zamknij

Wiadomości

Rodzice oburzeni ws. obniżenia dotacji dla żłobków. Będą rezygnowali z pracy?

2019-11-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Informacja o obniżeniu dotacji dla niepublicznych żłobków oburzyła rodziców. Jak piszą w petycji do prezydenta Rybnika, tak nagła decyzja magistratu dotknie 255 rodzin, które mogą wycofać swoje pociechy z placówek. Rodzice domagają się przywrócenia dotacji w pełnej kwocie co najmniej do końca sierpnia 2020, co pozwoli wybrnąć im z tej trudnej sytuacji, w jakiej ich nagle postawiono. Zastanawiają się też nad rezygnacją z pracy. Jaka jest odpowiedź magistratu?

Reklama

Ten temat poruszył wielu naszych Czytelników. Chodzi o decyzję Rady Miasta Rybnika, by zwiększyć opłaty za pobyt dzieci w żłobku miejskim. Przegłosowano także uchwałę, która dotyczy prywatnych żłobków na ternie Rybnika. Mówiąc inaczej – rodzice będą musieli więcej zapłacić za pobyt maluchów w tych placówkach >>Rodzice, zapłacicie więcej. Będą większe opłaty za pobyt dzieci w żłobkach!<<

Jak mówi nam Dominika Zmroczek-Mróz, jedna z przedstawicielek niezadowolonych rodziców, petycję podpisało 676 osób. - Był też kwestionariusz. Według zebranych informacji wynika, że 130 rodziców bierze pod uwagę wycofanie dzieci ze żłobków i rezygnację z pracy na rzecz opieki – mówi.

Z kolei jak czytamy w petycji, w obliczu zmniejszenia dofinansowania od stycznia 2020 roku oraz braku dotacji z rządowego programu Maluch +, rodzice odczują wzrost z czesnego z 300-400zł do kwoty 810- 910 zł miesięcznie.

- Nie licząc wyżywienia będzie więc to koszt o ok. 550 zł wyższy, a jeśli ktoś ma dwójkę dzieci w niepublicznym żłobku będzie to o ok. 1100 zł więcej opłaty miesięcznej niż dotychczas. Nie trzeba więc zaawansowanych obliczeń, a wystarczy znać medianę zarobków w Polsce, by uświadomić sobie, że wspomniana zmiana zrujnuje rodzinny budżet. W tej dramatycznej sytuacji znalazło się 255 rodzin

- dowiadujemy się.

- To jest przecież jedna pensja. Jeżeli ktoś ma dwójkę dzieci w żłobku, to nie ma szans na uzbieranie takiej kwoty. Ludzie będą musieli zaciągać kredyty, by utrzymać dziecko w żłobku. Miasto otwiera dodatkowe oddziały żłobka miejskiego, ale dla maluchów z innych placówek drzwi są zamknięte. Nie mamy możliwości składania podań

- wyjaśnia Dominika Zmroczek-Mróz.

Z kolei w petycji czytamy taki oto fragment:

- To, co budzi nasze oburzenie, a zarazem nieukrywane zdziwienie to zmiana zasad na przełomie roku, gdy wiele umów ze żłobkiem jest ledwo co podpisana. Co mają zrobić rodzice, którzy akurat nie znajdą 550 zł więcej miesięcznie na te dodatkowe, nieprzewidziane koszty? Wiadomo, że nie znajdą, ot tak, miejsca od stycznia w istniejącym żłobku publicznym, innych instytucjach, ani też w dziennych punktach opieki, które zostały zamknięte. Czy taka rodzina ma rozważać rezygnację jednego rodzica z pracy i zasilenie grona bezrobotnych na zasiłku, czy też zaciągnięcie pożyczki? A co ma zrobić rodzina z dwójką dzieci w żłobku?

Rodzice mają żal do miasta nie dlatego, że dotacja na publiczne żłobki została zmniejszona. Rozumieją trudną sytuację finansową, w jakiej znajduje się Rybnik. Chodzi głównie o to, że decyzję w sprawie dotacji podjęto za szybko.

- Nie zmienia się zasad gry w trakcie gry. Rodzice muszą w 2 miesiące przeorganizować się, co jest niemożliwe. Mało prawdopodobne jest też znalezienie niani w tak krótkim czasie. Skończy się to tak, że będziemy musieli rzucić pracę

- słyszymy od naszej rozmówczyni.

- Gdybyśmy wiedzieli, że dojdzie do takiej sytuacji z pewnością przygotowalibyśmy się odpowiednio, może wybralibyśmy inaczej, ale z pewnością wolelibyśmy uniknąć martwienia się, kto zostanie z naszymi dziećmi, gdy będziemy w pracy albo skąd weźmiemy te dodatkowe pieniądze. Jest to działanie właściwie wypychające w praktyce część matek z rynku pracy, co z kolei znacząco pogorszy sytuację finansową ich rodzin. Matki pracujące w Rybniku, ale mieszkające w innych miejscowościach sprostać muszą jeszcze większym opłatom za żłobek. One również staną przed trudną decyzją co dalej. Być może będą musiały porzucić dotychczasową pracę w naszym mieście, by zapewnić opiekę dzieciom. W ten sposób z lokalnego rynku pracy może zniknąć wiele cennych specjalistów w różnych dziedzinach

- czytamy natomiast w petycji.

Co więcej, zachodzi obawa, że jeśli nawet tylko część rodziców zrezygnuje ze żłobka ze względu na opłaty, to może się okazać, że prywatne placówki muszą zwolnić część kadry, a mniejsza ilość dzieci w żłobku może spowodować jeszcze większy koszt ich utrzymania, czyli dalszy wzrost opłat, który znów może doprowadzić do dalszego odpływu dzieci i dalszej redukcji zatrudnienia. Niektóre placówki mogą zostać zmuszone do zamknięcia działalności. Co istotne, w kolejce do żłobków czekają głównie roczne maluszki, więc masowe rezygnacje obecnych dzieci spowodują konieczność całkowitej reorganizacji placówek niepublicznych.

Rodzice domagają się przywrócenia dotacji w pełnej kwocie co najmniej do końca sierpnia 2020, co pozwoli wybrnąć im z tej trudnej sytuacji, w jakiej ich nagle postawiono.

- Nie ukrywamy tym samym, że zmniejszenie dofinansowania do żłobków w przyszłości będzie według nas, decyzją o wielu negatywnych skutkach społecznych i ekonomicznych. Większość naszych dzieci podczas wizyty w urzędzie stanu cywilnego w Rybniku, przy zgłaszaniu nowego mieszkańca, dostało od miasta ubranko ,,Dziołszka z Rybnika lub ,,Syneczek Z Rybnika". Prosimy więc, Panie Prezydencie, aby także dziś w tej trudnej sytuacji pamiętał Pan o tych 255 małych mieszkańcach Rybnika!

- dowiadujemy się z zakończenia petycji.

Rodzice spotkali się już z prezydentem Piotrem Kuczerą i wiceprezydentem Wojciechem Świerkoszem. Jaka była ich reakcja?

- Czekali na to, co będziemy mówić. Odegrali dobrego i złego glinę. Prezydent Świerkosz był „człowiekiem od cyferek”, przypominał o budżecie miasta. Z kolei prezydent Kuczera chciał się dowiedzieć, co proponujemy. Nie uzyskaliśmy konkretnej daty, była mowa, że być może temat zostanie poruszony na najbliższej sesji rady miasta. Miałam nadzieję, że nas trochę zbyli

- zauważa Dominika Zmroczek-Mróz.

O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy rybnicki magistrat. Oto odpowiedź Agnieszki Skupień, rzecznik UM w Rybniku:

Aktualnie trwa przygotowanie budżetu na 2020 rok, już teraz wiemy, że będzie to budżet oszczędności i dużych cięć. Musimy rezygnować z wielu zadań ze względu na ogromne koszty związane z zadaniami oświatowymi w wyniku reformy rządu, kolejnym utrudnieniem w budżecie jest konieczność zwrotu podatku od wyrobisk górniczych, a także podwyżka płacy minimalnej. Rozumiemy trudną sytuację rodziców, ale sytuacja budżetowa miasta nie pozwala już na tak duże dofinansowanie opieki żłobkowej, jak do tej pory. Nie wykluczamy, że w przyszłości, kiedy stan finansów się poprawi wrócimy do wcześniejszych kwot dotacji.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (44):
 • ~Krisss 2019-11-14
  14:34:55

  i bardzo dobrze. Mają 500+ Na swoje kacperki i zosie to ich stać.

 • ~Janusz_Cebularz 2019-11-14
  14:36:40

  Społeczeństwo DAJ+.

 • ~ 2019-11-14
  14:42:37

  Krisss przemawia przez Ciebie zazdrość. Dobrze ,że nie masz dzieci.

 • ~ 2019-11-14
  14:48:50

  1 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~MatiW 2019-11-14
  14:56:03

  Teraz dopiero się dowiedziałem, że miasto dotuje niepubliczne żłobki. Z jakiej racji? Tam na pewno chodzą dzieci także z poza Rybnika i wszyscy podatnicy na to dają. Dobrze, że dotacja z miasta jest mniejsza! Chyba właśnie po to jest 500+ by rodziców było stać na wydawanie pieniędzy na dzieci.

 • ~MatiW 2019-11-14
  14:57:43

  I już widzę, jak ktoś rezygnuje z pracy z powodu tych 300 zł. Pensja minimalna ma wynosić 2600 to chyba nie trzeba rezygnować z pracy. Do tego dochodzi 500+. I serio jestem w szoku, że to jest na każde dziecko, także z poza Rybnika.

 • ~rzyt 2019-11-14
  14:58:18

  53 85

  @Krisss, a Ty wiesz, że te Kacperki i Zosie to w przyszłości będą pracować na Twoją emeryturę. Tylko proszę nie mów, że sam się zabezpieczysz na starość, bo szpitala sobie nie wybudujesz.
  Rozwalanie rodzin prowadzi do takich wypowiedzi jak Twoja. System emerytur wymyślony przez Bismarcka zdjął z dzieci obowiązek opiekowania się rodzicami...Dalej o nowoczesnych trendach wolę nie pisać, bo mleko pochodzi z supermarketu przecież.

 • ~ 2019-11-14
  14:58:23

  6 11

  Uderz w stół na nożyce się odezwą.

 • ~Jarosław Jarosik 2019-11-14
  15:05:57

  To nie kwestia 500+ czy bycia roszczeniowym. To zmiana zasad w trakcie gry bo nie chodzi o fakt zmniejszenia dofinansowania wraz z innymi podwyżkami czesnego, a natychmiastowy tego moment i fakt, że nie ma alternatyw by dziecko przepisać czy znaleźć opiekę w miesiąc. Przypomina to bardziej sytuację, w której pasażer pędzącego pociągu dowiaduje się od konduktora, że natychmiast musi dwukrotnie dołożyć na bilet, a jak nie ma może z tego pociągu wyskoczyć. Wystarczyłoby poinformować o takiej zmianie pół roku wcześniej, a rodzice mieliby czas na znalezienie alternatywy. Wcale nie trzeba mieć dzieci, by zrozumieć w jakiej rodzice znaleźli się sytuacji- wystarczy sobie wyobrazić, że za miesiąc płacić macie za najem mieszkania nie 350zł, a 800-1400, Jak się nie podoba to wypad (z tą różnicą, że tej historii innego mieszkania w miesiąc nie znajdziesz)

 • ~MTWWD 2019-11-14
  15:10:53

  49 47

  Kto mo pszczoły ten mo miód, kto mo dzieci ten mo smród.

 • ~kopakabana 2019-11-14
  15:57:10

  70 27

  Doszły mnie słuchy, że prezydent Fudali wiedział, że kopalnie prędzej czy później upomną się o zwrot podatku i z tego powodu miał odłożone pieniądze, które prezydent Kuczera po przejęciu stanowiska wydał. Ktoś może to zweryfikować?

 • ~Piotr Czaja 2019-11-14
  15:59:52

  68 43

  już to dawno PiSałem żeby coś dać trzeba potem odebrać z zyskiem -i to jest bandytyzm!Polityka prorodzinna w wydaniu PiSuaru ważne było rozdawnictwo przedwyborcze i niech teraz martwią się samorządy!

 • ~Dropsik Dropsik 2019-11-14
  16:06:15

  56 39

  Jacy wyborcy, taki prezydent :)

 • ~Dropsik Dropsik 2019-11-14
  16:07:27

  86 52

  Panie kuczera co jutro nam zafundujesz? Wszystko zwalasz na rząd, a sam jesteś nieporadny.

 • ~blackboy_aj 2019-11-14
  17:09:00

  68 24

  No i słusznie z jakiej paki mają dotować prywatne firmy. Inna sprawa, że polityka rozdawnictwa PIS-u tak właśnie się będzie kończyła, dali 500 + , 13-tki, 14-tki, wcześniejsze emerytury więc teraz czas to oddać do kasy Państwa. Już niebawem podwyżki za śmieci, energię, o cenach żywności nie wspominając. Teraz wielkie zdziwienie, że jednak nie ma nic za darmo.

 • ~Jarosław Jarosik 2019-11-14
  17:26:31

  38 31

  A następnym krokiem będzie przekazanie paniom w 7 miesiącu ciąży, że poród od teraz jest płatny, wszak to same koszta, a Pani becikowe dostanie...

 • ~tf2 2019-11-14
  17:35:17

  47 35

  "z jakiej paki mają dotować prywatne firmy. Inna sprawa, że polityka rozdawnictwa"

  Trudno się nie zgodzić z tym zdaniem. Kolejnym więc oczywistym krokiem powinno być zlikwidowanie milionowych "dotacji" do prywatnych klubików, tzw. "sportowych". Niech finansują się z biletów i prywatnych sponsorów.
  To akurat nam wszystkim jest najmniej w tym mieście potrzebne.

  Warto przypomnieć, że stołeczne władze tylko od początku kadencji Rafała Trzaskowskiego przekazały na ruchy LGBT co najmniej kwotę 876 000 zł. Finansowanie propagandy - to jest "marnotrawstwo".

 • ~Kwinto 2019-11-14
  17:38:55

  62 20

  Poczekajcie z tym narzekaniem do stycznia, dopiero wtedy zobaczycie waszą dobrą zmianę. Nawet sam rząd zaczyna już przebąkiwać że kasa na rozdawnictwo się skończyła.
  Co do samorządów normalka że będą wyższe opłaty i mniej inwestycji, w końcu muszą znaleźć pieniądze na wydatki które przerzucił na nich rząd.

 • ~Sir 2019-11-14
  17:48:54

  38 8

  ~Jarosław Jarosik nie rozumiem komentarza. Przecież porody w prywatnych klinikach są płatne i kobieta powinna o tym wiedzieć przed 7 miesiącem ciąży.

 • ~ 2019-11-14
  18:25:35

  25 43

  Rozdawnictwo bardzo śmieszne słowo śmiesznych ludzi. Niegospodarność i nieporadność gospodarza zwalana na programy społeczne.Brawo

 • ~blackboy_aj 2019-11-14
  18:40:02

  44 17

  ~#19# od 4 lat mamy do czynienie z polityką rozdawnictwa więc tak to będziemy nazywać. Trzeba nazywać rzeczy po imieniu. Jeśli intencje władzy były inne to mogli podnieść kwotę wolną od podatku lub obniżyć składki na ZUS które płaca pracownicy i pracodawcy....

 • ~tf2 2019-11-14
  19:00:37

  22 33

  "od 4 lat mamy do czynienie z polityką rozdawnictwa więc tak to
  będziemy nazywać"

  Nazywajcie jak chcecie, ale dla jakiegoś innego celu niż lewacka demagogia. Chyba, że deklarowanie przyjmowania nielegalnych imigrantów w zamian za przychylność Merkel, dotowanie polonofobicznych mediów (W latach 2008 - 2012 125mln zł) 50% tej wartości wydano na tubę Sorosa - Gazetę. Niemieckiej spółka Axel Springer Polska (przelewy w stylu 3,4 mln zł.). A może dotowanie fundacji Georga S. z publicznych pieniędzy? Czy wywalanie milionów na lewicową "sztukę" nowoczesną, to jakaś racjonalna polityka na rzecz państwa? A może przygotowanie budowy elektrowni atomowej i wszelkie analizy z tym związane - 1,5 mld zł. Tylko gdzie ta elektrownia. Spytaj Tuska.

 • ~ 2019-11-14
  19:22:59

  34 12

  ~tf2 jakby tego nie nawyzywać żadna partia poza komunistami z narodowo-socjalistycznej koalicji pis nie wydała 80 miliardów na własną kampanie wyborczą.

 • ~charlie 2019-11-14
  19:39:44

  40 8

  Jeżeli ktoś decyduje się na dziecko musi pamiętać, że to przede wszystkim obowiązek. Obowiązek, którym nie można obarczać całego społeczeństwa. Jeśli ktoś decyduje się na dziecko musi być przygotowany na wydatki a nie zakładać z góry, że ktoś, coś mu zapewni. Liczenie w tym wypadku na dotacje, czy to w formie programów socjalnych, jak sławetne 500+, czy to dofinansowanie do szkoły, przedszkola czy żłobka jest najzwyczajniej w świecie po prostu nieroztropne, żeby nie powiedzieć nieodpowiedzialne. A nie będę mówił jaka cecha osobowości całkowicie dyskwalifikuje jako rodzica. Z drugiej strony, skandalem jest to, że niemogący zapewnić dostępu do publicznej opieki nad dzieciakiem samorząd, nagle, mówiąc kolokwialnie, w trakcie gry zmienia jej zasady. I właściwie można by nie mieć do samorządu o to pretensji gdyby przedstawiał inną wizję organizacji czy to opieki przedszkolnej czy ogólnie systemu edukacji, ale samorząd rybnicki tworzą osoby powiązane z formacjami politycznymi, które takie rozwiązania popierają a więc publiczne utrzymywanie tego systemu, na który nie ma publicznych pieniędzy.

 • ~rybnikus 2019-11-14
  20:22:45

  19 33

  Oto jak PO w Rybniku walczy z 500+.

 • ~truman20 2019-11-14
  20:34:26

  38 8

  Właśnie na innym portalu przeczytałem, że wzrośnie akcyza i butelka tego gównianego napoju zwanego wódką wzrośnie o całe 1,4zł!! Wywóz śmieci o 100% w górę, żłobki o 100% w górę. Naprawdę takie półgłówki nami rządzą czy tylko to jakaś alternatywna rzeczywistość? Pijacki naród się cieszy a normalni ludzie muszą na pijaków robić.

 • ~Rafcio1 2019-11-14
  20:34:53

  36 19

  Dziwne do połowy roku rozdawnictwo ławeczki ścieżki rowerowe przewierty pod nasypami a teraz ostrzędnosci i panika, czyżby premie zagrożone???

 • ~rzyt 2019-11-14
  21:06:11

  28 10

  Miasto nie dotuje prywatnych żłobków tylko refunduje opłatę za dziecko, któremu same nie potrafi zapewnić miejsca w miejskim żłobku.
  Ponadto koszt jednego dziecka w miejskim żłobku jest na pewno wyższy od tej dopłaty. Jak komuś przeszkadzają dzieci to niech sobie kupi smartfona.

 • ~orient 2019-11-14
  21:11:43

  26 19

  @Dropsik Dropsik prezydent Kuczera to pierwszy prezydent chyba od czasów zmiany ustroju który zadbał o potrzeby rodziców budując nowy żłobek w mieście, a dwa mają być otwarte chyba w przyszłym roku. Ale jak się da niektórym palec to chcą całą rękę. A przecież jeśli któryś z rodziców nie chce pracować, nie musi. Nie będzie wtedy potrzeba oddawania dziecka do żłobka. A jeśli pracuje to przecież stać go na nieco większy wydatek.

 • ~blackboy_aj 2019-11-14
  21:15:29

  49 16

  ~tf2 skończ z tym Tuskiem i tym gadaniem o lewactwie bo to już się przykre i śmieszne robi, zabrakło jeszcze na wstępie "przez ostatni 8lat...". Chyba przespałeś ostatnie 4 lata, albo jesteś takim hipokrytom i nie widzisz jak kasa była przelewana do Rydzyka, jak PFN fundowała żaglówkę, czy sponsorowała kampanię PIS-u, lub zlecała reklamy itp. ludziom powiązanym z rządem, tak samo TVPis otrzymało znacznie wiecej niż te wspomniane przez Ciebie media Sorosa, a warto dodać, że mimo wszystko w tych mediach dowiesz się więcej prawdy niż w zmanipulowanych materiałach z TVP. To samo dotyczy się afer ze SKOK-ami, które zamiecione są pod dywan, a autor spierniczył za granicę. Teraz miliardy idą na przekop Mierzei Wiślanej, który de facto nic nam nie da, bo i tak nie ma tam portów, gdzie można dokonywać rozładunku towarów. Nowoczesna sztuka? Chyba zapomniałeś napomknąć o 500 mln, które Gliński przelał Czartoryskim i pieniądze wyparowały...

 • ~rybnikus 2019-11-14
  21:19:01

  17 54

  ~blackboy_aj, waj, jeszcze nie wspomniałeś o 262 miliardach zł zagrabionych za rządów PO-PSL. To 4 średniej wielkości elektrownie jądrowe. A może i AmberGold? I kto ze skoków uciekł za granicę kłamco ja Goebbelsy z PO?

 • ~blackboy_aj 2019-11-14
  21:36:58

  44 11

  ~rybnikus po pierwsze primo nazywanie mnie kłamcą świadczy o Twoim niskim poziomie intelektualnym bo przedstawiłem Ci przykłady więc w ogóle mnie to nie rusza. Druga kwestia nie wiem skąd sobie ubzdurałeś , że jestem miłośnikiem PO itp. bo jak się nie mylę obecna partia to tzw. "dobra zmiana", która miała wprowadzić nową jakość w polskiej polityce i co prawda wprowadziła, ale chyba nie o taką jakość chodziło. Chyba, że afery ze SKOK-ami , KNF, NIK-em uważasz za normę. Nie wspomniałem też o miliardach, które niebawem zabierze rząd z OFE w postaci 15 % tzw. opłaty przekształceniowej ...

 • ~tf2 2019-11-14
  21:47:51

  10 40

  Adiky a możesz przytoczyć źródło informacji tych 80 mln zł?
  Rozbawiło mnie, ze rekordzistą byłaKałolicja Odbytwatelska, która na reklamy polityczne na Facebooku wydała ponad 1,28 mln złotych.


  https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/statics/informacje/pliki/1568626838_Limity_wydatkow_komitetow_wyborczych.pdf

 • ~rybnikus 2019-11-14
  21:49:48

  9 43

  ~blackboy_aj, waj to teraz donieś do sądu na Tuska i Kopacz, że tyle lat ukrywali te przestępstwa PISu. Takie ukrywanie jest karalne, ty tez jesteś zamieszany bo o tym piszesz więc musisz wiedzieć.

 • ~rybnikus 2019-11-14
  21:51:34

  7 41

  ~tf2. Spoko on to ma po Diagnozie.

 • ~blackboy_aj 2019-11-14
  21:58:38

  15 6

  ~rybnikus ja widzę, że Ty masz jednak większy problem z sobą niż myślałem, ale niestety nie jestem w stanie Ci pomóc.

 • ~rybnikus 2019-11-14
  22:05:47

  5 16

  ~blackboy_aj, waj. Potrafisz napisać na temat czy już uciekasz jak każdy kłamca i tchórz?

 • ~blackboy_aj 2019-11-14
  22:10:00

  16 4

  ~rybnikus, nie, po prostu nie chcę sprowadzać rozmowy do Twojego poziomu bo boję się, że pokonasz mnie doświadczeniem...

 • ~rybnikus 2019-11-14
  22:13:09

  6 11

  ~blackboy_aj, waj. A jednak jesteś tchórz. Wiesz, że kłamiesz.

 • ~blackboy_aj 2019-11-14
  22:24:18

  13 4

  ~rybnikus każdy zdrowo myślący i inteligentny człowiek może sobie sprawdzić to co napisałem, a że Ty do nich najwyraźniej nie należysz to nie mój problem.

 • ~Piotr Czaja 2019-11-14
  22:34:44

  4 7

  rafcio- OSTRZĘDNOŚCI- widać że oszczędzasz swój móżdżek w razie czego będzie na sprzedaż jako nie używany prawie nówka

 • ~Sir 2019-11-14
  22:38:21

  18 8

  ~Jarosław Jarosik a zasady w czasie gry jak to napisałeś to zmienia Ci Prezydent czy właściciel żłobka?
  Jeżeli podpisałeś umowę z właścicielem żłobka, to może do niego należy się zwrócić.
  Dotacja jest zmniejszona o 300 zł, czesne wzrasta o 500-600 zł - wina Prezydenta.
  Może to właściciel żłobka powinien rezygnując z części swoich dochodów dać wam czas którego oczekujesz od UM.

 • ~Kurt_Wallander 2019-11-15
  08:11:30

  16 7

  @ Sir - no, to jeszcze raz bo widzę, że wielu w swojej apopleksji nie zrozumiało:

  W październiku żłobki dowiadują się, że obetną im dotacje:
  - rząd po wyborach zabiera program Maluch+ i 100 zł na każde dziecko dla niepublicznych placówek (na sejmowej Orce taki dokument leżał w zamrażarce bo zabranie programu przed wyborami, to strzał w stopę...);
  - miasto obcina dofinansowanie w niepublicznych żłobkach o 50% (z 620 na 310)

  Dofinansowanie miało zaktywizować kobiety, by nie siedziały jak kury domowe w czterech ścianach no i po części dlatego, że wiele żłobków w Rybniku zniknęło. A radny mówi ci, weź się zwolnij z pracy: w kraju, gdzie cały czas działa nakręcająca się spirala podnoszonych opłat za absolutnie wszystko. I co, facet ma sam wszystko w domu dźwigać? Albo, że dziadkom dziecka podrzucać? Fajnie, ale moi rodzice jeszcze pracują i mieszkają daleko poza Rybnikiem. Opiekunka? To nie to samo, co żłobek, w którym jeżeli program nauczania jest rozwinięty, to dziecku dużo to daje (chłonie wiedzę i się szybciej rozwija). Fiński model - wszyscy się nim zachwycają ale rząd jak i samorządy jakby mogły, to kasę na oświatę skąpią do niezbędnego minimum.

  I teraz tak - ciągły ból w dolnej części pleców o wspomniane 500+ - i co z tego, że jest jak np. całość wydawana jest na żłobek (czasy z pełnym dofinansowaniem)? Utrzymanie (aka czesne) dziecka w żłobku to koszt pi razy drzwi 1000 zł (to teraz proszę sobie zrobić krótki rachunek, ile to kosztowało przed obcięciem dotacji, a ile po) a to nie są wszystkie opłaty - bo raz na jakiś czas jest zrzutka na zabawki, co miesiąc dochodzi wyżywienie, itp. Ja 500+ wydaję niemalże w całości na żłobek - a reszta gdzie? Bonus: co w sytuacji, gdy ma się dwójkę szkrabów? Że niby 500+ na oba pokryje wszystko? Taa, jasne.

  Dzieci, które już są zapisane do niepublicznych żłobków, nie będą mogły wystartować (przenieść ich) do publicznego (bo takie są zasady przyjmowania); dla dzieci spoza Rybnika, dofinansowania nie ma wcale (AFAIK) :-x

  Przy takich ruchach, to ja chyba wolę jednak pieprznąć wszystkim w Rybniku i albo wrócić tam, skąd się przeprowadziłem albo wyjechać do np. Gdańska/Gdyni - nie dość, że w obecnej sytuacji za żłobek zapłacę tyle samo, to jeszcze mają czystsze powietrze...

 • ~Jeff Gachie 2019-11-17
  18:16:25

  1 2

  Nazywam się Bar Leo z USA. Chciałbym podzielić się ze mną publicznymi świadectwami na temat tego, co ten sam człowiek, którego widziałem na tym forum o imieniu Dr.Agbazara z AGBAZARA TEMPLE, właśnie dla mnie zrobił, ten mężczyzna właśnie przywiózł moją zagubioną Były mąż dla mnie z jego wielkim zaklęciem w ciągu 72 godzin. Byłem żonaty z mężem Alaną Evans, byliśmy razem przez długi czas i uwielbialiśmy siebie, ale kiedy nie byłem w stanie dać mu dziecka przez 4 lata, zostawił mnie i powiedział, że nie może dłużej kontynuować, to teraz jestem szukając sposobów na odzyskanie go, dopóki nie zobaczyłem kontaktu Dr.Agbazary na tej stronie w sprawie jego mocy. Skontaktuj się z nim również w przypadku każdego mijanego problemu i sprawdź na własne oczy:

  ( agbazara@gmail. com ) LUB WhatsApp go na ( +234 810 410 2662 )

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 190