zamknij

Wiadomości

Fajnie, że mamy deptak. Ale ta rynna na środku...

2014-09-23, Autor: ww, bf
Rybniczanie, a zwłaszcza handlowcy z ulic Sobieskiego i Powstańców cieszą się, że budowa deptaka dobiega końca. Przechadzających się nowym traktem szokuje jednak głęboka na kilkanaście centymetrów rynna i to usytuowana na samym środku ulicy. Zdaniem mieszkańców, rów psuje efekt inwestycji za 11 milionów złotych. Co ciekawe, ten element deptaka nie podoba się nawet samemu prezydentowi Rybnika.

Reklama

Podobnych rynien na próżno szukać na deptakach w innych miastach, na przykład na ulicy Mariackiej w Katowicach czy na ulicy w Bohuminie w Czechach. Wgłębienie na środku ulic Powstańców i Sobieskiego dziwi więc rybniczan przechadzających się nowym deptakiem, którego budowa lada moment ma być ukończona.

- Rozumiem, że musiało być zrobione odwodnienie. Ale czy ten rynsztok musi iść samym środkiem drogi? Ciekawe co będzie w zimie gdy przejedzie tędy pług? Obawiam się, że ludzie stąpający po śniegu będą wpadać do tej dziury i wykręcać nogi – dzieli się z nami swoimi spostrzeżeniami jeden z mieszkańców.

Co ciekawe, rynna nie przypadła do gustu nawet samemu prezydentowi Rybnika. - Rzeczywiście, to rozwiązanie nie wzbudza we mnie szczególnego zachwytu. Jednak z przyczyn technologicznych rynna jest nieodzowna. A to dlatego, że występuje tu duży spad drogi i znajdujące się obok sklepy były często zalewane. Po ostatnich opadach takich przypadek nie miał już miejsca, czyli sytuacja została opanowana. Trudno było wymyślić tutaj coś innego. Instalacja podziemna nie zdałaby egzaminu – ocenia prezydent Rybnika Adam Fudali.

Krzysztof Jaroch - naczelnik Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika dopowiada, że takie a nie inne usytuowanie rynny odprowadzającej wodę wynika z ukształtowania nawierzchni. - A ukształtowanie nawierzchni jest wynikiem analizy sprawności odprowadzania wód deszczowych z deptaka. Jej rozmiar wynika z obliczeń projektowych – stwierdza naczelnik Jaroch.

- Rynna na środku ulicy „broniłaby się” w sytuacji, jeśli pełniłaby funkcję komunikacyjną, na przykład oddzielałaby ruch pieszych od ruchu samochodów. Jeśli jednak jej rola sprowadza się do odwodnienia nawierzchni, to estetykę tego rozwiązania uważam za dyskusyjną – ocenia rybniczanin Łukasz Pomykoł, urbanista i właściciel firmy projektowej.

A co Wy sądzicie o sprawie? Czy usytuowana na środku rynna ma wpływ na funkcjonalność i estetykę deptaka?

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~ 2014-09-23 09:08:47

  Rynna na środku? Spoko, takową widziałem np. w Veronie, Trieście i paru innych miejscach. Fakt - nie rzucało się to tak w oczy...

  31 0
 • ~Rybnik_2014 2014-09-23 09:16:19

  Ciekawie będzie wyglądał też przemarsz poczt sztandarowych z rynku do bazyliki: albo lewą/prawą stroną, albo w dwóch kolumnach.

  19 0
 • ~THE Bill 2014-09-23 09:27:56

  A wg jakich wyliczeń usytuowano studzienki? Przy tak dużym spadzie jej predkość będzie duża, a przy kilku listkach i gałązkach istniejące studzienki będą niewydajne. Jedna studzienka na 300 metrów to za mało. Przy aktualnych ulewach. Powinno ich być dużo dużo więcej.

  25 0
 • ~Robin Tell 2014-09-23 09:28:01

  Pan prezydent jest za a nawet przeciw tej rynnie (rynsztokowi). Jedno jest pewne, ten rynsztok jest jednym z elementów cofających Rybnik w kierunku Średniowiecza lub niektórych miast w Etiopii.

  23 0
 • ~KSnake 2014-09-23 09:43:08

  Rynna, rynsztok, pal sześć. Taki element nie powinien dziwić, choć mogła być ukryta pod powierzchnią. ALE TE ŁAWKI, KTÓRE MONTUJĄ!? Żart architekta?

  67 0
 • ~agulec 2014-09-23 09:44:32

  Nie tylko ta rynna ale cały deptak jest paskudny! co kawałek inny wzór ułożony ,nie ma zachowanej asymetrii,jednym słowem BADZIEWIE  47 0
 • ~Szalony Wariat 2014-09-23 10:21:50

  problem z tym środkiem jest taki, że kostki już wylatują i leżą gdzie kolwiek, zimą będzie tam naprawdę niebezpiecznie przez śnieg, grupa indwalidów na wózkach lub mocno przywiązana do kul - ba nawet starsi ludzie o lasce, nie przejdą łatwo z jednej strony na drugą bo nie trudno aby tacy się tam przewrócili, pomysł nawet nie głupi bo ładnie to wygląda ale Z DALSZA, wykonanie pozostawia wiele do życzenia...

  31 0
 • ~aneta1936 2014-09-23 10:23:04

  Mam wrażenie,że ta "rynna" przysporzy wiele pracy chirurgom i ortopedom w sezonie jesienno-zimowym.Czy projektant,który skasował za to na pewno niemałe pieniądze, nie wpadł na pomysł,żeby np. przykryć to wgłębienie metalowymi kratkami lub innymi elementami zabezpieczającymi? W innych miastach takie odwodnienia są w ten sposób zabezpieczane,a jednocześnie stanowią element dekoracyjny.
  11 mln złotych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  42 0
 • ~ 2014-09-23 11:45:01

  Jeszcze te szpetne,chamskie reklamy,transparenty z ulic niech znikną i będzie dobrze!!W większkości krajów jest zakaz wieszania takich reklam tylko jak zwykle w PL mozna!

  21 0
 • ~gerhard.xqwd 2014-09-23 11:48:00

  Inwestycja za 11 mln bez przewidzianego odwodnienia? A można estetyczne i dyskretne odwodnienia liniowe porobić, kanalizację porządną puścić z kaskadami coby woda nie pędziła nie wiadomo jak i tyle. A mówienie że projektant zawalił? A kto to klepnął, kto przyjął taki projekt i takie rozwiązania? :) Projektant chce zrobić swoje i zgarnąć kasę, ale to urzędnicy zatwierdzają i to tam należy szukać winnych idiotycznych pomysłów. ;]

  21 0
 • ~rodzyn 2014-09-23 11:58:28

  Na przebieg odwodnienia zapewne miał wpływ pomysł utworzenia ogródków i kwietników przy kamienicach. Cieżko by się siedziało przy stole kawiarni z rynną pod stołem. Szczególnie w deszczu.

  11 0
 • ~bandinho 2014-09-23 12:05:49

  Może puszczą jakąś gondolę środkiem?
  Fajnie będzie patrzeć na ludzi którzy chcąc w czasie deszczu przejść z jednej strony deptaka na drugą będą skakać nad rzeką.

  21 0
 • ~miastowy 2014-09-23 12:07:15

  Rozmowa przed inwestycją...na kiedy projekt ? - na szybko w sumie na wczoraj... najlepiej najtaniej. Projekt, drodzy moi, kosztuje od 2 - 5 % inwestycji. Tak przeważnie. Zawsze można zaoszczędzić ten 1 % i zlecić projekt znajomemu zamiast firmie która specjalizuje się w tego obiektach. Efekt taki, że tor żużlowy za wąski, deptak szpetny, a park rozkradziony bo ktoś nie przemyślał monitoringu i płota. Wkurza mnie takie zarządzanie. Nikt nie pyta o zdanie specjalistów. Projekty opiniują politycy. Efekt taki, że kupa forsy wydana, a efekt nie oszałamiający. Przyczyna, wybory wygrywa ten co najgłośniej krzyczy, a nie ten który ma najwięcej do powiedzenia. Koncepcje deptaka odwalono byle jak na kolanie i nikt nie zastanawiał się nad nawierzchnią. Po co ? jak ważniejsze jest durne nazywanie placów i wklejanie do "wizki" ludzi na krzesłach. Przyszedł termin realizacji i projekt drogowy zrobiono na szybciora. Efekt.. wychodzi na to ,że zamiast wizualizacji należało skupić się na projekcie drogowym, bo wiadomo że z wizji architekta nic nie powstanie, a po czymś trzeba chodzić. Tak jak pisał ~gerhard.xqwd można było wszystko zrobić w kanale pod ulicą z kaskadami i odwodnienie liniowe (nawet poprzecznie ). Ostatecznie koryto ale w kolorze kostki, aby aż tak się nie wyróżniało.

  32 0
 • ~Tomek_81 2014-09-23 12:10:46

  Problemem nie jest rynna tylko jej skandaliczne wykonanie - wypada z niej kostka zanim budowa została oficjancie zakończona. Powtórka z Placu Wolności

  30 0
 • ~Mark44 2014-09-23 12:45:30

  aj tam aj tam no i co, że Rynsztok ? ale za to jaki nowoczesny ;), mamy element "starego miasta" w centrum, zawsze przyjezdnym powiecie , że to ze sredniowiecza... pamiątka . ;)

  17 0
 • ~niuti 2014-09-23 13:14:17

  się czepiacie ....nasz włodarz chciał nawiązać do tradycji średniowiecznego miasta....proponuję, aby mieszkańcy kamienic z okien wiadrami lali do rynsztoku a sklepikarze dolewali swoje.
  Po wyborach się naprawi...na wiosnę, jak się zrobi lodowisko. Teraz igrzysk nam trzeba :)

  20 0
 • ~verhogen 2014-09-23 14:54:09

  Chciałbym wyrazić swoją opinię na temat deptaku. Przy dzisiejszej technologii w budownictwie wykonanie w ten sposób deptaku za tak dużą kwotę jest skandaliczne. Po pierwsze jakość! Przechadzałem się i jakość kostki jak również jej ułożenie jest tragiczna, kostki wylatują, są dziury, fugi nie trzymają. Po drugie usytuowanie odwodnienia na środku deptaku jest nieporozumieniem, cały brud i śmieci będą się zbierały na środku deptaku po każdej ulewie. Estetyka będzie tragiczna. Można było spokojnie wykonać odwodnienie typu podziemnego lub po stronach zewnętrznych deptaku a żeby nie zalewało sklepów zwiększyć liczbę studzienek i po sprawie. Ostatnia sprawa kolorystyka kostki! Oczywiście jest to rzecz gustu ale jak się ma szary deptak do kolorowych kamienic czy nie lepiej było wykonać go w odcieniach brązu. Ale to jak mówię rzecz gustu. Jeszcze jedna sprawa próg zwalniający na skrzyżowaniu Sobieskiego i Powstańców, po co? Są światła!!! Kasa wyrzucona w błoto i spowolnienie ruchu w newralgicznym miejscu, korki będą jeszcze większe.
  Nie jestem malkontentem ani przeciwnikiem inwestycji w mieście, gratuluję budowy nowej Rudy i Parku tematycznego - fantastyczne inwestycje połączone z jakością wykonania natomiast deptak - tragiczny!

  31 0
 • ~ogloszenie2 2014-09-23 14:57:36

  Kostka brukowa wypada bo nie została osadzona na cemencie! Mam nadzieję , że tego nie odbiorą. Skrzyżowanie Powstańców z Łony wygląda paskudnie a jadąc samochodem można sobie zęby wybić i zniszczyc zawieszenie , nawet nie ma odblasków w którym miejscu się zaczyna próg ... Mam tylko nadzieję że te fontanny wyjdą ...

  29 0
 • ~verhogen 2014-09-23 15:07:13

  Do Damian Podeszwa!
  Oczywiście, ma Pan rację co do Verony tylko różnica jest w tym, że cały deptak wykonany jest z płyt marmurowych i rynna jest płytsza a u nas rynna jest wykonana z małych ciemnych kostek i wygląda źle.

  19 0
 • ~ 2014-09-23 15:28:27

  Sama ta rynna nie była by zła i nawet nic by nie przeszkadzała gdyby nie była taka jakaś krzywa i powywijana po dziadowsku to jest jakoś zrobione i zaprojektowane

  7 0
 • ~marekm71 2014-09-23 17:33:15

  Teraz mieszkańcy, mogą wylewać z okien wszelkie nieczystości na drogę jak za średniowiecza, nie wiem po co Fudali kazał robić kanalizację i przymuszał wszystkich na siłę do przyłączenia się, jak później kazał taki rynsztok zrobić w centrum miasta.

  16 0
 • ~jurempus 2014-09-23 18:33:01

  hehe a na rynku wykopać dziure i niech te ślywy tam wszystko spływaja a co miesiąc będzie przyjeżdząć beczka wypompowywać i miasto gynał jak za średniowiecza

  16 0
 • ~Rybnik2015 2014-09-23 21:36:50

  Dziękuje.!
  Zaskakujące tłumaczenie Panów z UM wpływu nachylenia, opadu na zastosowanie odwodnienia. Przed akceptacją projektu należało pojechać do górskich miejscowości w Austrii,Włoszech lub do hurtowni wod-kan i zobaczyć nowoczesne rozwiązania odwodnień. Moja propozycja to publiczny odbiór deptaka - Miasto ogłasza że w dniu ... odbędzie sie odbiór wtedy każdy zainteresowany będzie mógł wnieść uwagi do protokołu zdawczo-odbiorczego. Można by wówczas zobaczyć projekt wykonawczy a nie tylko wizualizacje.

  10 0
 • ~Anty 2014-09-23 22:12:55

  A ja się pytam kto pozwolił na takie marnotrawstwo moich podatków. I gdzie jest Arteks co wchodzi AFie w .. bez mydła

  9 0
 • ~Teddy 2014-09-23 22:25:14

  Jak zwykle w Rybniku. Prezydent z zerową wyobraźnią przestrzenną zatwierdza projekt zaprzyjaźnionej Top-Projekt czy jak jej tam, za 11 mln zł i po raz kolejny wychodzi totalne g...., wykonane przez wątpliwego wykonawcę. Potem rżnie głupa, ze mu się nie podoba. A przepraszam, ktoś mu nie przedstawił szczegółów, czy nie wiedział co mu mówią? Jak ktoś chce zobaczyć idealny deptak, nb. wyłożony przez rybnicką firmę to zapraszam do Gliwic na ulice chociażby Dolnych Wałów, gdzie odwodnienia prawie nie widać i jakoś nikt nie wpadł na durny pomysł łączenia kostek granitowych z bazaltowymi w bliżej nieokreślone formy graficzne. I nie trzeba wizjonerstwa, żeby wyobrazić sobie co będzie jak woda w rynnie w zimie zamarznie. Może pierwszy wypróbuje takie sporty ekstremalne Pan Fudali?

  17 0
 • ~Arteks 2014-09-24 10:45:08

  Rybnickie Śródmieście jest specyficznie położone i przy tak dużych różnicach wzniesień między Bazyliką a Rynkiem faktycznie coś takiego jak rowek jest konieczne. Spotkałem takie rozwiązania w różnych miastach czy kurortach przy czym... ten rowek nie powinien się aż tak wyróżniać, a jego kolorystyka niestety tak "rzuca się w oczy" jakby to była najważniejsza rzecz w deptaku. Niedawno widziałem taki rowek w Krynicy który był zrobiony z takich samych kolorystycznie płytek jak reszta. Wyglądało to o niebo lepiej. Cały nasz deptak psują te małe czarne granitowe kostki. Owszem, efekt połączenia jasnego z ciemnym jest fajny, szczególnie jak się idzie z góry w dół ale przecież można to było osiągnąć ciemniejszymi płytkami (inny odcień). Ciekawy jestem czy Fudali wyciągnie wnioski z tego i osoba która dopuściła ten "rynsztok" poniesie za to jakieś konsekwencje - np. odsunięcie od decyzyjności w przypadku kolejnych różnych inwestycji? W Rybniku powinien być powołany architekt miejski/miejski esteta który pilnowałby nie tylko nowych inwestycji ale także zajmowałby się estetyzacją miasta. Dzięki niemu nie byłoby np. tych koszmarnie szpetnych pomarańczowych "klat więziennych" na targowisku które zupełnie zacieniają efekt jego modernizacji. @teddy - za Makosza było identycznie... Popatrz jak zapierniczono na lata remont Rynku w którym w ogóle nie wydzielono strefy dla samochodów przez co od lat stoją gdziekolwiek, także na płycie Rynku. No i jak brzydkie płytki użyto przy budynkach?!

  0 10
 • ~miastowy 2014-09-24 13:13:42

  Podejrzewam, że projektant i urzędnik mają teraz "ciepło". Winą jednak obarczam zlecającego inwestycje, bo takie rzeczy ustala się jako główna rzecz. Deptak ma pełnić funkcje estetyczną miasta, a nie pełni. To że jest lepiej niż było to nie znaczy, że jest dobrze. Inną spraw ą jest zmiana nawierzchni z granitu na beton. Jeżeli robimy takie inwestycje, to nie można oszczędzać na czymś co będzie główną atrakcją. Jeżeli brakuje kasy to poczekać jeszcze rok..... no tak ...ale wybory.

  6 0
 • ~luxveritatis 2014-09-24 14:01:24

  Arteks czy to jest ta atrakcja subregionu o której pisałeś??? Do której będą turyści przyjeżdżać i podziwiać??

  12 0
 • ~ 2014-09-24 16:11:29

  Rynsztok jak w wiktoriańskim Londynie, gratuluję.

  8 0
 • ~antyfudali 2014-09-24 16:58:11

  Uuuu,czyżby kolega Arteks zdanie zmieniał? Przecież miał być salon regionu,tłumy ludzi itp, a teraz w ramach poparcia prezydenta,krytykuje rynsztok? No co za czasy ...

  8 0
 • ~Adaśko 2014-09-24 17:53:39

  Betonowa wieś,a gdzie choc trochę zieleni.Koło Bazyliki tyle drzew i zieleni zostało wyciętych.Dajcie sobie spokój z waszymi projektami.

  11 0
 • ~Arteks 2014-09-24 22:13:56

  @anty.fudali - nie, to świadczy że ja mam zawsze swoje niezależne zdanie i raczej to zaprzecza opinii że jestem "klakierem" AF albo pracownikiem UM (co mnie nawet czasami bawi). To będzie salon regionu bo pokażcie mi inne miejsce w naszym subregionie które byłoby po tak bogatej modernizacji, a z drugiej strony możnaby się tam poczuć jak w mieście? Rynsztok mógł być wykonany z innego koloru tej samej kostki lub płytek - byłoby idealnie, a tak jest tylko dobrze ale rynsztok jest tylko jednym z elementów całości. @luxveritatis - będzie tu przyjeżdżać region, bo alternatywy nie ma. To że można było to zrobić lepiej nie zaprzecza temu, że materiał jaki tu użyto jest szlachetny, a jak się patrzy z górny na dół to deptak wygląda fantastycznie. Poza tym jak to niektórzy na tym forum mawiali bruk to nie wszystko - i mieli rację. Całość dopełni rewelacyjny park który będzie atrakcyjny nawet nocą, świetlna, grająca fontanna, zupełnie nowy plac, kapitalne oświetlenie bazyliki, mała architektura, specjalnie wyróżnione place, zmodernizowany pl. Kościelny, a przede wszystkim znani z pomysłowości rybniccy artyści, właściciele knajp. Tak, to będzie najlepsze miejsce na mapie naszego regionu aby wpaść tu nie tylko na zakupy ale także w każdy weekend. Jeśli park przy Nacynie zrobił taką furorę mimo że leży trochę na uboczu Śródmieścia - to co dopiero jedyny miejski deptak w okolicy który będzie taką samą mekką dla naszych sąsiadów jak Focus, kampus, TZR, Rynek czy Plaza. :)))

  0 8
 • ~Arteks 2014-09-24 22:21:16

  @42topson - jeśli przyprowadziłeś się gdzieś ze wsi do Rybnika to z pewnością musi ci brakować wiejskich zapachów, ciszy, pól, łąk i muczenia krów. Ale nawet tacy wieśniacy jak ty powinni jednak zauważyć, że w Rybniku drzew jest więcej niż ludzi, a z każdego miejsca naszego miasta dojście do jakiegoś skweru, parku czy lasu zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Niedawno czytałem że Skandynawowie uważają te miasta do życia za idealne w których dojście do najbliższego terenu zielonego zajmuje nie więcej niż 15 minut od miejsca zamieszkania. Sądzę że Rybnik też spełniłby ten warunek :)))

  0 7
 • ~Kurz 2014-09-28 00:29:46


  Ja myślałem,
  Że ten deptak nowy,
  Będzie taki jakiś
  Bardziej kolorowy.

  Tymczasem, gdy patrzę
  Nań dziś z każdej strony,
  Stwierdzam, że jest on:
  N i e d o p i e s z c z o n y.

  2 0
 • ~wagon 2014-10-17 09:43:51

  Nie wypowiadam się na ten temat nic a nic w tym mieście nie jest w konsultacji z mieszkańcami i tak włodarze robią po swojemu kasa za całość z garnięta po taniemu zbudować rynsztok i pasuje bo co by to było jak by normalna kanalizacja nie wyrobiła kosteczki popłyną i tak popłyną jak przyjdzie ulewa 2 dniowa to dopiero wyjdzie szydło

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 231