zamknij

Biznes

Praca do emerytury bądź osłony – bliżej do porozumienia w górnictwie

2020-09-25, Autor: tora

Gwarancja pracy do emerytury dla pracowników dołowych lub system osłon przy braku miejsca w kopalni – to najważniejsze ustalenia czwartkowych rozmów związkowców ze stroną rządową. Wciąż jednak nie ma uzgodnień dotyczących harmonogramu czasowego transformacji sektora górniczego w Polsce.

Reklama

Czwartkowe, zakończone już po północy rozmowy Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z delegacją rządową przybliżyły strony do porozumienia.

Kryzys w górnictwie - system restrukturyzacji ustalony

– Elementy systemowe są praktycznie ustalone. Jest też wiele elementów gwarancyjnych dla pracowników. Najważniejszy dotyczy gwarancji pracy do emerytury dla wszystkich pracowników dołowych. Ustaliliśmy też gwarancje dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Mamy ustaloną bazę dotycząca ewentualnego systemu osłon, gdyby nie było możliwości bezpośredniej alokacji z kopalni na kopalnie – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” po kolejnej rundzie rozmów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, która zakończyła się tuż przed godz. 1.00 w nocy z czwartku na piątek.

Spore rozbieżności w harmonogramie restrukturyzacji

Przewodniczący wskazał jednak, że między MKPS, a stroną rządową wciąż istnieją spore rozbieżności związane z harmonogramem transformacji sektora górniczego.

– Wczoraj ustaliliśmy, że mechanizm, który przyjmujemy do transformacji tego sektora opiera się na modelu niemieckim. Tam cały okres wygaszania wydobycia węgla kamiennego trwał bardzo długo i ten okres w naszym kraju też będzie trwał długo. Natomiast problemem jest to, żeby ustalić takie daty tego wygaszania, żeby one nie spowodowały strukturalnego bezrobocia w niektórych miastach – podkreślił Dominik Kolorz.

Artur Soboń: Zmierzamy w stronę kompleksowego porozumienia

W podobnym tonie wypowiedział się po zakończeniu czwratkowych negocjacji Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych. Podkreślił, że w kwestiach systemowych strony „praktycznie się porozumiały”. Różnice zdań dotyczą umiejscowienia konkretnych zapisów porozumienia na osi czasu.

– Będziemy o tym jutro spokojnie rozmawiać. Zakładam, że zmierzamy w stronę kompleksowego porozumienia – powiedział Artur Soboń.

W piątek manifestacja, pod ziemią protestuje 400 osób

Negocjacje zostaną wznowione w piątek 25 września o godz. 12.00. Na ten dzień na godzinę 16.00 zaplanowana została również manifestacja górników i pracowników innych branż w Rudzie Śląskiej. W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej wciąż trwa podziemny protest. W czwartek do akcji przystąpili górnicy kopalń Jankowice, Chwałowice i Rydułtowy. Łącznie w podziemnym proteście uczestnicy niespełna 400 osób.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 34

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~igoola 2020-09-25
  08:42:15

  82 11

  dlaczego zakładana jest tylko alokacja z kopalni na kopalnię, a nie na przykład z branży na branżę? po co zaś dodatkowo finansować "osłony"? przecież na kopalniach pracuje dużo pracowitych, zdrowych, silnych ludzi, dla których nie będzie problemu przebranżowić się... osobiście znam przykład magistra filologii polskiej, który po uzyskaniu magistra i namowie taty jednak wylądował pod ziemią - dla takich osób tez niezbędne są osłony...??

 • ~master4k 2020-09-25
  09:09:29

  71 13

  "Jest też wiele elementów gwarancyjnych dla pracowników. Najważniejszy dotyczy gwarancji pracy do emerytury dla wszystkich pracowników dołowych. Ustaliliśmy też gwarancje dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Mamy ustaloną bazę dotycząca ewentualnego systemu osłon, gdyby nie było możliwości bezpośredniej alokacji z kopalni na kopalnie – powiedział Dominik Kolorz".

  U nas musi wszystko stać na głowie. Zabieracie się Panowie do tego tradycyjnie od siedzenia strony. Ale przynajmniej widać kto ma jakie priorytety. W skrócie, trochę likwidujemy, a trochę nie likwidujemy. Poprzelewamy z jednego w drugie i jakoś to będzie.

  System osłon. Jaki piękny eufemizm. Kiedyś społeczeństwo płaciło za nierentowne zakłady, a teraz będzie płacić za siedzenie w domu? Na naszych oczach rodzi się nowy program społeczny. Bezrobotne +. Nikt się sponsorów tego przedsięwzięcia, czyli reszty podatników, nad losem których mało kto się pochyla, nawet nie zapyta czy przełkną kolejne cudze płatne kanikuły.

  Zdrowa gospodarka wymaga wędki, a nie ryby. Ludzie mają mieć pracę w generujących zysk zakładach, a nie zamianę jednych apanaży, na inne apanaże. Rozkręcona gospodarka sama generuje miejsca pracy, a zduszona kolejnymi podatkami z przymusu redukuje zatrudnienie. Dla wielu, to będzie nadal wielka tajemnica skąd się właściwie na ich utrzymanie biorą pieniądze. Czy ktokolwiek w tym rządzie chociaż liznął podstaw ekonomii?

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-09-25
  09:18:51

  67 38

  Teraz to tylko pozamykac jak najpredzej.

  Tak, zeby moje dzieci nie musialy ze swojej ciezkiej pracy utrzymywac gornikow.

  Moje pokolenie juz jest na to skazane, zeby w naszej kieszeni siedzial gornik, ktoremu od zycia ponad stan z ucieszonej geby, az kapie.

 • ~corona 2020-09-25
  09:24:12

  27 18

  Pogromca, widzę że już się przyzwyczajasz. Twoje dzieci też jeszcze będą to wspierać. Masz to jak w banku.

 • ~sympatykrybnika 2020-09-25
  09:26:15

  20 5

  W Katowicach między MKPS, a stroną rządową wciąż istnieją spore rozbieżności związane z harmonogramem transformacji sektora górniczego, a u naszych sąsiadów spółka węglowa OKD* podała już harmonogram likwidacji swoich kopalń, decyzją rządu czeskiego z 21września br. górnictwo węgla kamiennego będzie sukcesywnie likwidowane. Przy obecnych cenach węgla najprawdopodobniej wydobycie potrwa do końca 2022 r.
  _____
  * Spółka OKD jest jedynym producentem węgla kamiennego w Republice Czeskiej. Prowadzi wydobycie w kopalniach głębinowych w południowej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego – w rejonie ostrawsko-karwińskim.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-09-25
  09:45:21

  28 19

  corona,

  twoje dzieci tez beda tyrac na gornikow - pewnie same ci to wygarna - jaki tatus to byl „zlodziej” - bo tak na was sie niestety mowi.. ale wam to chyba odpowiada.

 • ~Teoretyk 2020-09-25
  09:50:41

  23 2

  Igoola - alokacje z tego tytułu, że w kopalniach brakuje rąk do pracy, przenosisz pracownika wykwalifikowanego, a takich brakuje na kopalniach. Poza tym dojazd do ROW jest, są autotrady, drogi szybkiego ruchu. Z Rudy Śląskiej to ok 30minut do Rybnika, z Katowic 45minut. Pracownicy są świadomi zmian, ale nikt nie może określić jego tempa. Najbardziej chuczą związki, to oni się boją o stołki, gdyż na każdej kopalni są ich struktury i ten "zadomowiony" nie ustąpi "bezdomnemu".

 • ~PawelE39 2020-09-25
  09:56:53

  29 29

  Jakoś nie znam nikogo kto by na górników mówił złodzieje i sam tak nie mówię. Na kopalni nie pracuje i nigdy mnie tam nie ciągnęło.Każdy chodzi do roboty i robi na siebie. Pogrkmca, z twoich pieniędzy?? To tobie płacą za siedzenie całymi dniami na bzdurnym forum i wypisywanie tych bredni?? Aha... W sumie to jest was przynajmniej dwóch. Niech zrobią porządek z barbórkami i resztą tych dodatków a będzie git. Zamykać?? Nie tylko górnik wtedy straci robote a my tu będziemy mieli jak na ukrainie

 • ~sympatykrybnika 2020-09-25
  09:57:57

  17 4

  Trwają rozmowy delegacji rządowej z górniczymi związkowcami. Informacje wskazują, że rząd idzie na poważne ustępstwa, a terminy, w których dokonywać ma się transformacja górnictwa, są oddalane.
  Z 2036 roku, który pod koniec lipca w Katowicach forsował wicepremier Jacek Sasin,
  zrobił się już rok 2050.
  Przedstawiciele górników – domagają się, by Polska odchodziła od węgla aż do 2060 roku. W tym czasie już nawet Chiny mogą osiągnąć neutralność klimatyczną.

  Nie powinniśmy się tak przejmować stanowiskiem MKPS, wiemy przecież, że papier przyjmie wszystko!!!!

 • ~Franek7 2020-09-25
  10:17:35

  28 9

  Głupi górnicy wierzą, że Kolorz jest po ich stronie i reprezentuje ich interesy. Tak samo myślą niektórzy, że Piotr Duda z Solidarności reprezentuje wszystkie związki zawodowe. Oni się już dawno sprzedali i pilnują interesów PiSu a w interesie PiSu jest żeby strajk szybko się zakończył i jak obserwuje działania związkowców to mam wrażenie że już dawno się ułożyli z PiSem ale grają swoją piękną grę jakoby walczyli z rządem. PiS już dawno się nauczył kupować związkowców i w ten sposób dbać o to aby nastroje społeczne były pod kontrolą. Za to płacą Piotrowi Dudzie i jego Kacperkowi ( wynagrodzenie, limuzyna, apartament w Kołobrzegu itp). Za to płacą Kolorzom o reszcie... Co oni się będą szarpać z PiSem jak mogą korzystać...

 • ~sympatykrybnika 2020-09-25
  11:07:57

  9 3

  Przy okazji komentowania artykułu „Górnicy, hutnicy i energetycy szykują się do strajku. Decyzja jeszcze dziś” z dnia 2020-09-21 wraz z ~mezi1235 i ~1floyd zastanawialiśmy się nad fotowoltaiką i magazynami energii. Napisałem, że „innowacyjność, technika i technologie nie śpią”. No i właśnie. Analitycy IHS Markit oceniają, że przeciętny koszt baterii litowo-jonowej, przeznaczonej do zastosowania w samochodach elektrycznych, ale także mogącej znaleźć zastosowanie w stacjonarnych magazynach energii, spadnie poniżej poziomu 100 dolarów/kWh w roku 2023. Będzie to oznaczać spadek w ciągu dekady o 580 USD/kWh, czyli o 86 proc.

  To tak na marginesie „pracy do emerytury dla pracowników dołowych”.

 • ~obserwator0o 2020-09-25
  12:11:27

  24 11

  byle Barbórka była na czas bo już myśla o nowym tv ,stary już mo 2 lata.pozdro dla debila

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-09-25
  12:20:39

  5 14

  PawelE39,

  jak nie jestes gornikiem - to ja jestem papiezem.

 • ~corona 2020-09-25
  12:25:01

  4 7

  Pozdrowienia dla tego co Cię zrobił prymitywie?

 • ~PawelE39 2020-09-25
  12:33:42

  15 13

  Nie jestem gornikiem ale mam rodzinę górnicza. Nazywając górników złodziejami obrażasz moja rodzinę a za to grozi odpowiedzialność karna więc przyhamuj bo już nie jeden taki pyskaty tu był.

 • ~obserwator0o 2020-09-25
  12:33:43

  2 8

  a więc was tu jest więcej?

 • ~Konrad Klink 2020-09-25
  13:33:14

  11 4

  A wiecie jak będzie? Będzie tak - "papier" teraz zostanie podpisany. Wszystko będzie po staremu. Jeszcze parę lat spokoju. A potem przyjdzie ten dzień, w którym rząd będzie w imię tego porozumienia, co go podpisał, zamknąć pierwszą kopalnie. I znowu będzie dym. Protest. Strajk. I co zrobi strona rządowa? Znowu się ugnie i napisze kolejny papier, że odchodzenie od węgla potrwa do 2120 roku. Przecież to takie never ending story jest.

 • ~Paraponzipoppo 2020-09-25
  15:45:56

  6 3

  Jest i nasz główny Rybnicki Trol - PogromcaSzkodnikow. Zastanawiające jest to że twoje IP pokazuje że na tym portalu masz wiele kont. To z nich sobie plusujesz własne wypowiedzi?

 • ~ 2020-09-25
  16:04:10

  9 5

  Cholerne prymitywy znowu wygraly.
  Cham z chamem jednak zawsze sie porozumie

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.