zamknij

Wiadomości

Pęknięcie w obozie prezydenta Kuczery? Ostra krytyka pod adresem jego pełnomocnika

2017-10-24, Autor: Wacław Wrana

Czworo działaczy Forum Obywateli Rybnika, w tym radny Mariusz Wiśniewski, ostro skrytykowało pełnomocnika prezydenta ds. rewitalizacji i komunkacji społecznej – Marcina Stacha. W liście otwartym sygnatariusze podważają jego kompetencje.

Reklama

Pod listem opublikowanym na facebookowej stronie Forum Obywateli Rybnika podpisali się: Dorota Ciach, Aleksander Gortat, Krzysztof OleśMariusz Wiśniewski. Tłumaczą, że „niniejszy list ma być z założenia pretekstem do otwarcia szerokiej, twórczej i konstruktywnej dyskusji na temat przejrzystości działania rybnickiego samorządu i pojawiających się zagrożeń.”

List zawiera 11 pytań retorycznych do prezydenta Rybnika, w których działacze FOR-u podważają kompetencje jego pełnomocnika w dziedzinie rewitalizacji społecznej. Sugerują też, że Marcinowi Stachowi brakuje doświadczenia w zarządzaniu dużymi projektami. "Jakimi dużymi projektami zarządzał pan Stach? Jakimi doświadczeniami w obszarze rewitalizacji może się pochwalić? Jakie ma doświadczenia managerskie w zakresie zarządzania dużymi zespołami ludzkimi? Jakie ma doświadczenia w zarządzaniu instytucjami kultury?" - czytamy w liście.

Mają też zastrzeżenia do organizacji pracy pełnomocnika. „Z jakiego powodu biuro Pełnomocnika, zarządzającego budżetem ok. 3,5 mln złotych, zatrudnia 7 osób – tyle samo, ile Wydział Polityki Społecznej, który odpowiada za budżet Miasta Rybnika wart ok. 200 mln złotych?” - napisali oburzeni sygnatariusze.

Zaskoczona listem działaczy FOR-u jest Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika. - Trudno wskazać jasną motywację do napisania tego listu, o to najlepiej pytać autorów. Być może trudno przyjąć niektórym osobom, że pan pełnomocnik prowadzi weryfikację działań realizowanych przez podmioty zewnętrzne w zakresie całego projektu dotyczącego rewitalizacji. Podmioty prowadzące program rewitalizacji otrzymały na ten cel pieniądze, dlatego jest sprawą oczywistą, że tam gdzie wydawane są środki publiczne potrzebna jest kontrola – komentuje rzecznik.

Wywołany do tablicy prezydent Piotr Kuczera murem staje za swoim pełnomocnikiem. - Bardzo sobie cenię rzetelną pracę i szczegółową kontrolę dotyczącą realizacji programu rewitalizacji przez podmioty zewnętrzne, którą prowadzi pan Marcin Stach. Rewitalizacja to długi i skomplikowany proces, który nie polega na medialnym poklasku, ale na sumiennej, spokojnej pracy z mieszkańcami, dlatego powierzyłem to zadanie osobie, która posiada odpowiednią wiedzę i kompetencje w tym zakresie – stwierdza w wydanym oświadczeniu prezydent.

Dodajmy, że od listu czworga działaczy Forum Obywateli Rybnika odcina się szef tego stowarzyszenia – Zbigniew Chwastek. - List nie jest oficjalnym stanowiskiem naszego stowarzyszenia i w ogóle nie jest stanowiskiem FOR ponieważ nie był nigdy przedmiotem dyskusji naszych członków na żadnym zebraniu - podkreśla. Zdaniem prezesa FOR-u list to samowolne działanie, za którym stoi Mariusz Wiśniewski i Aleksander Gortat.

Od czworga niezadowolonych działaczy odcina się również wiceprezydent Rybnika z ramienia Forum Obywateli Rybnika – Piotr Masłowski:

A co Wy sądzicie o całej sprawie? Czy list czworga działaczy to mało znacząca polityczna "samowolka" czy też poważne pęknięcie w obozie prezydenta Piotra Kuczery?

Oceń publikację: + 1 + 90 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~templariusz 2017-10-24
  08:44:31

  49 12

  Za mundurem panny sznurem :) a swoją drogą to dobrze, bo poloneza czas zacząć ;)

 • ~osiemnasciewiosen 2017-10-24
  08:53:38

  Chłopina jest znikąd, nie ma doświadczenia i kompetencji a zarabia jak specjalista (ponad 7 tys. zł). Nareszcie mamy swojego Misiewicza.

 • ~AnonimowyRybniczanin 2017-10-24
  09:26:05

  Piszę to jako osoba nie związana z całą sprawą, za to znająca osobiście pana Stacha. Nie wiem o co konkretnie chodzi autorom listu, być może rzeczywiście ma to związek z pieniędzmi, natomiast wg mnie autorzy listu uderzyli w bolące miejsca UM Rybnik, ponieważ, abstrahując od samego listu, sprawa zatrudniania po znajomości, dodatkowo osób niekompetentnych jest niestety bolączką rybnickiego magistratu. Nie dziwię się, że za p. Stachem stanęli murem wszyscy jego przełożeni, przecież nie przyznają się do tego, że zatrudnili znajomego - tu akurat znajomego w postaci byłego terapeuty v-ce prezydenta Masłowskiego, w dodatku w wątpliwej jakości konkursie, w którym wystartowały "aż" dwie osoby, w dodatku nigdzie nie ma informacji o drugiej startującej osobie i jej kwalifikacjach. Przykro to stwierdzić, ale stanowisko pełnomocnika do spraw rewitalizacji wydaje się być sztucznie utworzonym na potrzeby zatrudnienia znajomego.
  Poza kolesiostwem w UM, trzeba dodać, że oryginalnym liście mowa też o "nieprzyjemnej atmosferze" jaką wprowadzał p. Stach - w to, jako osoba mająca wątpliwą przyjemność spotkać go na swojej drodze jestem w stanie uwierzyć w 100%. Pan Stach jest osobą, która pnie się do góry "po trupach", a ludzi którzy nie są mu już potrzebni, po prostu wyrzuca do kosza (nie zdziwi mnie fakt, że kiedyś i ludzie którzy pomogli mu w dostaniu się do UM, również potraktuje w taki sam sposób). Całość celowo piszę anonimowo, ponieważ p. Stach po zatrudnieniu w UM stał się zwyczajnie groźny dla byłych współpracowników, których już nie potrzebuje.

 • ~pprywatne 2017-10-24
  09:26:07

  Rewitalizacja to ostatnio takie moje ulubione słowo.
  Nie rozumiem natomiast co znaczy "komunkacja", może chodziło o komunikację.
  Jeśli tak, to zapewne warto wydać grube pieniądze (nie własne) na taki ambitny projekt jak "Komunikacja i rewitalizacja społeczna".
  To takie fajne coś w co można władować każde pieniądze, a i tak nikt nie będzie wiedział w jakim celu...

 • ~max660 2017-10-24
  09:34:49

  słuchałem dziś wystąpienia Pana Prezydenta w Radio 90 , to skandal jak broni Pana Stacha, faktycznie nie głupie jest porównanie Pana do Misiewicza , niezła posadka się trafiła na dodatek żona Pana Stacha ma fundacje ,która to dziwnym trafem obsługuje (czytaj ; wykonuje płatne zlecenia np ostatnie bardzo głośne obchody na Juliuszu . ) Prezydenckiego Pełnomocnika czyli swojego męża, przypadek jakiś ??? na szczęście Panie Kuczera już niedługo wybory , powodzenia.

 • ~Lateks 2017-10-24
  10:25:20

  Czuję się wywołany do tablicy. Popierałem Masłowskiego na wyborach bo po pierwsze trzeba było oczyścić UM z poprzedniego kolesiostwa. A po drugie zapewniał Piotr o przejrzystości w finansach. Tymczasem tak przesiąkł PO że p. Stach to tylko czubek kolesiostwa na stanowiskach w UM. Do tego zupełnie nie widzi problemu który jest prezentowany na FOR. A zupełnie inaczej to widział przed wyborami.

 • ~orient 2017-10-24
  10:38:21

  Prezydent ma prawo współpracować z kim chce, a ocenia się go po efektach. Stacha trudno oceniać bo zaczął niedawno. Wszystkim nam zależało na zmianach personalnych w Urzędzie Miasta i je mamy. Gdyby przedstawiciel FOR wygrał wybory, pewnie w urzędzie byłoby więcej osób z FOR ale wygrał Kuczera i to on może rozstawiać karty.

 • ~bartezz 2017-10-24
  11:26:26

  orient - właśnie ocenia się prezydenta po efektach a efektów pozytywnych nie ma żadnych tych kluczowych z obietnic wyborczych, za to mamy zepsuty rynsztok na deptaku, abstrakcyjne ścieżki rowerowe a nie zrobione to co powinno być, m. innymi remont Juliusza, budowa sali koncertowej, budowa parkingu wielopoziomowego, a ja widzę, że tu skupia się na rzeczach trzecio rzędnych najmniej ważnych.

 • ~ 2017-10-24
  11:55:03

  15 48

  kto już nabił aż 999 łapek na plus??? Nie jest to uczciwe głosowanie..

 • ~małemi 2017-10-24
  12:02:33

  Pan Stach widocznie jest bardzo dobrym terapeutą skoro tak urobił swojego byłego "pacjenta", że powierzył mu stanowisko. Ten człowiek bez doświadczenia, umiejętności i kompetencji w zakresie rewitalizacji kosztuje miasto ok. 15 tyś brutto miesięcznie co daje 180 tys. rocznie. Straszny wstyd dla miasta, mieszkańcy szarpią się z urzędem o pieniądze za domy i grunty pod drogę Pszczyna-Racibórz, a miasto wydaje lekką ręką kupę pieniędzy na jego wynagrodzenie.

 • ~Obserwator_Rybniczanin 2017-10-24
  13:09:41

  13 4

  .

 • ~Obserwator_Rybniczanin 2017-10-24
  13:27:17

  33 90

  Zastanawia fakt iż nikt nie zanegował i nie poddał pod dyskusje kompetencji Pana Stacha po ogłoszeniu wyników konkursu, a dopiero w momencie kiedy w/w zaczął kontrolować przebieg trwającego projektu rewitalizacyjnego. I akurat osoby które są związane ze stowarzyszeniem, prowadzącym rewitalizacje, przebudziły się i podpisały list otwarty do Pana Prezydenta Kuczery. Takie wpisy pokazują tylko jak wiele w obszarze komunikacji społecznej jest do zrobienia.

 • ~Stefand 2017-10-24
  14:00:35

  73 5

  ~małemi, jeśli rzeczywiście tak było to ciekawe czy prezydent był świadom relacji, które kiedyś łączyły jego aktualnych podwładnych. Niezła jazda!

 • ~ 2017-10-24
  14:01:47

  23 1

  obserwator...:"https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,prezydent-ma-nowego-pelnomocnika-zajmie-sie-rewitalizacja-i-komunikacja-spoleczna,wia5-3266-34020.html....i nie pisz bez sprawdzenia

 • ~miko868 2017-10-24
  15:52:53

  87 6

  Masłowski jak pojechał PRLem "proszę o listę osób, które to podpisały"!! Szanuję :D :D :D

 • ~Boguszowianin 2017-10-24
  16:33:03

  49 66

  Oczywiście nie ma żadnego związku z listem fakt, że to Stach rozlicza wykonanie projektów Wiśniewskiego i nie chce przymykać oczu na jego kombinacje :)

 • ~zmola 2017-10-24
  19:08:31

  90 8

  No cóż, Pan pełnomocnik ma swoją obiegową opinie w tym mieście.
  Może warto się zastanowić czy ponad gładką, piekną i wytrenowaną gadkę lepiej postawić na dobrą organizację, merytoryczność i umiejętności w radzeniu sobie z presją i decyzyjnością.
  Generalnie, wygląda to po prostu słabo...

 • ~Arteks 2017-10-24
  21:05:05

  Zaraz, zaraz ale przecież on jest pełnomocnikiem prezydenta dopiero od końca czerwca. Nie za wcześnie na ocenę? Wypominanie mu, że dużo zarabia jest nieprzyzwoite. Dzisiaj fachowców trzeba cenić - z jakiejkolwiek byliby branży. Nie głosowałem na Kuczerę, a mimo to byłem niesamowicie zaskoczony (i nadal jestem), że dobrał sobie współpracowników nie według klucza partyjnego, a kompetencyjnego. @bartezz - "abstrakcyjne ścieżki rowerowe"? Może dla ciebie. Nowa polityka prorowerowa to jedna z najbardziej oczekiwanych zmian w naszym mieście przez wielu. Juliusz? Chyba totalnie kpisz! Przecież Kuczera ze Studentem ogarnęli koncepcyjnie nie tylko sam gmach Juliusza ale cały teren między Urzędem Miasta, a Klasztorną. Tylko ktoś o mentalności dziecka może oczekiwać efektów z dnia na dzień. Czepiasz się rynsztoka, a przecież to próba jego naprawy. Fakt, że kiedyś wszyscy chętnie krytykowali Fudalego za wszystkie potknięcia, a fuszerki mogą zdarzyć się każdemu. Oby skutecznie je wykrywano.

 • ~GBB 2017-10-24
  21:24:52

  23 11

  Kampanię wyborczą, czas zacząć.

 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2017-10-24
  21:32:53

  61 3

  Skoro był list otwarty to teraz oczekuję oficjalnego stanowiska Pana Prezydenta Kuczery w tej sprawie. ~~Anonimowy rybniczanin-słyszałam już podobne do Twojej opinie na temat pełnomocnika d/s rewitalizacji .

 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2017-10-24
  21:37:53

  44 5

  GBB -myślisz,że to kampania wyborcza? A jeśli nawet tak jest to w swoim własnym interesie prezydent powinien to rzetelnie wyjaśnić .

 • ~hanka& 2017-10-24
  22:16:29

  35 9

  ~~anonimowy rybniczanin - pacjent potrafi się odwdzięczyć jak widać

 • ~mjurek78 2017-10-24
  22:54:04

  44 12

  jaki szef tacy współpracownicy...niestety

 • ~bartezz 2017-10-25
  00:47:15

  60 11

  Arteks - no ja niestety głosowałem na Kuczerę.
  co do Juliusza to ty sobie w tym momencie kpisz!!! Juliusz miał już być w trakcie remontu a nie " ogarnięty koncepcyjnie" jak to piszesz, wg. założeń miał się już remontować drugi budynek a pierwszy miał być wyremontowany.
  Arteks - jaka próba naprawy rynsztoka??? po rewitalizacji deptaka rynsztok był pięknie wykostkowany uformowany tak by odprowadzał wodę, to po jakiego grzyba się pytam został rozebrany i zostały położone płyty, które gryzą się z resztą deptaka i nie odprowadzają wody tylko w deszczu woda stoi między tymi płytami. Dlaczego coś co było dobre zostało zmienione na gorsze. Fakty same mówią za siebie.
  Arteks - pewnie zdążyłeś zauważyć , że na Chrobrego miejsca parkingowe pozostały wzdłuż tej " ścieżki rowerowej " ;-)))
  Na ostatniej sesji Rady miasta prezydent zapytany już pod koniec przez panią radną o zlikwidowanie lewego pasa przy samym Urzędzie i zrobienie ścieżki rowerowej odpowiedział, że tam nie było lewego pasa, że to kierowcy go sobie sami tworzyli - tą odpowiedzią dał dowód jak zna ułożenie pasów drogowych tuż przy samym U.M.
  Owszem Fudali miał potknięcia i nie da się tego wymazać ale Fudali dużo przemieszczał się po mieście i okolicach czego byłem nieraz świadkiem i widział gdzie co jest do zmiany i poprawy.

 • ~marys76 2017-10-25
  06:45:52

  89 8

  ANONIMOWY - potwierdzam twoje słowa dotyczące zachowania pana Stacha. Z autopsji: zachowanie poza pracą jako "zwykły obywatel" SKANDALICZNE - człowiek wulgarny, cwaniak, bezczelny, tzw. "wyżej sro niż rzić mo".

 • ~takietam 2017-10-25
  08:58:14

  32 56

  Przeczytałem list na stronie facebookowej stronie Forum Obywateli Rybnika - okazuje się, że treść listu nie została skonsultowana z innymi członkami FOR i nie jest to stanowisko tej organizacji. Pan Aleksander Gortat wykorzystał logo FOR aby załatwiać swoje prywatne interesy. Jestem oburzony takim działaniem.
  Pan Aleksander Gortat i Marcin Stach jeszcze do niedawna byli kolegami. Poróżniły ich głównie dwie rzeczy: stosunek do moralności (albo jej brak w przypadku Pana Aleksandra) oraz sukces osiągnięty przez Pana Marcina przy jednoczesnym braku sukcesów w życiu Pana Aleksandra.
  Panu Aleksandrowi Gortatowi życzę wreszcie znalezienia stabilnej pracy i realizacji zawodowej. Myślę, że rozpoczęta przez Pana właśnie negatywna kampania może doprowadzić tylko i wyłącznie do rozsławienia Pana nazwiska na terenie Rybnika, ale na pewno nie do wygranych wyborów.

 • ~marzanna 2017-10-25
  10:23:23

  75 5

  Kobieca intuicja podpowiada mi, że coś jest na rzeczy. W komentarzach dominują te negatywne w odniesieniu do Pana Marcina ..., a rzadko kiedy zdarza się tak, że jest tylko krytyka. Słowa AnonimowegoRybniczanina i marys76 wskazują że poza UM Pan Marcin też ma wątpliwą opinię … tym bardziej sprawę należałoby wyjaśnić. Myślę, że Prezydent powinien poważnie to potraktować! Ostatnio oddałam na niego głos, właśnie dlatego że dawał nadzieję że nie będzie takich sytuacji.

 • ~Frigg 2017-10-25
  10:33:37

  76 8

  „Nareszcie mamy swojego Misiewicza „ , „zachowanie poza pracą jako "zwykły obywatel" SKANDALICZNE”, „człowiek wulgarny, cwaniak, bezczelny”, „słyszałam już podobne do Twojej opinie na temat pełnomocnika„, „pełnomocnik ma swoją obiegową opinie w tym mieście”, „ człowiek bez doświadczenia, umiejętności i kompetencji w zakresie rewitalizacji”, „Stach to tylko czubek kolesiostwa na stanowiskach w UM”, „nie głupie jest porównanie Pana do Misiewicza , niezła posadka się trafiła na dodatek żona Pana Stacha ma fundacje ,która to dziwnym trafem obsługuje (czytaj ; wykonuje płatne zlecenia np ostatnie bardzo głośne obchody na Juliusz”, „stanowisko pełnomocnika do spraw rewitalizacji wydaje się być sztucznie utworzonym na potrzeby zatrudnienia znajomego”, „Pan Stach jest osobą, która pnie się do góry "po trupach", a ludzi którzy nie są mu już potrzebni, po prostu wyrzuca do kosza”, „Chłopina jest znikąd, nie ma doświadczenia i kompetencji a zarabia jak specjalista” – laurka dla Pana Pełnomocnika! Brawo UM Rybnik – jestem zawiedziona i zniesmaczona. Pana Stacha nie znam, ale nie chciałabym go spotkać, skoro ma taktykę „…po trupach” i to w dziedzinie, w której człowiek powinien być ważny …

 • ~benny 2017-10-25
  13:24:07

  3 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~zmola 2017-10-25
  18:46:03

  56 3

  Jakiekolwiek nie byłyby powody napisania tego listu (chociaż i tak pachnie naszą prowincjonalną, wiejską polityką) to pytanie do Pana Prezydanta, czy udajemy, że nic się nie stało i zamiatamy sprawę pod dywan do czasu kolejnych wyborów? Nie patrzymy kto, czyja rodzina i gdzie zasiadał lub zasiada w jakimś stowarzyszeniu? Nie patrzymy czy ktoś merytorycznie i mentalnie jest za słaby na swoje stanowisko? I czy przykamy oczy na to, że na tym stanowisku powinien być człowiek otwarty i umiejący zjednać sobie ludzi oraz zainspirować ich do działania? Czy jednak Pan Prezydent pokaże, że umie też sprzątnąć na własnym podwórku i chce być liderem tego miasta. Szkoda mi tego miasta, choć przyżyłam w nim prawie całe swoje życie, bo okazuje się, że głos jego mieszkańcow jest bagatelizowany i przyrywany jego prowincjonalną polityką :(

 • ~ciekawa 2017-10-25
  18:55:23

  28 30

  Pęknięcie w obozie Prezydenta......??? Albo ktoś tutaj nie potrafi czytać ze zrozumieniem albo analizować faktów z odpowiednią uwagą bo biorąc pod uwagę spójną linię urzędu w sprawie zarzutów wobec P.Stacha przy jednoczesnym odcięciu sie od treści listu otwartego prezesa FOR-u i Z-Cy Prezydenta Piotra Masłowskiego to jeżeli można mówić o jakimkolwiek pęknięciu to chyba tylko i wyłącznie w obozie FOR...

 • ~Anna.Leśniewska 2017-10-25
  20:11:43

  20 59

  Ludzie, burza w szklance wody. Cztery osoby, które mają niedopieszczone ego podpisały się pod listem i to tyle. Ciekawe, że tu wszyscy mają odwagę się odzywać bo mają niki. Jakoś na fb taka dyskusja się nie wywiązała. To jednak daje do myślenia.

 • ~hanka& 2017-10-27
  00:25:41

  22 4

  ~~Anna Leśniewska---widać jeszcze całkiem pamięci nie odzyskałaś bo bzdury piszesz

 • ~Andrzej Siwicki 2017-10-28
  10:27:21

  8 8

  Był konkurs? czy nie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2317