zamknij

Wiadomości

Nienarodzone aniołki będą miały swój grób w Rybniku

2020-11-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W Rybniku powstanie Grób Dzieci Utraconych – tak wynika z projektu uchwały, który zostanie przedstawiony na najbliższej sesji Rady Miasta Rybnika. Jak czytamy w uzasadnieniu „Zaproponowane rozwiązanie sprawi, że wzrośnie uświadomienie społeczeństwa i dzieci pozostawionych bez pochówku będzie coraz mniej”.

Reklama

W najbliższy czwartek (19 listopada) rybniccy radni pochylą się nad uchwałą (o długim tytule) „w sprawie sprawiania przez Gminę Rybnik pogrzebu osobom zmarłym oraz pochówku dzieciom martwo urodzonym, bez względu na czas trwania ciąży”.

Dotyczy ona delikatnej sprawy, którą dotychczas nie regulowało Miasto Rybnik - pochówku dzieci martwo urodzonych.

- Z wnioskiem o dokonanie pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice, zwrócił się do Miasta Rybnik Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w Rybniku. Uzasadnienie dla stworzenia procedury pogrzebu dzieci martwo urodzonych wynika wprost z przepisów prawa, które odnoszą się do traktowania ciała osób zmarłych i szczątków ciała ludzkiego – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak dalej się dowiadujemy, w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia zarówno z całymi ciałkami zmarłych dzieci, jak i ich szczątkami.

- Biorąc powyższe pod uwagę, proponuje się powierzenie organizacji dokonania pochówków dzieci martwo urodzonych Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Rybniku. Pochówki te będą organizowane na zgłoszenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 3 w Rybniku minimum trzy razy w roku. Po dokonaniu zbiorowej kremacji zwłok, prochy dzieci martwo urodzonych, w zbiorowej urnie, będą składane do specjalnie wybudowanego Grobu Dzieci Utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Rybniku – czytamy dalej.

W projekcie uchwały poruszono istotną kwestię - zwłoki dziecka martwo urodzonego, nawet maleńkiego, winny być otoczone należną czcią i szacunkiem.

- Właściwe postępowanie z tymi zwłokami jest podkreśleniem godności ludzkiej, ale też wyrazem współczucia i szacunku dla smutku rodziców, którzy utracili swoje dziecko. Grób Dzieci Utraconych może się stać miejscem zadumy i modlitwy także dla tych rodziców, którzy wcześniej utracili swoje dziecko i nie wiedzą, co stało się z jego cielesnymi szczątkami. Zaproponowane rozwiązanie sprawi, że wzrośnie uświadomienie społeczeństwa i dzieci pozostawionych bez pochówku będzie coraz mniej – dowiadujemy się z uzasadnienia.

Jeżeli uchwała zostanie przegłosowana, wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku.

Oceń publikację: + 1 + 126 - 1 - 37

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~Longina b 2020-11-17
  10:31:39

  82 23

  No może dobry pomysł.Jeżeli jest się człowiekiem od poczęcie to należy się godny pochówek.

 • ~ 2020-11-17
  10:42:43

  65 52

  a co się dzieje z dziećmi zabitymi przez aborcję już po dokonaniu aktu?ktoś w temacie napisze?

 • ~frbro 2020-11-17
  10:51:11

  69 85

  @kocanka123, Kaja G skupuje i przerabia na laleczki voodoo zeby dręczyć matki za to że nie donosiły

 • ~ 2020-11-17
  11:08:00

  71 81

  ~frbro
  Made my day

  ~kocanka123
  po pierwsze to nie sa dzieci tylko plody, po drugie usuniete a nie zabite, nie da sie zabic kogos kto nie ma wyksztalconych cech ludzkich. Jesli uwazasz, ze sie myle to dlaczego taki cmentarz powstaje teraz? powinien byc od dawna skoro Rybnik jest pod wladaniem katolikow od 800 lat. Co robili z nimi wczesniej? konczyly jako odpady medyczne a z 200 lat temu jako pasza dla swin.

  ~ tytul absurdalny. Anioly nie maja ciala i nie da sie ich pochowac.
  Jesli dziecko zmarlo po urodzeniu to pogrzeb jak kazdemu czlowiekowi robi rodzina, a jesli rodzina sie zrzekla (szok poporodowy lub inne) to miasto powinno zrobic mu pogrzeb na koszt podatnika jak kazdemu obywatelowi a nie 3 x w roku robic pochowek hurtowy - to dopiero jest wypaczenie i uchybienie godnosci czlowieka jako jednostki.

 • ~minges 2020-11-17
  11:53:44

  57 34

  @Benett powiadasz, że "nie da sie zabic kogos kto nie ma wyksztalconych cech ludzkich". Czyli jeśli np. jakiegoś typa, psychicznego, którego skaże się za nieposiadanie cech ludzkich, w sensie, że nie zachowuje się po ludzku i np. morduje bez mrugnięcia okiem, to jak takiego zabijesz w obronie własnej czy zostanie skazany na karę śmierci to mam rozumieć, że takiego kogoś się nie da zabić bo to nie człowiek? Idąc tym tokiem myślenia może lepiej od razu takie jednostki dawać na odstrzał? A co na to państwa skandynawskie, taka np. Norwegia, która psychola trzyma w więzieniu, bo przecież prawa człowieka itp. itd., ale już na aborcję zezwalają? Osobiście uważam, że człowiek jest człowiekiem od poczęcia. Kwestia aborcji eugenicznej to inny temat - z racji tego, że nie żyjemy w państwie wyznaniowym i nie składa się ono ze 100% z katolików, to kompromis aborcyjny był dobry. Niepotrzebnie to ruszano.

 • ~ 2020-11-17
  12:10:22

  28 36

  ~minges
  Nie zamierzam uczestniczyc w dyskusji o aborcji. Uzylem skrotu myslowego, chodzilo mi o oczywiscie o fakt, ze plod do okreslonego momentu nie jest w stanie funkcjonowac poza organizmmem nocicielki, nie ma systemu nerwowego, ukladu trawiennego etc.
  Morderca jest czlowiekiem, zachowuje sie jak najbardziej "po ludzku" nie w kategoriach moralnych ale behawioralnych, zolnierze na wojnie tez morduja - zabijanie choc niemoralne jest tym co czlowiek/zwierze robi. Jesli jest to morderstwo, to nalezy wymierzyc adekwatna kare, z kara smierci, jesli taka jest przewiywana wlacznie. Osoby niepelnosprawne sa w stanie zyc i trzeba im pomoc to oczywiste.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-11-17
  12:13:01

  37 46

  Benett,

  o widzisz jestes bardzo blisko tego czego nie widza zwolennicy wolnej aborcji..

  plod jest wyrzucany do kosza z obesranymi pampersami z geriatrii - ja widze roznice miedzy plodem, a a zesranym pampersem.

  Niestety mam wrazenie, ze duza czesc zwolennikow wolnej aborcji takiej roznicy nie widzi.

  Niestety zadne ze srodowisk domagajacej sie wolnej aborcji nie porusza tego tematu - czy zmarly plod traktowac z szacunkiem czy jak zesranego pampersa.

  Jak zesranego pampersa - to mozna plod wreczyc kobiecie w foliowym przezroczystym woreczku i pokazac droge do szpitalnego smietnika - w koncu to nic takiego wyrzucic smiecia na kosz - i tak tam trafi.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-11-17
  12:20:13

  19 44

  Kolejna ciekawa kwestia to jak powinna wygladac aborcja.

  Czy wystarczy odciac plod od pempowiny i od razu wyrzucic na smietnik,

  Czy moze poczekac az obumrze - duszac sie bez dostepu do pempowiny „matki”,

  a moze aborcja powinna zaczynac sie od eutanazji plodu?

  Chcialbym znac takie szczegoly - zeby moc poprzec lub nie wolna aborcje.

 • ~ 2020-11-17
  12:21:10

  27 32

  @pogromcaszkodnikow

  Coscie z tymi plodami, czy poronionymi czlowiekami robili przez 2000 lat chrzescijanstwa? wiadomo, ze medycyna nie stala na takim poziomie jak dzis i poronienia byly bardzo czeste. Archeologoie jakos nie natrafiaja na cmentarze pelne poronionych (nie chce zeby to brzmialo jako inwektywa - po angielsku brzmi to neutralnie "stillborn")mozesz argumentowac, ze miekkie kosci wchlonelyby sie szybciej ale rozumiem, ze bylyby jakies mikro trumienki pozostale - tak wyrazamy szacunek dla zmarlych, plus jakies obrzedy pogrzebowe plodow - jakies piesni religijne na pogrzeb, nie wrzucaliby ich tak bez szacunku do ziemi. A jesli tak robili to o co to halo teraz?
  Nie zmieniaj watku i nie rob tutaj dyskusji o aborcji. Temat artykulu to "pogrzeby aniolkow".

 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-11-17
  12:24:10

  35 32

  Benett,

  Nie interesuje mnie co robiono.

  Interesuje mnie co sie robi obecnie i co chca robic w przyszlosci.

  Dla niektorych ten Twoj plod jest ich Aniolkiem.

  Wiec jest to jak najlepsze miejsce na taka dyskusje.

 • ~cyd 2020-11-17
  13:27:57

  38 24

  Bennett- czytając twoje wpisy, stwierdzam,, że w kategoriach moralnych nie masz rozwiniętych cech ludzkich. Do zwierząt też się nie zaliczasz.

 • ~ 2020-11-17
  13:36:30

  22 31

  @cyd
  czyli jestem aniolem.

 • ~gosiabartek 2020-11-17
  17:04:42

  39 8

  Cztając artykuł nie znalazłam nic o aborcji..... z kolei tych komentarzy już czytać się nie da bo ciągle tylko aborcja i aborcja. W artykule wyraźnie jest napisane :

  "Z wnioskiem o dokonanie pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice".
  Jak dla mnie pomysł bardzo dobry.

  Większość martwo urodzonych dzieci jest pochowanych przez rodzinę, ale jeśli jest to bardzo wczesna ciąża i dochodzi do poronienia wtedy, jeśli rodzice chcą pochować to dziecko muszą zrobić testy genetyczne żeby określić płeć, wtedy też otrzymują akt zgonu i mogą działać. Testy oczywiście na koszt rodziców.
  Jednak w sytuacji gdy kobieta trafia do szpitala z obumarłym płodem w bardzo wczesnej ciąży nie myśli o testach, tylko żeby cały ten jej koszmar się jak najszybciej skończył i mogła wrócić do domu .
  Na takie tematy nie powinny wypowiadać się osoby, które nie straciły dziecka , mam tu na myśli ciążęwczesną, i nie musiaływ takim trudnym dla nich czasie podejmować tak trudnych decyzji .


  Tak więc , kłania się czytanie ze zrozumieniem drodzy Państwo

 • ~Longina b 2020-11-17
  19:13:55

  11 14

  Mam pytanie,czy pochówek będzie katolicki.Płó nie był ochrzczony,co w takim przypadku?

 • ~Mad# 2020-11-17
  19:24:36

  22 13

  ~Benett jak czytam co tu napłodziłeś to stwierdzam, że nie pozostaje ci nic innego jak wsadzić łeb do klopa i pier****** się deklem. Płód nie jest dzieckiem..... ahahaha dobre dobre. Może ty w łonie matki byłeś świnią, bo ja byłem dzieckiem :)))

 • ~ka22 2020-11-17
  19:32:20

  12 19

  Longina, daj spokój, pogrzeb nie musi być katolicki. A na marginesie, z osobistego doświadczenia wiem, że księża odmawiają katolickiego pogrzebu dzieciom martwo urodzonym

 • ~Piotr Czaja 2020-11-17
  20:16:54

  14 5

  Pani Longino-Ewangelia"Zbawiciel z miłością i czułością bierze dzieci na na kolana które nie były /ochrzszone/i mówi,że do takich jak one należy Królestwo Boże.Dzieci zmarłe w trakcie porodu lub martwo urodzone zostają uwolnione od grzechu pierworodnego za pomocą "pragnienia chrztu"zawartego w akcie wiary Kościoła.To czy ksiądz będzie uczestniczył w pochówku lub nie obciąży tylko jego sumienie i odpowie za to przed Bogiem.

 • ~ 2020-11-17
  20:36:39

  13 17

  @mad

  Pomijam kulture wypowiedzi, swiadczy o rodzinie w ktorej sie wychowales, szkole ktora skonczyles i byc moze parafii do ktorej nalezysz. Przejdzmy do rzeczy.

  Plod nie jest czlowiekiem, tak jak jablko nie jest jablonia. Proste. Jesli ktos zakazalby wycinania jabloni, bo sa rzadkie z jakiegos powodu albo chorja na cos, to nie znaczy, ze ty nie mozesz jesc jablek z tych jabloni, bo te jablka to nie sa jablonie. Proste? - proste. Nikt nie domaga sie dla jablek takich samych praw jak dla jabloni, mimo, ze POD PEWNYMI WARUNKAMI moga sie one stac jabloniami. Tak samo plod - pod pewnymi warunkami moze sie stac czlowiekiem. Ale nie musi. Jez zje jablko - nie bedzie jabloni. Czlowiek przerwie ciaze, nie urodzi sie dziecko.
  Czlowiekiem sie STAJESZ, etapami uzyskujesz coraz wiecej cech czlowieka i dlatego aborcja jest dozwolona do ktoregos tygodnia - wtedy, kiedy nie masz rozwinietego ukladu nerwowego i nic nie czujesz.
  Jesli ty stawiasz teze, ze jako plod jestes czlowiekiem i naleza ci sie prawa takie jak ludziom to ja stawiam teze, ze pieciolatkom powinno sie wyplacac emeryture!!! oszczedzmy mu znoj zycia zawodowego.

  Tyle w temacie. (by the way slynny film "niemy krzyk" byl oszustwem z punktu widzenia nauki - plody w tym wieku NIE ODCZUWAJA BOLU - moge podrzucic linki do konkretnych zrodel naukowych.

 • ~Franek7 2020-11-17
  20:56:53

  11 20

  Tak wygląda świat według PiS. Dyrektor szpitala z nadania PiS zgłosił ten poroniony ( nomen omen ) pomysł. Radni z nadania PiS go przegłosują a na koniec przyjdzie ksiądz ( zwolennik PiS) pokropi i skasuje swoją dolę. Dobrze wyczytałem, że te pochówki odbywać się będą nawet wbrew woli rodziców?

 • ~Franek7 2020-11-17
  21:01:26

  15 17

  O walce o prawa dzieci wykorzystanych przez księży nie słychać narazie. Póki co największa walka trwa o prawa płodów.

 • ~Longina b 2020-11-17
  21:23:50

  16 8

  Panie Franku - zawsze dobrze oceniałam Pana posty.Niestety tym razem pisze Pan nie na temat.Artykuł dotyczy dzieci nie narodzonych lub martwo urodzonych.Nie dotyczy dzieci seksualnie wykorzystywanych.

 • ~Mad# 2020-11-17
  22:30:03

  9 10

  Ojojoj Panie Benett chyba nie odrobił Pan jakiejś lekcji zbyt dokładnie, przytoczę tu fragment pewnego artykułu: „Większość aborcji przeprowadzanych w Polsce jest koło 20 tygodnia ciąży, a nieraz także później.
  Wbrew szeroko rozpowszechnionym opiniom, aborcje eugeniczne są legalne nie do 12 tygodnia ciąży, ale aż do około 24 tygodnia ciąży, a czasami dokonywane są jeszcze później. Ustawa mówi o momencie „kiedy płód uzyska zdolność do samodzielnego życia poza organizmem matki”.
  Ze względu na to, że wady rozwojowe diagnozuje się przeważnie dopiero podczas badań w drugim trymestrze ciąży, większość aborcji eugenicznych to są późne aborcje przeprowadzane koło 20 tygodnia ciąży.
  Opowieści o zarodkach, embrionach czy używana nazwa „aborcja embriopatologiczna” fałszują rzeczywistość – zabija się w Polsce w większości duże dzieci. Śmiercią w bólach jest późna aborcja.
  Proponowanie aborcji po to, aby dziecko uniknęło śmierci w męczarniach jest absurdem między innymi dlatego, że dla dziecka to właśnie aborcja jest śmiercią w bólu.
  „Płód cierpi podczas aborcji? – „Pewnie cierpi. Im jest mniejszy – tym chyba mniej” przyznawał nawet prof. Dębski.
  A prof. Tomasz Dangel objaśnia: „Aborcję w Polsce przeprowadza się przez sztuczne poronienie. Dziecko, które rodzi się w ten sposób przed 24. tygodniem ciąży, ma niedojrzałe płuca i z tego powodu odczuwa duszność, tak długo jak jeszcze żyje, np. kilka godzin. Duszność jest znacznie trudniejsza do wytrzymania niż ból. W ten sposób torturuje się jeńców wojennych w celu uzyskania zeznań (podtapianie). Prawdopodobnie tak właśnie torturowany był ks. Jerzy Popiełuszko. Człowiek, który sam tego nie doświadczył, nie może sobie wyobrazić cierpienia sztucznie poronionego dziecka, które próbuje samo oddychać i się dusi.”

  W ramach aborcji zdarzają się urodzenia żywe. „Rodzi się dziecko i umiera. Przed samym porodem, czasami w jego trakcie albo sporadycznie zaraz po.” – mówił prof. Dębski. „Lub przeżywa, bo lekarz błędnie oszacował wiek ciążowy albo pacjentka wprowadziła go świadomie w błąd, bo bała się, że nie dostanie już zgody na zabieg. Logika nakazuje, że w tym przypadku nie powinno się podłączać dziecka do respiratora… Ale… w praktyce bywa różnie”. Dopowiada jego Żona.
  Procedury wielu szpitali w Polsce mówią, że w przypadku urodzenia w trakcie aborcji żywego dziecka nie należy go ratować tylko czekać aż umrze (Instytut Matki i Dziecka stwierdza: „Po urodzeniu dziecka żywego nie przystępuje się do resuscytacji”, a podobnie postępują inne szpitale). Dla dziecka to są prawdziwe męczarnie – umiera dusząc się.
  Tak działo się choćby w 2016 roku w warszawskim Szpitalu św. Rodziny z 6-miesięcznym Wiktorkiem. Wykonano na nim aborcję ze względu podejrzenie Zespołu Downa. Chłopiec urodził się żywy i został odłożony na półkę. Nikt nie udzielił mu żadnej pomocy. Zanim umarł, przez godzinę przeraźliwie płakał. Świadkowie mówią, że tego krzyku nie zapomną do końca życia.” - ot tak wyglada prawda niestety i ty polemizować ze mną nie będziesz, bo nie masz na to zbyt wielu argumentów.

 • ~ 2020-11-17
  22:32:48

  9 8

  @mad
  docenialbym Twoje przemyslenia a nie kopiuj-wklej z agitki pro life. Ale was nie ucza myslenia. Miej odwage i podaj chociaz zrodlo...

 • ~Mad# 2020-11-17
  22:39:18

  9 9

  Benett ale tam się wypowiadają profesorowie, z których jeśli nie wiesz to jeden był aborcjonistą. Skoro lubisz naukowe podejście do sprawy to ci je podesłałem. To akurat nie ma nic wspólnego z moim światopoglądem, to jest po prostu czysta naukowa prawda. Chyba nie będziesz się z profesorami wykłócał?

 • ~ 2020-11-17
  22:54:38

  6 10

  @Mad
  Dowodzisz, ze boisz sie myslec samodzielnie.
  Powolywanie sie na autorytet "profesorow" jest nieuczciwa sztuczka dyskusyjna (tzw erystyka). Rozumiem, ze nie czujesz sie mocny w temacie, dlatego nie podajesz nawet zrodla swojego plagiatu. Profesor moze byc tak samo uprzedzony jak ksiadz, wazne sa badania naukowe na ktore sie powoluje . Naprawde mecze sie piszac nie na temat pod tym watkiem - chodzilo o co 3 miesieczne pogrzeby plodow. Ale podam ci link do artykulu naukowego "czy plody czuja bol" - mozesz sobie wyrobic zdanie sam . Ty sie podziel zrodlem twojej propagitki. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1440624/

 • ~Mad# 2020-11-17
  23:13:58

  10 9

  Benett zacytowałam, więc jak sam rozumiesz to nie jest mój wywód, więc w tym przypadku nie plagiat. Poza tym co tu dużo dywagować, nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie (tym bardziej Profesorem) więc raczej zamilcz i pozwól mówić faktom. A swoje argumenty o nieodczuwalniu bólu przez płód (dla mnie to jednak dziecko... ale jak wolisz) wsadź między bajki. Pozdrawiam i życzę spokojnej nocy.

 • ~ 2020-11-17
  23:17:35

  9 10

  @Mad - wiec czyj? podaj zrodlo i tyle - stan w prawdzie, czy badz uczciwy po prostu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 78