zamknij

Wiadomości

„Do szkoły ciś na kole”. Ruszyła kolejna edycja akcji Rowerowy Maj

2018-05-08, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Blisko 3 tysiące uczestników z 380 klas 21 rybnickich podstawówek już po raz drugi weźmie udział w ruszającej właśnie ogólnopolskiej akcji Rowerowy Maj.

Reklama

Udział Rybnika w Rowerowym Maju wpisuje się w realizowaną w mieście akcję „Do szkoły ciś na kole”, promującą aktywne dojazdy do szkoły. W jej ramach, od ubiegłego roku, przy większości rybnickich szkół stoją wiaty rowerowe, w których bezpiecznie można pozostawić swoje jednoślady na czas zajęć lekcyjnych.

- Rower to już od dłuższego czasu nie tylko sposób na rekreacyjne spędzanie wolnego czasu, ale przede wszystkim coraz popularniejszy środek transportu w miastach – zauważa prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Rybnik staje się miastem coraz bardziej rowerowym, nie tylko w maju. To cieszy, że młodzi ludzie, a także ich rodzice dostrzegają korzyści, płynące z wykorzystania roweru czy hulajnogi, by szybko, sprawnie, a przede wszystkim zdrowo dotrzeć do szkoły. To przyjemna alternatywa dla oglądania świata zza szyby samochodu. Nikogo nie trzeba też specjalnie przekonywać, jak taka poranna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie dziecka, przekładając się lepsze wyniki w nauce – dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że Rowerowy Maj to kampania promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród uczniów i nauczycieli. Poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków. Od czterech lat koordynatorem, pomysłodawcą i inicjatorem kampanii jest Urząd Miasta Gdańska. Uczestniczy w niej już 30 miast. W Rybniku organizatorem akcji jest tutejszy urząd miasta.

- W tym roku udział w rybnickim Rowerowym Maju biorą uczniowie klas od 4 do 7, a także pracownicy placówek oświatowych. Zarówno starsi jak i najmłodsi podchodzą do tej rowerowej rywalizacji z ogromnym entuzjazmem - mówi Jan Fiałkowski, rybnicki oficer rowerowy. – Warto dodać, że już teraz, wraz z nastaniem wiosny możemy zaobserwować wyraźnie, że pod szkoły podjeżdża mniej samochodów. To zaś z jednej strony przekłada się bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa wokół placówek, z drugiej - kształtuje wśród najmłodszych dobre nawyki transportowe. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki, by kampania nadal tak prężnie się rozwijała.

Akcja Rowerowy Maj potrwa od 7 do 30 maja, a jej zasady zakładają, że każdy, kto w maju dotrze do szkoły w sposób aktywny, to znaczy na rowerze lub na hulajnodze, otrzyma naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są cenne nagrody.

- W ubiegłym roku dochodziło czasem do trochę zabawnych sytuacji: niektórzy rodzice tak przejęli się rywalizacją, że ułatwiali dzieciom zadanie, podwożąc je samochodem pod szkołę i dopiero tam wyciągając z bagażnika rolki czy deskorolkę. Nie do końca o to chodzi w tej akcji, dlatego w tym roku skupiamy się tylko na dojazdach rowerem i hulajnogą – opowiada Tadeusz Bonk, z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rybnika, koordynator szkolny akcji Rowerowy maj. - W akcji biorą udział uczniowie od 4 klasy wzwyż, ponieważ wtedy młodzi ludzie zdobywają kartę rowerową i jako świadomi uczestnicy ruchu drogowego nie mają problemu z bezpiecznym poruszaniem się po drodze – dodaje.

W ubiegłorocznej akcji w Rybniku wzięło udział przeszło 2 tys. aktywnych uczestników, którzy zrealizowali w sumie przeszło 53 tys. dojazdów.

W skali całego miasta, w 21 szkołach, do których w maju uczniowie „ciśli na kole”, frekwencja w skali miasta: 43,62%, w zwycięskiej szkole aż 76,38 procent.

- Nasza szkoła od wielu lat prowadzi zajęcia w klasach sportowych, jednak chcemy szkolić nie tylko sportowców wyczynowych, ale również młodych, aktywnych ludzi, którzy w przyszłości będą mogli wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i uczestniczyć w aktywności fizycznej, jaką jest rower. Uświadamiamy naszym uczniom, że ważna jest droga, a nie tylko sam efekt końcowy. Największy sukces odniesie więc ten, kto będzie jeździł na rowerze nie tylko w maju, ale i w czerwcu czy wrześniu, przenosząc tę zdrową rywalizację do domu, zachęcając do niej całą rodzinę. To będzie prawdziwy zwycięzca – przekonuje Jakub Krakowczyk, koordynator akcji w SP nr 9.

A co o akcji mówią sami jej uczestnicy?

Jakub Czylok, z klasy judo w SP9:
- Dojeżdżam codziennie z Niedobczyc, około 5 kilometrów, bo tak jest szybciej i przede wszystkim zdrowiej, omijam korki, w których często musi stać autobus.

Jakub Skorupa z 7B:
- Lubię jeździć na rowerze, bo można dużo szybciej dostać się do celu, a jazda na rowerze to dla mnie również wypoczynek, który sprawia mi przyjemność.

Jakub Grzesista z 7B:
- Przede wszystkim za rower nie trzeba płacić. W autobusie trzeba płacić za bilet, w samochodzie za benzynę, a rower jest bezpłatny i można szybko dostać się do szkoły...

Więcej informacji na temat Rowerowego Maja znajdziecie TUTAJ.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 18

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2018-05-08
  09:44:52

  32 7

  "- W ubiegłym roku dochodziło czasem do trochę zabawnych sytuacji: niektórzy rodzice tak przejęli się rywalizacją, że ułatwiali dzieciom zadanie, podwożąc je samochodem pod szkołę i dopiero tam wyciągając z bagażnika rolki czy deskorolkę. Nie do końca o to chodzi w tej akcji, dlatego w tym roku skupiamy się tylko na dojazdach rowerem i hulajnogą – opowiada Tadeusz Bonk "- to dlaczego nie zdyskwalifikowano szkoły z wielopola ?

 • ~Natalka616 2018-05-08
  10:03:32

  17 9

  Akcja super, dzieci powinny mieć jak najwięcej ruchu

 • ~MaciejK 2018-05-08
  13:17:09

  15 12

  Zdrowo to tylko w maju, czerwcu i wrześniu. W pozostałe miesiące przed 8 rano dzieciaki nawduchają się rakotwórczego syfu (który zresztą tak chętnie wypuszczają z kominów często ich rodzice...)

 • ~Ancymon 2018-05-08
  17:16:11

  13 3

  MaciejK zdrowo szczególnie jak nawdychają się spalin które są tak samo szkodliwe . Zdrowo jest pojeżdzić po lesie gdzie niema aut .

 • ~ka22 2018-05-08
  18:09:30

  19 4

  OK. Wszystko fajnie, ale przecież dzieci z podstawówek zazwyczaj mają blisko do szkoły i mogą chodzić pieszo, co zresztą większość czyni. Taka szumna akcja, jakieś specjalne naklejki za jeżdżenie rowerem, a ci co wolą na piechotę to już nie są aktywni ? Ja nienawidzę jeździć rowerem, za to biegam 50 km tygodniowo. PO LESIE.

 • ~totrzebaskomentowac 2018-05-08
  22:45:25

  8 1

  Akcja super! Tylko zapomnieli o bezpieczeństwie. Oprócz roweru dzieci powinny byc wyposażone obowiązkowo w kask i kamizelkę!!! Nawet moje dziecko zdecydowało, że będzie dojeżdżać rowerem, 5 km do szkoły, ale za nic w świecie nie założy kasku i kamizelki. Może ta akcja powinna takie rzeczy promować. Dzieci szybciej posłuchają obcych, niż ględzących staruszków w domu.
  Może dodatkową naklejka , itp. Dla mnie ta akcja może trwać jeszcze w czerwcu i wrześniu. Trochę ruchu nie zaszkodzi.

 • ~Arteks 2018-05-08
  22:59:07

  7 12

  @ancymon - dlatego warto popierać różne pomysły na ograniczenie ruchu aut w centrum miasta oraz tworzyć różne trasy rowerowe, także takie jak ta przy bulwarze rzecznym. Nie wiem czy pamiętasz ale poprzednia ekipa rządząca miastem chciała w tym miejscu wybudować ruchliwą trasę średnicową dla aut... @ka22 - niechęć do rowerów widać w twoich komentarzach. Ale musisz zrozumieć, że tak jak ty lubisz bieganie, inni mogą lubieć jeżdżenie na rowerze. totrzebaskomentować - 5 km do szkoły? Pewnie nie w Rybniku bo tu każda dzielnica ma przynajmniej jedną szkołę, a wiele z nich po kilka.

 • ~Ancymon 2018-05-08
  23:39:38

  8 2

  ~Arteks mi brakuje dróg rowerowych przy głównych drogach na których jest ogromny ruch (ponieważ rowerem poruszam się codziennie żeby przejechać z jednego krańca miasta na drugi ) , a z tym jest kiepsko .Jeśli chcę pojeżdzić sobie do frajdy wybieram drogi leśne oznakowane i nieoznakowane .Trasę rowerową przy bulwarze uważam (na razie bo potrzebniejsze są trasy przy ruchliwych drogach ) za zbędną .

 • ~ 2018-05-09
  08:35:35

  8 1

  Np. ul Wielopolska, placu dookoła jak ..... a ścieżki rowerowej przy okazji przebudowy nie zrobili. .....

 • ~totrzebaskomentowac 2018-05-10
  22:21:00

  1 0

  Arteks...
  Moje dziecko dojeżdża z okolic ul. Sportowej. Zaczęła szkołę w Rybniku i w Rybniku chce skończyć. Więc proszę nie pisz , że nie można dojeżdżać 5 km, nawet ponad....
  A ja też dziecka nie chcę zmuszać do zmiany środowiska. Stąd też wiem co się dzieje na Raciborskiej, bo czasami jestem zmuszona tamtędy jeździć. I nie pisz, że jestem motokultystą.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 490