zamknij

Wiadomości

Ministerstwo Kultury chce kupić budynek szkoły muzycznej. Co to oznacza dla miasta?

2013-12-02, Autor: ww
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi zaawansowane negocjacje ze Zgromadzeniem Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza z Mikołowa w sprawie zakupu budynku Państwowej Szkoły Muzycznej.

Reklama

Mało kto o tym wie, że zmodernizowany w latach 2001-2003 budynek dawnego szpitala należy do zgromadzenia zakonnego. Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków zależało, aby roku 80-lecia uregulować sprawy własnościowe budynku. W końcu Ministerstwo Kultury zgodziło się wyłożyć pieniądze na zakup obiektu. - Sfinalizowanie zakupu do końca bieżącego roku jest mało realne, ale negocjacje są daleko zaawansowane. Prócz ustalenia ostatecznej kwoty transakcji, siostry Boromeuszki muszą jeszcze uzyskać zgodę Stolicy Apostolskiej na sprzedaż nieruchomości - mówi Łukasz Kłosek - dyrektor biura poselskiego posła Marka Krząkały, który na prośbę dyrekcji szkoły pilotuje sprawę.

Szczegółów negocjacji, a przede wszystkim kwoty zakupu ministerstwo nie chce na razie zdradzić. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że szkoła może zostać sprzedana za ok. 20 milionów złotych.

Z ewentualnego zakupu szkoły przez skarb państwa już cieszą się w rybnickim magistracie. - Przejęcie budynku przez ministerstwo oznaczać będzie zwolnienie szkoły z podatku od nieruchomości, a przede wszystkim zwrot miastu części nakładów inwestycyjnych. Mówimy tu o kwocie nawet kilku milionów złotych - zapowiada prezydent Rybnika Adam Fudali.


Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~dodo4 2013-12-02
  10:32:25

  17 0

  " zmodernizowany w latach 2001-2003 budynek dawnego szpitala"-tylko dlaczego wtedy za modernizację płacilo miasto a nie zakon.Teraz powinno to być odliczone.(ale pewnie nie będzie).

 • ~superelektro 2013-12-02
  10:44:03

  7 0

  Jak znam życie to na 100% nie będzie. Zakony nie są od tego żeby cokolwiek oddawać jeżeli już raz wpadło to w łapki sutannowych. Chyba że o czymś nie wiem i ktoś o takim zwrocie słyszał. Ja nie słyszałem.

 • ~zbig67 2013-12-02
  11:30:37

  6 0

  i tu się rodzą pytania: kto za te wszystkie lata płacił podatek od nieruchomości? kto wyłożył kasę na remont jeśli budynek był własnością sióstr miłosierdzia? jak widać miasto wyłożyło kasę z naszych podatków.

 • ~spirit-of-the-town 2013-12-02
  22:50:30

  2 0

  Podobno siostry boromeuszki ślubują całkowite oddanie się Bogu, a ten z tego co wiem gani wszelkie bogactwo. Jak więc tutaj przyjąć te skromne 20 milionów? Pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2482