zamknij

Wiadomości

Dzisiaj akcja policji. Kogo kontrolują?

2021-01-22, Autor: bf, źródło: KMP Rybnik

Dzisiaj (22 stycznia) policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pn. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Głównym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, ale mundurowi będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Reklama

Jak tłumaczy rybnicka policja, genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motorowerzystów– tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

- Działania „NURD” wpisują się w szereg zadań realizowanych przez policję na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadzorem objęte zostały miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych. Policyjna akcja rozpoczęła się punktualnie o godz. 6.00 i będzie trwała do godz. 22.00 – mówi asp. Bogusława Kobeszko, rzecznik rybnickiej policji.

W 2019 roku na Śląsku odnotowano 796 wypadków drogowych z udziałem pieszych. W 2020 roku wypadków był zauważalnie mniej - odnotowano 690 takich zdarzeń. Jednak pomimo mniejszej liczby wypadków, zginęło w nich więcej pieszych - aż 67 (w 2019 roku zginęło 60 pieszych). Trzeba więc pamiętać, że zagrożenie wypadkami ciągle jest realne.

- Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża – dodaje rybnicka policjantka.

Mundurowi apelują także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Adam Nowak 2021-01-22 10:08:18

  Super! A w lipcu będzie akcja narciarz i będą kontrolować narciarzy. Czyli nic nie będą robić.

  55 9
 • ~Jan R. 2021-01-22 10:29:15

  Mój apel do pieszych i rowerzystów brzmi następująco: piesi i rowerzyści nikt lepiej nie zadba o wasze bezpieczeństwo niż wy sami.

  66 7
 • ~Morin 2021-01-22 10:41:41

  Podsumowując: Dzisiaj będziemy karać was drodzy mieszkańcy tego kraju mandatami pod pretekstem bezpieczeństwa. Robimy to codziennie ale dzisiaj mamy fajny pretekst. Dzięki tej akcji uszczuplimy wasze portfele, gdyby nowe podatki was jeszcze dobrze nie dobiły.

  43 17
 • ~truman20 2021-01-22 15:48:49

  Nie róbcie się Arteksem, bo to gańba trochę jak na portal informacyjny Rybnika. Czytając artykuł mam wrażenie, że za całe zło na przejściach winicie tylko i wyłącznie pojazdy. Chcecie chronić pieszych a gdzie Art 13 i 14 prawa o ruchu drogowym?

  12 3
 • ~Arteks 2021-01-22 18:49:59

  Muszę pochwalić rybnicką policję za coś co zauważam od czasu dofinansowania przez miasto zakupu policyjnych pojazdów nieoznakowanych. A mianowicie za grasujący po centrum miasta od dłuższego czasu patrol wyłapujący wariatów drogowych. Widziałem interwencje już kilka razy na Reymonta, Miejskiej, Dworku, Kotucza. To nie jest przypadek - być może patrol ten działa codziennie i dobrze! :D. Policja wreszcie przestała patrolować tylko wylotówki, zaczęła także zajmować się Śródmieściem. @truman20 - oj tam oj tam... Krajowa Rada Bezepieczeństwa Ruchu Drogowego też uważa tak jak "Arteksy", że należy zmienić kodeks drogowy i bardziej chronić pieszych. Zresztą wielu polityków też. Gotowe przepisy leżą już w parlamencie. Prawdopodobnie tylko covid spowodował, że nie zostały wprowadzone w zeszłym roku. Liczę, że nastąpi to już w tym roku. Wszystkie dobre i sprawdzone trendy zachodnioeuropejskie dotrą prędzej czy później do Polski. Przekonasz się. :)

  3 11
 • ~Azaharix 2021-01-22 19:43:15

  @Arteks To że patrolują śródmieście to faktycznie zmiana na plus bo czasem można odnieść wrażenie że najniebezpieczniejsza droga w Rybniku to ta koło lotniska, bo tam Policja była stałym gościem. Ale mam do Ciebie pytanie odnośnie pieszych. Jakie według twojego zdania konsekwencje powinien ponieść pieszy który złamał przepisy (np wbiegając na jezdnie wprost pod samochód, albo np gdy wszedł pod koła zza przeszkody) i został potrącony?

  6 3
 • ~truman20 2021-01-22 20:19:58

  ~Arteks - już to pisałem wielokrotnie - jeśli aktualny rząd wprowadzi te przepisy, to uznam go za najbardziej nienormalny rząd w historii PL. Bez żadnego dostosowania, bez przygotowania infrastruktury drogowej, bez wcześniejszych akcji edukacyjnych, to w Polsce wprowadzenie pierwszeństwa pieszego przed wejściem na przejście jest wysoce ryzykowne. Jeśli chodzi o ściąganie zachodnich przepisów, to akurat ściąganie tylko populistycznych elementów jest trochę jak ściąganie w szkole na sprawdzianie od kolegi - niby ściągasz, ale do końca nie wiesz co i czy dobrze zrobisz, byle coś napiszesz żeby nikt się nie kapnął, że nic nie robisz.

  8 3
 • ~Arteks 2021-01-22 20:39:52

  @truman20 - wiem, że już to wiele razy pisałeś ale akcje edukacyjne nic nie dają, a statystyki policyjne pokazują, że Polska jest jednym z najbardziej niebezpiecznych dla pieszych krajów Europy. Trzeba sięgnąć po pomysły które w innych krajach spowodowały drastyczny spadek wypadków z udziałem pieszych na przejściach dla pieszych. Jeśli ściągnęliśmy z zachodu wzorce inżynieryjne typu: ronda, sygnalizację świetlną na skrzyżowaniach, progi zwalniające, autostrady czy skrzyżowania bezkolizyjne - dlaczego sprzeciwiasz się sciąganiu zasad chroniących pieszych? @azaharix - ja nie jestem od wymyślania konsekwencji. Od tego są twórcy kodeksów i ustanawiający prawo.

  3 9
 • ~Azaharix 2021-01-22 21:01:03

  @truman20 Spokojnie, jeśli to wprowadzą to sami się dojadą. Przykładowo jak np wypełnione autobusy z ludźmi bez zapiętych pasów będą awaryjnie hamować przed przejściem bo ludzie już całkiem na nic nie będą zwracać uwagi. Nawet jak wprowadzą wyjątki to pewnie będzie dużo potrąceń a potrąceni się będą tłumaczyć że przecież w TV mówili że teraz oni mają zawsze pierwszeństwo, bo kto by tam doczytywał do końca przepisy.
  @Arteks: Zawsze tyle masz do powiedzenia, a teraz taka wymijająca odpowiedź. Zawiodłem się.

  5 1
 • ~Arteks 2021-01-22 21:08:23

  @Azaharix - w zachodnich miastach jest więcej autobusów niż u nas bo transport publiczny jest sprawniejszy i jeździ w większych częstotliwościach, a prawie we wszystkich miastach wielkości Rybnika są tramwaje które jeszcze trudniej zatrzymać. Czy ktoś postuluje aby wróciły stare przepisy??? Śmiać mi się kiedyś chciało jak jakiś infantylny kierowca napisał, że przecież nie da się zahamować auta od razu. To prawda. Widocznie na zachodzie auta mają lepsze hamulce lub... kierowcy jeżdżą tam dopasowując się do ograniczeń prędkości i warunków pogodowych. U nas tego nie ma, a o tragicznych efektach słyszymy codziennie. I nie chodzi tylko o pieszych bo przecież kierowcy rozwalają się na drzewach, wpadają do stawów i rzek, uderzają w domy, czy zderzają się z innymi pojazdami...

  3 8
 • ~Azaharix 2021-01-22 21:38:36

  @Arteks A Ty potrafisz zahamować w miejscu? Jeśli tak to za taki patent wiele firm by zapłaciło Ci grube pieniądze. Zgodzisz się że najbezpieczniejsze kolizyjne przejścia dla pieszych są te które są ze światłami? Zauważ że korzystając z nich pieszy naciska przycisk, czeka chwilę, kierowcy dostają żółte światło, potem czerwone i dopiero po chwili pieszy dostaje zielone światło. Po co to jest tak zrobione? Właśnie dlatego żeby kierowców nie zmuszać do awaryjnego hamowania i tym samym do niebezpiecznych sytuacji. Można by to jakoś sensowniej rozwiązać np: pieszy podchodzi do krawędzi jezdni, wyciąga rękę i czeka te kilka-kilkanaście sekund aż wszyscy wyhamują. Ale wtedy też by było sprawiedliwie że jeśli tych obowiązków nie dopełni, to ponosi winę za zdarzenie i płaci kierowcy za lawetę, naprawę w ASO, czy samochód zastępczy.

  6 1
 • ~truman20 2021-01-22 22:51:51

  ~Arteks - "ale akcje edukacyjne nic nie dają" - o jakich akcjach mówisz? Jeśli o akcjach edukacyjnych dla pieszych, to oczywiście, że nic nie dają, bo ich zwyczajnie nie ma. Ciągle tylko nagonka na kierowców a pieszym ciągłe wmawianie, że mają pierwszeństwo (czego idealnym przykładem jest np. powyższy artykuł). Skoro pojazd jest gościem na chodniku, to pieszy ma być gościem na jezdni i jest sprawiedliwie i bezpiecznie.

  5 1
 • ~truman20 2021-01-23 07:42:13

  ~Azaharix - "wyciąga rękę i czeka" - ale po co robić gimnastyki? Idzie ktoś z zakupami to jak ma podnieść rękę jak ma obie zajęte? Idzie kobieta z dzieckiem za rękę a drugą pcha wózek, puści dziecko to wbiegnie na jezdnię, puści wózek, to wjedzie pod auto. Aktualne przepisy są bardzo dobre, wystarczy jest przestrzegać!!! Pieszy, który dochodzi do przejścia, ZATRZYMUJE się i rozgląda lewo-prawo-lewo, jest ewidentnie zainteresowany przejściem. Pojazdy się zatrzymują lub przejeżdżają i jak się zatrzymają lub przejadą (dotyczy to WSZYSTKICH pasów jezdni, nie tylko pierwszego, jak to wielu pieszych myśli !!!), to można przejść. Prosty logiczny algorytm. W projekcie nowych przepisów ten algorytm jest już utrudniany, bo pieszy nie ma mieć pierwszeństwa przed tramwajem. I zacznie się zgadywanie ludzi przed czym mają pierwszeństwo a przed czym nie, może przed trolejbusem też? Albo autobusem? A może pociągiem?

  3 0
 • ~Obywatel123 2021-01-23 09:52:05

  Widac jak policja jest bezradna i niestety w takich sytuacjach wyglada słabo. Ta pseudodoradczyni gwiazda prowincjonalnej tv, bez osłony twarzy plującą policjantom podczas swoich wywodów powinna od razu dostać 1000. Tak by było w każdej innej sytuacji gdyby nie było tłumu obok. Po co ten pokaz siły po otwarciu lokalu ? Jeżeli była informacja o planowanym otwarciu trzeba było wcześniej nie dopuścić do otwarcia imprezy, z właścicielami nie rozmawiać na ulicy wśród pseudopaparazzi. Przestrzeganie reżimu sanitarnego bylo widoczne śmiech , oświadczenia ... państwo nie działa. Współczuje szeregowym policjantom.

  2 0
 • ~Dariusz Jankowski 2021-01-23 15:51:27

  Arteks dlaczego ty caly czas porownujesz Polske do zachodu??Gdzie Ty byles i co widziales??W uk pieszy jak dochodzi do przejscia to auta zwalniaja,Zwlaszcza z amber light. Ale tez piesi maja swiadomosc ze auto nie zahamuje w miejscu i nie wchodza bezmyslnie na przejscie.

  2 2
 • ~Arteks 2021-01-23 19:16:44

  @Dariusz Jankowski - i o to właśnie chodzi. Auta zwalniają! A u nas jest taka ul. Budowlanych z dużą ilością 40-ek i kiedy zmieniam pas do skrętu, a za mną jadą auta mniej więcej 9 na 10 przyśpiesza!!! Nie licząc się ani z ograniczeniem prędkości ani ze sporą ilością pasów. Przyśpieszają nawet przed skrzyżowaniem i przed pasami!!! @azaharix - nie, nikt nie może zahamować w miejscu ale czy ty jako kierowca potrafisz zahamować auto przed czerwonym światłem, znakiem "stop" albo znakiem "ustąp pierwszeństwa" czy przejazdem kolejowym? Pewnie tak bo inaczej nie miałbyś prawka. Dlaczego więc tylko w przypadku przejść dla pieszych uważasz, że zatrzymanie się przed nimi jest niemożliwe, wymagałoby jakichś patentów na hamulce itd? Na zachodzie działa to tak jak napisał @Dariusz. Widzisz pieszego zbliżającego się do pasów - hamujesz na wszelki wypadek. Nawet jeśli pieszy się rozmyśli i pójdzie prosto rezygnując z przejścia. No i statystyki są takie, że mają zdecydowanie mniej wypadków, a śmiertelność wśród pieszych jest niska. Dlaczego nie chcesz spróbować jakby to zadziałało w Polsce? Żydzi mówią, że "kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Dlaczego nie uratować ileś istnień ludzkich przez zmianę przepisu? :)

  2 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją TVP Info i abonamentu RTV?
Oddanych głosów: 3138