zamknij

Wiadomości

Nowe żłobki w Rybniku już powstają (zdjęcia)

2019-11-13, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

To już wiecie - od stycznia przyszłego roku w Rybniku funkcjonować będą dwie filie miejskiego żłobka „Wesoła Rybka”. Nowe miejsca dla maluchów powstaną w dzielnicach Boguszowice Osiedle oraz Rybnicka Kuźnia. Zobaczcie zdjęcia z miejsc, gdzie prowadzone są remonty.

Reklama

Ze względu na konieczność dostosowania istniejących obiektów oświatowych na potrzeby funkcjonowania placówek charakterze żłobkowym, trwają prace remontowe.

- Na adaptacje budynków pozyskano środki z programu rządowego Maluch+ w wysokości 1 320 000 zł. Udało się również zdobyć konkursowe środki unijne, w wysokości 856 800,00 zł, w ramach projektu "Bliżej dziecka - filie żłobka w dzielnicach Rybnika " - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Dzięki pozyskanym środkom będzie można uruchomić i wyposażyć 60 nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, na 12 miesięcy ich funkcjonowania w ramach tzw. filii żłobka. Obecnie liczba miejsc żłobkowych na terenie miasta wzrosła ponad dwukrotnie.

- Od pierwszej kadencji prezydenta Piotra Kuczery ilość miejsc dla dzieci w żłobkach zwiększyła się trzykrotnie, dzięki ogłoszonym przez miasto konkursom na utworzenie opieki żłobkowej dla podmiotów prywatnych. Impuls dany przez miasto zadziałał. W 2014 roku było w Rybniku około 120 miejsc w żłobkach, dziś jest ich około 460

- dodaje Agnieszka Skupień.

Zobaczcie zdjęcia z remontów w dzielnicy Boguszowice Osiedle i Rybnicka Kuźnia.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~ 2019-11-13
  14:01:58

  50 11

  "Od pierwszej kadencji prezydenta Piotra Kuczery ilość miejsc dla dzieci w żłobkach zwiększyła się trzykrotnie, dzięki ogłoszonym przez miasto konkursom na utworzenie opieki żłobkowej dla podmiotów prywatnych."Impuls zadziałał??

  Proszę pochwalić się ostatnimi wyczynami drużyny prezydenta. Uruchomiono impuls do "zaorania" dotychczasowych osiągnięć poprzez odebranie dofinansowania dla dzieci umieszczonych w żłobkach prywatnych. Przez wzrost opłat za pobyt dziecka z ok. 400-500 zł do 1000 zł rodzice będą musieli szukać alternatywnych rozwiązań i zabrać dzieci ze żłobków. Kto uniesie taki koszt przy pobycie dla 2 dzieci? Co za tym idzie żłobki będą zmuszone zredukować zatrudnienie, a może i zakończyć działalność. Takie sukcesy ma świta prezydenta. WSTYD. Urząd chwali się ilością miejsc w rybnickich żłobkach powstałych za kadencji Piotra Kuczery. Większość tych miejsc powstała w żłobkach prywatnych. Nawet po uruchomieniu sławetnych filii przewagę będą miały te prywatne....
  Poza tym dlaczego magistrat nie pochwali się tym, iż dzieci ze żłobków prywatnych którym obcięto dofinansowanie nie mogą rekrutować do NOWOPOWSTAŁYCH ŻŁOBKÓW MIEJSKICH?? Gdzie tu rzetelna informacja dla opinii publicznej????

 • ~MatiW 2019-11-13
  15:20:57

  20 17

  Moment moment. Czy to nie jest tak, że dzieci w żłobkach niepublicznych otrzymują dotacje od miasta w kwocie 600 zł a teraz miasto zmniejsza dotacje do 300? Bo to chyba jest różnica! Nikt nikomu nic nie zabiera, tylko zmniejsza to co już daje! Ludziom się poprzewracało wiadomo gdzie od tego 500+ i uważają, że wszystko powinni mieć za darmo. A z czego miasto ma budować te żłobki i je utrzymywać, jak rząd nic tylko zabiera samorządom.

 • ~Sir 2019-11-13
  15:25:40

  10 5

  Tak na chłopski rozum, jeżeli dofinansowanie jest obniżone o 300 zł, a opłata za pobyt wzrasta o 500-600 zł, to chyba coś się tu nie zgadza.

 • ~ 2019-11-13
  20:33:37

  9 4

  Do Mati W

  Widać że nie jesteś zorientowany w sprawie, miasto zabiera dofinansowanie tylko dla dzieci ze żłobków prywatnych, tym w miejskich zostawia... To chyba trochę krzywdzące, że jedno dziecko dostanie dofinansowanie w pełnej wysokości, drugie już nie.... To po pierwsze. Po drugie również program MALUCH+ dla żłobków niepublicznych został zlikwidowany od 2020 roku, to kolejny powód wzrostu czesnego. Miasto jako powód obcięcia dofinansowania podaje budowę nowych żłobków miejskich, do których nie mogą rekrutować dzieci ze żłobków niepublicznych. Czy to nie marne uzasadnienie? Po trzecie skończ proszę rzucać populistyczne teksty że się poprzewracało od 500 +. Dzieci ze żłobków miejskich też je dostają... Poza tym akurat tak się składa że nie wszyscy ludzie pochwalają tą formę rozdawnictwa. Osobiście wolałabym inną formę wsparcia np. równe dofinansowanie miejsc w żłobkach dla wszystkich dzieci, naukę języków na wyższym poziomie w szkole, więcej przedszkoli, o służbie zdrowia na poziomie czy łatwiejszym dostępie do pediatry to już wogóle można pomarzyć...
  Pytasz z czego miasto ma budować żłobki? Wróć do artykułu i przeczytj go ze zrozumieniem to się dowiesz z czego buduje.

 • ~Lukasz570 2019-11-13
  23:03:19

  2 4

  Z artykułu wynika że to dzięki kadencji prezydenta tak sie dzieje, że miejsc w żłobkach przybywa (to wspaniale), a to po prostu realizacja rządowego programu "maluch plus". Fakty... to wszystko pisze w internetach. A teraz wszyscy rodzice muszą się złożyć na ten "Nowopowstały żłobek".

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy z grobu radzieckich żołnierzy (na cmentarzu komunalnym) powinna zniknąć czerwona gwiazda?
Oddanych głosów: 2682