zamknij

Biznes

Rybnik chciałby mieć swoje Centrum Nauki Kopernik

2011-11-08, Autor: Redakcja
Urzędnicy rybnickiego magistratu starają się o to, by Unia Europejska dofinansowała zagospodarowanie terenów za kampusem. Pomysł jest taki, by w nowo powstałym parku połączyć naukę z rekreacją.

Reklama

O zagospodarowaniu terenów za kampusem, wzdłuż rzeki Nacyny, mówi się od kilku lat. Jak dotąd jednak, żadna z koncepcji nie doczekała się realizacji.

Tym razem urzędnicy rybnickiego magistratu chcą uzyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, z puli na rozwój turystyki. Decydentów z urzędu marszałkowskiego chcą przekonać pomysłem parku tematycznego. Za terenach zielonych za kampusem miałyby stanąć urządzenia, które w ciekawy sposób wyjaśniałyby tajemnice nauki, jak choćby zjawisko drgań rezonansowych. Urzędnicy chcieliby, aby w ramach parku tematycznego ogólnie dostępne były nowoczesne laboratoria Politechniki Śląskiej. - Marzy nam się, aby nasz pomysł był przynajmniej w części tak atrakcyjny jak Centrum Nauki Kopernik – mówi prezydent Rybnika Adam Fudali.

 

Mocną stroną projektu ma być jego część rekreacyjna. W parku mają powstać boiska, siłownia na wolnym powietrzu i punkty z małą gastronomią.

 

O tym, czy pomysł stworzenia „rybnickiego Kopernika” otrzyma unijne dofinansowanie, dowiemy się wiosną przyszłego roku.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~ 2011-11-08 06:44:00

  a ja myśle, że Rybnik chciałby normalne drogi, na co nam centrum, które będzie jakościowo jak nasze drogi panie prezydencie?

  0 0
 • ~charlie 2011-11-08 07:45:16

  A ja bym chciał żeby wzdłuż Nacyny powstały kluby, puby itp. wtedy dopiero taki bulwar tętniłby życiem. Uregulować, wyczyścić ten ściek i wzdłuż niego puścić właśnie taki bulwar

  0 0
 • ~Targenor 2011-11-08 07:48:01

  A mnie taki pomysł się podoba. Już teraz SWD, SZO, SRC i SRB przyjeżdżają do nas, tylko że do plazy i focusa. Teraz czas na coś, co przyciągnie nie tylko ludzi z okolicy. Więcej kasy z turystyki w UM = więcej kasy na wszystko inne - na drogi też vertala ;)

  0 0
 • ~grzesnick 2011-11-08 08:03:12

  mnie się też bardzo ten pomysł podoba. Zresztą pewnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np od strony Dworka były knajpki. A Nacyna ma taka długość, że istniejąca od lat 70-tych koncepcja bulwaru może krok po kroku zacznie się spełniać. Jako zatwardziały krytyk władz powiem jeszcze jedno - cieszy mnie, że urzędnicy znaleźli w funduszach jeszcze coś, co z pożytkiem można wykorzystać dla miasta. Jak kasa została tylko w turystyce to może warto też pomyśleć o kąpieliskach np na Pniowcu

  0 0
 • ~igoola 2011-11-08 09:01:41

  zwykła kładka nad Nacyną od strony Tesco ożywiła by te miejsce..

  0 0
 • ~yaman 2011-11-08 09:12:40

  charlie popieram ta mysl w 100%!!

  0 0
 • ~ziupo 2011-11-08 10:17:33

  Taki projekt opracowałą już Politechnika, nie wiem czy to ten sam, ale również chodziło o połączenie rozrywki z nauką. Ja mam skromniejsze życzenie - mostek nad Nacyną na wysokości Kampusu.

  0 0
 • ~xenir 2011-11-08 10:19:39

  grzesnick - od strony Dworka, nad nacyną stoją domy, więc pubów raczej po tej stronie nie postawisz. Od strony kampusu i owszem. Do tego ze dwa mostki. Przydałoby sięcośnowego w mieście :)

  0 0
 • ~tommi 2011-11-08 10:37:22

  bulwar nad nacyna to nie bulwar księżycowy w Wisle, knajpki? a dla kogo? mało lokali naokoło? jednak park techniczny to juz spore wyzwanie i w pełni uzasadnione. do tego lokalizacja jest doksonała, nie tylko raz w roku noc naukowców dla najmniejszych na polibudzie , ale własnie taki park byłby rewelacją nie tylko dla rybniczan.

  0 0
 • ~ 2011-11-08 11:27:16

  Tylko nie kolejne nowe boiska, na litość boską

  0 0
 • ~Arteks 2011-11-08 12:23:00

  Pomysł bardzo fajny. Dużo osób na forum wskazuje na to, że nowe miejsca dla rozrywki i wypoczynku są potrzebne. Szczególnie jeśli chodziłoby o wypoczynek dla dzieci i młodzieży która przy okazji czegoś może się nauczyć czy coś wypróbować. Nazwa jednak chyba trochę na wyrost bo Centrum Kopernik to gigantyczne przedsięwzięcie z którym to będzie miało wspólną tylko ideę.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-11-08 13:29:43

  i zgadzam się z Arteksem;-) cieszy mnie zresztą to, że zaczyna się zauważać potrzeby rekreacji, czy rodzin z dziećmi. O tym było też rok temu w kampanii prezydenckiej... Fudali jednak nie realizuje swoich wizji , bo niby za co. To jest tak, że jak miasto się rozwija potrzeby ludzi przenoszą się z infrastruktury typu drogi, kanalizacja - na rzeczy tzw potrzeb wyższego rzędu. Jasne, że cześć będzie marudzić. Jasne, że drogi powinny być lepsze - ale jeszcze jaśniejsze, że poza kasą z budżetu państwa to na drogi praktycznie kasy teraz przez 2-3 latam nie będzie. I warto realizować inne potrzeby mieszkańców.

  0 0
 • ~AlicjaeR 2011-11-08 15:04:43

  no to będziemy badać drgania , kąpać się w ciepłej wodzie na Rudzie i nadal nie będzie mieszkań w Rybniku .....

  0 0
 • ~obserwathor 2011-11-08 16:53:18

  i będziemy latać po świecie z lotniska w Gotartowicach

  0 0
 • ~wodziu 2011-11-08 17:41:37

  opis lekko mało precyzyjny, jednak moim zdaniem średni. Rybniczanom potrzeba jakichś miejsc rekreacyjnych, ale tam może powstać co najwyżej siłownia na wolnym powietrzu. Po pierwsze gdzie by ta mała gastronomia miała być i po co? Na przeciw kampusu jest knajpka, na kampusie jest bar. Mało? Jedyne boiska jakie tam powinny powstać to do koszykówki i siatkówki! Koniec z budowaniem boisk piłkarskich, żeby panowie Janik i Jaszczuk mieli gdzie zbijać kasę. Nacynę należy albo oczyścić, a jeśli nie, to zakryć koryto. Obecnie teren świetnie się sprawdza jako miejsce gdzie można poleżeć na kocu, pokopać z dziećmi rekreacyjne w piłke, a wszystko w centrum, a jednak z dala od miejskiego gwaru. Po co nam pseudo park nauki, który zepsuje się po pierwszym tygodniu i nie będzie kasy żeby go naprawić. A pewnie eksponaty będą tylko do podziwiania, bo używanie ich skończy się tak, jak możliwość przechodzenia przez fontannę na placu wolności, mandatem straży miejskiej. Reasumując przedstawionej koncepcji mówię Nie.

  0 0
 • ~ 2011-11-08 18:52:31

  A może będzie tam mini zderzacz hadronów ? To by dopiero było !

  0 0
 • ~qwerty 2011-11-08 19:20:18

  MArzenia to nasz handlarz obuwiem na stolku prezydenta ma nieograniczone. Byl bajerancki projekt stadionu (jak sie skonczylo wszyscy wiemy), jest bajerancki pomysl stadionu w KAmieniu, bylo marzenie o lodowisku, byly marzenia centrum biznesowego w centrum. Ale przynajmniej teraz marzenia sa mniej "z kosmosu".

  0 0
 • ~tommi 2011-11-09 05:09:02

  prawdą jest że bulwar nad nacyną to nie nowy pomysł, tym terenem UM jest zainteresowany od dawna, myslę, że teren wymieniony w tym newsie ma duże znaczenie szczególnie dla inwestycji. słusznie ktoś zauważył, że teren jest niewielki jak na taki pomysł a nazywanie tego centrum Kopernika to juz zupełne nieporozumienie, ale popatrzcie na to od strony inwestycji, maly teren to maaniejsze wydatki, a to jedna z ważniejszych kryteriów. UM wybuduje i powie: "jest, to nie narzekajcie, mielismy ograniczone możliwości", trzeba cieszyć się z każdej inwestycji przeprowadzonej dla nas, ja cieszę się szczególnie gdy myśli sie o najmniejszych, od dłuższego czasu UM karmi nas ciekawymi pomysłami, jednak na tym kończy. nie będę sie tu rozpisywał o aquaparku w Kamieniu, boisku ze szkółką Dudka, lodowisku całorocznym, bo to wszystko wiemy. Tych tematow dalej nie ma co ciągną bo mieszkąńcy wiedzą, ze to woda na młyn. terraz powstaje nowy temat Centrum Naukowe kopernika i ciepła woda na Rudzie. A atrakcji na najmłodszych jak nie było tak nie ma. Do aquparku jeździmy to Tarnowskich Gór, na lodowisko do Pszowa lub Jastrzębia itd. Rozumiem, że starsza młodziez też musi mieć gdzie wyjść, ale na możliwości w Rybniku chyba nie musi narzekać. Jesli nawet musi gdzieś wyjechać to ma znacznie wieksze możliwości niż ci najmłodsi. Tymczasem własnie najmłodsi są wyłącznie uzależnieni od rodziców, a co często zapracowani z niewielka ilości wolnego czasu. Co może rodzic zaproponować w niedzielę dziecku?

  0 0
 • ~kurier 2011-11-12 19:33:13

  A mi pomysł bardzo się podoba - wbrew niereformowalnym narzekaczom.

  0 0
 • ~ 2011-11-16 16:31:54

  nadużyciem jest ten ściek nazywać rzeką

  0 0
 • ~qwerty 2011-11-16 21:48:03

  rybnik Rpelen jest ludzi typu "kurier". "mnie pomysl sie podoba" i glosuje na Fudalego. Zbyt ograniczeni ci ludzie, zeby zauwazyc, ze mocarstwowe pomysly Fudalego typu lotnisko w Gotartowicach, wielki stadion z centrum handlowym w Kamieniu, super basen na Rudzie, lodowisko na Nowinach, Nowoczesny stadion na Gliwickiej, Centrum Biznesu w Centrum, nowoczesna hala targowa, setki miejsc pracy w strefie ekonomicznej, droga Pszczyna-Raciborz, parking z ukladaniem samochodow i inne dziesiatki bzdur to tylko po to, zeby "ciemny lud to kupil" i zeby zaglosowal na tego marnego czlowieka z marnymi osiagnieciami?

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4713