-11-23
  17:32:01

  1 49

  Jeśli komuś zależy na jakimś wyniku to tak sobie dobierze strukturę metodologii, że wyjdzie mu to co będzie chciał. Przykładowo czemu nie zainteresowano się transportem w sytuacji kiedy 6 milionów Polaków jest wykluczona komunikacyjnie? Czemu nie wzięto pod uwagę wyników matur albo dostępności do kąpielisk lub specjalistycznych placówek medycznych? ;) Natomiast to co mnie smuci to jak łatwo jakimś badziewiastym rankingiem o którym nie słyszałem w żadnym z mediów ogólnopolskich od razu zohydzać swoje miasto - co w przypadku @tf2 @lokalnego czy @rzyta ewidentnie jest związane nieakceptowaniem obecnej ekipy - wybranej przypomną w demokratycznych wyborach. To takie prostackie z waszej strony... @rzyt - Bill Gates ciągle ględzi o przeludnieniu, a ty o wyludnieniu. Może jeśli coś jest przeludnione to musi się trochę wyludnić? ;) Zawsze się mówiło, że Śląsk jest przeludniony. Nigdzie nie ma tak dużo miast jak w naszym regionie. Nigdzie w Polsce nie ma wsi w których mieszka po kilka tysięcy mieszkańców w jednej!

 • ~danielel 2021-11-23
  18:09:05

  8 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~truman20 2021-11-23
  19:39:49

  34 1

  ~Arteks - i żeby było jasne, i żebyś nie miał żadnych wątpliwości, że ci nie wierzymy, to dopowiem jeszcze, że absolutnie nikt nie spodziewał się innej odpowiedzi z twojej strony w tym temacie.

 • ~rzyt 2021-11-23
  20:15:16

  28 1

  ~Arteks, ja mam problem, bo nie wyloguję się z tego miasta...bo wiek ;)Ale dopóki płacę podatki to mam prawo oceniać nasz Komitet Centralny z Chrobrego. Jeden z zastępców na moje krytyczne słowa powiedział, że "oni tak się starają". Dałem sobie luz na dalszą dyskusję.

  Ale za wyludnianiem kroczy malejący wpływu do kasy miasta i wtedy na dobra typu przedszkola, infrastrukturą i inne niematerialne potrzeby będzie dużo mniej kasy. I dalszy zjazd w dół.

  Ja mam swoje lata i wiem jak to może się skończyć.

 • ~Arteks 2021-11-23
  21:23:34

  1 32

  @rzyt - to nie wiek jest dla ciebie problemem tylko... Kuczera i PO u władzy. Przecież mogłeś opuścić Rybnik jak byłeś młodszy np. 10 lat temu. Przypomnę tylko, że w 2010 nie było: Bulwarów przy Nacynie, Parku Tematycznego, pod bazyliką zamiast ładnego placu było ruchliwe skrzyżowanie, zamiast parkingu wielopoziomowego było błotniste klepisko, bezrobocie było 2x większe, odjeżdżał jeden pociąg dalekobieżny - teraz kilkanaście, było sporo pustostanów z których zrodził się Apartamentowiec na Parkowej, K1 czy biurowiec Hostersów, o szpitalu Juliusz w którym wkrótce będzie tętnić nowe życie - hulał wiatr, a czasami złodzieje, rowerem można było jeździć tylko po chodnikach bo w Rybniku nie znano czegoś takiego jak drogi rowerowe, nie było boisk szkolnych ze sztucznej nawierzchni, nie było miejskiego żłobka (tylko prywatne), zanieczyszczenie PM10 przekraczało czasami 2000% i nie było żadnych pomysłów co można z tym zrobić, nie było też tężni, nie było Stadionu Lekkoatletycznego, Kąpielisko Ruda wyglądało jak w czasach PRL z betonowymi nieckami, Kopalnia Ignacy jako muzeum była tylko marzeniem tak samo jak Droga P-R, nie było jeszcze nawet obwodnicowej ul. Góreckiego, główne ulice takie jak: Wyzwolenia, Żorska czy Wodzisławska były pokryte na całej długości dziurami... Zmieniło się? Zdecydowanie na lepiej i cały czas idzie to w tym kierunku. :)))

 • ~dzideq 2021-11-23
  22:13:27

  18 6

  ~Arteks Sam Jesteś problemem
  I nie było takich pro platfusowych troli ,kompletnie oderwanych od rzeczywistości.
  Wszystko o czym piszesz mija się z prawdą np, nie ma sciezeki rowerowej z centrum do stódoł są tylko odcinki.
  Widać że nie jeżdzisz na rowerze
  Komunikacja zbiorowa to żart .Jadąc z centrum np. do boguszowic jedziesz 45min a autem max 20 min . Nikogo normalnego nie stać na stratę tyle czasu.

 • ~Arteks 2021-11-23
  22:36:34

  2 20

  @dzideq - a co to ma do rzeczy??? PiS wybudowałby szybki tramwaj lub kolej magnetyczną z Centrum do Boguszowic? Jeśli tak to głosuję na was... ;) A jak tam z obietnicą PiS, że przywrócą PKS i pociągi do miejscowości które je straciły? Jakoś nie widać żadnych efektów odnośnie wykluczonego Jastrzębia, a do Żor od lat 4 pociągi KŚ jeżdżą... Kiedy PiS przywróci kolej dla Knurowa i pociągi z Rybnika do Gliwic? Macie szansę się wykazać, rządzicie już 6 lat, a przecież żadnych większych efektów niestety nie ma poza... obietnicami. Tak samo Mieszkanie+. Czemu z tego programu w Rybniku nie powstało ani jedno mieszkanie? Pytałem kiedyś @rzyta ale zbył to milczeniem. Może ty wiesz? Ps. z Centrum do Boguszowic jeździ linia 49 - dojedziesz w 22 minut bo ta jedzie najkrótszą trasą. Inne jeżdżą dłuższą aby zapewnić dojazd także innym mieszkańcom.

 • ~dzideq 2021-11-23
  23:02:23

  14 3

  Ja pisałem o mieście a Ty o polityce.
  Nie odpowiedziałeś na pytania .
  Lubię jechać do Boguszowic na rowerze bo wie ,że nie trafię na scieżkę.
  A i lubię do Niewiadomia bo tak jak wyżej .
  A linia 49 tylko w dni robocze od 8 do 18 .

  Bronisz trupa

 • ~Arteks 2021-11-23
  23:22:04

  2 16

  @dzideq - bo to jest szczytowa linia o której nawet nie słyszałeś. Tak się interesujesz miastem... Nie wprowadzam polityki. Pytam o niespełnione obietnice które jeszcze bardziej poprawiłyby komfort życia. Czepiasz się o linie ZTZ. Cały czas jest jakiś progres i dodawanie kursów. Wejdź sobie na ich stronę. A wasz marszałek odpowiedzialny za Koleje Śląskie w swojej kadencji nic nie dodaje, nic nie poprawia. A mógłby bo już jest u sterów władzy 3 lata. Powiedz czemu? Wspomniałeś coś o "trupie" w kontekście linii autobusowych. Co powiesz o 4 parach pociągów KŚ w Żorach? Naprawdę nie zasługują na więcej? Ale o podwyżce za bilety do nasz marszałek nie zapomniał...

 • ~dzideq 2021-11-23
  23:44:37

  13 3

  A i lubię do Niedobczyc bo tak lubię na rowerku.
  A ten swoje głupoty .

  ~Arteks
  Weż idż do psychologa , behaviorysty itp.

 • ~Robert 123! 2021-11-24
  20:43:30

  10 0

  W mojej ocenie władze nie mają wizji rozwoju miasta.
  Coś co przyciągnęło by kapitał, a tym samym ludzi do miasta.
  Kiedyś wiele z Nas narzekało na poprzedniego prezydenta miasta, w chwili obecnej z jego dobrodziejstw korzystamy:
  Campus, Ruda, Obwodnica do Żor- przygotowania ropoczął poprzednik obecnego prezydenta. Wymieniłem tak na szybko.
  Z drugiej strony nie ma kandytada wyrazistego, który by miasto wyciągnoł.
  Zostaje poczekać do wyborów, pójść na nie i zagłosować na kogoś kto będzie miał doświadczenie, wizje ale i realne ambicje.
  Obecny prezydent dla mnie nie przemawia

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 1242