zamknij

Wiadomości

Ranking wydatków na inwestycje: Rybnik w czołówce

2020-10-14, Autor: bf

Miasto Rybnik znalazło się na 7. miejscu ogólnopolskiego rankingu dotyczącego wydatków miast na inwestycje w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. W pierwszej dziesiątce spośród śląskich miast na prawach powiatu znalazły się tylko Gliwice (miejsce 4.) i Tychy (miejsce 8.).

Reklama

Ranking opublikował miesięcznik „Wspólnota”, który prowadzi badania samorządów od 20 lat. Przygotowali go prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy brali pod uwagę wydatki miast na inwestycje w latach 2017-2019. Badający wskazują, że trzyletni okres pozwala uniknąć zachwiania wskaźnikami przez jednorazowe duże wydatki miast w skali rocznej, trzy letni okres jest bardziej przekrojowy. Pod uwagę wzięto bezpośrednie wydatki z budżetów miast oraz inwestycje spółek kontrolowanych przez samorządy. Wszystkie te wydatki na inwestycje podzielono przez liczbę mieszkańców.

Rybnik w poprzednim badaniu w latach 2016 – 2018 zajął również siódme miejsce. W badaniach w latach 2015 – 2017 miasto zajmowało 19 miejsce w rankingu. Wydatki inwestycyjne Rybnika w przeliczeniu na mieszkańca to 1972 zł, w Gliwicach, które wyprzedziły Rybnik wydatek na mieszkańca to 2143 zł.

Jak wypadli nasi sąsiedzi? Żory znalazły się na 13. miejscu z wydatkami inwestycyjnymi 1497 zł na mieszkańca. Jastrzębie-Zdrój jest na 46 miejscu (602 zł), a Wodzisław Śląski na 179. miejscu (569 zł).

Wyróżnienia dla miasta odebrał prezydent Piotr Kuczera podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

- W ostatnich latach byliśmy skuteczni, jeśli chodzi o zdobywanie unijnych dotacji, co pozwoliło nam na realizację nowych projektów. Inwestycje pozwalają miastu się rozwijać, powodują, że stajemy się konkurencyjni jako miejsce do życia czy inwestowania. Zwracam jednak uwagę, że inwestycje to jednak tylko część wydatków miast. Są jeszcze tzw. wydatki bieżące, a więc np. utrzymanie oświaty, która zajmuje lwią część budżetu miasta. Przypominam, że to zadanie państwa, do którego w tym roku dołożyliśmy z własnej puli ponad 56 mln zł. Te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na coś zupełnie innego, gdyby państwo było wydolne i radziło sobie z podstawowymi zadaniami – mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika.

 

 

- Cieszę się z naszej pozycji w rankingu, ale z obawami patrzę w przyszłość, obawiam się, jak wielu samorządowców, spadku dochodów miast z powodu pandemii koronawirusa i polityki rządu, który sukcesywnie pozbawia samorządy dochodów – podsumowuje prezydent.

Miasto Rybnik zostało również wyróżnione za wykorzystanie środków unijnych w latach 2014-2019. Rybnik znalazł się na 6 miejscu wśród miast na prawach powiatu. Za lata 2014-2020 Rybnik pozyskał 486 mln zł z funduszy europejskich.

Ranking jest dostępny tutaj: https://wspolnota.org.pl/news-rankingi/liderzy-samorzadowych-inwestycji

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~artefaks 2020-10-14
  20:26:00

  13 15

  A tu ciemnogrodzcy wichrzyciele narzekają na nie działające fontanny, W który to sposób miasto naświetla problem z dyskryminacją finansowania z centralnych antypolskich gremiów

 • ~ 2020-10-14
  22:50:14

  18 12

  Inwestycje które wymagały natychmiastowych poprawek, napraw gwarancyjnych, niedoróbki itp. W tym słyniemy najbardziej.
  Jak coś nie wychodzi, najlepiej zwalic na państwo, Panie "Prezydencie"

 • ~korniszon 2020-10-15
  07:01:03

  12 1

  Jestem za rozbudową, inwestycjami itp. ale trzeba też od czasu do czasu obejrzeć jak się z nich korzysta. Przykład - przejście, tunel pod nasypem. Tak długo czekał na wykonanie i nie tani, a w tej chwili wygląda jak rozjechany parking. Auta stoją wszędzie, na krawężnikach, na trawie, pod słupem energetycznym a otoczenie wokół to też niezłe kartoflisko. Co mnie podatnika interesuje, że firma w sąsiedztwie nie potrafi zapewnić parkingu pracownikom? - przechodzę dziennie i mnie coś trafia.

 • ~rzyt 2020-10-15
  08:57:56

  10 1

  Za rok będziemy mieć pierwsze miejsce w dotowaniu sportu...

  Pamiętajcie o jednym; to co buduje się obecnie będzie służyć wielu pokoleniom i na taki cel można zadłużyć miasto, by nasi następcy także ponieśli koszty tych inwestycji. Przykład kanalizacji burmistrza Webera, która służyła nam jeszcze do niedawna.
  Mądra RM powinna tylko wspierać pomysły przemyślane i miastotwórcze...jeżeli chcemy być dalej miastem, bo inaczej, poprzez brak rozwoju, zwijamy się. Priorytetem jest /wg mnie/ zatrzymanie młodych w mieście.
  Przykład mojej córki, którą namówiłem do powrotu już 4 miesiące załatwia pozwolenie na budowę w UM.
  Czy takie działania są zachęcające?
  O odpolitycznieniu samorządów już nie będę pisał.

 • ~Arteks 2020-10-15
  12:12:01

  3 8

  Ilość miejskich inwestycji jest duża i władze miasta realizują trudne projekty typu np. Hoym. Niektóre samorządy wolały zburzyć takie obiekty lub... pozostawić je złomiarzom. U nas o takie perełki architektury industrialnej się dba. Szkoda, że w Rybniku nie ma niestety równowagi i jakieś inwestycje nie dotyczą transportu publicznego - to wada naszego miasta od lat. Tutaj przykładem mogłyby być miasta GOP które również inwestują w drogi ale znajdują też środki na tramwaje, elektrobusy, drogą infrastrukturę szynową. Ogólnie jednak szacun dla Kuczery za to, że potrafi realizować duże inwestycje i oby kontynuowano ten trend. Brakuje w naszym mieście inwestorów zewnętrznych chociaż cieszy to, że rozpoczęła się poważna inwestycja w Stodołach i jest szansa na zagospodarowanie pustej przestrzeni koło bazyliki. :) @rzyt - nie żebym bronił tych którzy odpowiadają za pozwolenia ale jeśli jednocześnie jest potrzebna zgoda na budowę np. hotelu czy kamienicy oraz czyjegoś domu - to wybacz ale ważniejsza jest ta większa budowa. Ja na miejscu Kuczery bym tak nastawiał urzędników aby inwestorów którzy chcą coś porządnego (a nie przeciętnego) budować w naszym mieście, traktował jak angielską królową. Odnośnie zadłużenia to jest ono do pewnego etapu akceptowalne. Baaardzo daleko nam z zadłużeniem np. do sąsiednich Żor gdzie zadłużone jest zarówno miasto jak i miejskie spółki - co ciekawe nie realizując żadnych dużych miejskich inwestycji przez lata. Oni dopiero teraz w zeszłym roku zaczęli coś rewitalizować (miejski młyn). U nas to słowo było znane już w I kadencji Fudalego.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 806