zamknij

Wiadomości

Czytelnik: „tak zarzyganego pociągu nie widziałem”

2018-05-12, Autor: tora

Temat brudnych pociągów poruszaliśmy na łamach naszego portalu wielokrotnie. Tym razem opisujemy sytuację, która zdarzyła się niedawno w Wodzisławiu Śląskim. Pewien czytelnik zabrał wnuka na tamtejszy dworzec pokazać pociągi. Pożałował jednak swojego pomysłu, kiedy zobaczył pociąg Kolei Śląskich, który wtoczył się na peron.

Reklama

Czytelnik portalu tuWodzisław.pl (nazwisko do wiadomości redakcji) dał znać, że pod koniec kwietnia korzystając z pięknej pogody wybrał się z wnukiem na spacer na dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śl. Temat dotyczy również Rybnika, ponieważ pociąg tej relacji przejeżdża przez nasze miasto.

- Na stację o godz.18,45 przyjechał pociąg relacji Katowice - Bohumin. Zastanawiam się jak to możliwe, żeby w XXI wieku mogło kursować coś takiego. Pomijam fakt, że jest to już stary, wysłużony tabor, ale tak „zarzyganego” pociągu jeszcze nie widziałem. Wstyd pokazywać wnukowi coś takiego.

Zastanawiam się jak to możliwe, że Koleje Śląskie, które próbują zmieniać swój wizerunek na lepszy dają przyzwolenie na coś takiego – pisze czytelnik. Na potwierdzenie swoich słów podesłał zdjęcie pociągu.

>>Dlaczego na dworzec w Rybniku podjeżdżają tak zabrudzone pociągi?<<

Zwróciliśmy się do Kolei Śląskich o ustosunkowanie się do informacji pokazując jednocześnie fotografię. - Przykro nam, że podróżni w tym dniu mieli okazję oglądać pojazd w stanie odbiegającym od współczesnym standardów – mówi Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Wyjaśnia, że pojazd ze zdjęcia to jednostka dzierżawiona od Przewozów Regionalnych, która w najbliższych dniach ma trafić na przegląd poziomu P3, podczas którego zostanie gruntownie umyta.

Magdalena Iwańska zwraca uwagę, że problem czystości pociągów to jedna z głównych bolączek . - Niemniej jednak robimy wszystko co możemy w tym zakresie. Jeśli tylko jest to możliwe myjemy ręcznie pociągi w naszej bazie przy ulicy Raciborskiej, w miarę możliwości korzystamy też z myjni Przewozów Regionalnych w Częstochowie – niestety w ostatnim czasie było to mocno ograniczone ze względu na awarię myjni. Pomimo tego w kwietniu łącznie udało się umyć 28 pojazdów, kolejne pojazdy były kierowane do mycia w maju.

Pracujemy również nad bardziej kompleksowym rozwiązaniem kwestii mycia pojazdów, ponieważ jesteśmy w trakcie przygotowywania zamówienia na budowę automatycznej myjki w naszej bazie – mówi rzeczniczka. Przypomnijmy, w marcu tego roku Koleje Śląskie ogłosiły przetarg na ponad 40-metrową myjkę >>Brudne pociągi przejdą do historii? Koleje Śląskie ogłosiły przetarg na myjkę<<

Magdalena Iwańska dodaje, że w najbliższym czasie śląski przewoźnik będzie dalej sukcesywnie rezygnować z tego najbardziej wysłużonego taboru, zastępując go nowymi Elfami 2.

Uważacie, że pociągi Kolei Śląskich są czyste?

Oceń publikację: + 1 + 84 - 1 - 149

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Artur Kramer 2018-05-12 12:48:59

  Elfy są może i ładne ale mało miejsca w nich jest. Ostatnio jechałem Mikołów -Rybnik 13.45 i porażka jak Sardynki w puszce. Więc "kibelki" sędziwe ale zawsze jest gdzie usiąść. Wystarczy ogarnąć tą myjke

  60 13
 • ~polk 2018-05-12 13:20:26

  Pani rzecznik pisze o rezygnacji z wysłużonego taboru i zastępowanie go nowymi Elfami 2 a tymczasem całkiem niedawno był artykuł na tym portalu, że Elfy nie mogą jeździć do Czech, bo nie mają na to pozwoleń. To jak to w końcu jest???

  64 3
 • ~hub381 2018-05-12 14:10:28

  Można pdróżować starymi składami,lecz nie takimi jak pokazano na w/w zdjęciach.To woła o pomstę do nieba.Czy w ROW-ie miszkają"ciarachy i schmodry" ?

  43 8
 • ~Lateks 2018-05-12 14:19:29

  Pozamykali markety w niedziele to chodzą i się czepiają wszystkiego.... zamiast robić wycieczki po sklepach....

  56 61
 • ~KartoFFel 2018-05-12 14:59:41

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  15 36
 • ~telesrele 2018-05-12 15:27:40

  Jest taka funkcja, która nazywa się "kierownik pociągu". Nasz specjalista od wszystkiego, a w szczególności od kolejnictwa, z pewnością wie o tym dobrze. Wsiadł do "swojego" pociągu na stacji początkowej i nie zauważył, jak ten "jego" pociąg wygląda. Sorry, mój błąd. Powinien sprawdzić pociąg przed wjazdem na stację początkową. Sprawdził ? Chyba nie. Ważne, że kasa się zgadza. Takiego "kerownika" powinni wypieprzyć z roboty od razu.

  31 25
 • ~tf2 2018-05-12 15:36:12

  Niestety nasz tabór jest najstarszy i najgorszy z całego kraju a jeździłem i widziałem pociągi w różnych częściach kraju.
  Ten EN57 na zdjęciu został wyprodukowany w 1974 roku. czyli ma już 44 lata. Czy od 20 lat nie stać było kolei na zakup nowego szynobusu? Co da mycie takiej staroci?

  41 15
 • ~ 2018-05-12 19:28:15

  przecież to są pyłki najprawdopodobniej opadły z akacji

  16 7
 • ~Konrad Klink 2018-05-12 20:09:31

  Ten EZT jest własnością Przewozów Regionalnych. Niestety Koleje Śląskie nie mają wystarczająco dużo swojego taboru więc są zmuszone go dzierżawić. Tabor Kolei Śląskich przecież wygląda o niebo lepiej prawda? A teraz wyobraźmy sobie, że Koleje Śląskie nie powstały. EZT Przewozów Regionalnych, wyglądające właśnie tak jak ten ze zdjęcia, woziłyby nas po całym województwie, a nowy tabor Przewozów Regionalnych oglądalibyśy w..... i tu ciężko coś wymyślić, bo większość wojewodów, chcąc zaprzestania finansowania trupa w którym nic się nie zmieniło od lat 70 XX wieku, stworzyła swoje przedsiębiorstwa - i mamy Koleje Dolnośląskie, Mazowieckie, Arriva, Koleje Malopolskie, Wielkopolskie. Trzeba czekać aż znajdą się pieniądze nacały potrzebny tabor, a wtedy nie trzeba będzie dzierżawić taboru od PR.

  12 19
 • ~Alicja Sowa 2018-05-12 21:58:29

  Proszę sobie wyobrazić ze po czeskich torach kursują tylko i wyłącznie nowe,czyste pociągi bo sama z mężem jechałam do Pragi,więc co oni muszą sobie myśleć jak do Bohumina wjeżdża polski, brudny,stary pociąg z lat 70!Nic tylko wskoczyć na tory ze wstydu.

  35 7
 • ~ 2018-05-12 22:45:30

  "Trzeba czekać aż znajdą się pieniądze na cały potrzebny tabor, a wtedy nie trzeba będzie dzierżawić taboru od PR"
  co z tego, jak koleje śląskie i tak nie mają go gdzie myć, a sprawa zakupu myjki taborowej ciągnie się
  "A teraz wyobraźmy sobie, że Koleje Śląskie nie powstały. EZT Przewozów Regionalnych, wyglądające właśnie tak jak ten ze zdjęcia, woziłyby nas po całym województwie"
  wszystko zależy od podejścia kontraktujących usługi przewozowe ( marszałka województwa), jakoś w województwie Wielkopolskim można było wycofać z ruchu stare EN57 i pozostawić tylko te mocno zmodernizowane do standardu EN57ALc, nie odstające specjalnie od współczesnego taboru

  7 0
 • ~xxxx 2018-05-12 23:45:39

  To piasek z sachary

  10 5
 • ~Stanisław Nowak 2018-05-13 00:45:39

  Ktoś ten pociąg zarzygał - złapać takiego i językiem własnym niech zmywa. Czyścimy i sprzątamy Rudę, ale kto doprowadził do takiego stanu. Zero tolerancji dla wandali i problemy tego typu będą rozwiązane. Niechaj płacą z dużą nawiązką za skutki swoich działań.

  8 5
 • ~Robert Lambert 2018-05-13 10:06:00

  Ale jak ktoś ładnie rzygał - skrupulatnie omijał części dające się zdjąć i te wystające. Poza tym - farciarz, zaczął kiedy pociąg akurat wjeżdżał na stację, musiał trochę za nim podbiec, żeby żołądek mógł skończyć. Może by tak pomyśleć,zamiast wierzyć na słowo dziadkowi i foto? "Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie - A. Mickiewicz"

  10 3
 • ~Stanisław Nowak 2018-05-13 12:05:57

  ~~ tele.... Masz alternatywę , skład jedzie obrzygany lub wypada z ruchu ., a rezerwy brak. Co wybierasz mądralo ?! Wewnątrz pociągów Kolei Śl. jest w miarę czysto - kilkadziesiąt obserwacji własnych. Może jesteś trollem KŚ , aby z rozkładu wypadło kilka kursów za sprawą braku taboru ?

  7 0
 • ~Blazej Balcerzak 2018-05-13 12:13:41

  To jest wlasnie ten sklad, ktory widzialem kilka tygodni temu. Tlumaczenie, ze jest stary i brudny sa bez sensu. Mieszkam w kraju, ktory ma najgorsze koleje na zachodzie Europy (dzieki Malgosce T i jej prywatyzacji) czasem lokalne wagony wygladaja, jakby krecili film o latach 50 tych (drewniane siedzenia), ale nigdzie nie ma syfu, bo pociag ze zdjecia nie jest brudny tylko zasyfiony. Jakby go porownac do czlowieka, to bylby to (przepraszam za wyrazenie) nieumyty latami zaszczany, smierdzacy menel. Tlumaczenia pani rzeczniczki sa zenujace i klamliwe. To nie w "tym dniu"!!! to permanentny syf. Tlumaczenie sie pozyczonymi pociagami, zepsuta myjnia," pracujemy", "jestesmy w trakcie..." - a co to waszego klienta obchodzi !!! Ci ludzie nie powinni sie zajmowac tak powaznymi zadaniami jak zarzadzanie koleja. Czy wyobrazacie sobie, kierownika McDonalda albo stacji benzynowej tlumaczacego sie w ten sposob z lat zaniedban? Nie jestes w stanie rozwiazac problemu w 3 miesiace to powinni Cie zwolnic i znalezc ludzi, ktorzy beda w stanie rozwiazac ten problem. Jesli mialbym jechac tym pociagiem, to zazadalbym zwrotu ceny biletu.

  17 4
 • ~kurier 2018-05-13 12:21:23

  Podobnie wyglądają auta zimą w czasie smogu jak nie ma opadów deszczu. Tylko na autach zarabiają krocie myjnie samochodowe, a widocznie Koleje Śląskie skąpią na myciu.

  8 4
 • ~telesrele 2018-05-13 14:48:31

  ~Stanisław Nowak, wyobraź sobie podobną sytuację w innym miejscu np. w szpitalu na sali zabiegowej SOR-u. Pacjent narzygał na podłogę, na ściany, a akurat w trybie pilnym trzeba tam zaopatrzyć kolejnego pacjenta. Sprzątaczki zajęte są w innym miejscu szpitala. Wg Twojego toku rozumowania są 2 opcje : udzielać pilnej pomocy pacjentowi w zarzyganej "zabiegówce" albo odstąpić od czynności medycznych. Jestem pewien, że w takiej sytuacji inny personel, np. pielęgniarki, złapią za szmaty, mopy i co tam jeszcze mają i zrobią porządek. Albo np. w samolocie. Podłogi i siedzenia obrzygane (zdarza się podczas lotu), nie ma kto posprzątać, a samolot ma wykonać kolejny rejs. Wg Ciebie należy lecieć w nieczystościach albo odwołać lot.

  3 12
 • ~Kanar99 2018-05-13 19:24:45

  Mnie się wydaje, patrząc na ten pociąg że to motorniczemu się "uloło"
  Jak tej myjki nie wybudują szybko to niebawem będą kursować na ślepo bo przez te szyby nic już nie będzie widać.

  6 3
 • ~Arteks 2018-05-13 20:08:51

  "Zarzygany" to trochę przesadzone sformułowanie. Skład jest po prostu bardzo brudny. Rok temu był artykuł na ten temat i wielkie obietnice ze strony kierownictwa KŚ, że sytuacja się poprawi. Poprawiła się jedynie w temacie grafitti które zostało zdjęte. Ale brud niestety pozostał. Przykre jest szczególnie to, że Koleje Śląskie uchodzą w Polsce jako najbrudniejszy przewoźnik szynowy. Wszyscy jakoś dobrze radzą sobie z tym problemem co chociażby widać po przejeżdżających przez Rybnika składach pod szyldem PKP IC. @polk - pani rzecznik gada to samo co rok temu prezes. Nic nowego. A odnośnie Elfów to są pogłoski, że nie dostali na razie dopuszczenia na wjazd do Czech. Mieli na to dużo czasu i niestety przespali temat... Tak więc raczej do grudnia nie spodziewałbym się nowego taboru na pociągach w relacji Katowice-Bohumin. Na szczęście są też inne relacje np. do Wodzisławia czy Raciborza.

  7 10
 • ~MaciejK 2018-05-18 13:22:02

  Jedna sprawa, to fakt, że pociąg nie został umyty. Ale nie jest to brud z atmosfery, prawda? To tylko świadczy o tym, jacy są mieszkańcy naszego regionu

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2596